Operace Entebbe

• Nizozemsko

7 Days in Entebbe

Drama / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2018, 107 min

Podle skutečné události, která se odvíjí od politických problémů mezi Izraelem a Palestinou. Film, který není nikterak výjimečný až na to, že je podle skutečnosti. Pár známých hereckých tváří a herecké výkony úměrné snímku. Za shlédnutí to stojí ale jak říkám převratná filmařina se nekoná. Ale jako doplnění vzdělání je to dobrý. 60%(26.8.2018)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,326,885 Tržby Celosvetovo $8,654,768▐ José Padilha akosi zaspal na vavrínoch, snaží sa tam nacpať umeleckú avangardu s dejovými skokmi na pódium divadla, ktorá tu moc nepasuje, dejové linky všelijaké len nie pútavé, rovnako tak postavy nestrhnú. /50%/(27.8.2018)

• mzss1

(0%) Viděno v kině. Co to do pekla mělo znamenat ? Oh my god !!! Nejhorší film na který jsem kdy byl v kině ! Krucinál, tak to už je velký náznak konce tohoto světa, alespoň pro mě. Záměrně budu sprostý a nepříjemný v tomto komentu abych alespoň trochu vyjádřil své pocity k této neuvěřitelné sračce. Možná to trochu přeháním a tu jednu hvězdičku za námět atd bych asi dát mohl, ale já si nemůžu pomoci. Při sledování na velkém plátně jsem se u tohoto málem zesral. Ačkoliv hned od začátku se jde na věc, únosci přepadnou letadlo, s kterým odletí někam do zapadákova, kde budou cestující jako rukojmí držet. Jenže celé je to tak nudné, nezáživné, bez napětí, bez atmosféry, nikdo z herců nedokáže zaujmout, ani ta R.Pike, která zde působila jak fetka co se díky práškům udržuje bez spánku při vědomí. Ani D.Brühl to moc nevytrhl. Ostatní nevýrazní. Takže tu máme neuvěřitelnou nudu, mezitím v průběhu filmu a hlavně na konci tu máme nechutnou píseň Palestiňáků v obdobě nějakého místního tance či co. Scény, kdy se ta neschopná kráva každou chvílí vymázla na zem, to jsem opravdu nepobral. Vždy s sebou šlehla o zem, jak kdyby byla nafetovaná nebo byla prostě retardovaný lidský zmetek, nevím. Říkal jsem si, sakra snad bude aspoň finální akce za něco stát a ono hovno ! Párkrát se střílelo a to za doprovodu té zkurvené písně a s problikávaním scén toho debilního tance s onou krávou co furt padala na zem jak brambora. Hlavní únosci byli zastřeleni hned. No, do čerta ! To je opravdu síla, natočit takovou sračku ! To z toho mohli udělat 40 minutový dokument, ne? Nenacházím už dál slov. Odpad jak vyšitý!(15.4.2018)

Výborný základ pro atmosféru bezmoci, která ale není nijak prozkoumána. Místo toho scenárista děj tříští do nepotřebných dějových linií (voják a tanečnice, příliš politického dění) a navrch přidává nic neříkající flashbacky. Na rukojmí vlastně nezbývá žádná stopáž a celé je to spíše točeno jako politická šaráda, než krimi, za nějž se film prezentuje. Rosamund Pike role výborně sedí, ve filmu je asi nejvýraznější, Brühla rozhodně zastiňuje.(22.3.2018)

• Cocacolix

Promarněná příležitost. Operace Thunderbolt/Jonathan je tak neuvěřitelná, že si o zpracování do filmu přímo říkala. A tady se zapomíná na zajímavé detaily, některé věci se příběhově pozmění k horšímu a aby toho nebylo málo, máme tu uměleckou vložku s tanečníky, která tak akorát naštve. Alespoň v závěrečných titulcích se dočteme pár faktů, ale ty bych právě čekal ve filmu. Kdyby se film soustředil víc na samotnou záchrannou operaci jako třeba "6 Days", výsledek mohl být lepší. Materiálu by na to bylo víc než dost. Samozřejmě chápu otázku rozpočtu, že je snažší natočit politické monology než zničení stíhaček Ugandského letectva náložemi, ale i tak to zamrzí. Velká škoda.(22.11.2018)

• - Cestující Dora Bloch (Trudy Weiss) měla mnohem krutější osud. Kvůli zdravotním potížím byla hospitalizována v nemocnici Mulago v Kampale, takže v době útoku v Entebbe vůbec nebyla. Po skončení akce vpadli do nemocnice vojáci, zabili strážného, který měl čtyřiasedmdesátiletou Doru hlídat a ženu odvlekli neznámo kam. Její tělo bylo nalezeno až za tři roky. Mladší syn Dory cestoval s ní a události přežil. (Robbi)

• - V roce 2016 došlo v Libyi k únosu letadla. Na letišti, kde únosci přistáli, se zrovna natáčela scéna k tomuto filmu. Štáb některé záběry z reálného únosu později použil ve filmu. [Fakter.cz] (asdfasdf)

• - Velení akce se u cesty zpátky obávalo leteckého útoku na bezbranná transportní letadla C-130 Hercules. Z tohoto důvodu část vojáků zneškodnila 11 ugandských letounů typu Mig-17 a Mig-21, které byly na letišti přítomné. Tímto krokem prakticky zničili veškeré bojové letouny, které Uganda měla. (Cocacolix)