Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Príbeh mexického revolucionára Emiliana Zapatu, ktorý sa postavil na čelo vzbury proti skorumpovanej a despotickej diktatúre prezidenta Porfiria Diaza na počiatku 20. storočia.  Emiliano Zapata (Marlon Brando) je Indián narodený v Mexiku do dobrej rodiny, avšak bez akéhokoľvek majetku. Opustí svoj domov, vzdialenú provinciu Morelos, a príde do Mexico City, aby získal späť odcudzenú ornú pôdu a mohol žiť lepšie než iba skrývajúc sa v horách. Keď ho prezident Diaz (Fay Roope) odmietne, kriticky sa vyjadrí na jeho adresu, čo ho dostane do vážneho nebezpečenstva. Keď na dôvažok vyslobodí väzňa miestnej milície, stane sa z neho vydedenec. S podporou potulného intelektuála Fernanda (Joseph Wiseman) sa pridá k Donovi Francescovi Maderovi (Harold Gordon) a stane sa veliteľom jeho armády na juhu, podobne ako Pancho Villa  (Alan Reed) na severe.
Maderovi sa podarí zvrhnúť Diaza a stane sa prezidentom, no skutočná moc leží v rukách veliteľa armády Huertu (Frank Silvera), ktorý nového prezidenta zavraždí, keď chce vyjadriť podporu svojim spolubojovníkom. Zapata a Villa opäť povstanú a po ďalšom víťazstve hľadajú niekoho, kto by prevzal velenie. Nakoniec sa prezidentom stane Zapata, no aj on prepadne kliatbe moci a čoskoro koná takmer rovnako kruto ako Diaz.
Aby získal späť aspoň časť zo svojich ideálov, vráti sa do svojho rodiska, aby tam vyšetril sťažnosti namierené voči jeho bratovi Eufemiovi (Anthony Quinn). Na jeho miesto nastúpia noví lídri a povzbudzovaní zdanlivo nesmrteľným Fernandom dôjdu k záveru, že Zapata je hrozbou pre nový režim. (Incantator)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (23)

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Výborný film, vše podstatné už přede mnou vlastně napsal Pohrobek. Jako Zapatův (teď mám na mysli toho skutečného) obdivovatel si dovolím jenom malé historické upřesnění, protože film se tím , pokud mne paměť neklame, nezabývá. Zapatovy oddíly po celou dobu občanské války operovaly převážně na území státu Morelos, nedaleko jehož hlavního města Cuernavaky (dnes od Mexiko City vzdáleného necelé 2h jízdy autobusem) se Zapata narodil. Celý tento stát i jeho hlavní město v současnosti také zdobí celá řada pomníků slavného revolucionáře, jejichž koncentrace je zde ještě výraznější, než jinde v Mexiku. ()

/Pablo 

všechny recenze uživatele

Ať je to jako celek příliš romantizované nebo ne, Brando jako herec je odzbrojující, ať hraje mafiána, násilníka, dělníka nebo jako tady mexického lidového revolucionáře. Kdybych měl vyzdvihnout nejzajímavější momenty, byly by to dva. Za prvé zavraždění Zapaty a zejména to, co mu předcházelo, krátké prostřihy s mexickými ženami a muži působí naprosto funkčně ve smyslu stupňování napětí a závěrečná diskuze mezi vesničany, vytvářející legendu o Emilianově nesmrtelnosti. Co dodat, snad jen Viva, Zapata! ()

Reklama

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Jednak perfektní, bezchybná, názorná učebnice mexického dějepisu, v níž se jména jako Diaz, Madero, Huerta, Pancho Villa a další objevují takřka v nezkreslené podobě. A pak, ó, to blaho! Přesně takhle bych si býval představoval mladého Vito Corleona, kdyby ho nebyl býval dostal Niro. Tento mladý, roztěkaný, uhuhlaný, rozpolcený a odpovědností unavený Brando je jeden z nejsilnějších, které jsem měl kdy štěstí zhlédnout. Donutil mě, snad poprvé v životě, abych z celého srdce fandil tomuto lidovému revolucionáři, jehož Marlon vystihl tak, že se musel stát modlou všech těch nejen yucatánských indiánů, kteří pod jeho vedením a posléze pouze pod slávou jeho jména vedli více než stoletý boj proti všem a každému. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Pokud jde o Marlona Branda a revoluci, líbil se mi více film Ostrov v ohni, pojednávající o vzpouře otroků na karibském ostrově. Viva Zapata je méně intrikánský i méně bojovný. Ale zase v mexické revoluci nefiguroval britský agent a profesionál. Jako se stalo ve zmíněném filmu z Karibiku, kde Marlon Brando hraje právě tohoto agenta. Emiliano Zapata byl člověk z lidu, bez vzdělání a bez zkušeností. Takže hodnotím nadprůměrně. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Veľmi silný revolučný film, veľmi silno sociálny, veľmi ľudový a možno aj idealizovaný, no dobre sa naň pozeralo, nenudil, ozaj ako film o legende. Herecky je to silno uveriteľné, niektoré scény napríklad s fotením, či s poznačovaním si mien alebo konečná zrada, pasť a zabitie, či reči, ktoré mi pripomínali tie Che Guevarove, že zabiješ len človeka, tak bolo skvelo vymyslené alebo zrealizované, neviem, aká bola skutočnosť. Iste dalo by sa namietať čo to revolucionárom, ktorí bojovali so zbraňou, nerešpektovali zdieračské nariadenia a vykorisťovanie, či že tu nie sú nejaké filozofické zamyslenia, no na druhú stranu to je podľa mňa reálnejšie. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (7)

  • Frank DeKova v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)
  • Jedná se o jeden z tzv. Zapata westernů, zvláštního subžánru westernů, které se odehrávají v Mexiku a okolí a zabývají se politickými a revolučními tématy. Žánr je pojmenován podle vůdce mexické revoluce Emiliana Zapaty, vůdce mexické revoluce. (RHK)
  • Anthony Quinn byl velmi zklamaný, když byl Marlon Brando obsazen jako Emiliano Zapata a myslel si, že díky svým mexickým kořenům by byl lepší volbou. K vyřešení sporu se oba herci vsadili, že kdo z nich dokáže nejdéle močit do Rio Grande, získá roli Zapaty. Quinn sázku prohrál, ale jako kompenzace v Zapatově roli bratra získal Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. (Epistemolog)

Reklama

Reklama