Purpurová růže z Káhiry

• USA The Purple Rose of Cairo (více)

Skromná a nenápadná Cecílie pracuje jako servírka v bistru, její jedinou radostí v životě je pravidelná návštěva kina. Právě zde alespoň na chvíli zapomene na nelehkou dobu krize a na svého poněkud omezeného manžela Monka, jenž od doby, co ztratil práci, jen hraje hazardní hry a občas ji doma bezdůvodně zmlátí. Cecílie se již po několikáté jde podívat na svůj oblíbený film Purpurová růže z Káhiry, když ji najednou z filmového plátna nečekaně osloví obdivovaná postava cestovatele a dobrodruha Toma Baxtera. Ten je unaven neustálým opakováním prostoduchých banalit. Neznámou a lákavou skutečnost poznává právě po boku ušlápnuté Cecílie... Scenárista a režisér Woody Allen děj své hořce laděné komedie situoval do New Jersey, přitom působivě prolíná reálný svět hospodářské krize třicátých let a svět vymyšlený filmovými tvůrci. Z jednoduchého nápadu těží maximum, pro příběh našel příjemný "tón" vyprávění: vyvážené romantické prvky a nostalgii, postavy jsou viděny jakoby lehce satirickým odstupem a jejich dialogy zaujmou vtipem a nadsázkou. Roli Cecílie citlivě ztvárnila Mia Farrowová, jejího manžela Monka vytváří Danny Aiello (Ruby, Jednej správně, Zlaté časy rádia). Vděčný herecký úkol dostal Jeff Daniels (Cena za něžnost, Něco divokého, Dům na Carroll Street), jenž v dvojroli hraje "papírového hrdinu "Toma Baxtera i jeho poněkud nemístně nafoukaného hollywoodského představitele Gila Shepherda. (oficiální text distributora)

godycz

Dělím WA filmy na: s ním a bez něj. Růže je natočena tak mile, tak opravdově, tak krásně...že mi tady nechyběl. ()

helloween93

“Throwback Thursday #70” byl zároveň moje první setkání s tvorbou Woodyho Allena. Volba padla na The Purple Rose of Cairo, dostupný na HBO Max. Samotný námět mi dokázal oslovit, ale z jeho převedení do podoby scénáře mám pocit, že tam chyběla výraznější jiskra. Vyzdvihnout musím Dannyho Aiella s jeho new yorským přízvukem a Miu Farrow v roli nemilované ženy. Jeff Daniels a jeho role nice guyů mi naopak nikdy moc nepřirostla k srdci. Závěr je vcelku depresivní, tedy v rámci Hollywoodu určitě. 3* ()

Redbee

Zpočátku nevíte, co od filmu očekávat, děj je zdlouhavý, bez nápadu, beze vtipu. Po pár minutách filmu se uskuteční zlom, kdy jste zase znovu utvrzeni v tom, že Allen není normální :-) Děj nabere tempo, začnete se válet smíchy a zjistíte, že reality show, kdy se na skupinku lidí v uzavřeném prostředí dívá celý národ, vymyslel Allen. Film je zároveň "odbornou" studií o vstupu do fiktivního světa a naopak - do "reality". Tento snímek není Allenův nejlepší, ale je zvláštní svým scénářem a budete se u něj bavit. ()

Barak

Dosti slabá Allenovka, která ze slibného námětu moc nevykřesala. Je to dobře zahrané, občas padne nějaká ta hláška, ale jinak nezábavné, nudné, taky tak nějak "divné" (ještě aby ne, že ;) ).... 5/10 (Nečekaný a "drsný" konec) ()

Biopler

Prvoplánový humor a originálny fantasy príbeh, bohužiaľ nič iné. Herci sa výrazne nepredreli a tradične ničím výnimočná réžia Allena svedčí o tom, že rýchlo na tento snímok zabudnem. ()

bubblebobble

Tomuto sa hovorí - malý nočný film. Poznáte ten pocit? Nechce sa vám spať, prepínate len tak kanály a zrazu narázíte na niečo... Dívate sa na to a zrazu máte ten zvláštny kúzelný pocit. Ste tu len vy a obrazovka v ktorej sa odohráva niečo málé a zároveň čarovné. Film skončí, idete spať a keď sa ráno zobudíte, myslíte, že to bol len sen. Poučenie: Woody Allen + Ja = Jedine v noci. ()

upas

oproti jiným woodyho filmům působila purpurová růže hodně čitelně, tedy až na tu závěrečnou scénu, která drsně rozšlápla růžové brýle romantickému happy-endu... ()

Lasombra

Výborný nápad s filmovým hrdinou, který z ničeho nic vyleze z kinového plátna a jde si žít "svůj" život se "skutečnou" ženou. ()

BDMarty007

Opět velmi originální nápad. Tentokrát rozpracovaný spíše v romantickém duchu, s velmi příjemnou atmosférou dotvářenou hudbou typickou pro filmy WA. Vtipy tentokrát spíše hravé, než intelektuálně třeskuté. Je to taková příjemná pohádka pro dospělé, s poněkud nepohádkovým koncem. Není z mého pohledu úplně to nejlepší od WA, ale je to příjemné. 90% ()

matt85

Nejdřív milé, ale nakonec skvostně depresivní. Ještě, že máme ty filmy, díky kterým na to můžeme zapomenout ;-) ()

Psycho.R

Když uslyšíte příběh, možná se Vám vybaví i o deset let mladší Poslední akční hrdina. Oba filmy však pojímají detaily odlišně, zatímco u Arnieho je zábava právě v kontrastu, co funfuje ve filmu, co v realitě, u Woodyho je zábavou právě to, že nikomu nepřipadá příliš podivné, že herec vyšel z plátna a řeší se vše, jako by to bylo celkem normální. ()

PunkErika

Brilantní Allenův film, který nemá jediné slabé místo. Tam kde by jiný režisér mohl sklouznout k laciným komickým situcím, plynoucích z konfrontací filmového a reálného světa, používá Allen humor daleko inteligentnější, rafinovanějš a decentnějšíí. Závěr je taky skvělý, tohle prostě není žádný Hollywood. ()

Izz

Skutečně nádherný film,kde Woody vzdal hold kinematografii klasického Hollywoodu tím nejúžasnějším možným způsobem.Krásná Mia Farrow,idealizovaný i neidealizovaný Jeff Daniels a patřičná dávka nostalgie tvoří jeden z mých nejoblíbenějších filmů tohoto newyorského neurotika. ()

tereza.s

Jeden z mých nejoblíbenějších Woodyho filmů. Miluju dobu ve které se film odehrává a miluju velkolepé filmy té doby. A dostal mě i příběh. Už jsem si říkala, jestli ke mě vyskočí Mia Farrow, ale na druhou stranu, tak zajímavá osoba asi nejsem. Nepovedlo se... Ale i tak... jdete do kina, vyskočí postava a ostatní utečou od děje a začnou vzniklou situaci řešit. Jen mě trochu dostal konec. Najednou bum a stop. Divák si musí domyslet jak to slečinka všechno vyřeší. V mém případě si nic nedomýšlým, ale sedím a divím se proč najdednou běží titulky. Nemám zrovna v lásce otevřené konce, nikdy nedojdu k tomu, jak to vlastně dopadlo..... ()

MaxForValue

Na Woodyho slabé. Filmy bez Woodyho sú ako čaje bez cukru, s cukrom chutia lepšie. Purpurová ruža je ovplýva netradičným fantasy experimentom, krásnou Miou Farrow, avšak Woodymu sa nejako nepodarilo to podať zaujímavejšíe, humornejšie a s väčším nadhľadom. Spolu so Zeligom (pre mňa) to najslabšie. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN