Operace Entebbe

Otages à Entebbe

Operácia Entebbe

Historický / Akční / Thriller / Drama

Velká Británie / USA / Francie / Malta, 2018, 107 min

Moc jsem chtěl, aby se ČSFD pletla, ale neplete. Není to ani akční thriller o záchraně rukojmích, ani psychologické drama očima únosců, ani sonda do izraelsko-palestinského problému. Je to něco mezi, a není to moc zajímavé. Revolucionáři pořád říkají, že musí dělat revoluci, Izraelci pořád říkají že nemůžou vyjednávat, a to se mele furt dokola. A až konečně dojde na finále filmu, na které se těšíte poslední hodinu, prostříhají vám do toho nějaký conteporary dance a skoro nic nekukážou: Je to škoda, takovej to byl super námět.(16.9.2018)

• Soweek

Popravdě nevím, proč by si zrovna tato událost měla zasloužit zfilmování. Tím nechci nijak zlehčovat vážnost situace, ale v podstatě se jedná "jen" o další únos letadla kvůli politickým neshodám, který neměl žádný větší dopad na naši historii. Film je sice hezky natočen, ale tím, že se v něm zas tolik neděje, Vás unudí až do nezajímavě zpracovaného konce. Herců, jako Bruhl nebo Pike je pro toto vážně škoda.(28.8.2018)

• Lachtaan

Operace Entebbe mohla být dalším intenzivním politickým thrillerem, mapujícím skutečný světový konflikt. Proměnila se ale v přespříliš jednoduché žánrové klišé, neuspořádaně přeskakující mezi dvěma, byť propojenými, dějovými linkami. Rosamund Pike se ve velmi krátkém rozestupu objevila již ve druhém (loňský Smrtihlav) historickém filmu, kde jí ale nebylo absolutně potřeba. Chtělo by si to v jejím kariérním případě napravit reputaci něčím podobným, jako byl její vzestup do nebes ve Fincherově Zmizelé. V tomto filmu mě (bohužel) po jejím boku iritoval i sám Daniel Brühl, kterého mám docela v oblibě. 7 days in Entebbe tedy v celkovém vzezření vypadá, jako by jej točili samotní izraelští vojáci - bez špetky invence, gradace a snahy o upoutání divákovy pozornosti. P. S. Samozřejmě tento fakt neovlivnil již tak přísné (ovšem oprávněné!) hodnocení, ale kdokoli bude chtít snímek vidět a stahovat, nechť se vyvaruje tomuto odkazu - https://fastshare.cz/9825990/7-days-in-entebbe.2018.hdrip-vlo-tit-cz.mp4#.WzJ-jRaLuEc - titulky stvořil nějaký rádoby vtipný troll či sebevědomý negramot!(26.6.2018)

,,Ty chceš obsadit Ugandu?'' --- ,,My jim ji při odchodu vrátíme'' :-) -------- Tak tu máme další zpracování skvělé akce izraelských speciálních sil v Entebbe v roce 1976, které zachránili skoro všechny rukojmí držené německo - arabskými (jak jinak) teroristy. Už to bylo zpracováno ve stejnojmenném televizním filmu, ve filmu Operace Blesk a v Posledním skotském králi se tato akce také objevila. Kdo tedy viděl alespoň jednu z těchto záležitostí, ví něco o akcích a důsledcích činnosti RAF (ne nejde o královské letectvo...) mohl stejně jako já už jen porovnávat, případně se zaměřovat na do očí řvoucí nepřesnosti. Tvůrci se jich naštěstí vystříhali, snad až na tu přebíhačku izraelských spešl forces po letištní ploše k terminálu. Celkem mně překvapila účast Rosamund Pike, jako teroristku jsem ji nečekal. Danielovi role sedla jako vždycky a je jedno jestli hraje Skopčáka nebo teroristu. Na mně ta postava byla příliš přemýšlivá, ale kdo ví jaký skutečně ten německý revolucionář byl. Trochu zamrzelo, že tanci bylo věnováno skoro více pozornosti, než samotné dodnes dech beroucí záchraně. Nebylo tam nic o zničení ugandských migů, protože se Herculesy bály dodatečného stíhání, nebylo tam nic o velitelském Boeingu, který celou akci řídil... Nebylo tam nic ani o náhodně zabitých rukojmích při akci (v titulcích jsem to považoval za nedostatečné). Jestli mně ale něco vážně nasr...štvalo byl ten kalhotkovo-trenýrkový tanec se židlemi. Někdo to možná považuje za art, mně to ale ve filmu v těch nejvypjatějších momentech fakt a já to napíšu... sralo. A za to ubírám hvězdu dolů. Jinak to bylo zpracováno celkem důstojně, když si člověk prohlíží ty skutečné fotografie lidí po přistání v Izraeli, jak se všem zračí v obličejích úleva, jak nesou na ramenech piloty Herculesů a vojáky, musel to být nádherný okamžik. Těch fotek se dá dohledat spousta i z následného pohřbu Jonathana Netanyahua, který se z této záchranné operace nevrátil živý. Jako voják se zasloužil o stát Izrael ve většině arabských válek krátce po jeho vzniku a je to skutečný hrdina! Smekám i před osádkou Air France, která z morálních důvodů setrvala s izraelskými cestujícími ačkoliv mohla s ostatními Francouzi odjet a tímto krokem netušila co je čeká... Sorry jako, ale za ten balet je to za 3 ... * * *(5.3.2019)

Herecky bez hlubšího komentáře, ale zpracováním dost netypická konstrukce historické události, která pořádně neví, co chce být, aby závěrečnou operaci izraelské armády, pro mě nepochopitelně, umělecky rozkouskovala se záběry na nějaký africký tanec v divadle. Takže co jsem to viděl? Historické drama nebo historický art?(18.1.2019)

• - Akce byla tak troufalá, že únosci vůbec nepočítali s možností útoku Izraelců. (Cocacolix)

• - V roce 2016 došlo v Libyi k únosu letadla. Na letišti, kde únosci přistáli, se zrovna natáčela scéna k tomuto filmu. Štáb některé záběry z reálného únosu později použil ve filmu. [Fakter.cz] (asdfasdf)

• - Celosvětová premiéra proběhla 19. února 2018 na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. (BMW12)