První člověk

• USA First Man (více)

Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ a počin, který se stal možná nejodvážnější výpravou od plavby Kryštofa Kolumba, byl tímto úspěšně završen. Stejně fascinující ale byla éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první „lidský“ krok. Příběh Prvního člověka začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA a kdy se musel vyrovnat s osobní tragédií, smrtí dvouleté dcery na nevyléčitelnou nemoc. Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong (Ryan Gosling) není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život. Jeho základním charakterovým rysem je klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama, s jakou prožívá jeho každý úspěch, a možnost, že se už nikdy nevrátí. (CinemArt)

CinemaRanger

Vynikající, úžasné. Poutavý životopisný film s dechberoucí hudbou a překrásným vizuálem. Dle mě zatím nejlepší film, který jsem letos v kině viděl. ()

Deyw

kurva..epicky, ale zaroven suchy..bylo to moc dlouhy..takovy utahany jak stary kozy...bavilo me to ale sralo me to..ale je to fakt pecka, hodne tezky, je to natoceny perfektne,hodne silny momenty, ale hodne vaty a starych koz..o 40min kratsi a okej..takhle bohuzel maximalku dat nemuzu, i kdyz bych chtel ! ()

nineweh

Technicky vyňunaný, skvěle zahraný (až na přízvuk Claire Foy, která v sobě prostě Angličanku nezapře, ani když se hodně snaží), ale celou dobu jsem si říkala: ach jo, takovýchhle vesmírných NASA filmů říznutých "osobním" příběhem hrdiny jsem už viděla... ale pak přišla sekvence přistání na Měsíci a já se klepala jako ratlík. Pátá hvězda je za melodii The Landing (díky, Justine). ()

HorrFi

Napřed napíšu, že tyhle filmy o kosmonautech zas tak moc nevyhlédávam, ale jednou za čas se musí udělat vyjímka.. bylo tam spousta zbytečnejch scén a dialogů, kdyby to bylo o půl hodiny kratší tak by se vůbec nic nestalo.. Ryan Gosling to zahrál dobře, ale i tak si myslim, že si to takový hodnocení nezaslouží.. určitě jsou kvalitnější životopisný/historický filmy.. ()

sator

Hmm...s Goslingem mám ten problém že jsem mu herectví nikdy neuvěřil... Film mě nechal v klidu, což by asi neměl... Viděl jsem dokument o Armstrongovi, byl plachý uzavřený introvert...dokument mě zaujal mnohem víc... ()

Mol

THE EAGLE HAS LANDED! Jaj, no přišlo mi, že se film zbytečně dramatizoval rodinou nepohodou a z Neila udělali naprosto nepříjemnou postavu. Když víme hned od začátku jak film dopadne, tak prostě tvůrci tlačili emoce na jiných místech. No co už. Jediné co jsem si z filmu odnesl bylo utvrzení, že human kind je prostě nepoučitelný a sotva Neil přistál na měsíci, tak si z nejbližšího kráteru udělal skládku. Tak. Vizuál to ale mělo fajn. ()

Radiq

Moc takové dokumentární, hlavně ta kamera, často i ruční, rozklepaná, a to já nemám rád. Ryan Gosling se asi dopracoval na herce, kterej se nikdy neusmívá a to já nemám rád. Škoda. Celé mi to přišlo jak na objednávku americké vlády a to já nemám rád. Rusové je skoro ve všem předběhli, tak přistání na měsíci je věc, kterou budou amíci oslavovat doneknečna. Jestli to mělo být vědecko-zábavné, bylo to spíš vědecko-nudné. Pohled do soukromí rodin mě obtěžovalo a Claire Foy, přestože pěkná, mi tady smrděla... a to nemám rád. Ze začátku to jede stylem děj, pohřeb, děj, pohřeb a pak se to konečně víc zaměřuje na dobývání vesmíru. Když přijdou na řadu první pořádné záběry z vesmíru s lidskou technikou, je to podbarvené hudbou, jak kdyby to z Kubricka vypadlo. Bylo to hodně dlouhé a vlastně jsem na to koukal jen proto, abych to dokoukal, než aby mě to bavilo. Plusem je to, jak si pohráli s výpravou a těmi NASA technologiemi. ()

sir-dave

Mimo závěrečných několika minut vesměs nezáživné a zdlouhavější dobývaní měsíce. Podobné pocity jako u Gravitace, která sice neměla tak potenciálně zajímavý děj ale na vesmírné scény bohatší. ()

David.Darco

Výnimočná udalosť podaná z ľudskej perspektívy. Z perspektívy, kde nie je priestor na odpočítavanie, či veľké celky. Ale podstatou je spása ľudskej duše. ()

Motinski

Zatiaľ film roku 2018. First man je niečo čo sa oplatí vidieť v kine (najlepšie v Imaxe). Herecky bez jedinej chybičky, intímnejšie scény sa výborne prekrývajú s tými napínavými, všetko pôsobí autenticky a vie to emočne zasiahnuť. Určite nečakajte klasický životopis, toto je podané dosť odlišne ako sme zvyknutí a ešte dlho po konci filmu som si v hlave premietal niektoré scény čo najviac zarezonovali. ()

Triple H

Chazelle mieša dva ťažko kombinovateľné prístupy. Na jednej strane chce byť vecný, autentický a vyhýbajúci sa pátosu či ukájaniu publika malebným vizuálom. Na druhej strane chce byť epický, dramatický, osudový a realitu prikrášľuje lacnými sentimentálnymi barličkami. Film sa tak snaží sedieť na dvoch stoličkách, na čo trochu dopláca. Letecké scény sú snímané z kokpitu, kamera sa trasie, vŕzga každá skrutka či kus plechu a jedná sa o pomerne klaustrofobický, nepríjemný zážitok. V tomto smere sa nedá tvorcom uprieť inovácia, pričom práve táto formálna "špinavosť" pripomenie, že pristátie na Mesiaci zožralo kopec úsilia, umu, disciplíny, prekonávania strachu a našich prirodzených limitov. A že sa po ľudskej a technologickej stránke jedná o míľnik, ktorý si zaslúži zmyť patinu samozrejmosti, ktorú rokmi nadobudol. Ale aj napriek týmto zaujímavým myšlienkam, sledovať 3 krát za jeden film niekoľkominútovú kakofóniu tmy, roztrasenej kamery a vŕzgania plechu nie je práve najzábavnejšie. Zábavu komplikuje celkovo veľkorysá stopáž, kedy aj pracovná, aj rodinná časť by zniesli zoštíhlenie. Film stráca na údernosti. To čo sa v rôznych replikách v rodinnej časti opakovane podčiarkuje a podtrháva pokojne stačilo povedať raz a poriadne. Oblúk s mŕtvou dcérkou je logický, ale mohol byť podaný striedmejšie a nepotreboval lacný a vyfabulovaný sentiment, ktorý sa z neho rozhodli tvorcovia vyžmýkať. Byť Prvý človek o 30 minút kratší, bola by to pecka se vším všudy a Chazelle aj tu ukazuje, že je obrovský talent. Napadol ma v porovnaní minuloročný Dunkirk, kde Nolan správne pochopil, že dvojapolhodinových vojnových eposov už bolo dostatok a naservíroval údernú 90-minútovku, ktorej stačilo sentiment a ľudské veci roztrúsiť na pár správnych miestach. ***1/2 ()

Mr.Ripley

Odosobněný a chladný výkrok mimo autorskou tvorbu. Chazellovo První muž trpí epileptickou kamerou a mezi řádky viditelnou honbou po cenách. Ryan je sice výborný herec, ale v případě tak komplexní osobnosti, kterou Neil Armstrong byl, naráží na své limity. Claire "queen" Foy je sice ve své roli podporující manželky a matky výborná, ale dostává příliš málo prostoru. První těžké zklamání roku. ()

miguel_111

Neskutočný audio-vizuálny zážitok.Tak kvalitne technicky zvládnutý film odnímajúc vizuálne efekty som dlho v kine nevidel. Krásne zachytene obdobie tunajšej doby. Človek ani neverí akými úskaliami si museli prejsť či už osobnom živote alebo v pracovnom živote a koľko tragédie predchádzalo onomu malému kroku pre človeka, ale obrovskému skoku pre ľudstvo Ryan Gosliing bol dobrou voľbou pre stvárnenie Neila Armstronga ma neskutočný talent a zahral to famózne. Samozrejme ostatný herci boli tiež vynikajúci. Hudba podmanivá a veľmi zapasovala do filmu. Pre mňa určite kvalitný filmový zážitok takže návštevu kina určite neľutujem. Pre mňa 85 %. ()

chelseaman22

Pokud divák viděl Prvij v kosmu z ruské dílny, tak ho First Man zaručeně nemůže uspokojit. Jediné, v čem je film výjimečný je věčně znuděný ksicht Ryana Goslinga, který otráví snad úplně každého diváka. Film není ani po vizuální stránce žádnou hitparádou, tudíž bych nebyl překvapen, kdyby se film někdy dobře umístil v nějaké populistické hitparádě pořádané Akademií. 41% Celosvětový příjem k 13. 1. 2018: $100,546,153, což je 1,7 násobek rozpočtu ()

Script

Nedokážu ani vlastními slovy popsat, jak je tento snímek dechberoucí. Od začátku je děj nesmírně zajímavý a tak trochu i depresivní. Jak postupně se děj vyvíjí a začínají přibývat historické události, tak tím víc vnímáte ten film. Když dojde na přistání na měsíci a Neil Armstrong vystoupí z modulu a vidíte tu krajinu, tu pustinu tak začnete pomalu dýchat jak ti astronauti. Tak trochu je tento film i psycho, protože tvůrci vám to všechno ukazují z pohledu astronautů a ve finále si připadáte jako v kovové rakvi (což byl taky záměr tvůrců). Dle mého si snímek zaslouží plný počet. ()

Sell

Presvedčila ma ústredná dvojica a príbeh. Ale bolo to tak nudne poňaté, respektívne asi mi nesadol štýl prerozprávania filmu. Zo všetkých hercov ma najviac presvedčila pani Armstrongová (Claire F.) ktorá si kradla každú scénu pre seba. Z ľahkých driemot ma prebralo až pristátie na Mesiaci ktoré malo svoje čaro a veľmi dojemný moment v určitej chvíli. Ale na viac ako tri hviezdičky to nevidím. ()

filmmovier

Výborná režie, krásný vizuál, vynikající Ryan Gosling a Claire Foy, místy velmi komorní... Nicméně nic dechberoucího či snad výjimečného. Místy jsem se fakt nudil a nevím, co na tom každý vidí. Prostě nadprůměrný životopisný film, který ale není ničím jiným. Vlastně mě První člověk ve výsledku trochu zklamal. Ale jak tak koukám, to je nejspíš jenom můj problém. Ale je to dobrý a finále je výborné. Klidně to mohlo být i kratší. 70%. Možná jsem se svým hodnocením ještě mírný. ()

UhLee

(7/10). Film, který neurazí, ale k mému zklamání ani nenadchnul. Na rozdíl od ostatních životopisných filmů (kterých jsem už asi přesycen) jsem nebyl spokojený, ale ani nadšený s výběrem hlavního herce Ryan Gosling je pro mě velkou neznámou.. I když jsem s ním již pár filmů viděl, tak nevím jestli mě filmy s ním baví nebo mě ten chlapec ušatý nebaví.. To se dozvím asi až časem... Každopádně First Man je průměrným životopisným snímkem o revolučním okamžiku, kdy hraje člověk pouze druhé housle.. V hlavní roli Měsíc, který byl tady nasnímán opravdu překrásně a vypadal opravdu velkolepě. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2018

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

19.09.2018

Ryan Gosling (Blade Runner 2049, La La Land) si momentálně užívá press tour ke snímku První člověk, u kterého si zopakoval spolupráci s režisérem Damienem Chazellem (Whiplash), a který podle kladných… (více)