parabella

veľmi pôsobivý dramatický film. knihu som síce nečítala, ale aj tá musela byť vynikajúca. páčilo sa tu takmer všetko... ()

zero_zelo

adaptece knih, natož formát Na východ od ráje, která mě kdysi dost poznamenala, nemám moc v oblibě. a trvalo fakt dlouho, než sem se odhodlala ke shlédnutí filmu. deanovi sem nikdy nepodlehla, byl pro mě vždycky spíš populární proto, že se mladý "rebel" tak záhy zabil. jako velkýho talenta sem ho nějak zásadně nezaznamenala. nicméně, ač s knihou to má společnou tak akorát kostru, je to velice vydařený drama, který nenechá odpočinout emocím ani očím. konec je naprosto odzbrojující a kdo nedá slzy, tak toho obdivuju. příběh samotnej? kdo kdy četl knížku nebo Steinbeckovu tvorbu tak ví, oč běží. a tímto se omlouvám deanovi, roli prokletýho bratra zahrál tak, že i pro mě dal calovi navždy "ksicht"... ()

krijka

Bože, to byly časy, kdy filmy ještě měly děj. Kdy se nejednalo jen o za sebou seřazené trikové scény propojené nablblými klišé. A Na východ od ráje je toho důkazem. Nic akčního se v tomto filmu odehrávajícím se v letech 1917-18 neděje. Cože, doba první světové a žádná scéna se špinavými vojáky v drátěných zátarasech? Ano a nijak tam nechybí. Postavy se možná chovají místy trochu hystericky, ale to nijak nevadí, to k tomu prostě patří. Navíc se zde řeší lidské emoce, touha po lásce, touha po pochopení a přijetí. Cal má obavu, že je „špatný“, že on je tím Kainem, který zabije svého Ábela, dokonalého Arona, jenže jaký by měl vlastně být, když se celý život, neúspěšně, pokouší získat lásku otce. On je dokonaly, Cal ho zbožňuje, ale pochopení se nedočká. Teprve když ve vzpouře v podstatě donutí bratra odjet do války, otce téměř zabije mrtvice, teprve tehdy k sobě otec a syn najdou cestu. Cal se dočká lásky, po které vnitřně touží a navenek odmítá. Nikdy není pozdě, vždycky je šance pokračovat dál, vždycky, dokud tu snahu neukončí smrt. A Dean? To je jen „třešnička na dortu“. Když vyhasl jeho život v troskách sportovního vozu, svět sice získal ikonu, jakých mnoho nemá, ale ztratil výborného herce. ()

gizi

Po nedávném přečtení výborného románu jsem byl z filmu mírně zklamán. Snad to bylo tím, že kniha je mnohem propracovanější (ale to není chyba filmu, ten by pak musel mít 10 dílů a to by zase nudilo), snad tím, že už jsem dopředu věděl, co bude následovat. Zkrátka Kazan mě zde tolik neupoutal a nepřitáhl, jak jsem očekával. 70% a 4*, 8.5.12. ()

I_Kant

Je to takové roztříštěné, ale s hezkou atmosférou a se zvláštně roztomile otravnou a hezkou hlavní dívčí postavou (to je přívlastků). Navíc mám rád filmy, kde je zobrazena doba ve filmech nepříliš často zobrazovaná, což je alespoň v mém omezeném filmrozhledu přesně tento případ. Je to tachvíle, kdy se společnost pohybuje na hranici té netechnické a té začínající používat elektriku a jemnou a přesnou mechaniku aneb dojeďme si autem postěžovat mamince, že se mi nepodařilo vynaleznou domácí ledničku. ()

Dupac

V žánru rodinných venkovských melodramat nedostižný vzor pro filmy typu Legenda o vášni. K dokonalosti překáží jen trochu natahované dialogy. 90 % /// Podruhé, po pěti letech: 85 % ()

kotrlak

Televizní novela vypreparovaná z epického románu. Jednou zkouknout lze, ale jinak se žádný pětihvězdný orgie nekonaj! ()

P/\/EL

rozporuplné reakce mě dost překvapujou (ikdyž vlastně ani ne, podívejte se komukoliv do profilu a co najdete za oblíbené filmy, samozřejmě převážně americké věci za posledních asi 20 let...těch filmů je asi tak 15...nevim..), Rebela bez příčiny by šlo kritizovat mnohem více - teď odbýhám, ale prostě Deana byla vážně obrovská škoda, možná, že působí pár scén hodně vypjatě až přehnaně, lidi tohle nemaj rádi, ale myslím, že vzhledem k okolnostem, co prožívali, mi to dávalo smysl a nic legračního jsem tam nenacházel, tak vzniklo to v 50. letech, kamera je opravdu zajímavá - na svou dobu, dostává to uplně jinej rozměr, neznám kameramana, určitě to bude někdo slavnej, ale tady na čsfd na to žádná kolonka ještě neni - taky kameramané nejsou moc známý, skladatelé tj, ale tak nevím, co bych napsal, odehrává se to v jiné době, natočeno to bylo v jiné době.....atmosféra, no, tak někomu by nemuselo vyhovovat ta práce s časem, viz. finále......já nevim, nepotřebuju vysvětlovat, proč je Cal takový a makový, knihu neznám, to je těžké, znalci lit. předloh bývají často nespokojeni, ale netočí se jen pro ně, hehe, ale chápu, něco jim může chybět, něco přebývat, já jsem vlastně ve výhodě, na mě to udělalo dojem, je to ze života........vztah mezi otcem a synem, kdy má holt otec raději mladšího, to tak to chodí a myslím, že to bylo výborně vystiženo...buranství maloměsta......... ()

majorzeman13

James Dean a velká škoda jeho nezkonale velkého hereckého talentu,umu.Myslím,že jeden z nejlepších filmů co ,kdy natočil tento mimořádný filmový herec.Klasika!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

Aguirre

Priserny slovensky dabing. Kniha ponuka skvele stupnovanu melodramu, film to vyuzil len velmi slabo. Infantilne dialogy, akoze drama tam, kde vobec ziadna nema byt. A naopak. Ziarliveho, bezcitneho brata Aarona hra cudny herec bez mimiky, napatie ziadne. No a ked Dean sotil Aarona na svoju matku ( za ich hlasneho neludskeho revu), nevedel som, ci sa smiat. Sklamanie, aj ked kamera je dobra. A na konci havou rozbite okno vlaku a paralizovany otec na lozku...co to ako malo byt? ()

Konev

Drama? Tak možná pro divadelní prkna! Romantika? Skoro na nule! Jediné, co tam bylo hezké, byli herci. Jinak nuda, nuda, nuda a děj se táhl jako uvařená nudle do rádoby finále, u kterého jsem už skoro spal. Sorry. ()

dunbar

Téma super, ale za to vďačíme autorovi predlohy. Ja len nechápem, prečo si tu toľko recenzentov myslí že James Dean bol mimoriadny herecký talent. Mne pripadá strašne prehrávajúci, a to aj vo filme Rebel bez príčiny. Tie jeho náhle divné gestá a odbiehanie ku stene a naspäť! :-) ()

milos.bradik

Přesně na můj vkus, vynikající režie, dokonalý James Dean a skvostný námět Johna Steinbecka. Opravdu balzám na mou duši trýzněnou současnou filmovou tvorbou. ()