Trpká mozaika líčí konec druhé světové války na moravském venkově očima malého kluka. Olin má od svého otce za úkol převést do bezpečí jejich kobylu. Tu mu seberou ustupující němečtí vojáci a hrdina se začne obávat otcova hněvu. Potká se i s přicházejícími Rusy... Jednoduchou zápletku obestírá předivo vzpomínek, představ a snů. Lyrické i syrové obrazy ukazují ústrky, jež Olin zažívá od svých vrstevníků, jeho nevraživost vůči surovému otci i jeho lásku k matce. Úvaha o pokřivené české mentalitě se objevuje hlavně ve finále, kde venkované doženou k sebevraždě údajného kolaboranta. V jiné přízračné scéně Olin uvidí své rodiče s nakradeným majetkem... Film byl také uváděn jako "Já a Julina a konec veliké války". (oficiální text distributora)

Cheeter

Abych se přiznal, tak film mě ničím nenadchl a od jisté části mě docela nudil. Jen pár momentů ho zachraňovalo. ()

zette

Film, kde nijak narocnou dejovou linii doplnuji myslenkove pochody a predstavy maleho Olina. Ne vsechny casti filmu me zaujaly, ale zaver byl krasne syrovy, bez emoci ci umelych pocitu tvurcu. Jelikoz se rezie ujal Kachyna, nema smysl rozebirat technickou kvalitu snimku. ()

sator

Pane jo Z.Lstibůrek excelentní...dneska je Ing. architekt přislíbil spáchat autobiografii, ale nakonec jsme ji z něj nedostal... ()

Mylouch

V české kinematografii bezpochyby jedna z nejlepších obecných reflexí přelomových období (zde r.1945) - "Stát se udržuje těmi idejemi, z nichž se zrodil" ... a to platí dodnes. Symbolicko-lyricko-epický skvost s hereckými výkony Lstibůrka a Valacha, drsnou přímočarostí mladého Kachyni a Šofrova excelence v letech po škole. Přes občasnou ztrátu tempa ve snových pasážích se jedná o čirou scénáristickou a filmařskou radost. Sc. Jan Procházka. 4-5* ()

danliofer

Další silný Kachyňův režisérský počin. Čím více si pouštím jeho filmů, tím více mi vychází jeho režisérská genialita. Ze šedesátek skoro co film, to filmový opus tento snímek nevyjímaje. Představitel hlavního klukovského hrdiny hraje snad na dvě stě procent! ()

HonzaBez

Tak tento film byl na mě přeci jen trošku až moc umělecký. Řemeslně jde jistě o dokonalou filmařinu. Milovníci poetických filmů si jistě musí užit spoustu krásných (ba přímo úžasných) záběrů. Ale jednak to bylo na můj vkus neúměrně dlouhé (přes dvě hodiny) a jednak jsem se dost ztrácel v tom neustálém střídání mezi skutečnou a snovou realitou. Kromě toho nevím jestli jsem to správně pochopil, ale některé ty poetické obrazy nebyly snad ani sny či představy, ale spíš nějaké vzpomínky na něco z Olinovi minulosti. Aspoň mi to tak přišlo. Zejména v druhé části filmu, kdy jde Olinovi o život, mi ty jeho představy připadaly někdy trošku nemístné a pochybuji, že by něco takového prožíval 12 letý kluk v ohrožení. Takže za čistě umělecký dojem bych sice možná dal hvězdiček víc. Ale nesmělo by to být tak dlouhé a (omlouvám se za ten výraz) ve finále tak ubíjející. ()

Idego

Poselství filmu je jasný a veskrze sympatický, obecně fandím čemukoliv, co ukazuje český prospěchářství, hamižnost a vychcanost, a je samozřemě skvělý, že se před okupací mohlo něco takovýho u nás natočit. Bohužel způsob, jakým Kachyňa příběh Olina a Nesovic podává, byl pro mě osobně utrpením. Nemám nic proti lyrice ve filmu, ale co je moc, to je moc. Snad půlka stopáže jsou snový scény, a i když některý z nich jsou dokonalost sama (sirky na zemi v kostele), po chvíli to začne být repetitivní, nadbytečný až otravný a film se vleče jak čekání na Godota. Ve druhé polovině jsem to už nevydržel a pomohl si zrychleným přehráváním a přeskakováním, ale i tak jsem měl pocit, že to trvalo snad pět hodin. Jako jo, bylo to zajímavý, ale že bych si to užil, se říct nedá. ()

Master19

Překrásný film plný fantazií málého Oldřy. Střih je sice někdy trošku překotný, takže některé pasáže můžou působit poněkud zmateně, ale celkově jde o nádhernou mozaiku tvrdé reality konce války, představ a skutečných dobrodružství v opravdu nezáviděníhodné době. Stopáž je trošku přehnaná, ale ani po dvou hodinách poetika filmu nenudí. Opravdu povedené, ačkoliv pro někoho možná hůře stravitelné. ()

Autogram

Obdobie je síce vojnové, ale dej sa odohráva mimo frontu, v zapadnutej dedinke, ktorú aj nemeckí vojaci navštivíli iba raz. Všetko vidíme z pohľadu malého chlapca Olina, ktorého problémy sa zdajú banálne, ale odhaľujú veľké pravdy o dospelých. O jeho krutom otcovi a iných neprávostiach v spoločnosti, všetko zmiešané so snovými scénami z jeho fantázie a výjavmi z minulosti, až nakoniec som nemal istotu, kde končí skutočnosť, minulosť a začína fantázia. To vedel Kachyňa dokonale vsugerovať, aby sme sa cítili presne ako hlavný hrdina, akokoľvek nám môže byť cudzí, aj bielu kobylu som si obľúbil. Niektoré kamerové zábery mi neboli celkom jasné, prečo sa zaberajú ľudia pri nejakej činnosti, ale celkom bez tvárí, prípadne zozadu, aj tej lyriky bolo na konci príliš. Ale prežil som chlapcov sen v nepríjemnej realite aj úlet z nej, len názov filmu o republike k tomu nejako nesedí. –––– Ten uměl hospodařit! Ukrad všechno, co mohl. –––– Myslel jsem, že jsou mrtví. Že se ve válce nespí. ()

insurgentes

To je prostě nádherné povídání, plné citu a jemného vtipu (který se odehrává jaksi "podprahově", například když hlavní hrdina ujíždí na kole před partou uličníků a za ním se mihne nápis "KOVÁŘSTVÍ" a pod ním přes celá vrata "kovu až po válce"...) Takový český Amarcord, a překrásný. ()

nameadel

Ať žije republika si beze sporu zaslouží 5*. Film je to kvalitní a všechny technické aspekty filmu jsou perfektní (nejen ty technické). Ale některá Nová vlna je na mě prostě moc a právě tenhle film mi nesedl a přinesl jiný druh deprese, než je po filmu "příjemný". Za vidění rozhodně stojí, ale Kachyňu si dám příště jiného. ()

klukluka

Zdeněk Lstibůrek byl v roli Olina naprosto vynikající. Celkový dojem z filmu ale už tak dobrý nemám. Bylo to pro mě dlouhé a pocitově na hranici snesitelnosti. Činilo mi taky problém správně chronologicky zařadit chlapcovy vzpomínky a odlišit realitu od snových pasáží. Na druhou stranu oceňuji dokonale vystiženou dobovou atmosféru (alespoň jsem uvěřil, že nějak podobně to tehdy vypadalo a probíhalo) a poctivost v drobnokresbě. Je to velký film, významný- já to v nejmenším nezpochybňuji, jen mě tolik nebavil. ()

derryl

Velmi naturalistický a pravdivý film, který vypráví o konci druhé světové války a o lidech, kteří jsou vrženi do víru mezních situací a jsou vlečeni okovy historie. Jeden z nejpozoruhodnějších filmů československé kinematografie. ()

peetriss

Kvalitní mistrovské dílo Karla Kachyni, které neprávem upadlo trochu v zapomnění. Dobrodružný a depresivní příběh chlapce, jehož dětství je bezcitně poznamenáno dobou válečného běsnění a bídou jím vyvolanou. Chlapec tak čelí tvrdé životní škole, nárokům či problémům se svými vrstevníky, byť on sám není žádný andílek, a těmito okolnostmi ukradeným dětstvím. Karel Kachyňa v tandemu s Janem Procházkou vytvořili dílo opřené o výborný a vtahující scénář, výbornou uměleckou a vizuální úroveň a skvělé herecké obsazení. ()

Rozjimatel

"Jestli to u tebe nájde fotr, urazí ti lampión."     Silne poetická dráma z konca druhej svetovej vojny, v ktorej sa nádherným spôsobom prelína realita s úžasnými predstavami malého chlapca "Pinďa". Tento náš malý hrdina, ktorý zo všetkého najviac túži po tom, aby už konečne nebol "pinďourom", to nemá ani trochu ľahké - je, chudák, otĺkaný zo všetkých strán, ale drží sa napriek tomu veľmi statočne. Tento pomerne pochmúrny film so skoro až baladickým rázom má dosť nezvyčajný a veľmi pôsobivý spôsob snímania (Jaromír Šofr), ktorého výsledkom je podmanivý obraz. Film je silný aj v tom, ako živo vykresľuje pomery na moravskej dedine v danej dobe, pričom ten obraz obyvateľov nie je príliš lichotivý (obmedzení, chamtiví dedinčania, krutá banda miestnych malých chuligánov). Je tu viacero výborných, veľmi živých postáv, zo všetkých spomeniem aspoň chlapcovho otca (ohromne štýlový Vlado Müller), ako ukážkového surového dedinského burana. Snáď len v role chlapcovej matky by som si vedel predstaviť aj výraznejšiu herečku (Naděžda Gajerová). No a významnú a krásnu úlohu vo filme zohrávajú zvieratá, predovšetkým kobyla Julina a sučka Iza.     "Ten je chytrej jako biskup." ()

LudeCZek

Konec války očima malého kluka, jeho fantazie, vzpomínky, zážitky. Nebýt tendenčního rusové kamarádi a ztělesnění ušlechtilosti,řekl bych snad i pravdivý příběh plný tvrdé reality zaobalené dětskou představivostí. ()

Vesecký

Výborná první hodina, zbytečně se vlekoucí druhá část v lese a v poli uprostřed fronty, ale epochálně udělaný závěr se sebevraždou domnělého udavače; závěr ukazující dokonale českou povahu, kdy je třeba proti vlastnímu svědomí postavit oběť, o níž se divák to podstatné nedoví - skutečně udával? Nevíme, zato všichni kolem se snažili přežít a to co nejlépe. A ten šok, když chlapec zjistí, že jeho otec ve chvíli svobody zase kořistí... Na postavě Olina, který poznává faleš a pokrytectví světa dospělých, morálku, kterou učí mnozí dospělí už své děti. Příběh samotný je prostý - je jto pár dní na konci války, kdy se krajem přežene fronta, Olin ztrácí v lese svého koně a pak prožije chvíle uprostřed střelby, kdy do válečné vřavy umístil scénář ladné pohyby nevinných zvířat, která jsou nucena ve válce trpět stejně jako lidé. A z větší části tři roviny, které se odehrávají v mozku Olina - vzpomínky na pěkné i méně hezké chvíle v minulosti, asociace představ, do nichž se promítá reálný děj, a sny, v nichž chlapec prožívá své touhy. Za druhou část jsem chtěl bod strhnout, ale závěr vše zvrátil v pět hvězdiček. ()

Fifer

V podstatě zapomenutý klenot českého filmu. Jeden z nejlepších filmů o druhé světové válce a také v pravdě umělecký film, s překrásnou kamerou a s plným využitím možností černobílého filmu. (Jen těch snových sekvencí bylo možná víc, než by mělo.) ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+