V roce 1942 přijímá fašistická vláda tzv. Slovenského štátu norimberské zákony. Zabavené židovské podniky předává do rukou prověřených slovenských občanů. Truhlář Tono Brtko (Jozef Króner), poctivý a slušný člověk, pod nátlakem chamtivé manželky a vysoce postaveného švagra neochotně přijme arizační dekret na galanterní krámek stařičké paní Rozálie Lautmannové (Ida Kamińska). Polohluchá paní nechápe, co se v zemi děje, a považuje Tona za svého pomocníka. Doma a na veřejnosti ovšem Brtko předstírá, že „arizuje". Ve skutečnosti u paní Lautmannové renovuje letitý nábytek, zatímco ona o něj pečuje jako o syna. Nadejde však den, kdy všichni Židé z městečka obdrží předvolání k transportu a Tono musí přiznat barvu... (Česká televize)

wosho

Nevím co napsat. Vše o tomto skvostu bylo již vyřčeno a zde napsáno. Opravdu je to tak, Obchod na korze je jedním z vrcholů čs filmu. Film který pravdu vmetl slovákům přímo do očí a který za to tehdy nenáviděli, pak zakázali a teď jsou rádi že vznikl (že i slovenský tvůrce má na to, aby dosáhl na Oscara). A přitom je to tak malý a skromný film, jenž dokáže svou tragikomičností vyvolat takový zvláštní úsměv na tváři, aby v poslední čtvrtině divákovi vrazil neskutečnou ránu do tváře. Celý tento skvost, ale leží na bedrech oné dvojce opravdu velkých herců. Kroner je výborný a je opravdu hanba, že s jeho talent se lépe nevyužil i v jiných filmech. Ale Ida Kamiňská-to nelze popsat, to se musí spatřit na vlastní oči, co ona se svou starou židovkou provedla. Bože, to se musí vidět. ()

Kovaja

Asi sem se dival na jinej film než ostatní uživatelé ale tohle mě absolutně ničím nechytlo.Jediné co bylo za zmínku je že Kroner je pan herec a dokázal to i ted.Rozhodně se k tomuhle filmu ale vracet nebudu. ()

thorewi

Skvělý film podle skvělé knižní předlohy. Všechna čest režisérům, všechna čest obou hlavním představitelům a jednoznačně zasloužený oskar. Skvělá kom,pozice celého díla (pozvolný začátek, pozvolná gradace a strhující závěr) dává tomuto filmu jeho konečný náboj a oskarová nominace pro Idu Kaminskou o rok později vše jen potvrzuje. ()

jakeer

Najlepší slovenský film všetkých čias. Fantastický Jozef Króner. Až sa čudujem, že v tom období boli Slováci schopní niečo podobné vytvoriť. ()

bila.tecka

Mrazivý film o fašistickém monstru, které (jako každé zlo) prověří charakter a odolnost člověka. Tono Brtko, pracovitý stolař s duší dítěte, se dostane k vyšší funkci, která mu nepřísluší. Stane se "hodným" arizátorem, víceméně je spíš pozorovatelem násilného odsunu obyvatel jeho městečka. To hlavní téma, antisemitismus, je stejně nebezpečné a dnes aktuální jako každá jiná nesnášenlivá separace. Obchod na korze je silný v postavě Tona Jozefa Kronera, v jeho povaze, která nesnese život v takovém zmaru. ()

Kamiiik

První polovina mě celkem nudila, velkou roli na tom ale nese to, že pro mě bylo velmi obtížné vůbec rozumět tomu, co herci říkají. Velmi těžké to bylo u Idy Kaminské, často jsem nerozeznala, zda mluví slovensky, nebo nějakou jinou hatmatilkou, což u mě velmi ubralo na hodnotě filmu. Jinak ale silný konec. Tak moc bojoval o svůj život, až si ho nakonec stejně vzal sám. ()

farfalla

Film na motívy spisovateľa Ladislava Grosmana. Exteriéry sa natáčali v Sabinove. Prvý československý film, ktorý v roku 1966 získal Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Ida Kamińska bola v roku 1967 tiež nominovaná na Oscara v kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe. Film začína ako tragikomédia, ale postupne ako sa Tóno Brtko poddáva režimu stáva sa príbeh drámou so snovými scénami. Na začiatku bol Tóno nezávislá postava, priatelil sa so slušnými ľuďmi a vyhýbal sa prisluhovačom režimu. Všetkých v mestečku poznal a pamätal si, čo boli zač predtým, ako získali postavenie v nových časoch. Ale každý režim potrebuje mať všetkých pod kontrolou. Tých, ktorí proti nemu vystupujú aktívne, sa zbaví. A tých, ktorí zostávajú stranou, si niečim zaviaže. A preto Tóno s vidinou zbohatnutie prijal pozíciu arizátora v židovskom obchode. Celý film obsiahne časove jeden týždeň, za ktorý sa však Tóno dostane na úplne dno svojho svedomia. V poslednej chvíli sa snaží odčiniť, čo sa stalo, ale je príliš vystrašený a fľaška mu ani tentokrát k rozumu nepomohla. ()

Merkin

Vynikající zpracování knižní předlohy. Nevytratila se psychologická hloubka. Ida Kaminska nesvlékla kabátek nevinnosti stejně jako Josef Kroner nesundal masku naivity...dokud neobnažily svůj šestý smysly. Zároveň mně imponuje užití nářečí, čemuž se většina dneších scénáristl vyhýbá. Autenticita až mrazí v zádech. ()

patrikus

Ten film je opravdu neobvykle zdařilý, ale nemůžu tomu dát pět hvězd, protože mi to přijde hrozně zdlouhavé, utahané a pomalé. Dalo by se to pohodlně o půl hodinu zkrátit. Dlouhá expozice a unavující tempo.Velmi kvalitní Liškova hudba, ze které by si měli vzít skladatelé příklad... ()

alouch

Úžasný film a silný příběh, který nelze vymazat z paměti. Herecké výkony, gradace děje, všechno je tak strhující, že zapomenete na okolní svět. ()

Anderas

Co dokázal tenhle film dokonale a většina jiných ne, bylo přenést atmosféru z plátna do hlavy diváka tak sugestivně, že tím vlastně smazal hranici mezi realitou a fantazií. Pořád jsem si říkal: Je to jenom film, ale nemohl jsem zkrátka nedýchat těch zašlých 60 let zpátky, nemohl jsem si nevzpomenout na můj rodný venkov a nemohl jsem nevnímat ohromující úpřimnost veškerou, jež se v podobě tohoto filmu snažila dobít emocí divákova. Tak fantasticky realistické, tak nesmírně syrové, tak krásně idylické a tak příšerně hrozivé. Nebylo chvil, kdy bych kriticky musel rozebírat scénář a režii, hudbu či výkony, protože tenhle film byl kus opravdového života, s dokumentární přesností emotivní kus pravdy a kus srdce k tomu. Jako pohár přesladkého vína, naplnil mne ve všech ohledech blahem, radostí, smutkem, strachem, hrůzou a vším dalším co přožíval bych nepochybně žít tak o půl století nazpět. A mám velkou radost, že i česká a slovenská kinematografie má důvod vzpomínat na klenoty, jimiž obdařila filmový svět. ()

Midnite

Musíme si pomáhať (u mňa 4 hviezdičky) bol len slabý odvar oproti tomuto skvostu medzi skvostmi. Posledná štvrťka filmu, odkedy si Brtko myslí, že švagor na neho ušil búdu, určite patrí tomu najlepšiemu v kinematografii. Ale nemyslím si, že prvá polovica filmu nejako zaostáva. Poskytuje neuveriteľne skvelo vykreslené typycké slovenské charaktery a ešte lepšie zahrané. Napr. ako Brtko vypil silou-mocou 10 pohárikou pálenky alebo ako ho žena za všetko napomínala. ()

Angelino

Oceňujem najmä citlivosť a jemnosť. Napriek tomu, že ide o stred vojnového obdobia, nepadne tu jediný výstrel, nepadne jediná bomba, neukazujú sa hrôzy vojny. Sme v malom meste, kde ľudia žijú svoje "malé" životy, majú medzi sebou susedské vzťahy, dobré i horšie. No do toho postupne vchádzajú zákony a nariadenia, ktoré začnú veci meniť. To čo by mohlo byť za nimi je natoľko nelogické, že nikto neverí že by to mohla byť pravda. Mám pocit že "Obchod na korze" mohol byť naozaj blízko realite... síce chápem ako sa to vtedy všetko mohlo stať ale o to menej tomu všetkému rozumiem. ()

Bafo

Od zacatku sem vedel, ze se obesi. Silnej film, starim mozna neco ze sve pusobivosti ztratil, ale i tak se po shlednuti tohoto filmu musi chvili mlcet. ()

Prochy38

Já nevím. Oscara si to asi v té době zasloužilo, ale když pominu opravdu impozantní výkon J. Kronera, nevidím na tomto filmu nic nijak úžasného. Mě to prostě moc nebavilo. A 69. místo (09/2010) mi přijde trochu moc. Vždyť to je jen proto, že se to opět dotýká naší nepříjemné minulosti. Nevím, nechci se nikoho dotknout, ale mně to prostě nesedlo... ()

Darth Maul

Myslím, že tento film by si mal povinne pozrieť každý Slovák. Obchod na korze totižto vypovedá o najtemnejšom období histórie našej malej krajiny, na ktoré nesmieme nikdy zabudnúť. Vypovedá spôsobom, z ktorého skutočne mrazí. Asi najvýstižnejšie sú slová Tóna Brtka, keď pani Lautmannová nerozumie prečo odvážajú židov: "Veď ani ja nerozumiem..." ()

angloumene

Tak nějak jsem netušila, co si to vlastně pouštím a čas na Obchod na korze padl zrovna na nedělní dopoledne. To jsem ale ještě nevěděla, že tohle je přesně ten typ filmu, který se vyplatí pustit si večer. Jinak totiž člověk riskuje celodenní těžkou náladu. Celkově ale musím říct, že tohle dílo představuje opravdu vydařený pohled na téma holokaustu a úpadek morálky obecně. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi