Mistrovské psychologické drama Ucho, otevřeně obžalovávající totalitní režimní praktiky, bylo natáčeno ve svobodnější atmosféře na sklonku šedesátých let, k divákům se však snímek dostal až po roce 1990. Náměstek ministra a jeho žena (Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová) si už přivykli neustálému špehování a odposlouchávání státní bezpečností. Dokonce i doma mají slídivé „ucho" zaznamenávající jejich rozhovory. Jednou ale po pozdním návratu z vládní recepce ve své vile propadnou panice - vydedukují si totiž, že Ludvíkovi hrozí zatčení kvůli kritické zprávě, na níž se podílel. Během úzkostné, bezesné noci manželé proberou svůj vztah plný kompromisů, klamu a nelásky. S ránem přichází únava, vystřízlivění a děsivá realita: nic nekončí, ale pokračuje... (Bohemia MP)

blanic

Je smutné, že na tak brilantní komorní drama jsem dostal odvahu podívat se až teď. Herecké výkony dvojice Brzobohatý - Bohdalová jsou strhující. Ten strach z estébáků je chvílemi skoro až hmatatelný. Pocit, že mám byt plný štěnic a před domem stále stojí nějaké auto, nahání hrůzu. Scény z večírku zachycené z vlastního pohledu působí deprimujícím dojmem a tlačí diváka do pohovky. Odvaha natočit takový snímek v takové době by si zasloužila oskara. ()

zdeci

Poprvé, kdy hlas Rákosníčka nebyl k popukání, ale jeho nositelka opravdu "HRÁLA!!!" Měl být kompliment - solidní psychárna :-) A ta hláška o napajedlech - luxus! ()

honzic

Nejnáročnější film Karla Kachyni, jedno z našich nejlepších režisérů, mám problém hodnotit. Jako celek se mi to nelíbí, ale jsou tam opravdu části na zamyšlení a silné. Každopádně jedno zkouknutí nestačí. Hodnocení: 55 % ()

Gortyna

O hvězdu méně za ten nesmyslný konec. Jestli to měla být úlitba režimu, neznalost reálií nebo selhání dramaturga, těžko říct. Volně byl předlohou příběh Slánského, který byl se stal místopředsedou vlády, byl na nějakém večírku, kde se ještě objímal se Zápotockými a doma už na něho čekali. Jinak skvěle zahrané komorní drama, sevřené v čase i prostoru. ()

Luswani

Vynikající scénář a minimalistické filmové ztvárnění. Velmi komorní a syrový film bez zbytečností, který jde celou dobu po hlavním příběhu. Úžasně se zde prolínají dvě roviny: manželská a politická, které se vzájemně doplňují a ani jedna z nich není potlačena na úkor té druhé a dohromady vytvářejí velmi emotivní celek, který funguje od začátku až do konce. Bohdalová s Brzobohatým byli výborní, u obou se asi jedná o jejich největší životní role. Lehce hororová hudba Uchu dodala tu správnou atmosféru. Už dlouho jsem neviděl film, který by mě tak vtáhl do příběhu, který bych tak intenzivně prožíval spolu s hlavními postavami. Největší zásluhu na tom má režie a dokonalý scénář na motivy knihy Jana Procházky. Kdo ji četl, ví, že se jí film až na pár detailů a konec drží opravdu velmi věrně. Jsem rád, že film končí v momentě, kdy se Ludvík dozví o svém jmenování a nepokračuje dál jako v knize, to už by bylo navíc. Kde můžeme mluvit? Nikde, teď už nikde… Ucho je jednoznačně jedním z našich nejlepších filmů. 96% ()

swinevenca

Koncert herců, režiséra i scénáristy, protože takhle vystihnout atmosféru totálního strachu a paranoii z Velkýho bratra během jedný noci, to je kumšt. Pro mě má velkou sílu závěrečný likvidování štěnic v podání Bohdalky a jejich pár vět plných obyčejnosti i mrazivý ironie zároveň. ()

papuchalk

Trochu mne zklamala kamera a samotná kvalita filmu - tedy obraz. Osvětlení strašně napálený, žádný přechody stínů a světel, jako v Kladivu na čarodejnice. V tomto ohledu nesrovnatelné dva filmy, přitom od stejného kameramana. Ale jinak je to velice podařené. Když si vezmu kolik filmů o komunistech u nás po revoluci vzniklo, žádný není tak výmluvný jako Ucho. Proti Pelíškům a Pupendům je Ucho prostě "jiný film". Jiný level, jiná hloubka, jiná vážnost. Postupné gradaci Ucha dost pomáhají zpětné flashbacky ze společenské akce, díky kterým divákovi dochází víc a víc, stejně jako manželské dvojci. Mimochodem Brzobohatý a Bohdalová si spolu vystřihli opravdu hašteřivou dvojci, která je o to pikantnější, že tou dobou byli ve skutečnosti manželé. Opravdu hnusný vztah, který bych nechtěl nikdy zažít. No záměr tvůrců byl asi ten, že i tento neklid ve vztahu je způsoben přílišným zásahem státu do soukromí rodiny a nejistota, co se s nimi vlastně stane. Ti lidé nežili spokojené životy, ani v tak vysokých státních funcích, přitom by se mohlo zdát, že takovým lidem nic nechybělo. ()

Petr59

Tenhle film mě tedy rozhodně nenadchnul. Podíval jsem se na něho, protože jeho recenze jsou velmi kladné a hodnocení velmi vysoké. Říkal jsem si, že půjde asi o unikátní kousek, který na mě zapůsobí a zanechá ve mě nezapomenutelné pocity. Opak byl spíše pravdou. Herecké výkony byly samozřejmě dobré (i když herců tam moc nebylo). Problém bylo ale samotné zpracování filmu a děj. Začalo to slibně, atmosféra byla vynikající, taková temná, depresivní. Atmosféra perfektně vystihovala pocity hlavních hrdinů a 50.léta. Asi po deseti minutách jsem pochopil, že celý film se bude odehrávat jen v prostředí jednoho domu a zahrady a kromě toho uvidíme jen vzpomínky na nějakou párty KSČ. Ale tak jsem si řekl, že i takový film může být kvalitní. Pro film Ucho to ale rozhodně neplatilo. Po 15-20 minutách jsem byl vyřízený. Zápletka - sledování a odposlouchávání vysokých komunistických funkcionářů státní mocí, to byl velmi dobrý a inspirující nápad. Jenže tato zápletka filmu je odsunutá úplně na okraj. Tomu se film moc nevěnuje. Hlavní náplň filmu tvoří vzpomínky Brzobohatého na velmi nudné a nezáživné rozhovory se svými kolegy a spolustraníky, o tématech, které byly úplně zbytečné. A k tomu ještě jsme mohli sledovat nesmyslné, hloupé a nudné hádky Brzobohatého s Bohdalovou, při kterých se Brzobohatý projevil jako surovec a Bohdalová jako praštěná alkoholička. Pokud někoho bude bavit se téměř 90 minut dívat na hádky manželského páru o totálních nesmyslech a sledovat nudné dialogy Brzobohatého se svými "kamarády", tak je pro vás film ideální. Nepočítejte s tím, že o odposlouchávání se něco smysluplného dozvíte, tomu se film věnuje pouze chvíli.... Asi nejlepší část filmu byla, když za Brzobohatým přišla parta soudruhů pod záminkou návštěvy a za účelem nainstalovat odposlechy. Ale tato část trvá jen pár minut a potom se zase můžeme dívat na manželské hádky okořeněné násilím a hysterií.... V zásadě nudný, suchý, snad i popletený film, jehož jedinou předností je snaha herců a atmosféra, která je však brzy ve stínu nekonečných a nudných rozhovorů o nesmyslech... Vymodlené dvě hvězdičky a podruhé bych už film vidět nechtěl. ()

Fin_429

Bravurní Karel Kachyňa. Je to sice (snad, asi) jeho třetí film, který vidím, ale ta atmosféra, jeho režie - bože, na tohle on je mistr. Tady tento thriller je ale vyjímečný, protože my to zlo jakoby vidíme, ale zároveň nevíme kde je, proč houstne atmosféra, a nevíme jak to všechno skončí. Nebo možná víme, ale nechceme si to připustit a v naších očích to buď nedává smysl, a nebo ano. Velmi to ve mně rezonuje a nedokážu si představit, na jaké úrovni jsou ,,Uši" teď. 10/10 ()

Rychloskot

Naprosto senzační. Ústřední dvojice zahraná až oskarově, stísněné prostředí naprosto perfektní, všechno naznačené je skvěle srozumitelné a mrazivé. Jeden z nejlepších filmů české nové vlny. "Tu vázu tu musíte nechat. Soudruh o tom jaksi nebyl informován" TOP! ()

Simako

Jo, jak už jsem jednou říkal!! Kachyňa je Kachyňa a ten jen opravdu maximálně......jednou za deset let natočí odpad!! Vynikající thriller a asi nejlepší herecký výkon Jiřiny Bohdalové!!Moc rád se podívám na tento smutný snímek znovu. Prostě mi nechybělo nic, tedy za pět!!! ()

Buraking

Tak ovšem tomuto filmovému počinu patří veliký potlesk. Naprosto geniálně zvládnuté dobové drama. Bez váhání dávám 5* ()

Fosgo

Být ve smečce s vlky je nebezpečné, a ještě nebezpečnější je tomu v době totalitní. Ministr je zatčen ...a jeho náměstek? Obavy , koncentrované do jednoho večera a noci jsou tak masivní... Jeden z filmů , který kombinuje veřejné se soukromým, veřejné je plné podlézavosti i strachu, především však hrozivého ohrožení, soukromé zase hysterické a občas zle ironické. Filmová obžaloba komunistického režimu, tak jak fungoval v horních patrech politiky. Herecké koncerty Jiřiny Bohdalové a Radka Brzobohatého kvalitu filmu umocňují, potemnělost (natočeno prakticky bez denního světla) už sama o sobě vyvolává pocit deprese. Mocní asi nemají nikde klidný spánek, ale v komunistické realitě snad ani nemohli beze strachu dýchat. ()

Insomniac

Dúfajme, že táto doba sa už nikdy nevráti. Vynikajúce výkony oboch protagonistov ako i scenár a réžia. No napriek tomu mi tam niečo chýba. Niečo, čo by vykreslilo tú komunistickú atmosféru plnú strachu trochu viac (pre dnešných divákov, ktorí to nezažili a aj pre budúcich, ktorí to už dúfam nezažijú). Pretože bez týchto znalostí súvislostí je film pre každého diváka o niečo slabší a ten, kto o komunizme mnoho nevie sa ani nič nové nedozvie. ()

VonHayek

Teda tak naivní, nesympatické a těžko uvěřitelné hlavní hrdiny už jsem dlooouho ve filmu neviděl... Námět, scénář a konec to naštěstí zachraňují a staví do nadprůměru. Za všechna hodnocení navíc mluví to, že v cca 12ti letech mne ten film bavil daleko více než dnes v 27mi.:-) ()

yelcin

Herecký koncert dvoch vynikajúcich hercov.Výpoved doby ,kde každý podozrieval každého, kde sa dalo hovoriť iba v kupelne,kuchyni a na WC.Skvele vystupňovaná atmosféra kde sa hlavný hrdinovia stále v mysli vracajú na oslavu a analyzujú každú nezvyčajnú vetu a gesto .Hysterické výpady J.Bohdalovej, , kde z nervového záchvatu /soudruzi on mne zase bije/ prechádza do plaču potom do strachu a neskôr flegmaticky vyčíta manželovi prečo tým opilcom dal tortu :,,mal si im dáť každému hodinky s vodotryskom.. Jeden z najlepších filmov z českej kinematografie./keď si predstavím v akej dobe bol natočený tak sa čudujem , že hlavný predstavitelia neskončili za niečo vymyslené v nejakom lágri./ ()

brunette_1

Drzý film. Neskutečně drzý film. Nikdy jsem něco takového neviděla. Žádný český film se Uchu nevyrovná - nikdy. A troufám si říct, že i některé zahraniční filmy, které jsou hodnoceny jako dobré, nešahají tomuto filmu ani po titulky :) Je zbytečné opisovat tento film, jak je vynikající, protože to se musí vidět - a ne jednou. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy