poster

Gauguin

 • Francie

  Gauguin - Voyage de Tahiti

 • Slovensko

  Gauguin

Drama / Životopisný

Francie, 2017, 102 min

Režie:

Edouard Deluc

Předloha:

Paul Gauguin (kniha)

Hudba:

Warren Ellis
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Greg25
  ****

  Pocitový film, který vám podprahově zprostředkuje pocity ve své době velmi neprávem neuznávaného umělce, který doufal v uznání, ale za života se ho nedočkal. Jeho vůle, přístup k umění, talent, vlastní cesta navzdory všemu a všem, naděje i příchod nevyhnutelné existenciální zoufalosti ze života, to vše a přitom ty hlavní pocity vlastně beze slov, jen s atmosférou, mimikou (ne)herců, kulisami Tahiti a omračující náladou, která vás zasáhne přesně v rytmu filmu a života Paula Gaugina na Tahiti. Je pravdou, že některé prvky ze života Gaugina nejsou úplně zmíněny, ale myslím, že to tvůrci udělali úmyslně, jejich hlavním záměrem bylo zprostředkovat příběh umělce, nikoli biografii. Jeden z mála filmů, kde když umělec maluje, máte pocit, že tu atmosféru tvořivosti takřka cítíte. Vincent Cassel a Tuhei Adams jsou ve svých rolích naprosto skvělí. 85%(11.5.2018)

 • Marigold
  ****

  Potemnělá náladovka ovlivněná filmy Terence Malicka, která překvapivě poeticky pracuje s tahitskými kulisami - vypadají velmi ošuntěle a melancholicky - a s tváří i tělem Vincenta Cassela, který od prvního záběru vypadá, že v tom dalším umře. Scénář pracuje s vynechávkami a nedořečenostmi, ale občas voiceoverem čerpá z Gauginových dopisů ženě, což funguje spíš rozpačitě. Na poměry biopiců příjemně nedidaktické, byť jasně odvozené.(27.5.2017)

 • Vitex
  ****

  Takhle nějak by možná chtěla Mette Gauguinová, aby byl její manžel zobrazovám. Nevyznívá to totiž ve výsledku pro jejich rodinu jako až tak hrozná ostuda. Egoistický syfilitik s víc než jen sklony k pedofilii (a malířský génius, samozřejmě, to zase ne že ne) tu působí jako něžný romantik a mučedník, který obětoval šťastný rodinný život, aby dal lidstvu své výtvarné dílo. Po přečtení jeho biografie od D. Sweetmana můj dojem z filmu trochu opadl, protože to zjevně není příliš věrný Gauguinův portrét. Jinak je to ale moc pěkný.(16.5.2018)

 • Tosi
  ****

  Nic víc, než že to byl bohémský malíř si o Paulu Gauguinovi nevybavuji, alespoň se nemusím nimrat v tom, nakolik se příběh držel pravdy. Zfilmované období jeho života zachycuje opuštění rodiny a odjezd do exotické Polynésie. Díky lokalitě i melancholické hudbě je to film opravdu velmi krásný. Představa malování v míru a souladu s přírodou Gauguinovi sice kapsu ani žaludek nenaplnila, ale tahle revolta k jeho sebedestruktivnímu způsobu života asi patřila. Pomalé tempo vyprávění i absence dramatické linky mně naprosto vynahradily okouzlující barvy a výkon ztrhaného Vincenta Cassela.(13.5.2018)

 • Capri2016
  ****

  Gauguinove obrazy z Tahiti sú plné farieb a zvláštneho kúzla. Naproti tomu jeho pobyt na Tahiti bol podľa scenáru tohoto filmu temný a zúfalý. Hoci Gauguin na Tahiti tvoril, mal mladú partnerku, bol v prostredí rajskej prírody Polynézie, ale bol postarší a už chorý, chudobný a hladný. Preto hoci našiel raj na zemi pre svoju tvorbu, tento raj mal trochu trpkú príchuť. Vincent Cassel sa zhostil role Gauguina veľmi uveriteľne, dokázal ukázať génia maliara, ktorý predčil svoju dobu o desaťročia a preto jeho súpotníkmi zostal nepochopený a zomrel v chudobe. Tiež ostatné charaktery Tahitčanov boli zahrané realisticky. Kulisy filmu v šedej farbe chudoby konca 19. storočia poskytli divákovi sa vžiť do postavenia hlavného hrdinu a jeho rovesníkov. Vždy keď som sa doteraz pozerala na obrázky Gauguina z Tahiti, myslela som si, že tu bol šťastný. Asi aj bol, len bohužiaľ ku šťastiu mu chýbali peniaze na základné potreby a preto sa tento raj zmenil tak trochu na peklo. Keďže film bol natočený podľa biografie Gauguina pravdepodobne vyjadroval skutočnosť. Je paradox, že o storočie neskôr sú obrazy tohoto impresionistu cenené na desiatky až stovky miliónov dolárov a v čase vzniku obrazov nedokázal dostať za ne ani 30 frankov. Hudobný podklad Warenna Ellisa pekne dotváral atmosféru Tahiti, tamojšej prírody, ale aj ťažkých chvíľ v živote Gauguina.(28.4.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace