Pěkně blbě

The Big Sick

Srdcu nerozkážeš

Komedie / Romantický

USA, 2017, 119 min

Milá nezávislá komedie, která potěší, zejména když k ní přistoupíte bez přehnaných očekávání (úvodní film MFFKV 2017, skvělé recenze ze Sundance...). Laskavý a nenásilný humor dokáže zprostředkovat nejen genezi ne úplně typického a jednoduchého vztahu, ale i spoustu informací o Pákistánu ;-) Nakonec u mě film dosáhl na čtyři hvězdičky.(1.7.2017)

Konečně po dlouhé době zase nějaká kvalitní romanťárna. Však taky vychází podle skutečné události a napsaly si jí i ony dvě hlavní postavy. Během první třetiny jsem se na film sice začal krapet mračit, přičemž jsem si říkal, co teda dělá tenhle film tak dobrým, když to zatím vypadá na standardní klišé. Po ní se však zápletka skutečně rozjede a začíná filmařské blaho. Mimo klasické a dojemné síly lásky se zde člověk dočká i důkladnějšího pohledu na životy rodičů obou hl. protagonistů, který je zde zvládnutý opravdu brilantně. (Chci nějaký spin off s tou pákistánskou rodinkou, to jako fakt!) The Big Sick je velice povedená romantika s milým a skromným humorem, extrémně sympatickým hl. hrdinou a s velice zábavnými a chytrými dialogy. A ani to není moc patetický, což je pro dobré romantické komedie vždycky tuhý úkol. A MNOHO plusových bodů filmu, že krásně a elegantně dává facku všem voličům SPD, DSSS a dalších stran pro píčuse. Průměrné 4*(9.9.2017)

Po dlouhé době konečně film, co se mi vyloženě trefil do humoru! Příběh asi kdovíjak neohromí, ale tuctová lovestory to na druhou stranu taky není. Emoce jsou tu nakombinovány v dokonalém poměru, Kumail je strašnej sympaťák a za zfilmování vlastního života jedině palec nahoru pro něj i Emily :-) Snad jen ten konec byl trochu natahovaný - kolikrát nás asi tak bude bavit sledovat Kumaila, jak prosí o odpuštění, že jo? I tak byly ale The Big Sick velmi příjemně strávené dvě hodinky a některým hláškám se směju nahlas ještě teď.(26.7.2017)

Tento žáner nie je ani zďaleka moje kafe, a dopadlo to presne, jak som čakal. Štandardne, bez prekvapení, s našrubovanými vyššími posolstvami. A tie stand-up výstupy? Nepochopil som, či to malo byť dobré, alebo práve znázornenie ich malého talentu. A to je veru zle. Raz určite stačilo, a pokial by som sa mohol rozhodnúť znova, tak to milerád vynechám. Nabucúce budem obozretnejší.(22.9.2017)

Hodně dlouho jsem se u komedie takhle nebavil. The Big Sick sice splňuje všechny žánrově klasické prvky, ale vždy je dokáže natolik ozvláštnit, že film působí dostatečně svěže a originálně. Největší kritiku jakou film po světě sklízí je scénář, který napsali Kumail Nanjiani a Emily V. Gordon na motivy jejich seznámení v reálném životě, někdo tak nemůže překousnout to, že se nedívá na film, ale na zdokonalený příběh o reálném Kumailu Nanjianim a Emily V. Gordon, kteří jsou ve filmu vykresleni trochu přikrášleně. Tuhle kritiku tak trochu nechápu, jelikož spousta filmů ať už to nemusí být na první pohled vidět vyhází z reálných zážitků autorů, vůbec mi tak nevadí, že se jedná o příběh, který si oba scénáristé prožili na vlastní kůži, spíš naopak si myslím, že filmu to jen prospělo a působí díky tomu reálně, což bývá u komedií často problém. Působí reálně především díky postavám, které jsou vyobrazeny dostatečně humorně, ale každá z nich má svoje logické motivy, jako příklad bych uvedl matku Emily, která by ve spoustě jiných snímků mohla sloužit pouze jako záporná postava, která bojuje proti Kumailovi, tady se s ním však spřátelí a vzniká tak dle mého vůbec nejlepší postava celého filmu. Holly Hunter, která hraje matku Emily, dostává prostor vžít se do své role a udělat z ní uvěřitelnou lidskou bytost a je tomu tak u většiny vedlejších postav. The Big Sick má totiž velkou základnu postav, které mají odlišný charakter a může z nich tak neustále čerpat nové a originální dialogy. Od Pakistáncké rodiny Kumaila až po otce Emily, mají všechny postavy uvěřitelné pozadí a svoje kouzlo, kvůli kterému by si je měl divák oblíbit. Michael Showalter odvádí výbornou práci a povedlo se mu adaptovat scénář na plátno se všemi humornými i smutnými pasážemi, přistupuje k hercům s respektem a nechává každého z nich potřebně vyniknout. Je zde vidět velký cit pro komediální režii a vůbec je vidět, že Michael Showalter se nebojí nechat své herce hrát. Kumail Nanjiani se ukazuje jako bavič první třídy, humor točící se okolo toho, že je Pakistanec nepůsobí nuceně, na všech vtipných pasážích je vidět, že vycházejí ze skutečnosti a Kumail Nanjiani je dokázal velmi dobře přenést na papír aby fungovali i v rámci filmu. The Big Sick je feel good komedie první třídy, která jen těžko tento rok bude hledat konkurenci ve vodách téhož žánru. Velice se těším na další práci Kumaila Nanjianiho jak hereckou, tak především scénáristickou. 86%(3.9.2017)

• - Pridanie reálnych fotiek Kumaila a Emily do záverečných titulkov vznikol z podnetu herečky Leslie Mann po videní časti filmu. (lebarbo)

• - Spoiler: Emily (reálna manželka Kumaila) je spoluautorkou scenára. Objavila sa tiež v poslednej scéne v klube. (lebarbo)

• - Scéna, kde Terry (Ray Romano) spomína hru "Throw the Chalk at Jimmy" bola improvizovaná. (lebarbo)