Mistrovské psychologické drama Ucho, otevřeně obžalovávající totalitní režimní praktiky, bylo natáčeno ve svobodnější atmosféře na sklonku šedesátých let, k divákům se však snímek dostal až po roce 1990. Náměstek ministra a jeho žena (Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová) si už přivykli neustálému špehování a odposlouchávání státní bezpečností. Dokonce i doma mají slídivé „ucho" zaznamenávající jejich rozhovory. Jednou ale po pozdním návratu z vládní recepce ve své vile propadnou panice - vydedukují si totiž, že Ludvíkovi hrozí zatčení kvůli kritické zprávě, na níž se podílel. Během úzkostné, bezesné noci manželé proberou svůj vztah plný kompromisů, klamu a nelásky. S ránem přichází únava, vystřízlivění a děsivá realita: nic nekončí, ale pokračuje... (Bohemia MP)

Kaculis

Úžasný emotivní snímek, hereckými výkony klidně konkurující hollywoodským projekcím. Dlouho jsem se na tento film chystala podívat a dnes se to, myslím, nejvíc hodí. Skvělé, perfektní! ()

lusota

Jsem barbar, ale dodnes jsem netušila, o čem Ucho doopravdy je. Z úcty k zesnulému panu Brzobohatému jsem si trezorák pustila a pak jsem celých 91 minut seděla a ani nedýchala. Ponurá atmosféra, dokonalý herecký koncert hlavních představitelů, to vše skvěle dokreslené "psycho" hudbou...........za co jiného dát pět hvězdiček, než za tuto perlu naší kinematografie?!!! ()

leto.sk

Pamätám si, že keď som to videl prvý krát, mal som 15, a považoval som ho za komédiu,,, dnes mi po nom zostali hlavne zimomriavky,,, psycho-thriller plný politickej a morálnej špiny, okorenený štipkou satiry z poriadnym nádychom všadeprítomného strachu zo zla navôkol. Hlavné úlohy nemohol Kachyňa vybrať lepšie, skrátka skvelá práca, dnes by asi na to nemal gule nik,,, ()

Pythonator

Oškliví zlí komunisti. Běžte do prdele s takovými filmy. V kapitalismu jistě zlo neexistuje a žádná zvěrstva ze strany mocných se neodehrávají. Režim není zlo. Zlo jsou lidé. ()

platzman

Jsem moc rád že jistá "kultovnost" filmu není ani náhodou způsobena jen zamčením filmu do trezoru. Silný zážitek a po dlouhé době film, který bych doporučil i za hranice. ()

cajda77

Dokonalá psychologická hra na večer. Skvělé herecké výkony, výborná atmosféra. V kontextu s dobou tvoří pozoruhodné dílo. ()

mirage.cz.

psychologické drama je bezesporu moje nejoblíbenější filmová disciplína. Na svoji dobu nadčasové téme, které je snad stále aktuálnější zachytil Kachyňa mistrovsky, považuju to za názornou ukázku, že i bez pompézních exteriérů , velkých efektů a velké výpravy jde natočit velký a nesmrtelný film, role věčně pindající manželky snad byla na míru psána Bohdalce. Dávám 5/5 a kdyby jsem mohl tak přidám ještě jednu navíc za zmínku o mé rodné obci ve filmu světového významu. ()

pavelpetr

Výborný film pro lidi, kteří jsou nezasažení komunistickou érou nebo narození v posledních jejich letech nebo po sametu. Oba dva hlavní herci předvádí skvělý výkon. Paní Bohdalovou ve filmech nemusím ale tady si mě hodně získala. Měl by vidět každý, atmosféra na člověka opravdu dýchne až zamrazí. ()

fatal_

Když se člověk podívá na úžasný výkon Jiřiny Bohdalové v dramatu Ucho, jen se diví, proč zbytek své kariéry zasvětila hraní uřvaných semetrik a prvorepublikových kurev… ()

chicotomas

Dodnes nechápu, jak se podařilo tvůrcům tohle natočit. Skvělý český thriller s mrazivou atmosférou čpiclování v 50. letech, kdy si člověk vlastně nemůže být jist vůbec ničím... Skvělé herécké výkony! A ten konec. ()

Spike86

Byla to pro mě nuda k uzoufání. Drobné náznaky napínavosti nebo naopak vtipnosti zde byly, ale to zastaralé zpracování u mě naprosto znemožnilo nějaké ponoření se do atmosféry. Podivná hudba, neustálé zdlouhavé flashbacky, ve kterých se vůbec nic neděje. Ne, nebavilo. 48% ()

Kivis

Čtyři hvězdy za rok vzniku. V té době natočit takto provokativní a upřímný snímek - smekám klobouček. Kdyby ale Ucho vzniklo v nějaké méně třaskavé době, šel bych s hodnocením o trochu dolů, protože film sám o sobě na mě zas až tak silně nezapůsobil. Nebylo v něm nic překvapivého - rozuzlení s lidmi okolo domu bylo velmi předvídatelné, nebyl v něm žádný opravdu velmi silný moment, který by se mi zaryl pod kůži a zůstal ve mně nadobro spojený s tímto filmem. Celkově se to pohybovalo kolem průměru, ale jak říkám, vzhledem k historickým souvislostem vzniku filmu jdu s hodnocením nahoru. ()

ssarka

velký obdiv za tento film...tohle natočit v roce 1970 chtělo tu největší odvahu..hodně psychologicky vypjaté a herecké výkony opravdu výborné ()

ian.draco

Tak teď už mě to, ale opravdu, žerty stranou. Eklatantní psychotragikomedie u které se budete smát i plakat. Bohdalová a Brzobohatý válí na 150%. Císler a jeho bratři Krymové, známí spisovatelé ministrů, jsou prostě k sežrání. Ucho je všude. A ke konci už člověk dostane opravdu strach, i když to třeba už i viděl a slyšel :). ()

kodwin

Všechno je tak skvělé, až je Ucho nudné. Kladl jsem si otázku proč. Odpověď je prostá - příběh nikam nesměřoval. Prostě je tu Ucho(Stb), kterého se Brzobohatý s Bohdalovou bojí, což je celkem logické - kdo by se nebál. A to je tak všechno, až na poslední minutu, kdy se dočkáme překvapení. Záblesky zajímavosti se dostavují při hysterických výlevech o soukromí. A upřímně, zjištění, že je možné mít doma tak hysterickou ženu, jakou hrála Jiřina Bohdalová je pro mě stejně děsivé jako mít doma Ucho. ()

baron156

Psychotriller s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavem Brzobohatým v režii K. Kachyni. Na svou dobu velmi dobrý film o špionáži, odposlouchávání a hodně dobrými hereckými koncerty hlavně Jiřiny Bohdalové. ()

evangelik

Absolutní špička české kinematografie. Zrůdná 50. léta. Škoda jenom, že dceruška Lenička se autorovi předlohy tak nepovedla... ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy