Mistrovské psychologické drama Ucho, otevřeně obžalovávající totalitní režimní praktiky, bylo natáčeno ve svobodnější atmosféře na sklonku šedesátých let, k divákům se však snímek dostal až po roce 1990. Náměstek ministra a jeho žena (Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová) si už přivykli neustálému špehování a odposlouchávání státní bezpečností. Dokonce i doma mají slídivé „ucho" zaznamenávající jejich rozhovory. Jednou ale po pozdním návratu z vládní recepce ve své vile propadnou panice - vydedukují si totiž, že Ludvíkovi hrozí zatčení kvůli kritické zprávě, na níž se podílel. Během úzkostné, bezesné noci manželé proberou svůj vztah plný kompromisů, klamu a nelásky. S ránem přichází únava, vystřízlivění a děsivá realita: nic nekončí, ale pokračuje... (Bohemia MP)

lisma

Ucho je velmi atmosférický psychologický klenot. Dvojice Brzobohatý, Bohdalová zaslouží oskara a stejně tak i odvážné téma, které ve své době vzniku reřisér Kachyňa prezentuje. Obdobný film už zřejmě není možno v současnosti natočit. Z jedné strany vám dnes dá facku nějaké dílo pana Trošky, z druhé dostanete liskanec od Hřebejkovi Krásky v nesnázích a poslední úder uštědří Vojka Kotek svým snowbordem. Je to věční škoda, ale je to bohužel tak. 5* ()

Lojz@

Zde přichází těžké srovnání se Spalovačem mrtvol, protože oba snímky jsou naprostým vrcholem české tvorby. Spalovač mrtvol u mě vyhrává první místo opravdu jen o palec. Ucho je naprosto dokonale natočený thriller z drsné doby 50. let a já obdivuji všechny, co se na tomto snímku podílelí, že měli odvahu do něčeho takové jít, v tvrdé totalitě. Toto je takový typ filmu, který můžu vidět každý den a nikdy mě nepřestane bavit. ()

VLADEK

Skvěle napsané, úžasně zahrané... Je to radost vidět takový český film./// Dnes 24.11.2019 viděno asi po desáté a stále je to skvělé. ()

Dana1926

Na svou dobu hodně odvážný film. Těžkost života v tehdejším komunismu, kdy se lidi báli mluvit ve vlastní kuchyni. Všudypřítomný strach a nedůvěra dokáže člověka zničit. Karlovi Kachyňovi se povedlo ukázat jak to tehdá chodilo se soudruhy. Mistrně hrající dvojice Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová. Opravdu silné psychogické drama, při kterém jsem si vzpoměla jak jsem ráda že jsem v té době nemusela žít. ()

Ala007

Před prvním shlédnutí filmu jsem čekala typický trezorový film s více či méně skrytým politickým podtextem a dostala jsem skvěle zahrané, napsané a zrežírované drama o partnerských vztazích. Politika tam samozřejmě byla, jako rámec příběhu i jako hybatel lidských osudů, ale hluboko pod jejím nánosem se podařilo Karlu Kachyňovi jít až na dřeň vztahu mezi mužem a ženou a každý, kdo se alespoň jednou v životě pohádal se svým partnerem, mi dá za pravdu, že o TOM to celé je. Fantastická dvojice Jiřina Bohdalová a Radovan Brzobohatý a pětihvězdičkový film s nábojem a pointou. Takové filmy se dnes už moc netočí.... ()

Trinculo

Ucho spadlo do aha. Aneb proč není tak uplně dobrá zprává, když vás jmenují ministrem. A nejděsivější je ta nevyčerpatelná aktuálnost tématu ... ()

rigby

Atmosféra tísně. Strach. Nejistota. Klec. Ztráta svobody. K tomu nádherný herecký výkon toho času manželského páru. Nevím, jestli je lepší kniha nebo film, oboje má svou temnou atmosféru. ()

Desmi

Možná vidět to v kině působilo by to na mě dramatičněji než takhle na notebooku, ale asi ne o moc. Z mého pohledu se nejdná o zas tak vyjímečné dílo, protože mne do sebe nevtáhlo, což je zásadní. Bohdalová ale hraje tu fúrii výborně. Tohle bych doma nesnesl, proto jsem z části i pochopil, že si Brzobohatý chtěl vít život. Extrémní stíhačka, opravdu. ()

ALchemik

Zcela přirozená hra Jiřiny Bohdalové a Radka Brzobohatého... Připadalo mi to, jako by tam místo kameramana a spol. bylo ještě "OKO", které filmuje tajně celý film. Napínavé a velmi přesvědčivé. ()

vooddoo

Po celou dobu naprosto špičková atmosféra, dusná a tíživá, kterou jsem dosud necítila z žádného jiného filmu. Mezi Bohdalovou a Brzobohatým to hodně jiskří. Velice vhodné byly i flashbacky z večírků, mnohdy až parodující se soudruzi. Stoupající psychický nátlak, dávat pozor, o čem spolu mluví... Jeden z nejlepších českých filmů, co jsem zatím viděla. A pozor, Ucho slyší! :) ()

Paserak

Tak tohle muselo svištět do trezoru rovnou ze střižny. Film, který jak doufám pouští v Hollywoodu na první hodině herectví pro pokročilé....naprosto užasné výkony...velmi silné, opravdu velmi! ()

Ruadek

Kachyňa byl Pan režisér. A měl odvahu, jakou měl v té době málokdo. Mrazivé drama, koncert dvou hereckých legend, tísnivá atmosféra posledního kroku před pádem. **** ()

SuzukiZ

Černobílé provedení filmu dokresluje thrillerovou atmosféru děje. Též oceňuji časové řešení děje - vše se odehrává v průběhu jedné noci. Ale vím jedno, jsem ráda, že jsem se narodila tehdy, kde jsem se narodila.. Ta doba musela být krušná. ()

endrix

Skvěle rozehrané drama o pasti, ze které není úniku. Téma dlouholetého manželství se tu proplétá s tématem komunistické politiky a závěrečný klid je snad děsivější, než kdyby film končil popravištěm. Kacířské PS: Ale nemohl jsem si pomoct, když Bohdalová vyčítá uchu, že nesmí poslouchat, slyším Rákosníčka. ()

Dosou

Jako v Antice, jako u Aristofana, jednota děje, místa a času. A ještě střiženo absurdním drmatem let šedesátých. Karel Kachyňa a Jan Procházka stvořili úžasné drama a skvělý thriller na miniaturní ploše jednoho malého domu, jedné papalášské rodiny. Drama nechutného ponížení, strachu a ztráty lidské důstojnosti až na samu hranici únosnosti. Je mi dodnes zle z pocitů, které ve mě tento film vyvolal. Stud a strach, pocit hnusu a zvratků z doby, kterou jsem musel žít ještě dvacet let po vzniku tohoto filmu. A to jsem se u něj smál. Přes ten smích byla tato zrůdnost ještě obludnější. Právě ve spojení tragična a grotesknosti je Procházkův scénář nejsilnější. Viz fackovačka v koupelně. U obou protagonistů jde zde bezesporu o nejlepší herecké výkony na poli dramatického žánru. U Jiřiny Bohdalové do té doby nevídané a dodnes nepřekonané. Síla tématu je však také v brutální obžalobě tehdejší společnosti. Nejde jen o malé osobní a rodinné drama, jde o drama s celospolečnským přesahem. Drama profízlované, totalitní a zlovolné lidské komunity. Každopádně jeden z nejzdařilejších počinků "Českého žalujícího filmu". A protože je mi stále ještě k zblití, dávám 5 hvězd. ()

DAJAAAA odpad!

Stejna pičovina jako všechny trezorove filmy, nebo Havlove ptakoviny:-D,jsou tak blbe že to ani v tv nedavaji,akorat jednou za dva roky,aby se neřeklo,prej thriller,Civale ty jsi taky pěkně blbej :-D ()

sibskyn

Jsem rád, že jsem film viděl, protože jsem si rozšířil vzdělání českého filmu, ale jeho fanouškem nebudu. Je to krásně natočené a i chápu vyznění filmu a vyobrazení tamnější doby, ale jaksi mi to vůbec nesedlo a nehorázně mě to nudilo. I dlouhou dobu stopáže se ústřední dvojice jenom hádá, což mě neskutečně lezlo na nervy. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy