Muzikál o radostiach a starostiach chudobného mliekara Tovjeho, ktorý žije s manželkou a piatimi dcérami v ukrajinskej židovskej komunite. Zbožný Tovje, ktorý žije v súlade s židovskými tradíciami chce najstaršie dcéry vydať "ako sa patrí",  v jeho situácii to však nie je jednoduché. Film bol nominovaný na Oscara v ôsmych kategóriách, napokon získal tri sošky. (STV)

skretik

Tak dlho som sa odhodlávala na pozretie si tohto filmu. Vôbec ma to nelákalo, ale neľutujem. veľmi dobre som sa zabavila . Vynikajúci zmysel pre humor, dobrá hudba a nakoniec aj zasadenie do doby a jej problémov dodalo tomuto filmu na kvalite... ()

dANo

Aj napriek tomu, že muzikály nie sú mojím obľúbeným žánrom, tak Fidlikant na streche som si parádne vychutnával... Nevadila mi dokonca ani dosť dlhá stopáž a ani tanečno-spevácke vsuvky, lebo technicky je ten film jednoducho geniálny! Keď k tomu pripočítam ešte zaujímavý a nadčasový príbeh zasadený do drsného prostredia (ukrajinský vydiek) a ešte drsnejšej doby (pogromy na Židov), tak dostanem jeden veľkolepý film, ktorý veru patrí medzi filmové skvosty. ()

MikeZ

Klasický muzikál. Hudba je skvělá, písničky jsou správně chytlavé (Právoplatný Oscar pro Johna Williamse, který je sice jen zadaptoval ale i tak), je to vtipné, občas docela dojemné, ale pořád to na těch pět hvězdiček prostě není. Hlavním nedostatkem je to že je film moc dlouhý a v druhé půlce chvilkama trochu nudí. Stale jsou to ale velmi silné čtyři hvězdičky. 8/10 ()

Master19

Nádherný film doplněný parádní hudbou a působivým (ač jednoduchým) příběhem. Postava Tovjeho je hodně povedená a jsem rád, že je tu i dobře zahraná, stojí na něm celý dlouhý film. Při jeho zamyšleních nad zásadními otázkami (tradice vs. láska) mě až mrazilo. V divadle jsem neviděl, takže jsem se až teď dozvěděl, co to ten šumař na střeše znamená. ()

Autogram

Tradície či skostnatenosť, to sa úspešne darí búrať na úsvite nového sveta, ktorý čaká aj zapadnutú židovskú dedinu na Ukrajine. Stačí mäkké srdce sympatického hospodára, ktorý tradície ctí, spieva o nich a obšťastňuje nás vo svojich originálnych monológoch prechádzajúcich do dialógu s Bohom. Muzikál nemá až toľko chytľavých melódií, ako iné, ale tá ústredná je dobrá vo všetkých obmenách. Celý Fidlikant je možno viac filmom ako muzikálom, nespieva sa ani tretinu času a príbeh má viac zápletok, ako som čakal, nechýba ani revolúcia, ako v každom veľkom muzikáli. Židovský humor je jedinečný, ako si urobia srandu aj zo seba a svojich tradícií. Hudba je takmer balkánska, divoká, možno s moldavským pôvodom, nečudo, že pri nej došlo aj na takú zvrátenosť ako tanec muža so ženou. –––– Jisté věci se pro nás nemění, jisté věci se nikdy nezmění. A jak pravi bible... –––– A jak se naštvu, i mouchy se bojí létat. –––– Oko za oko, zub za zub! – Výborně, takhle celý svět skončí slepý a bezzubý. ()

ZkuKol

Asi nejsem dostatečný muzikálový fanda, abych tuhle klasiku ocenil. Ano prostředí tradiční židovské vesnice v Rusku na konci éry samoděržavých je kouzelné, postavy jsou zábavné, ale děj je tak prostoduchý a písně nevýrazné, že těch 180 minut trvá skoro dva dny. Občas zvedne tempo a míru zajímavosti nějaká změna na pozadí doby, ale k záchraně nedojde stejně jako k tanečním scénám (pobíhání a skotačení po scéně neberu za taneční výstup). Přitom realizace je velmi precizní a kamera nápaditá, jen prostě nemá moc, co snímat. Chudý mlíkař má mnoho dcer a málo peněz, nastává čas hledání ženichů a v domě se střetává láska s tradicí a jistotou... 50% ()

MaxipesFik

70%. Po celou dobu (téměř tři hodiny) se mi vnucovalo srovnání s Goletem v Údolí. Navzdory dokonalé výpravě a skvělým vizuálním typům zaostává Šumař o půl koňské délky v tom, jak vykresluje atmosféru chasidů někdy na začátku minulého století. ()

Sdoom

Moc hezký muzikál, kde ovšem písničky nejsou až tak klíčové. Krom úvodní a nádherné Tradition jsou tam spíš jen do počtu a popravdě se mi ani nijak zvlášť nelíbily. Vynahrazuje to krásně napsaný příběh, sympatické postavy a úžasné kulisy. Tři hodiny utečou jako voda. ()

Han22

Tenhle film je prostě něco nádhernýho. Koukal jsem sice ze začátku s nedůvěrou na tříhodinový muzikál o židech, ale s vědomím, že se to stalo nejvýdělečnější film roku 1971 jsem se rozhodl na to podívat. A ono to člověka nenápadně chytí a nepustí. Jakmile poznáte Teyva, otce pěti dětí, jeho manželku Golde a vůbec celou nádhernou vesničku Anatevka, už Vás to nepustí. Ten film má všechno - geniální komediální scény, při kterých jsem málem padal ze židle. Romantiku hned ve trojím provedení. Muzikálová čísla, z nichž především "kalba v hospodě" "svatba" a hlavně "noční můra" jsou snad nejlepší, co jsem v muzikálu zatím viděl. A hlavně má Topola. Toho chlapíka jsem znal jen z Flasha Gordona a jedné bondoky, ale co tu předvádí je prostě něco neuvěřitelného. Od komiky a furiantství a geniální taneční čísla přes vychytralé promluvy s bohem, kdy si dokáže vykládat "Velkou knihu" a tradici po svém a jeho uvažování "na druhou stranu", až po tragiku ve finále, kdy je toho na něj moc. Tenhle film je prostě krásný a i když skončí smutně, nedá se jinak, než doporučit. EDIT 2023: I po letech naprosto úžasný film, kterému bych klidně dal i 10*. Co dodat, tohle si zasloužilo v roce 1971 Oskara za nejlepší film a samozřejmě Topol za nejlepší herecký výkon. EDIT 2023: I po letech naprosto úžasný film. Topol předvedl asi jeden z nejlepších hereckých výkonů co jsem viděl a tenhle film tak úžasně mixuje komiku a tragiku, že bych dal i 10*. Film i Topol si na 100% zasloužili Oskara. ()

Jaccobos

Je to vskutku dobrá komedie - především díky svéráznému Tovjemu. Problematika židovské tradice a s ní spojený vtip okolo vdávání dcer mi připomněl Pýchu a předsudek a toho starého moudrého pana Beneta ve své fousaté podobě snad ještě lepšího. Jednoduchá a chytlavá hudba s rozverným tancem také jistě není na škodu... ()

Zagros

Muzikál rozhodně není můj oblíbený žánr, přesto se snažím v rámci rozšiřování obzorů podívat alespoň na ty nejoceňovanější. Tentokrát to stálo za to a pro mě je Šumař na střeše ukázkou, jak to má správně vypadat. Silný příběh začíná pozvolna a vychází „jen“ z rodinných problémů, aby během tří hodin dospěl k hledání univerzálních pravd v celé společnosti. Přitom nemoralizuje, je zábavný, dokáže přinutit k zamyšlení a tři hodiny utečou jako voda. K tomu se velmi povedlo obsazení a především Chaim Topol předvedl svou životní roli. Jeho dialogy s Bohem jsou výtečné a ty navazující s manželkou možná ještě lepší. A když je to muzikál, asi by bylo fajn říct něco i o hudbě… byl to pravděpodobně první muzikál, kde jsem při písničkách a hudebních číslech neodcházel na záchod a pro nic k jídlu… čtyři hvězdy a možná si Šumaře někdy i zopakuji. ()

ElChe26

Muzikálům moc neholduji, proto jsem se filmu zpočátku celkem štítil. Snímek se točí okolo provdávání dcer hlavního hrdniny, chudého mlékaře. Střetávání konzervativního světa Židů a měnícího se okolního světa vykreslený ve třech zasnoubeních, byl velmi povedený. Lze stát dětem ve štěstí, co si pro ně přát? Finanční zajištění nebo jejich vlastní štěstí, lásku? To jsou problémy, jež musí "hlava" rodiny řešit. Nakonec vždy zvítězí ten nejlidštější hlas, hlas srdce. Životní optimismus v několika písních až přetékal po hektolitrech a přiznám se, že jsem se sám přistihl jak mu podléhám (...kdyby jsem byl jen boháčem). Osud nejen Židů, žijících v předrevolučním carském Rusku, opravdu připomíná pověstného šumaře na střeše. ()

Scevola

Zaujimavy historicky exkurz na ukrajinsky vidiek "predrevolucneho" obdobia. Hudba tu jasne dominuje, normalne som mal pocit, ze tam mohlo byt viacej pesniciek (co sa mi vacsinou nestava). Jedine co vytknem je trosku prestrelena stopaz, kedze hlavne na konci tomu dochadzal dych. Celkovo - nadpriemerny muzikal. 8/10 ()

Rozjimatel

"An eye for an eye and a tooth for a tooth." "Very good. That way the whole world will be blind and toothless."     Nesmierne emotívne stvárnený životný príbeh chudobného židovského mliekara Tovjeho, ktorého postupne stíha jedna rana osudu za druhou. Musím hneď na začiatku vyhlásiť, že "Fidlikanta na streche" považujem za jeden z najlepších muzikálov, aké boli kedy nakrútené, a to aj napriek tomu, že mi doteraz nejakým zázrakom unikal a videl som ho po prvý raz až teraz. Akýmsi hlavným motívom tohto mimoriadne vtipného a súčasne dojímavého filmu je tradícia. Film sa venuje židovskej kultúre, poukazuje na kultúrne a náboženské rozpory medzi Židmi a kresťanmi, ale je hlavne o (často nezmyselných) tradíciách a ich búraní. Toto úžasné umelecké dielo  je silné vo všetkých oblastiach. Jeho krásna, rytmická hudba doslova rozhýbe aj mŕtvych, jeho tanečné choreografie sú podmanivé, má silné posolstvo a hrozne sympatické postavy (hlavná postava stvárnená skvelým Chaimom Topolom je úplne bohovská, vykreslenie vzťahu s jeho ženou nemá chybu, veľmi milá je aj dvojica najstaršej dcéry Tzeitel s krajčírom Motelom). No a tá geniálna snová scéna ma asi bude ešte dlho mátať po nociach.     "On the other hand ... No, there is no other hand!" ()

Theresia

Velkolepé! Je zbytečné, abych vypisovala všechny ty klady. Není tu třeba slov. Muzikál bude mluvit, zpívat, znít, dojímat, oslavovat, dodržovat a porušovat tradice zcela sám. ()

Mikino00

Proč to má proboha 3 hodiny, je to celé nafouklé jako bublina, scény jsou šíleně přetažené a přitom příběh a písničky nejsou tak špatné. Navíc jsem viděl verzi s šíleným dabingem z MGM, do písniček byl namluven jejich překlad. ()

Klajnik odpad!

Fiddler on the Roof samozřejmě nějaké kvality má, ale můj dojem byl čistě negativní z důvodů, jenž budu dále jmenovat... Naprosto nebyla potřeba, aby se to snažilo být muzikálem, protože samotná hudební čísla nijak výrazně neutváří kvalitativní podobu filmu (jako je tomu je třeba ve Zpívání v Dešti nebo New York, New York). Obešlo by se to bez nich, protože písně jen rozvádí nějaká vnitřní rozpoložení postav, která jsou divákovi patrna ještě před tím, než o nich začnou postavy zpívat anebo by šla zprostředkovat rychleji (a vkusněji) skrze dobře napsaný dialog. Nestěžoval bych si však, kdyby mě ty songy braly, což se nestalo kvůli absenci dobrých textů i chytlavé melodie. Divák by se měl skrze hudbu naladit na rozpoložení postavy, sžít se s ní, být její kreací pobaven a být do ní skrze to všechno zainteresován. To se mi zde nestalo ani jednou. Vždycky jsem jenom chtěl, aby s tím natahovaným krákoráním přestaly a někam se to už hnulo... Vleče se to jako sraní. Film má 3h a v prvních 90min se odehraje jen toto: Protagonistovi tři dcery na začátku zpívají o tom, že chtějí ženicha. Ta nejstarší je zamilovaná do svého kamaráda z dětství - chudého krejčího. Nějaká zkurvená bába však přijde za její maminkou a dohodí majetného řezníka. Maminka požádá otce, aby s řezníkem promluvil. Ten tak učiní, přislíbí mu ji navzdory tomu, že řezník je ještě starší než otec. Dcera je zaskočena a chvilku trvá, než oznámí, že řezníka nechce. Otec nejdřív vybouchne, protože dal slovo, ale pak si uvědomí, že štěstí dcery je pro něj důležitější. Následuje svatba... - Jelikož je to rodinný film opakující tisíckrát ohraná moudra (a to už v době svého vzniku), tak je jasný, k čemu to spěje a já nechápu, proč bych se měl sžívat s takovými vidláky, kteří svou tupostí jen natahují děj, čímž maří můj čas a nejsou při tom ani příliš zábavní. Z prostředí chudých, tradicionalistických, židovských sedláků by mělo jít vytěžit více zábavy. Postavy jsou však střelené pouze lehounce, aby to celé bylo takové neškodné a pro celou posranou rodinu. Humory tedy spočívají třeba v nedorozumění: viz. Jeden debil chce po druhém ruku jeho dcery, zatímco on si myslí, že chce koupit krávu. Dialog to však nebyl dost propracovanej na to, aby mě strhnul a konceptuálně je to takové archetypální, takže jako bych to už někde jinde viděl/slyšel. V tomto případě i ve svém celku to není sofistikované ani konceptuálně dost propracované. Druhá půlka je, narozdíl od té "bujaré" první, tragičtější, ale vzhledem k tomu, že jsem se s postavami nesžil, mi to bylo úplně fuk. Jsem přitom zvídavej člověk. Je docela snadné mě trochu zaujmout. Zde jsem se však celou dobu hrozně nudil. ()

Brejlil

Jeden z nejlepších filmových muzikálů paradoxně z doby, kdy tomuto žánru začínala zvonit hrana. Skvělá židovsky znějící hudba a dokonalý Topol nás provádějí příběhem o střetu tradice a moderní doby, o střetu poklidu se státní mocí a o střetu víry a ambicí s představami o štěstí. To je doplněno krásnou kamerou, dobrou choreografií a také (na americké poměry) věrnou výpravou, takže divák se ocitne v židovské osadě v carské Rusi počátkem 20. století. ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison