Purpurová růže z Káhiry

• USA The Purple Rose of Cairo (více)

Skromná a nenápadná Cecílie pracuje jako servírka v bistru, její jedinou radostí v životě je pravidelná návštěva kina. Právě zde alespoň na chvíli zapomene na nelehkou dobu krize a na svého poněkud omezeného manžela Monka, jenž od doby, co ztratil práci, jen hraje hazardní hry a občas ji doma bezdůvodně zmlátí. Cecílie se již po několikáté jde podívat na svůj oblíbený film Purpurová růže z Káhiry, když ji najednou z filmového plátna nečekaně osloví obdivovaná postava cestovatele a dobrodruha Toma Baxtera. Ten je unaven neustálým opakováním prostoduchých banalit. Neznámou a lákavou skutečnost poznává právě po boku ušlápnuté Cecílie... Scenárista a režisér Woody Allen děj své hořce laděné komedie situoval do New Jersey, přitom působivě prolíná reálný svět hospodářské krize třicátých let a svět vymyšlený filmovými tvůrci. Z jednoduchého nápadu těží maximum, pro příběh našel příjemný "tón" vyprávění: vyvážené romantické prvky a nostalgii, postavy jsou viděny jakoby lehce satirickým odstupem a jejich dialogy zaujmou vtipem a nadsázkou. Roli Cecílie citlivě ztvárnila Mia Farrowová, jejího manžela Monka vytváří Danny Aiello (Ruby, Jednej správně, Zlaté časy rádia). Vděčný herecký úkol dostal Jeff Daniels (Cena za něžnost, Něco divokého, Dům na Carroll Street), jenž v dvojroli hraje "papírového hrdinu "Toma Baxtera i jeho poněkud nemístně nafoukaného hollywoodského představitele Gila Shepherda. (oficiální text distributora)

Sawy

Poměrně netypický Woody,ale přesto(nebo právě proto) řadím Purpurovou růži z Káhiry mezi jeho vůbec nejlepší filmy.Film je to kouzelný,pohádkový,ale z docela drsným a realistickým vyzněním.Konec je vůbec skvělý.Dvojice Mia Farrow a Jeff Daniels je okouzlující.Prostě nádherná pocta starým filmům a době,ve které se natáčeli. 85 % ()

ScarPoul

Po Manhattane asi najlepší Allen. Či už sa jedná o myšlienku, herecké výkony – Mia Farrow nebola v žiadnom inom filme tak krásna ako v tomto – alebo krásne balansovanie medzi fikciou a realitou. Film, ktorý bez najmenších pochybností ukazuje krásu filmového plátna a toho, prečo túžime žiť filmové príbehy v našom skutočnom živote. Prečo sa nechávame oddávať rôznorodým príbehom a prečo veríme v dokonalú lásku. Allen každým svojim filmom dospieva. Každý jeho pokus smerom dopredu vnímam kladne a oproti jeho ranným filmom stojacich len na trefných vtipoch je toto naozaj posun k súčasnému Allenovi, ktorý dokáže byť vážny aj vtipný a hlavne magický. Až pri tomto filme som mal možnosť si uvedomiť ako Allen pracuje s kúzlami a mystikou a ako ich podriaďuje svojej vízií. A aj napriek tomu, že sa jedná o jeho najlepší film, zároveň je to film neuveriteľne smutný. A čo sa ráta je fakt, že ten smútok je naozaj krásny. ()

Lacike

Konecne som zase nasiel nejaku Allenovku, ktora mi dokonale sadla. Tento film musi sadnut kazdemu milovníkovi filmov a pokial je naviac trochu snilek, tak sa do neho doslova zblazni. Na Allenovku to ma netradicne svizne tempo, az som si prial, aby film trochu spomalil a na konci mi bolo luto, ze film mi tak rychlo ubehol. Koniec je dost trpky ale trefny a hned som mal chut si film pustit odznova. 9/10. ()

rawen

Hmm, super, tohle mě fakt překvapilo. Naivní komedie překvapivě bez happy endu - všechno působí věrohodně (hlavně ušlápnutá Farrowová). + má oblíbená "hollywoodská" skladba v úvodu a závěru - Moc příjemné!!! 8/10 ()

