Noc na Zemi

• USA Night on Earth (více)

Ve filmu Noc na Zemi se setkáváme podruhé s mimořádnou tvůrčí osobností amerického nezávislého režiséra Jima Jarmusche. Od klubového snímku Podivnější než ráj prošla tvůrcova svébytná poetika jistým vývojem a jeho svět se pootevřel širší divácké veřejnosti. Jarmuschovou doménou zůstává žánr černé komedie, prohlubuje se však kontrast mezi "vnější" zábavností a trpkým vyzněním "všedních" příběhů. Režisér se však nevzdává vyprávěcí askeze v podobě minima aktérů, umístěných do několika málo prostředí a prožívajících "nicotné" episody; o to rafinovaněji však s nimi tvůrce nakládá.

Druhý Jarmuschův barevný film je členěn do pěti povídek, odehrávajících se zároveň během noci v různých časových pásmech v pěti velkých městech (Los Angeles, New York, Paříž, Řím, Helsinky) a v odpovídajících jazycích. Aktéry jsou místní taxíkáři a jejich pasažéři. Jarmusch jemně parafrázuje typické postavy, žánry a styly jednotlivých kinematografií (Hollywood, newyorská škola, francouzský neobarokní film, velkohubá italská fraška, seversky zasmušilé filmy Akiho Kaurismäkiho), což se prosazuje ve vyprávěcím rytmu, akcentaci významotvorných motivů, v přesné hudbě Toma Waitse i v samotném hereckém obsazení "typickými" herci té které kinematografie. Kameraman Frederick Elmes (podílel se na filmech Davida Lynche) těží maximum z nutně statické kamery, omezující se na pozorování aktérů v prostředí taxíku a na charakterizaci míjejících velkoměstských ulic. Rafinovaná struktura vyprávění poskytuje v jen zdánlivě "náhodných" situacích obraz světa paradoxů, v němž žijí "vidoucí" slepci i bezdomovci, kteří jsou všude doma, a v němž se všichni musí vyrovnávat s pocity odcizení v prostředí falešných mýtů.

Noc na Zemi je malý, moudrý a zároveň velmi zábavný snímek, zasluhující si svou inteligencí, humorem a myšlenkovou náplní pozornost všech ctitelů dobrého filmu. (oficiální text distributora)

Mytologie

Během jedné noci sem prožil kousek života taxikářů a jejich pasažérů v podmanivé atmosféře pěti měst. Svérázná holka z Los Angeles, která ví co chce. V New Yorku jsou to počmáraný zdi zmatený klanun, co neumí řídit a rozhádaní příbuzní. Paříž ve znamení slepý dívky a jedné malé nehody. V Římě si to drsňák vyřídí svýma kecama s knězem. Zasněžený Hlelsinky brázdí taxík plný dohadujících se smutných opilců s ještě smunějším řidičem. ()

Spock

Pět rozdílných příběhů s pěti rozdílnými taxikáři ve skvělém povídkovém filmu. Pokud chcete nahlédnout do „nudného“ života taxikářů, tak neváhejte. Přesto nemůžu říct, že by byly všechny povídky na stejné úrovni, osobně bych na první nominoval příběh z pařížského taxíku. Ostatní byly také hodně povedené, ale na tu Paříž neměly. Z povídek na vás „dýchne“ bezprostřednost okamžiku, ve kterém se lidé setkávají a poznávají, aby se za chvíli zase rozešli. Člověka musí potěšit spontánnost a upřímnost jejich jednání. Film je laskavým pohlazením po lidské duši a poukazem na to, že jsem tady a dokážeme být sví. ()

jitrnic

konečně film od Jarmusche, který se mi opravdu líbil. Je to vtipné, zvláštně melancholické a skvěle zahrané. Povídka z Říma jednoznačně nejslabší hlavně zásluhou šaškujícího Benigniho, bez ní by byl film lepší. ()

mcleod

Jeden z nejlepších, dost možná nejlepší Jarmuschův film. Všech pět příběhů odpovídá charakteru (obyvatel) měst, kde se odehrává. Divák tak může sledovat příběh o americkém snu v zábavním průmyslu z L.A., obraz rasové a imigrační problematiky z New Yorku, sociálně zabarvený příběh z Paříže, rozvernou komedii z Říma nebo temnou existenciální tragédii z Helsinek. Všech pět příběhů na sebe navazuje některými detaily, čímž se vytváří ucelený filmový příběh. Režisér tak navíc ukazuje, že přestože lidé v různých zemích mají víceméně podobné životy, jejich celkové vyznění se již zásadně liší. ()

Autogram

Jim Jarmudch natočil taxikársky film. Celý čas jazdíme po rôznych mestách sveta a o zábavu sa starajú zákazníci, pričom v taxíku sa vždy fajčí. Taxikárka-automechanička Winona Ryder z L.A. by mohla byť herečkou, keby chcela. Druhý príbeh z New Yorku s taxikárom Helmutom, ktorý nevie šoférovať a ani nevie, ako sa dostať do Brooklandu, je skvelý. Stačia jazykové nedorozumenia, ukecaný černoch, a o zábavu počas celej jazdy je postarané. Z Paríža prichádza rasizmus medzi černochmi, také niečo som ešte nevidel. V Ríme si na zábavu aj na dialógy vystačí Benigni v podstate sám. Príbeh z Helsínk musí spôsobiť vytriezvenie úplne každému, pokiaľ ho neprespí. Ja som neprespal nič a je to môj prvý Jarmush s takým vysokým hodnotením. –––– Veziem sa s idiotom a nejakým klaunom. –––– Jazdi opatrne. Sme dôležití ľudia. Čertovsky dôležití. ()

Philoun1

Zajímavej a originální filmeček o pěti řidičích taxíku v jinejch koutech světa v jednu noc. Nejlepší byla povídka z New Yorku a z Říma. ()

IMPAIRED

Že bych z toho byl odrovnanej to se říct nedá, většinou to byla nuda, nechápu proč jsou všichni z jarmushe tak na větvi. Popravdě, jediný dobrý byly helsinky a itálie, protože to mělo pointu a vtip (ten nejvíc). Ten zbytek bylo tlachání o ničem a rádoby o citech. Ubohé. ()

standsiller

A moč poriadne na uzde. Skoro som pri tomto filme neustriehol najväčšiu fyziologickú hrozbu . Najlepšie taxíky ktorým som pozeral za jazdy cez čelné sklo dnu a všetko som počul. ()

Vercinix

Můj životní příběh je jak z Helsinek, ale působí jak z Říma, lidé v něm jsou jak z New Yorku a holku mám jak taxikářku z Los Angeles. Jen ta Paříž mi do toho nesedí, asi proto, že nemám takovou náturu jak ta slepá slečna. ()

Smileface

Příběh 1(L.A.):***, příběh 2(New York):*****, příběh 3(Paříž):****, příběh 4(Řím):****, příběh 5(Helsinki): *** což je skoro **** ()

vincent

Nápad to nie je originálny, je to originálne spracovanie. Jarmusch si uvedomuje, že žijeme v kultúrnej postmoderne, a že všetko tu už niekde niekedy bolo. Jamruscha netrápi použiť na model zemegule obyčajný glóbus, ak hudbu tak čudáka Toma Waitsa,... Jamrusch si robí veci po svojom a zároveň zachováva autenticitu miesta (príbeh z Fínska), vie byť neskutočne vtipný a ľudský (New York, tu musím vyzdvihnúť vynikajúceho Armina Mueller-Stahla), uchýlne vtipný (Rím), scénaristický invenčný (Paríž), aj pohodovo priemerný (Los Angles). Jarmusch nenastoľuje v tomto filme veľké myšlienky, zaoberá sa malými ľuďmi a ich problémami, ktoré prezentuje v malých príbehoch. I napriek tomu, že sa občas hádže do vreca filmov pre intelektuálov, myslím si že jeho filmy je ľuďoch a pre ľudí. A je jedno, či vás donútia rozmýšľať alebo vás pri pozeraní nich zaspíte. Aspoň budet spať príjemným spánkom :). ()

lewwin

Několik povídek z několika světových velkoměst nám dává nahlédnout do chodu života v různých částech zeměkoule. Nejvíce se mi líbil New York a Řím, nejméně Paříž. Nicméně i přesto je to kvalitní film, který stojí za shlédnutí;) ()

ethos

Bolo to dost zvlastne, ale dobrom slova zmysle. Ako sa tie casti menili nikdy by som nepovedal, ze to bol len jeden reziser, ale ked som na konci uvidel Jarmuschove meno hned mi bolo vsetko jasne. Taka prijemna nuda Jarmuschova zase raz a to som to myslel ako kompliment aby bolo jasne. ()

Mr.Jackass

Jarmusch mě velice mile překvapil. Prozatím jsem měl problém se tomuto režisérovi nějakým způsobem přiblížit, ale tady se mu velice zdařilo. 5 příběhů taxikářů v 5 městech pojaté tu více a tu méně humornou či absurdní formou? ano zajímavý námět i celkové provedení. Dobré herecké výkony počínaje Winonou Ryder a konče Robertem Benignim, ten byl obzvláště výborný ve své takřka one-man show. Pokud mám říct, které z 5 nabízených měst mě oslovilo nejvíce, tak jednu odpověď nedám. New York byl zajímavý skrze typicky černošské dialogy a akcent brooklynu, Paříž skrze myšlenku, že oči někdy vidí méně než naše vnitřní já a Řím skrze dokonalou slovní onanii v podání Benigniho a jeho lehce zoofilní příběh s páterem, Helsinky pak skrze temnou myšlenku rozplývající se v alkoholovém oparu a Los Angeles skrze myšlenku, že být filmová hvězda nemusí být snem každého jedince ve společnosti. Jako celek minimálně za 4*. A ještě vyzdvihuji zajímavou variaci jedné hudby aplikované na 5 měst v různých variací. ()