Mladý princ (I. Palúch) opouští po smrti rodičů osamělou tvrz a vydává se do světa na zkušenou. V lese a v hospodě ho přepadne Černý princ (F. Velecký), podaří se mu utéct jen díky mluvícímu koníkovi, kterého se před Černým princem zastal. Ten ho odnese až k zámeckému parku, kde pozná krásnou dívku, je jí princezna Slavěna (M. Vášáryová). Princ vstoupí na radu koníka do služeb krále jako němý zahradník, který vyráží jen zvuky Ba a Ja. Dostane proto přezdívku Bajaja a stane se věrným přítelem princezny. Když oslavuje Slavěna své osmnácté narozeniny, přihlásí se tři ženichové, je mezi nimi i Černý princ. Nečekaně se ozve i ženich čtvrtý – strašlivý tříhlavý drak. Bajaja v rytířské zbroji se jako jediný s věrným koníkem pustí do boje s drakem… Antonín Kachlík se pokusil nahradit pohádkovou baladičnost životní realitou a zlidštit pohádková schémata dobra, zla, krásy, vypočítavosti a falše. Jeho Bajaja je ve skutečnosti hodný chlapec a princezna Slavěna má celou řadu rysů prosté zamilované dívenky. Černý rytíř není v podstatě nikdo jiný než loupeživý lapka a pan král ustaraný otec, hledající pro dceru vhodného ženicha, který by ho současně zbavil jeho královských starostí. (Česká televize)

Lupes

Velmi slabé trikové možnosti vzbuzují dnes ironický úsměv. Ale doba byla jiná a trapný souboj s drakem se novodobými variacemi snad ani nesmí srovnávat. Jenže ony pokulhávají i herecké výkony. Magda je velmi mdlá a obsazení Ivana Palúcha byl už vyložený přešlap. A když k tomu přidáme i velmi nevěrohodné zápolení několika padouchů s celým hradním vojskem... Sakra, to nebylo ani na komparz? ()

hermiona

Princ převlečen za šaška nebo zahradníka, budiž, to k pohádkám o princeznách tak nějak patří. Ale že se choval jako její pejsek - vždycky se přitulil a ona ho pohladila za ušima - tak to se na mě nezlobte... Scéna s drakem postrádá jakoukoli hudební složku, která by určitě vystupňovala napětí. Ten hudební podklad je v celém filmu tak nějak opomenut. Chápu, že Bajaja hrál němýho, ale divák nemusí hrát hluchého. No možná mi to vadí jen proto, že jsem pohádku víc poslouchala, než se dívala a u všech "hluchých" míst jsem zvedla oči, jestli nevypadl proud. A že jich teda bylo dost. Ještěže to má nějaký exteriéry a hezký koně, když už ani herci mě svými výkony neoslovili. ()

Stejšn

Filmová pohádka, která není nic moc. Unylé herecké výkony nesympatických postav jsou opravdu k uzoufání. Ovšem drak je naprosto skvělý a za něj (a jen za něj) ty dvě hvězdičky. K filmu vznikla krásná parodická scéna pro Malý televizní kabaret, kde Pavel Zedníček hraje Prince Bajaju a Josef Dvořák co by král, ve snaze se s ním domluvit, se ho ptá "Ba nein, nein?" :) ()

offlineman

Tahle pohádka měla obrovský potenciál. Bohužel pan Kachlík to vzal za špatný konec, respektive zprostředka! Velké plus byly neokoukané tváře, na tu dobu velice zajímavé a pro pohádku dosud nezvyklé akční scény, dobrý byl i drak, sice s tak nějak ptačími hlavami, ale budiž. Drak má být, pokud není vyloženě hlavní nebo kladná postava, nestvůra! Též ozvučení draka bylo docela strašidelné! Ponurá atmosféra rovněž nahrávala ku prospěchu filmu! Jenže veliké mínus bylo, že se děj stále zaplétal do, často až zbytečných, pantomimických scén! Dále krokem vedle bylo, že Bajaja i kůň mluvili jedním hlasem Petra Štěpánka! Vypadalo to, že Bajaja trpí samomluvou! Turnajová scéna zakončená sice drastickým, ale nikoliv zavrženíhodným, zlikvidováním loupežnické tlupy byla pokažená neustálými prostřihy na princeznu, která neustále střídala vyděšený a radostný obličej! Tak nebo tak, dám 5*, protože když sem viděl Prince Bajaju poprvé, toto hodnocení bylo na místě! Až s následnými reprízami jsem si začal všímat i věcí kolem! ()

Dzony

Budu hodnotit dětským pohledem (když jsem to viděl jako dítě). Bylo to pro mě uzasně napínavé a zároveň zvláštně ponuré. Není to takové "nasládlé zpracování". ()

savatage

Pěkná pohádka, pro malé i velké. Sympatické herecké obsazení. Ve filmu nechybí ladnost princezen, chytrost a odvaha hrdinů, draci, rytíři, souboje, mluvící kůň a objeví se i moudrá babička. ()

ostravak30

Princ Bajaja je sice klasika, vím, ostatně Božka Němcová pohádky uměla, ale tenhle film se příliš nepovedl. Jen samotný boj s drakem je tak příšerně zdlouhavý až začíná mírně fraškovatět. Přitom drak ani pořádně nechrlí oheň a je vlastně s podivem, že s ním má princ problémy. I když se pohádka natáčela roku sedmdesát jedna, přesto drak vypadá příšerně a tím nemyslím, že drak má vypadat příšerně, ale jsou vidět jen dlouhé hlavy a krky, celého draka v podstatě nezahlédneme. Zvláštnost filmového zpracování je pak i v tom, že Černý rytíř je bez milosti zabit, tedy shozen ze skály, což není u pohádek příliš obvyklé. V dětství jsem tuto pohádku nikdy nesledoval a asi jsem podvědomě tušil proč. O letošních Vánocích jsem to napravil, ale pohádka mě zoufale nebavila. ()

Pitryx

Tuhle pohádku jsem neměl nikdy rád. Ani jako dítě, už tehdy mi byl hlavní hrdina protivný. Snad kvůli té prdeli na bradě, snad pro tu idiotskou čepici, kterou mi stále připomínal českého hloupého Honzu. Vlastně jsem se chodíval koukat jen na souboj s drakem, protože to pro mne byl filmový efekt, kteréžto jsem už tehdy žral. A za tento “efekt“ dávám tu dvacítku. ()

route60

Co by asi řekla Božena Němcová na toto zpracováni její pohádky? No šťastná by nebyla, větší nudu při sledováni pohádky jsem nezažil. ()

Petr59

Tato pohádka se mi moc nelíbilo už od malička. Nepřišlo mě to jako pohádka, spíše jako drama, chvílemi zcela nezáživné a nudné. Bylo to takové suché, temné, prostě ne ten typ pohádek, který mám rád. ()

senecek

Nejmilejší pohádka mého mládí,svým pojetím spíš historická povídka. Dle mého názoru výborně filmařsky zvládnutá,včetně zde dost kriticky komentovaného draka. Pohádka byla taky koncem 70-tých a začátkem 80-tých let opomíjena kvůli hlavnímu herci Ivanu Palůchovi (jeden z nejlepších slovenských herců),který nebyl moc po chuti tehdejšímu vedení televize a státu! ()

Nikolas__ odpad!

Hnus. FUJ. Asi se pozvracím. Tenhle odporný hnus je ostuda všech pohádek. Finále s "drakem" je celé k smíchu i na ten rok. Zaprvé musím říct že scénáristy by měli zavřít do blázince, každou hodinu (nebo lépe, minutu) do nich cpát léky aby se naučily jak funguje komunikace mezi lidmi. Protože tohle byl fakt extrém. Herecké výkony jsou trash. Hudba je hnus. Kamera tak nějak funguje - poslední pochvala! Jestli tohle opravdu napsala Němcová, mám jen malou naději proto že je byla ta ženská legenda oprávněně. Antonín Kachlík je bohužel absolutní blázen. Jeho šílenství při tvorbě bajaji neznalo meze a tak stvořil naprosto pošahanou plíseň. Casting očividně vybírala nechutná osoba kterou si přeji nikdy nepotkat. Představitel Bajaji je nebezpečný a nenormální organismus, který očividně přiletěl na naší planetu jen pro to, aby zde zhanobil postavu Bajaji a zas odletěl. Ještě jednou - HNUS. FUJ. kolem 10% ()

JohnCoffe

Jedna z mých velmi oblíbených pohádek z dětství s překvapivě nízkým hodnocením. Lehce ponurá atmosféra a krásná Vášáryová jako princezna. Oceňuji fyzickou zdatnost herce, který hrál Bajaju. Četl jsem že většinu scén odehrál sám a se skutečným mečem. ()

retrix

Netradičně pojatá pohádka, která vybočuje ze zaběhlých klíšé,kde hloupý Honza vyráží do světa, aby se stal králem. Je vedena pochmurně nejen dějem ale i prostředím /natáčelo se na Hruboskalsku a na zámku Hrubá skála mimojiné/,počasí je stále zatažené a sluníčko vysvitne snad jen při procházce Bajaji na zámecké zahradě se zahradníkem, ale to nemění nic na umělecky perfektním ztvárnění předlohy od Boženy Němcové. Už jako malému, jsem se při této pohádce bál a mému malému skřítkovi se ta pohádka také obzvlášt líbila a museli jsme ji pouštět snad 30 krát /rovněž se bála při očekávání draka/ a snad to je i smyslem pohádky,aby nebyla jen pro pobavení. ()