Romantický a zároveň ironický příběh hastrmana alias barona de Caus (Karel Dobrý), jehož láska k venkovské dívce Katynce (Simona Zmrzlá) naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní. Baron se vrací se svým sluhou (Jiří Lábus) z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova (David Novotný) dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni všichni, i učitel Voves (Jiří Maryško) a farář Fidelius (Jan Kolařík). Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. (CinemArt)

Brtniik

Viděl jsem na letňáku a včera v TV. Vlítl jsem sem, abych zvedl hodnocení na maximum, jelikož podruhé (kdy jsem věděl kdo je kdo a vo co go) se mi film líbil ještě o něco víc... a koukám, že jsem nejen nekomentoval, leč ani nehodnotil (anebo mi činnost někdo maže)! Z mé strany je to tedy šlendrián! Vezmu tedy z jedné vody načisto. Naprosto vymakaná pohádka pro dospělé, latentně tepající všechny nešvary společnosti, dokonce i ekologii. Ondra se, pomocí textu Miloše Urbana, otřel i o církev svatou a statečně ji nastavil zrcadlo. Dráždit hada bosou nohou je tedy dost velký nerozum – povšimětež si kterak dopadli Neviditelní – od roku 2014 se o nich nemluví, nic nevyhráli a TV je reprisuje až letos – PO PĚTI LETECH! Žádné DVD (pokud vím) a nedostali známku „kultovní seriál“, ač by zasloužili i kdyby byli jen zpola tak dobří jak jsou... ____ Hlavní mesidž filmu je, že málokdo může s čistým svědomím hodit kamenem (jelikož každý má máslo na hlavě) a hlavně, že nejhorší (nejsou trpaslíci) je nedorozumění. Naštěstí jsem to už věděl a tak jsem si mohl vychutnat (rovněž známý) fakt, že jedna ženská dovede rozvrátit jakoukoli společnost, kde se vyskytují nějací muži a to jakýkoli. Výborný výběr herců, herecké výkony skvělé. Za mě naprostá špica a to je to debut. ____ P.S.: Vzpomněl jsem si na jedinou chybičku – beranidlo zatloukající pilotu. Holt Ondra je umělec a nemaje odborného poradce, spáchal to dle svých představ. Beranidlo musí být co nejtěžší - svoji kinetickou energii předává kůlu, aby se posouval do podloží a nepracuje se s ním, jako když alchymista v laboratoři Rudolfa II. rozbíjí atom, leč NĚKOLIK CHLAPŮ rytmicky tahá za provazy a pak je uvolňuje, vše s poměrně vysokou kadencí, aby práce odsýpala. Zobrazené byla reminiscence na dvojku Pat a Mat. Film jsem viděl o5! ()

tyna97

Hastrman je jedna z věcí, na kterou jsem se před dvěma lety dost těšila. Thriller jsem v tom teda neviděla, ale Karel Dobrý je výborný herec se skvělým děsivým výrazem a ta příroda kolem a taková ta ponurá atmosféra tomu dodávaly šmrnc. Nicméně za mě ten vyšší průměr. ()

Milwa

Krásná romantika s naším jediným velkým romantickým hercem Karlem Dobrým. Jsem nadšená skvělé zvládnutou dobovostí, hudbou. Za mne jasných 5. Ale podotýkám, že knihu jsem nečetla, ale napravím to ()

Chilly00

Předně přiznávám, ze knižní předlohu jsem nečetla. Ale nemyslím si, ze by to zásadně ovlivnilo můj názor na film, který měl pro mě několik zásadních nedostatku. Předně absolutně nefunguje jakákoliv dynamika vyprávění, od čehož se odvíjí problematické tempo filmu a absence postupné gradace, což dělá film rozvleklým až nudným. Ústřední vztah hlavních protagonistů se nijak nevyvíjí... od začátku příběhu kolem sebe chodí, vrhají na sebe významné pohledy a to se vlastně nezmění až do zbytečně teatralni sexuální scény v závěru, která působí víceméně spis jako parodie. Další věcí je zvláštní psychologie postav, u kterých jsem v mnoha případech vůbec nechápala jejich motivaci (hlavně farář a Katynka). A za třetí mě vadilo až příliš expresivni a divadelní herectví hlavních představitelů, což se snažil občas scénář vykompenzovat vtipem, který byl ale často až příliš podbizivý a spis trapný. Plusem je určitě krásná kamera a slušný výkon Karla Dobrého (kdyby ubral na výrazu bylo by to hned ještě lepší). ()

Majkak

Nevyužitá příležitost na téma zvíře v člověku. Havelka střídá solidní momenty s popisnými folklórními slavnostmi. Scénář se příliš nepovedl, kromě několika logických seků mně vadila občasná vnitřní rozpornost. Filmu dominuje vynikající Karel Dobrý, skvělá volba pro tuto roli. Simona Zmrzlá má být výjimečně nadanou dívkou s divokou nezávislou povahou, přičemž na plátně se pohybuje holka, co se snaží dostat Hastrmana za každou cenu do postele a aby udělala dojem, předstírá, že čte knihy. Nejzajímavější jsou momenty dialogy Hastrmana s farářem, jako dvou mužů, kteří jsou současně zataženi do centra pozornosti stejně jako předurčeni k osamělému životu. Tato paralela ale není nijak rozpracována, stejně jako příliš nefunguje boje člověka se zvířetem ve vnitřními životě Hastrmana. ()

tammsin

Za zmínku by snad stála kamera (občas) a hudba (příležitostně). Scénář silně nezvládnutý, místy zcela banální a plný klišé, protože ano, když se dva poznávají a "nachází v sobě zalíbení", tak spolu musí zákonitě chodit po lesích a po planinách a usmívat se jako blázni, protože jinak se to samozřejmě vyjádřit nedá. Postavy jsou absolutně ploché, potenciál Karla Dobrého jakožto démonického a tajemného muže/stvoření zůstal naprosto nevyužitý. Abych to shrnula, scénář je jedna velká a nepovedená zkratka. ()

Rockerman

Hezká báchorka o zamilovaném vodníkovi, krásné Katynce a jednom velkém farářově tajemství. Poeticko - mysteriózní příběh má mnoho pěkných momentů, ale bohužel také dost hluchých míst. Karel Dobrý je prostě dobrý, jako vždy a zdárně mu sekunduje Simona Zmrzlá v roli Kateřiny. Zhruba do půle jsem byl přesvědčen, že vidím svého kandidáta na Českého lva, pak se to trochu pokazilo a můj tip bude tedy jiný. Spokojenost však lehce převládá. ()

Ombak▼Penari

Působivě natočená vesnická fantasy. Karel Dobrý podal výborný výkon, Simona Zmrzlá dokonale podmaňující mužské oko, atmosféra historického venkova se všemi jeho pověrami zachycená velmi přesvědčivě a vyzdvihnout je třeba i skvěle pasující hudební složku a výběr písní. Více méně není co hanět, velmi povedená záležitost. ()

MarjaMorevna

Tenhle film mě opět utvrdil v tom, že je lepší nemít žádná očekávání. Že se jedná o Havelkův režijní debut mě neodradilo neboť Karel Dobrý mi byl dostatečnou zárukou předpokládané kvality. A ejhle. Ano, poetičnost krajiny mě dojala, horší to bylo s příběhem. Námět skvělý, nicméně slabost a vášeň Hastrmana pro Katynku bych více rozvedla. Konec příběhu mi z nepochopení prohloubil na čele vrásku. ()

Olík

„Hastrmane tatrmane melou, kolo mlýna klape Kampou celou“. Celovečerní režisérský debut…..hm, tak to potom dobrá práce. Jasně, táhnou to herci v čele s více než dobrým Karlem Dobrým. Živočišná Simona Zmrzlá, přesvědčivý Jan Kolařík, ale i Lábus, Novotný nebo Maryško. Pohádkový jinotaj na hraně vášnivé romantiky, Herzovy pohádky, lidového folklóru, historického dramatu a Kytice z pověstí národních...milně jsem se obával. Je tam drama, vášeň, konfrontace světů a postojů, dotýká se tradic i současnosti. Navíc dobrou práci odvádí i hudba, kamera, výprava a další. Moje dušička to sežrala i s hrníčkem a ještě chtěla chytit jednou. Znovu opakuji: zelený klobouček dolů. ()

Ema57

Špičková sestava herců - démonický a vynikající Karel Dobrý a skvělá Simona Zmrzlá, jakož i úžasný pan Lábus, David Novotný a Jan Kolařík. ()

Pantata

Jeden z nejlepších trailerů v historii českého filmu nalákal a nasadil laťku očekávání vysoko. Výsledek bohužel zklamal. ()

michald99

Nerozumím. Možná jsem od filmu očekával něco jiného, než pro co byl určen, ale těžko se mi hledají pozitiva. Atmosféru, která je prvními minutami nastavena vkusně vybranými lokacemi a impozantní kamerou negraduje moderní slovník v dialozích a přehnaně nucené herecké výkony snad všech postav, s výjimkou perly Jiřího Lábuse (jehož postava mi však do děje vůbec nezapadá) a perfektně odporného Norberta Lichého. Film sám sobě háže klacky pod nohy zmateným vyprávěním a nevýraznou zápletkou spletenou a splácanou dohromady nudnými scénami, jejichž význam mi převážně unikal - podobně, jako chování ústředních postav. ||15%|| ()

Carthorias

LFŠ 2018, Film 25: Velké překvapení. Svižně plynoucí dobová romantická komedie z českého venkova s lehce nedpřirozenými prvky. Hlavní hrdina je vodník, a zároveň samozřejmě i šlechtic, jak už to tak bývá. Unaven světem se vrací do rodného kraje, kde mu hlavu pomotá místní krasavice inteligentní. Jsou tu ovšem i menší hvězdičky, například pan farář a učitel, kol nichž se velké točí. Hlavní zápletka se pak točí kolem přirozenosti hlavního hrdiny (sbírat hrníčky a plnit je) a citu kterým zahoří k dcerce rychtáře. V hlavní roli je svému jménu věrný Karel Dobrý, trochu horší je pak v roli Katynky Kolářovic Simona Zmrzlá (SPOILER: celkem trefné příjmení vzhledem k tomu jak její postava skončí). Velmi příjemná je pak lehkost s jakou si film dokáže dělat srandu nejen sám ze sebe (například scéna kdy se hlavní hrdinka snaží rozžhavit jejího milého tím že přes zeď imituje zvuky koupele, netušíc že žbluňkot hastrmana vyrajcuje možná až příliš), ale i obecně z poměrů vesnice na konci 19. století (Například když se odhalilo co má pan farář ve skříni). V současném vyprahlém rybníčku českého filmu působí Hastrman jako svěží pramen. ()

NotLikeThis odpad!

Hastrmana jsem zhlédnul na 44. LFŠ a musím říct, že to byl jeden z nejnudnějších filmů, co jsem kdy viděl. Jediná positiva byla kamera, převážně záběry na českou krajinu, a ozvučení (někdy). Jinak mne nic víc kladného nenapadá. Nejhorší věcí v tomhle případě byl určitě scénář, plný naprosto stupidního humoru, kýčů, špatných dialogů a blbostí, u kterých jsem se chytal za hlavu (konkrétně smrt Jakuba, to byl teda výkon). Milostný “roller coaster” mezi hlavníma protagonisty byla jak telenovela, kterou na oběd sleduje moje babička, v jednu chvíli sebou pohrdali, pak se zase měli rádi, a tak dokola. Scéna, jak pan baron našel “poklad” pana faráře, mi přišla, já ani nevím, prostě tahle scéna naprosto postrádala jakoukoliv logiku, měl to být pokus pobavit relativně mladší publiku? Ve smyslu: “Haha sex, to je zábava, že Eriku” “Ty vole Franto, hahahah to je ale pecka”. Inu, pan scénárista musel být pod vlivem těžkých drog, jiné vysvětlení není. “Bojová” scéna byla taky pecka, na všechny rádoby vizuální efekty se nedalo dívat, naštěstí to značilo, že se film blíží ke konci. Jako, konec byl taky poněkud, ehm, z jiné planety, zjistili jsme, že dcérka furt spí v mrazáku a baron se divá, jak mu orají pole, no nádhera. Jinak jsem taky nepochopil, jak se film prezentuje, má to být thriller, a přitom je tam minimum thrilleru a o to větší nálož rádoby komedie. No, vzhledem k tomuhle stupidnímu humoru a scénáři plný kýčů, je to ideální film pro typického českého diváka, a právě proto má film takový ohlas. 0,5% ()

DAPDO

Máj, Kytice, Polednice. Nikdy jsem těmhle poetickejm filmům nebyl nějak moc nakloněnej. Od Hastrmana jsem taky nečekal nic extra, navíc od režiséra, jehož osobu moc nemusím. Jenže pozor-díky tomu, že neznám předlohu a nevěděl jsem tak rozuzlení, vydržel jsem celkem v napětí až do konce, jak to všechno dopadne. Jednoduchej příběh, dobro a zlo je jasně daný, na můj vkus tam bylo moc toho dobovýho tance a zpívání, ale zase na druhou stranu bylo i tohle solidně natočený. No a představitel Hastrmana, Karel Dobrý, je prostě ďábel, kterýmu ta role hrozně sedla. Moc bych mu přál hlavní roli v nějákým velkým zahraničním filmu, ten chlap má takový charisma, že by ho mohl ostatním hercům rozdávat. ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky