Gauguin

Edouard Deluc

Předloha:

Paul Gauguin (kniha)

Warren Ellis

"Jsi divoch, Paule Gauguine, tak jako my všichni. Ty jediný ses ale rozhodl, že na to nechceš zapomenout." Krásná básnička v temném tyrkysu a dokonalé kompozici bez zbytečných slov, filmařské umění vyjádřené obrazem s tou nejkrásnější barevnou tóninou a laskavým smyslem pro umění. Výběr jedné části umělcova života umožnila tvůrcům nechat čas plynout pozvolna a víc než nějaká faktografická biografie se z něj stala příjemná pocitovka. I když někdy hodně smutná.(18.5.2018)

Nic víc, než že to byl bohémský malíř si o Paulu Gauguinovi nevybavuji, alespoň se nemusím nimrat v tom, nakolik se příběh držel pravdy (později se dočítám, že moc nedržel). Zfilmované období jeho života zachycuje opuštění rodiny a odjezd do exotické Polynésie. Díky lokalitě i melancholické hudbě je to film opravdu velmi krásný. Představa malování v míru a souladu s přírodou Gauguinovi sice kapsu ani žaludek nenaplnila, ale tahle revolta k jeho sebedestruktivnímu způsobu života asi patřila. Pomalé tempo vyprávění i absence dramatické linky mně naprosto vynahradily okouzlující barvy a výkon ztrhaného Vincenta Cassela.(13.5.2018)

Gauguinove obrazy z Tahiti sú plné farieb a zvláštneho kúzla. Naproti tomu jeho pobyt na Tahiti bol podľa scenáru tohoto filmu temný a zúfalý. Hoci Gauguin na Tahiti tvoril, mal mladú partnerku, bol v prostredí rajskej prírody Polynézie, ale bol postarší a už chorý, chudobný a hladný. Preto hoci našiel raj na zemi pre svoju tvorbu, tento raj mal trochu trpkú príchuť. Vincent Cassel sa zhostil role Gauguina veľmi uveriteľne, dokázal ukázať génia maliara, ktorý predčil svoju dobu o desaťročia a preto jeho súpotníkmi zostal nepochopený a zomrel v chudobe. Tiež ostatné charaktery Tahitčanov boli zahrané realisticky. Kulisy filmu v šedej farbe chudoby konca 19. storočia poskytli divákovi sa vžiť do postavenia hlavného hrdinu a jeho rovesníkov. Vždy keď som sa doteraz pozerala na obrázky Gauguina z Tahiti, myslela som si, že tu bol šťastný. Asi aj bol, len bohužiaľ ku šťastiu mu chýbali peniaze na základné potreby a preto sa tento raj zmenil tak trochu na peklo. Keďže film bol natočený podľa biografie Gauguina pravdepodobne vyjadroval skutočnosť. Je paradox, že o storočie neskôr sú obrazy tohoto impresionistu cenené na desiatky až stovky miliónov dolárov a v čase vzniku obrazov nedokázal dostať za ne ani 30 frankov. Hudobný podklad Warenna Ellisa pekne dotváral atmosféru Tahiti, tamojšej prírody, ale aj ťažkých chvíľ v živote Gauguina.(28.4.2018)

Paráda.. Zatím nepřekonatelnou Gauguinovskou variací byl pro mě Sutherlandovský Wolf at the door, ale tohle se tomu s přehledem vyrovná (a v některých motivech i překonává). Tenhle první Gauguinův tahitský pobyt je citlivá studie o hledání divokosti, ztrátě nevinnosti, vášni, zkamání, nekonečném boji.. Člověka až bodne u srdce když Cassel, jen tak očima, prožívá chvilky bolestivé žárlivosti.. Žádná bezbřehá idyla se nekoná. I v krásách tahitské krajiny je romantika velmi pomíjivé zboží. Gauguin hladoví. Zdravotně to s ním jde od desíti k pěti. Z tuby vymačkává poslední mikrogramy barvy. A to filmaři nezmínili jeho nekonečné boje s místními úřady za práva domorodců.... Ideál asi bude pustit si tohle a hned na to navazující Wolf at the door.. Ještě aby někdo stejně kvalitně natočil Gauguinův druhý tahitský pobyt (ne, ta sračka s mladým Sutherlandem se fakt nepočítá) a budeme tu mít luxusní trilogii.(8.5.2018)

Pocitový film, který vám podprahově zprostředkuje pocity ve své době velmi neprávem neuznávaného umělce, který doufal v uznání, ale za života se ho nedočkal. Jeho vůle, přístup k umění, talent, vlastní cesta navzdory všemu a všem, naděje i příchod nevyhnutelné existenciální zoufalosti ze života, to vše a přitom ty hlavní pocity vlastně beze slov, jen s atmosférou, mimikou (ne)herců, kulisami Tahiti a omračující náladou, která vás zasáhne přesně v rytmu filmu a života Paula Gaugina na Tahiti. Je pravdou, že některé prvky ze života Gaugina nejsou úplně zmíněny, ale myslím, že to tvůrci udělali úmyslně, jejich hlavním záměrem bylo zprostředkovat příběh umělce, nikoli biografii. Jeden z mála filmů, kde když umělec maluje, máte pocit, že tu atmosféru tvořivosti takřka cítíte. Vincent Cassel a Tuhei Adams jsou ve svých rolích naprosto skvělí. 85%(11.5.2018)