Romantický a zároveň ironický příběh hastrmana alias barona de Caus (Karel Dobrý), jehož láska k venkovské dívce Katynce (Simona Zmrzlá) naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní. Baron se vrací se svým sluhou (Jiří Lábus) z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova (David Novotný) dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni všichni, i učitel Voves (Jiří Maryško) a farář Fidelius (Jan Kolařík). Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. (CinemArt)

Winster

Jak necky, bohužel né mokré...ale blbé. Oceňuji provedení, herce, kostýmy. Ale příběh a některé události...děs. A ta umělá a nažehlená atmosféra. Učitelskej šašek ...a rambo farář s pandořinou skříňkou...občas pokus o kytici II....ale opravdu marnej. Ta vyumělkovaná česká vesnic...uf ta mne bude strasit jeste dlouho. ()

Crust

Havelkův celovečerní režijní debut oplývá zajímavým námětem, skvělou kamerou, výběrem lokací a ani herecké výkony nejsou k zahození. Scenář už bohužel trochu pokulhává a čím více se film blíží k závěru, tím více ztrácí tempo a přibývá chaoticky poslepovaných (a ve výsledku celkem nelogických) scén. Škoda, potenciál zůstal ne zcela naplněn. Potěšily odkazy na pohanskou mystiku a folklór, stejně jako lehký důraz na sílu přírody nad člověkem (tím nemyslím nezkrotitelné libido titulní postavy). ()

Scaevola

Forma, nenápadná, ale přitom důrazná vizuální stylizace a osobité pojetí filmového vyprávění jednoznačně vládnou nad hutným myšlenkovým obsahem a přímočarým dějem. Podmanivá atmosféra daná právě vnějškovým zpracováním je tak jediným pojítkem motivicky roztříštěného snímku, který jako by si nedovedl vybrat, zda bude skvěle zosobňovat milostný příběh, romantické ztvárnění výlučného člověka/tvora, horrorovou báchorkou, folkloristickou studii, či ještě něco úplně jiného. Naštěstí však režisérovi byla k ruce herecká jistota K. Dobrého (připomenul mi K. Kinského v nejumírněnějších polohách) a jizlivé odbočky, které sice na jednu stranu potenciál filmu snižovaly, na straně druhé ho však chránily před úplným rozkladem. Vzhledem k rozvážnému stylu vyprávění je potom zklamáním zbytečně uťatý závěr, a především skok "o nějaký čas" kupředu, který neměl opodstatnění, nepřijmu-li nepodložené teze o ekologickém poselství. ()

Franki69

Mno, moc jsem si to neužil. Takovej pěknej thriller to mohl bejt..ale nebyl. Krásná kamera, krásná Katynka ** spoiler** na konci zmrzlá **…filmu u většinového publika podtrhává nohy vypravěčská neobratnost, příliš se opírající o znalost knižní předlohy, kterou ale většina lidí nečetla. Ve vcelku nepřehledné směsce se v Havelkově Hastrmanovi představují nějaká "nadpřirozena" (svítí hrníčky, chůze po vodě), pěkně natáčené fragmenty lidových zvyků, provokující lidské vášně a krajinářské průlety nad bahnisky a rybníky. I z filmu by mělo být patrné, kdo je kdo a proč je v příběhu důležitý. No, kromě provokací rychtářovic dcerky, koketující s baronem/hastrmanem jsou ostatní figury nezřetelné, nečitelné a rozhodně není zjevné, co prožívají a chtějí. Ke shlédnutí nedoporučuji, zbyde jen pachuť z příběhu, který měl tak slibný námět a dobré herce…a nevyužil je. Dávám 40%. ()

brasek

Príbeh ma milo prekvapil, ale prakticky neustále opakovanie toho istého len v inom časovom pásme nemá potenciál donekonečna držať diváka v napätí. Herecky dobre zahrané a hlavne pútavo. Koniec a pohľad na modernú dobu mi až tak veľmi do celého diela nezapadal. ()

jablonec

Příjemné překvapení. Výborná kamera a herecké výkony. A překrásná představitelka hlavní role k tomu. Jako Havelkův debut velmi podařené dílo. ()

Dawe2

Vynikající Karel Dobrý, velmi slušná Zuzana Zmrzlá. Karel Dobrý pozvedl film na mnohem vyšší úroveň, než by jinak byl. Jemu patří minimálně mé 2* ze tří. Třetí je za příběh a za Zmrzlou. Každopádně tenhle film stojí za zhlédnutí. ()

galiea

Jeden z nejlepších českých filmů, který jsem za poslední léta viděla. Po dvojím shlédnutí jsem přečetla i předlohu Miloše Urbana a musím říct, že pan Havelka z ní naprosto geniálně vytáhl ty nejzajímavější motivy a vytvořil z nich film s vlastní specifickou atmosférou a příběhem. Láska a obdiv k přírodě, ztvárnění venkovského života, který je prostý a nezkažený jen na první pohled, prolínání katolických obřadů s pohanskými, lidové písničky, jemně ironický humor... Hastrmanův svět mě pohltil. ()

LencaN

Mylně jsem si myslela, že Hastrman je na motivy Erbenova Vodníka. Ale není tomu tak. I tak tam vidím velkou podobnost v drsném stylu Erbena a pana Urbana. Hastrman se mi moc líbil. Je to úplně něco jiného, než na co je dnešní konzumní divák zvyklý. Temná stylizace, neskutečné obsazení. Karel Dobrý je opravdu studený už na pohled a ten dlouhý kabát a cilindr z něj dělaly skutečnou šmrncovní stvůru této balady. Zaskočila mě herečka Simona Zmrzlá. Nejdřív mi přišla hrozně "tvrdá" - hluboký hlas, výrazné rysy v obličeji, sebejisté vystupování. Ale během filmu jsem to přehodnotila. Ona je tím, co Hastrman do svého scénáře potřeboval. Byla živočišná, svá a nebojácná provokatérka, ale i dobrosrdečná a uznalá (jak kdy, k Hastrmanovi byla samozřejmě chvíli také jízlivá a způsobovala mu bolest na duši). Hudba celou atmosféru ještě precizně dokreslila. Nevědět, že toto je skrz naskrz česká filmová tvorba, tak tomu neuvěřím. ()

Kassiopea_

Karel Dobrý mi vzal dech, to musím uznat. Celkově se mi film vážně líbil a vtáhl mě. První hodina byla strhující, ale ten zbytek mi nesedl. Za mě velké zklamání z konce. Plusy jsou krásná hudba, herecké výkony a kamera. Nebýt toho podivného zakončení, bylo by to za mě 5 hvězd. ()

Ironhead

Ale jo, přes divný konec a pár WTF scén (např. sex u stromu byla opravdu příšerná scéna) mě to bavilo. Nejlepší byl Norbert Lichý doslova zapíchnutý v rybníce s lucernou zavěšenou na noze :_) ()

zigy

Paráda a velký dík Havelkovi, mysteriozni a eroticky napjaté drama ze starých času, přitom neberouci se nějak extra vážně. ()

Skylwalker42

Démonický Karel Dobrý, jeho podání je až geniální. Atmosféra filmiu je cítit. Ale snímku chybí jaksi vnitřní boj. ŠKoda, že Havelka nerozvinul více své tvůrčí schopnosti. ()

PTuranyi

Baladický príbeh vodníka baróna Johanna Salmona de Caus, ktorý sa zamiluje do richtárovej dcéry Katynky. Súboj baróna s vnútorným dravcom pripomína rozprávku Kráska a zviera, ale Katynka nie je žiadne neviniatko. Je to zrelá až emancipovaná žena plná vášne a barónove nadbiehanie ju nenecháva chladnou. Oponentom je mu miestny kňaz, ktorého s barónom spája láska ku Katynke. Vnútorný súboj oboch mužov a Karynkyna hra by mohli byť námetom na slušnú drámu. Žiaľ produkcii sa nedarí vytvoriť dostatočne dramatickú atmosféru hoci herci sa snažia. Napriek tomu nie sú úplne presvedčiví. Najdramatickejším momentom tak je vlastne samotný záver po útoku dedinčanov na baróna. Otvorený koniec v súčasnosti už žiadny posun neprináša. 65% ()

robbez

Havelkovi se určitě podařilo dobře vystihnout atmosféru literární předlohy. Dlouhé romanticko-melancholické záběry krajiny, konfrontace přírodního náboženství s křesťanstvím, konflikt výrazné individuality s průměrností a konformitou, vnitřní boj animálních instinktů s lidskostí, láska a nenávist. Faktem asi je, že přenést v úplnosti obsáhlý a mnohovrstevnatý Urbanův román do filmové podoby je prakticky nemožné. Důležitá a neméně zajímavá část Urbanovy knihy se ovšem odehrává po probuzení Katynky v současnosti. Havelka bohužel přesah příběhu do současnosti jen naznačil v úplném závěru. Takový konec sice v rámci samotného filmu celkem funguje, ale já bych docela rád viděl pokračování. Karel Dobrý se svou přirozenou divností na roli hastrmanského barona typově skvěle hodí a jeho herecký výkon byl uhrančivě přesvědčivý. ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky