Purpurová růže z Káhiry

• USA The Purple Rose of Cairo (více)

Skromná a nenápadná Cecílie pracuje jako servírka v bistru, její jedinou radostí v životě je pravidelná návštěva kina. Právě zde alespoň na chvíli zapomene na nelehkou dobu krize a na svého poněkud omezeného manžela Monka, jenž od doby, co ztratil práci, jen hraje hazardní hry a občas ji doma bezdůvodně zmlátí. Cecílie se již po několikáté jde podívat na svůj oblíbený film Purpurová růže z Káhiry, když ji najednou z filmového plátna nečekaně osloví obdivovaná postava cestovatele a dobrodruha Toma Baxtera. Ten je unaven neustálým opakováním prostoduchých banalit. Neznámou a lákavou skutečnost poznává právě po boku ušlápnuté Cecílie... Scenárista a režisér Woody Allen děj své hořce laděné komedie situoval do New Jersey, přitom působivě prolíná reálný svět hospodářské krize třicátých let a svět vymyšlený filmovými tvůrci. Z jednoduchého nápadu těží maximum, pro příběh našel příjemný "tón" vyprávění: vyvážené romantické prvky a nostalgii, postavy jsou viděny jakoby lehce satirickým odstupem a jejich dialogy zaujmou vtipem a nadsázkou. Roli Cecílie citlivě ztvárnila Mia Farrowová, jejího manžela Monka vytváří Danny Aiello (Ruby, Jednej správně, Zlaté časy rádia). Vděčný herecký úkol dostal Jeff Daniels (Cena za něžnost, Něco divokého, Dům na Carroll Street), jenž v dvojroli hraje "papírového hrdinu "Toma Baxtera i jeho poněkud nemístně nafoukaného hollywoodského představitele Gila Shepherda. (oficiální text distributora)

Autogram

Retro štýl je u Allena obľúbená forma, ale ani v Zeligovi, ani tu mi to nesadlo. Herecky výborne zvládnuté, ale keď pri tak krátkom filme dvakrát zaspím, niečo v príbehu nie je v poriadku. ()

Mr.KarlAdler

Beznadějné vyhlídky na realitu. Tentokrát hodně originální nápad - co vlastně znamená film/život, ukazuje Woody Allen za pomoci prolínání vysněné skutečnosti a právě té filmové reality. A je to přesně tak. Ono vlastně ani jedno ve výsledku nevyjde vítězně. Nejhorší na tom všem je, že jediná jistota je ta prostá realita všedního dne (tak trpký a tak chytrý). Bohužel z diváckého hlediska pro mě až moc jednoduše zapomenutelné. ()

standsiller

Bezútešná doba, kedy všetko všetkým takmer padá na hlavu. Špinavé štvrte v ktorých sa v hlúčkoch pohybujú bandy povaľačov. Nájsť si zamestnanie nie je ľahké a mladá Cecile, vysoko nahraditeľná žena pracuje ako čašníčka na svojho darmožráčskeho manžela, ktorému zo strachu toleruje jeho kapitál devastujúce hobby. Ich spoločný život nemá prakticky už žiadnu podobu ani význam, a teda Cecile má priestor na to, aby v krehkosti ktorá sa v nej znovuzrodila popri strachu hľadala nové podnety k šťastnému prežívaniu. Zaľúbi si film Purpurová ruža z Káhiry a ako to pri platonických láskach býva, nezáleží na tom kto je hlavný hrdina. Jeden z vedľajších hrdinov filmového plátna si všimne , že Cecile trávi v kine viac času, ako je normálu tolerované jedno premiérové odlsedovanie. Navyše Cecile chodieva do kina osve. Postava ožije a Cecilina návšteva kín nezostáva nepovšimnutá. Narážajú však obaja na problém. Postava z flmu pozná iba život na filmovom plátne a nejde mu do hlavy ako je možné, že peniaze ktoré platia vo falošnom svete zrazu neplatia v tom skutočnom. Respektíve ako je možné, že si sadne do auta a ono samo nenaštartuje a nevyrazí. Všetko by bolo relatívne v poriadku, keby si jeho únik z plátna nezačali všímať aj média. Protagonista ušiel z plátna pred očami divákov. Herecká postava je iba alter egom, existuje aj skutočný herec, u ktorého tento fenomén zobudil taktiež nemalú zvedavosť a prichádza sa mu pozrieť zblízka. Výborná zábava a kvalitne vystavaný príbeh s nezabudnutelným milostným štvorcom. ()

venca163

[SPOILERY] Vtipnej námět (postava vystupující z plátna), možná bych dal 4, kdyby to mělo veselejší závěr. Btw. vůbec nechápu ten převažující názor, že Allenovo filmy jsou lepší bez Allena. Já to mam přesně naopak. Jeho vidění světa a názory jsou prostě tak unikátní a osobitý, že když je pronáší někdo jinej, tak zkrátka tolik nefungují. (70%) ()

catherinka

Purpurová růže z Káhiry je mým nejoblíbenějším dílem od Woodyho Allena. Líbil se mi nápad i herecké výkony a skvěle jsem se pobavila. A Cecíliina láska k filmům mi byla více než sympatická. ()

Babous

Zápletka jako z TV seriálu - já si zpočátku myslel, že se to dámě jenom zdá a oni to pojali takhle...tss tss... Bohužel mě z filmu bavily pouze pasáže uvnitř černobílého filmu a na závěr pro podtrhnutí nostalgie tancující Ginger a Fred. Film zabývající se kouzlem starých filmů a únikem od reality mohl dopadnout mnohem líp, oboje to jsou témata, která mě zajímají a např. Pleasantville se toho zhostil mnohem líp. Smutný konec mě zklamal. ()

HiddenDragon

Zajimavy a nadcasovy Allen...i bez samotneho Allena jako herce a filosofickych dialogu. Chtel jsem dat puvodne ctyri hvezdy, ale ten konec me dostal. Tak pekny, nezny a pritom inteligentni film se nevidi casto. Zezacatku (a vlastne i dlouho az ke konci) pusobi docela naivne, az dojmem nezavisleho dila, s dialogy opravdu jak z filmu 20./30. let...a i kdyz jsou herci vyborni, clovek ma porad pocit, jakoby se dival na nejaky studentsky experimentalni film, jakousi optimistickou nenarocnou komedii, o naivni romanticke filmove fanynce behem americke hospodarske krize. Ale kdyz to clovek dokouka, slije se to do takoveho nevsedniho pocitu, ktery jsem dlouho nezazil. Jednak tema samotne - stret reality s filmem - neni prilis okoukane, navic je zajimave prirozene podane...a kdyz je to jeste okorenene tou krusnou dobou, plnou nadeji, ocekavani co by mohlo byt...pusobi konec jak kdyby clovek nasel onu zminovanou hrobku, kde rostou purpurove ruze. Jak kdyby objevil misto, kde se zastavil cas a kde je vsechno mozne...kde se splni vsechna prani a zivot (at je ve skutecnosti jakykoliv) je v te chvili dokonaly jako filmove policko... ()

matolas

Chválabohu, že sa Woody nerozhodol zmeniť záver, keď naňho všetci doliehali. Vynikajúca pocta filmom a ich mikrokozmu, ktorý nás častokrát chráni pred krutou realitou a radi sa k nemu utiekame. ()

Zagros

Další z mnoha filmů Woodyho Allena, tentokrát šlo ovšem o originální zápletku. Filmová postava, znuděná neustálým opakování banální role, chce poznat život a tak vystoupí z plátna a uprchne do reálného světa. Tam se potká s divačkou, která má těžký život a utíká naopak z reálného světa prostřednictvím filmů. Je to romantické, poetické a hravé. K tomu je to taky vtipné a krásně si to utahuje ze samotného filmového průmyslu a všech jeho tvůrců. Například setkání skutečného herce se svoji postavou byl skvělý nápad a navíc dobře využitý. Woodymu se také velmi dobře povedl ztvárnit kontrast mezi všedním životem a filmovým snem. Dá se v tom najít více rovin, což mě bavilo velmi. Když k tomu připočtu i poslední plus, že v tom sám nehraje, vychází mi to na originální čtyři hvězdy. ()

DocBrown

Velmi prijemna a originalni komedie s vybornym Jeffem Danielsem. Jeho postava me dojima jako malokdo, kdysi by to mozna mohl byt idealni muz, dneska by se mu vsichni vysmali. ()

Stružák

Na čtyři hvězdy zvedá film především originální námět, tradičně vtipný hudební doprovod a roztomilá Mia Farrow, která snad nikde nedostala tolik prostoru. Snad jen ve filmu není tolik vtipných hlášek a dialogů jako v ostatních Allenových filmech. Na druhou stranu 84 minut je relativně střízlivá stopáž a tak na nudu nedojde. ()

derryl

Takto jsi představuji poctu kinematografii, románek hlavní ženské postavy film s filmovým hrdinou, který hledá purpurovou růži z Káhiry a najde si cestu k divačce tohoto trochu jiného filmu ve filmu, na který přijde do kina, ve kterém sní o lepším životě a žádných starostech a dostane mnohem více, než si kdy vysnila. Krásné pohlazení po duši, které nepřestane udivovat nápady a žertíky na účet Hollywoodu a studiového systému a zdá se mi, že se ptá i na podstatu kinematografie vůbec a odpověď již nechává na divákovi. ()

Rozjimatel

Veľmi milá komédia, ktorej hlavným motívom je Allenova láska k filmu ako takému. Mnoho skvelých režisérov natočilo aspoň jeden film, v ktorom sa vyznávajú k láske k filmu. Toto je Allenov pamätník filmovému umeniu. ()

aLPaC

Velmi originální nápad. Na to, že Woody točí nový film každý rok je každý jeho film (u těch starších to platí na sto pro) jiný, odlišný, originální i když jsou si vlastně všechny podobné. Tady mě bavil hlavně Jeff Daniels ve výborné dvojroli herce a filmové postavy a též ten manžel Mii Farrow. Závěr mě překvapivě zaskočil, tohle bych po předchozích zkušenostech od Woodyho nečekal, ale i za něj ty čtyři hvězdy. ()

Oralfabet

Prostě strašně milý, okouzlující film, nijak přehnaně přeslazený, všeho je tu tak akorát. Nápad s oživlou filmovou postavou je fakt super a myslím, že muselo být celkem složité zpracovat ho tak, aby se neobjevilo moc nelogičností a aby zároveň film celou dobu bavil a fungoval jako romantická komedie. Což se přesně povedlo. Mia s Jeffem úplně top. 9/10 ()

HanaM.

Mám ráda magický realismus, Harryho Pottera, Alenku v říši divů a podobně jako Cecile někdy sním, že do našeho obyčejného světa příjde trochu kouzla. Díky Allenovi teď vím, že postavy z filmu možná zase chtějí nějaký ten kus opravdové smradlavé reality. Woody prostě zase upozornil na to, že vždy toužíme, po tom co nemáme a banalita se prostě objeví na obou stranách barikády, filmového plátna nebo čehokoliv jiného. Atmosféra je dokonalá - romantická, nostalgická, od začátku až do konce. Smutná silná scéna kontrastující s veselou jednoduchou písní a slzy jsou tady, můj nejoblíbenější film Woodyho Allena! ()

Vesecký

Krásná pohádka o okouzlení lacinými hrdiny Hollywoodu 30.let, které způsobilo, že fanynka zblázněná do hrdiny filmu s tímhle názvem je jím zpozorována přímo z plátna. Cestovatel Tom Baxter pak vystoupí z plátna a Cecilie je odhodlána opětovat jeho - žel, jak se ukáže - jenom filmovou lásku. Bojuje tak se třemi muži zároveň, se svým přízemním manželem, neskutečným romantickým hrdinou, který se však nevyzná v reálném světě, a naopak s profesionálním hercem, který zneužije Cecilie k tomu, aby mu Tom, jehož ve filmu hrál, nezničil kariéru. Tahle fantazie je tím pádem velice skutečná. Miluji Miu Farrowovou jako krásnou ženu i jako - pro mě - nejlepší americkou herečku současnosti. Woody Allen zase tgrochu jinak a přesto svůj, není možno jinak - pětkrát hvězdička. ()

Jelly

kultivovaný romantický snímek s nádhernou kamerou a dobovou atmosférou. a ten 'hopeless' závěr! pro mě možná nejlepší Woody... ()

Jeremiah

Asi jsem divný, ale tohle byl jediný film z kterého jsem odešel v průběhu promítání. Snad to bylo podvědomou obavou o možný osud / jsem v tom !!! /, nebo moc přeslazeným medem, který z tohoto filmu celou dobu kapal - prostě mě to po všech stránkách nesedlo. Je mi líto ... slabší 2. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN