Alzbětu Tomajdesovou (21) propustili na podmínku z nápravného zařízení. Ihned nastoupila do zaměstnání jako závoznice. Padesátiletý řidič, s nímž rozváží potravinářské zboží po venkovských prodejnách, dlouho hledá k uzavřené dívce osobnější vztah... Snímek vznikl jako náhrada za odložený společensky ožehavější projekt a nepatří ve filmografii režiséra Karla Kachyni k těm zásadním dílům. (oficiální text distributora)

cariada

Řidič , kterému je 50 let představuje ho Vlado , kterému bylo 38 let poněkud divné, ikdyž on vypadal starší. Zvláštní je že mu závoznici dělá mladá holka. Kterou nejdřív nemusí, ale pak se s kamarádí, aby ho vzápětí nechala opět sama. Film je jen jaký si před vánoční příběh dvou osamělých lidí, který neurazí, ale ani nijak nezaujme. ()

zette

"Poslyste, nechtela by jste delat jinde? Treba v kancelari, tam nedela nikdo"... Kachyna je jeden z mala reziseru, ktery umi z hovna uplest bic! Jedina slabina filmu, je predabovany Muller. ()

dr.fish

Tohle mi trochu připomnělo sváteční atmosféru Městem chodí Mikuláš. Výborný Vlado Muller sršící hláškami, obecně mimořádně dobré dialogy. Příběh je moc dobře vybalancovaný, chvíli vás Alžběta baví, chvíli ji nesnášíte. Nakonec se bojíte o toho starýho blázna, pak i o ní, je to prostě moc pěkný film. 85% ()

HonzaBez

Postupné sžívání Huberta s jeho novou závoznicí Alžbětou jde hodně ztuha. Po Obžalovaném je toto můj druhý film s mladým Vlado Mullerem z 60 let a určitě musím říct, že svou postavu "bručouna" hraje velmi zajímavě. I díky jemu bych rád dal filmu o hvězdičku navíc, ale kazí to jeho závěr, který pro mě vyznívá dost do ztracena. Skoro až přemýšlím, proč se film vlastně jmenuje vánoce s Alžbětou....Možná i proto, aby mohl Hubert při pohledu na Alžbětu pronést jednu moc pěknou hlášku: "Tebe mi nadělil Ježíšek"... ()

farmnf

Před 20.lety bych asi dal 3*. Jenže od té doby jsem viděl tolik kokotin, že mu poprávu patří 5*. Vlado Millerovi byla přidělena závoznice, holka z pasťáku. A on si k ní buduje nějaký vztah od antagonismu až k lásce. Dál neprozradím nic a ani film vám řešení nenabídne. Film je plný reálií socialismu, čili je dobré si ke sledování vzít vodku ve slevě  za 109 kč. Žádné radiátory, hezké byty, krásné omítky. Děs roku 1968. Platy kolem 1000 kčs. Vše šedé, v závoji deště a totálně zdevastované. Záloha  350 kčs dobírka asi 600 kčs a cigára stojí 4-7 kčs. Kurva, a tím se chtěl Husák chlubit? ()

pytlik...

Naprosto přesně to vystihl ve svém komentáři kostej_ Pro mě asi nejlepší film pro Kachyni, fakt škoda, že svá pozdější díla zaplácal pseudouměleckými pasážemi, točit evidentně uměl. Jinak Müllerovi bylo v té době 32 let, nicméně jsem si nevšiml, že by kdekoli ve snímku padla zmínka o tom, že by měl být padesátiletý. Ač se to nezdá, film má i významný dokumentární přesah, ukazuje, že globální oteplování začalo daleko dřív. ()

Master19

Je fascinující, jak se za 50 let změnily naše domovy a komfort v nich. Příběh je jasně čitelný a tak je už od začátku víceméně jasné, v čem bude zádrhel a je jen otázkou času, kdy se vykulí. Příjemná podívaná na oba dva ústřední představitele, na dobový kolorit a tak vůbec. Zajímavé, že skoro všechny ženy ve filmu jsou ostříhané na krátko a hodně jim to sluší. ;-) ()

ghatos

Výborný výkon Vlada Müllera. Jeho sekundantka není vlastně ani příliš významná. Vše vrcholí Štědrým dnem - je to brilantní film ve filmu, kde se hlavní hrdina připravuje na večeři...73%.(Řím 2022) ()

Autogram

Trampoty so závozníkom môžu byť rôzne, nielen ako vo Vesničke. Tento vážnejší predchodca Vesničky má svoje Kachyňovské čaro, je o nerovnom vzťahu, herci sú výborní, len ten koniec mohol byť viac dopovedaný. Vo filme stále pršalo, ešte viac sa fajčilo, do áut sa neustále dolievala voda, to asi patrilo k tej dobe. –––– Řidič připravuje, závozník odnáší. ()

Vesecký

Lepší tři hvězdičky. Film klasicky natočený ve stylu šedesátých let. S přibývajícími lety se mi scénáře Jana Procházky už zdaleka tolik nelíbí jako v době, kdy jsem se díval na jeho filmy v mládí (dokud nebyly zakázány). Ponurost tohoto filmu je zdůrazněna neustálým deštěm, blátem, špínou, pracovním prostředím rozvozců potravin, starými byty vyhrazené pro svobodné a rozvedené... Kdepak v tomhle prostředí pokoušet se vychovat z chovanky Dětského domova, které se zalíbil ve čtrnácti sex, slušnou dívku. Holka se snaží, snaží, až je z toho Vlado Müller celý ztumpachovělý, a nakonec o Štědrém večeru Alžbětu marně čeká k večeři, na níž si dál přece tolik záležet... ()

Fifer

Naprosto nepochopitelně opomíjený film. Určitě daleko lepší než mnohem známější Směšný pán. Skvělé herecké výkony, vše ideálně umocňuje zvolené prostředí a povolání. Ona i on sedí v kabině, není úniku, buď k sobě najdou cestu, anebo nenajdou. Zase jeden z klenotů, který mě doslova omámil. ()

MickeyStuma

Sociální studie pohledu na svět mezi mladými a staršími, a vzniklé konfrontaci mezi nimi, se po generace nijak nemění. Dospělí shlížejí především k zodpovědnosti a danému řádu, mladí si spíše užívají života, ze všeho si dělají legraci, a jak se jednoduše říká, vše si představují jak Hurvínek válku. Snímek o jednom takovém generačním střetu vypráví a po sociální stránce docela příkladně. Jeden konflikt střídá druhý, aby nakonec z toho ve finále vylezlo jen pokrytectví, neb oba mají ve své životní pouti víc společného, než si myslí. Možná takový závěr byl vymyšlen jen pro zjednodušení, neboť by to byla setsakramentská náhoda, pokud by se takoví jedinci skutečně setkali, ale v rámci vzájemného porozumění a zbytečných konfliktních eskapád se jinak příběh jeví skutečně jako příkladný rozbor daných lidských charakterů. Deštivé a blátivé počasí už jen doplňuje depresivní stav věci. V některých situacích by snad mohla být větší hloubka pro dramatizaci, ale takhle to taky k zamyšlení stačí. Byť se příběh odehrává v době svého vzniku, tedy koncem šedesátých let, mnohý musí uznat, že se lidé zase až tak moc nemění, tudíž, že něco takového se může odehrát v jakoukoliv dobu. Tedy i dnes. Rozdíl je jen v tom, že takto impozantně to už bohužel nikdo nenatočí. ()

pouler

Zajímavé dílko. Opět člověk nahlédne více do prostředí nižších vrstev čs. společnosti. Není divu, že se látky ujal Kachyňa. Je to zábavné i mrazivé. Z původních 4 hvězd dávám 5. ()

anitae

Nadčasový kousek, objevený zde na čsfd. Role Alžběty i řidiče mě dostala. A mladá paní Hadrbolcová jako ředitelka dětského domova. "Já se nebojim, ale mám strach." ()

Rebeca

Vlado Müller mě přesvědčil, že (i) muži umějí dělat víc věcí najednou - ve dvou minutách záběru plní odstředivku prádla, holí se břitvou (!), připravuje si čaj, následně věší prádlo, posléze poskytuje návod jak bleskově vykostit rybu, uklízí, obléká se...Film odpovídá době vzniku, ale prioritou je vliv přirozené autority, otesané vlastní zkušeností,  na vývin ukotvení dalších bytostí. Vztah řidič-závozník vypadá tedy úplně jinak, než ve Vesničce mé střediskové... Lidsky  velice přívětivý snímek a první-poslední filmová role Pavlínky Kárníkové... ()

teltri

Wow, silna atmosfera, do teraz si pamatam ako som to pred rokmi na strednej pozeral. Bol to jeden z prvych filmov kde som hmatatelne citil tu zvlastnu, snovu atmosferu. Ten tichy, poriadkumilovny stereotyp ktorym zil Vlado Muller, na nom bolo nieco silne. Podobne ako o par rokov neskor vo vilme Coma. ()