Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

campix

Díla Jima Jarmusche jsou poměrně těžká pro normálního diváka a nebudu lhát, když poznamenám, že ani já je nedokáži plně docenit. V Mrtvém muži se vydal Jarmusch na neprobádané území existencionálního westernu. Opravdu zajímavý počin s prvky černého humoru, ale bohužel utopeného v nudném patosu dlouhých scén a ani vyústění děje není nijak zajímavé. William Blake přijíždí do bohem zapomenutého městečka za prací, která na něj ovšem nečeká a shodou náhod se z něj stává těžce raněný psanec. Zní to zajímavě, realita je bohužel pro obyčejného diváka jiná. ()

necisty

Příběh ok, ale vůbec mě neupoutal, nenapínal nebo prostě nedokázal udržet na pozoru. Ano, usnul jsem u toho. A to u filmu s 84% nějak neočekávám. Jime, není jedno jakou si vemeš košili, tahle byla špatná. ()

Bush13

Narativní jednoduchost je zde svým způsobem silnou stránkou, stejně jako v jistém ohledu slabinou. Jarmsuchovské úsporné dialogy na hranici hloubky, obyčejnosti a humoru se zde rozehrávají na pomalu ubíhající antiwesternové pouti, která začíná geniální expozicí, leč přes vtipnou první polovinu filmu pro mě ztrácí - někde po setkání s Iggy Popem - lehce dech a spěje k dlouho očekávatelnému a trošičku natáhnutému konci. Tak trochu montypythonovské nečekané dobrodružství jednoho účetního: zároveň příjemně vtipné, milé, drobně meditativní, ale přes černobílou poetiku lehce sklouzávající po povrchu. ()

Mol

DICK IN SON! Výbornej film, výborná hudba, ale zdá se mi, že ten konec už není tak napínavej. ()

Jim_Beam

Zajímavej příběh, úžasná kamera, hudba a prostředí, skvělí herci, ale nějak to na mě nezapůsobilo... Možná místama trochu moc přehnaný a roztahaný... ()

mortak

Většina lidí někam patří - časově i prostorově. Mají domov, ženu, děti a žijí plně ponoření v realitě. Někteří však žijí na rozhraní dvou světů - Nobody je indián původem, vzděláním však běloch; básník William Blake nám pomocí svého díla (básně, rytiny) zprostředkovává TEN druhý svět, a účetní Blake je živý i mrtvý. Od prvního kontaktu s peklem (mašinfíra - čertík) prochází krajinou mrtvých živých, píše zbraněmi svoji báseň, aby se nakonec vrátil tam, odkud přišel (odkud jsme přišli všichni). Strhující filmová báseň o výletu na onen svět bez zpáteční jízdenky. ()

dr.fish

Opravdu jsem netušil, že se dá se čtyřmi akordy vystačit na celý soundtrack. Neil Young ho vystřihl prvotřídně. Když jsem film kdysi viděl v kině, naprosto jsem z něj odletěl. Po letech, dnes, má pro mě pořád tu sílu. Je v tom výborný humor, celková filozofie filmu je mi moc sympatická. Ta cesta na onen svět může pro někoho až příliš dlouhá, ale ono to není jen tak, umřít...85% ()

animaxis

Hned na začátku bych asi měl říct, že bych film nedoporučoval nikomu, kdo by od toho očekával nějakou akci. Western to sice je, ale už jméno režiséra prozrazuje, že půjde o něco úplně jiného, než je většina lidí zvyklá od "ostatních". Musím ale říct, že už od začátku má film své kouzlo, které ocení každý, kdo ho prostě bude chtít ocenit. Skoro celý film je převážně takový ospalý, ale musím říct, že se v něm přece jen objevilo několik momentů, kdy jsem nervózně čekal, co se bude dít dál a jak se to nakonec vyvine. Johnny Depp zde zezačátku hraje velmi ostýchavě člověka, který se ocitl v kraji, ve kterém platí téměř opačná pravidla, než na jaká je zvyklý. Musím říct, že pojem "dikový západ" je tu skutečně právoplatný. Postupně se ale "ostřílí" a je zajímavé sledovat jeho vnitřní proměnu a Mrtvého muže. Černobílý formát a kytara od Neila Younga celý zážitek ještě zvyšuje. ()

majo25

Kto toto napísal, nemohol byť triezvy. Respektíve mal tabakový absťák. Podivný mix westernu, čiernej komédie, mystiky a experimentálnej drámy. Nie každodenná atmosféra "cesty" do večných lovíšť. Škoda, že čiernobiela. ()

SoolenJV

Psychedelická westernová roadmovie, která je skvělou ukázkou jednoduchosti, ve které je síla zaplněná výbornými postavičkami. Počínaje Johnnym Deppem, přes indiána jménem Nikdo, nesourodou trojici lovců lidí, šéfem firmy Dickinsonem a konče Iggy Popem v nezapomenutlené miniroličce. Překvapivě zábavné, vtipné, ale i chytré. ()

charge

Hodně netradiční western, ostatně jako všechny Jarmuschovy filmy jsou hodně zvláštní, "jako svatej obrázek". ()

mr.filo

Pachtění za tabákem může stát leckoho život. I toho, kdo už je mrtvý. A nejen v syrové poezii a na velkém jevišti. ()

andrii

Desperátská férie, rosená paprsky dunivé, vykolejené země. Nebe se uzavřelo, peklo živí kraj a ráj, ten hledej ve své hlavě, neprobádaný je jeho práh. Pan účetní vražedně to rád, takový citlivý zabiják. Ornamentální "šlépěj" na líci je jeho znak. Zadumaný kloboučník, temnou magii v očích střežící, mírumilovně cukruje s okolní zuřivostí. Než odpluje na onen svět, stává se převozníkem nesmrtelných myšlenek. Jeho poslední cesta, meditativní pouť, fyzický vstup, sestup ze/do sna, metaforický výšlap hřešícího lidstva. Hučí, teskní čirý slovník jinakosti. Zádušní, existenciální mše, věnečků a rakviček milostná obřadní árie. ()

Wallas

Ne každý film odehrávající se na divokém západě je western a ne každý kladný hrdina má u sebe vždy trochu tabáku. ()

Cedr

Myšlenka, scénář, prostředí, tempo, herecké výkony, forma, hudba - všechno dokonalé samo o sobě, jako celek ale geniální. Rozhodně to není film pro každého. Dost lidí v Dead Manovi uvidí "jen" netradiční western. Někteří se ale možná zkusí ponořit do filmu trochu hlouběji. Tak jako tak si myslím, že spokojen bude každý, kdo je aspoň trochu otevřený k trochu netradičnějším filmům. ()

chelseaman22

Zcela nezvyklý tah režiséra ponechat 1/4 filmu v černočerné černotě. Chvilkami jsem během "černého zatmívání" usínal, ale pak mne zaujal Náš Johny. Každý by měl vidět tento film (většina diváků poprvé a naposledy). Také téma ohledně tabáku bylo zvláštní, přesněji řečeno dosti pitomé. V domovině tabáku nemají tabák. A v ČR nemáme korupci. Je uměním, udělat film, jako smažený sýr. Vleče se to a je to brutálně nezdravý. 45% ()

LeoH

Život lidskej se vší jeho směšnou absurditou i křehkou důstojností. Přijmout svou roli na tomto světě. Nechápu ani slovo z toho, co říkáš. Podprahový svist šípu těsně před zásahem. Jeden z největších filmů vůbec. ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)