Mr. Lobo

Všichni tři hlavní jsou naprosto skvělí, jen postava Mii mi lezla na nervy. SPOILER: Konec byl ovšem skvělý. Tedy skvěle načasovaný a skvěle deziluzivní. Vždyť vše, co se stalo předtím bylo jako z pohádky, jako z krásného filmu, kdy se objeví boháč a osvobodí mladou krásnou a milou dívku. Ale ten příběh přece nebyl film, ale mnohem víc realita. Myslím, že se tomu říká bovarismus (i když stejný problém měl před Madame Bovary už don Quijote), když člověk natolik podlehne fikci, že jí začne směšovat se svou realitou. A konec vypadal jako vyléčení, vystřízlivění. Ale ne. Opět se posadila do kina a za chvíli ji zase zářily oči a otevíral se úsměv. ()

MrCreosote

Častokrát mě jako diváka napadlo, jaké by to bylo mít možnost vstoupit do filmu a užívat si s ostatními filmovými postavami života na plátně. Woody to ale vzal z opačné strany: co když smyšlenou postavu přestane bavit stále se opakující tajtrlíkování a zatouží zakusit "opravdový" život? Purpurová růže z Káhiry je zároveň fungující romantickou komedií i poctou filmu jako takovému - když si nespokojené charaktery stěžují na nepřítomnost jedné z hlavních figur a glosují přitom dění ve filmu i mimo něj, člověk musí být nutně okouzlený. Smekám před Jeffem Danielsem i Miou Farrow, rolí se zhostili opravdu bravurně a zvláštní zmínku si zaslouží i Danny Aiello, který mluví a vypadá jako Robert De Niro. ()

kareen

Woody Allen má možná lepší a sarkastičtější filmy než je tento, ale když jsem se přistihla, že se při sledování Růže z Káhiry skoro celou dobu potěšeně usmívám a že bych si tentokrát klidně přála ještě delší stopáž, no to už stojí za plný počet hvězdiček. Nápad se zborcením čtvrté zdi je báječný a dal důvod k nejedné vtipné situaci i trefnému postřehu na které jsem z Woodyho filmů zvyklá, ale tentokrát se to obešlo bez inťáckých neurotiků, zato přibyla notná dávka kouzelné romantiky s výbornou Miaou Farrow a Jeffem Danielsem, což mě dost překvapilo, netušila jsem, že je v tom slavný Newyorčan tak dobrý. Tahle jeho hravá pocta kinematografii, je zkrátka velmi povedenou kukandou, alespoň pro mě. ()

kobejn

Woody považuje Růži za jeden ze svých nejpovedenějších filmů. Proč? Protože tu předvedl své stěžejní téma - jaký je rozdíl mezi realitou a fikcí - realita je drsná, proto z ní utíkáme do fikce, která je opojná svými iluzemi, ale tato opojnost je pouze chvilková a právě jen iluzí, jak zjistí i hrdinka na konci. Nicméně tu skvěle předvedl onen rozpor, že "skutečné postavy touží po životě fiktivním, zatímco ty fiktivní chtějí skutečný", jak se to cituje ve filmu. Je to jednak velmi komické a zároveň i v podstatě pravdivé. Růže je Woodyho vyznáním lásky k iluzím a zároveň přiznáním jejich hranic. ()

GodComplex

Typicky katastrofalni Woody. Spatny scenar, uboha rezie, zoufali herci, priserna hudba a predevsim neskutecna nuda. Nejvic me dostava, ze je to oznaceno jako komedie, protoze s vtipnosti to skutecne nema absolutne nic spolecneho. Tohle je presne duvod, proc je Woody Allen vylozene spatny reziser. Btw, tahle zajimavost je velmi smutna: "Viggo Mortensen řekl, že byl velmi pyšný na to, že měl ve filmu malou roli, protože si zrovna procházel těžkým obdobím. Když poté vzal na film do kina celou svou rodinu, tak byl velmi zklamaný, protože zjistil, že všechny scény, ve kterých se objevil, byly vystřiženy." 2/10 ()

nirvanafan

Stále mám sice značné mezery, ale skoro se mi zdá, že platí pravidlo "starý Allen, dobrý Allen". Tento snímek skutečně je okouzlující. V jiných rukou by snadno mohl sklouznout a zapadnout mezi ty trapné naivně-romantické příběhy, ale Allen si tohle děťátko náležitě vypiplal a platoničtí milovníci filmových stars si naopak po shlédnutí mohou připadat poněkud hloupě. Tedy alespoň ti, kteří si filmové parametry přenášejí do reálného života. ()

Pierre

Příběh o postavě, která vystoupí z plátna za svou milovanou divačkou je vtipný, originální a romantický. Woody Allena tentokrát neuvidíme jako herce a jako autor je nezvykle málo cynicky a naopak něžný. Hezky vypravuje o filmových láskách a zamilování se do fikce, které může člověk při sledování filmů zažit. Další pěkný nápad je, že další postavy ve filmů zůstanou, zoufale komentují situaci a doufají, že film nebude stažen z distribuce. Tento kruh uzavírá herec uniklé postavy, který potřebuje svou chválenou figuru navrátit zpět do filmů. Celkově pěkná promyšlená a skoro až hravá záležitost, ve které se mixne několik žánrů a emoci. Trochu tomu chybí větší jiskra a zapamotavelnost ale pro jednou se na to hezky kouká a je to určitě milý. ()

Freemind

Velmi milá hra s hollywoodskými klišé a schématy - vtípky jsou spíše velmi rafinovaně vpleteny do dialogů a situací, takže nečekejte nějaké salvy smíchu. Další potvrzení faktu, že Mia Farrow a Woody Allen to je kombinace, která prostě nemůže zklamat. ()

Skip

Originální spojení filmového a skutečného světa okořeněné neopakovatelným Allenovským humorem. ()

K.B.L.

Je mi potěšením zde napsat, že jsem opět z filmu od Allena nadšena! Oceňuji zde naprosto originální a dokonalou myšlenku příběhu. Od naivity ženy v domácnosti, přes její naivitu nechat se vtáhnout do děje sledovaného filmu, abych i já se stala naivní a celej příběh hlatala a věřila postavám a nakonec pocítila naprostou nicotu ze závěrečné scény. Filmový zážitek, který na mě 100% zapůsobil. (Libová scéna: když Tom zjistí, že auta bez klíčků nejezdí) ()

Aleee89

Tak jsem si říkala, že od Woodyho Allena jsem viděla už tolik filmů, utvrdila jsem si názor, že je zkrátka geniální, ale asi mě nemůže ničím dalším překvapit. Omyl. Tohle bylo opět přesně v jeho stylu - v prvé řadě nesmírně originální. Na Miu už jsem si vcelku zvykla, ač její pisklavý hlas mi ještě sem tam vadí. Nějaký vtípek, skvělé dialogy, to opět nechybí. A pan režisér nám ukázal, že ještě stále mu nechybí nápady a náměty na filmy, které už jen pro svou originálnost zkrátka nemůžou být špatné. ()

Fanucci

Vynikající, mimořádně nápaditý a originální snímek, který řadím mezi absolutní top díla Woodyho Allena. Hned vedle Annie Hall, Manhattanu a Zelig. Film je (v super zkratce) o snění a tvrdé realitě, v které na lidi není moc spolehnutí...:-) Výborný film, všem doporučuji! "GO WITH TOM, HE´S GOT NO FLAWS." ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN