Romantický a zároveň ironický příběh hastrmana alias barona de Caus (Karel Dobrý), jehož láska k venkovské dívce Katynce (Simona Zmrzlá) naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní. Baron se vrací se svým sluhou (Jiří Lábus) z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova (David Novotný) dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni všichni, i učitel Voves (Jiří Maryško) a farář Fidelius (Jan Kolařík). Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. (Cinemart)

RyxiraAmy

Obsahuje SPOILERY Vidím a chválím autorský záměr, ale provedení docela pokulhává. Příroda krásná, zpívání krásné, ale celé dílo, jak se mi zdá, nedrží příliš pohromadě. První polovinu stopáže se takřka nic neděje. Havelka se patrně snažil o pečlivé a důsledné vybudování atmosféry a vesnických poměrů, to všechno však na úděl celkového dojmu z filmu, který je roztahaný a nekonzistentní. Romanci mezi Katynkou a hrabětem chybí nějaký výraznější náboj, všechno je takové plytké, nic neříkající... pořád jenom pobíhají po louce, dělají na sebe oči, holka se směje nebo brečí podle toho, jestli je zrovna po jejím nebo ne. Já osobně bych docela ocenila podrobnější vysvětlení "hastrmanské podstaty" hraběte, která nemá jasnou příčinu, rovněž poměrně zajímavý motiv duší vězněných v hrníčcích je zcela nevyužitý. Na druhou stranu se mi líbí vývoj hlavní postavy, od sympaticky působícího a trochu nejistého hrdiny až po psychopata, který je schopen všeho, aby pro sebe získal vytouženou ženu. Karlovi Dobrému role skutečně sedla - a má krásný hlas, což jsem si uvědomila snad poprvé. Katynka je krásná (jedno oko zelené a jedno modré?), na svoji dobu a okolnosti však až příliš emancipovaná, což příběhu rovněž ubíhá na "uvěřitelnosti". Film mi asi brzo vypadne z hlavy, přes všechny výhrady však času stráveného v kině nelituji. P. S. A v recenzích jsem si přečetla už tolik narážek na příjmení Simony Zmrzlé, že už v okamžiku, kdy hrabě tahal sluhu Lábuse z podzemní ledničky, bylo mi jasné, jak chudák holka skončí. ()

jecmen2

Nádherný lyricko-fantastický český filmový počin o lásce, touze, smrti, pokušení, nenávisti, respektu, humoru, kouzel, přírodě, hudbě, dávno zapomenutých zvyklostech, ekologii... a tak bych mohla pokračovat dál a dál, protože v tom bylo všechno. Tempo filmu není zbrklé, líbilo se mi to pohádkové nechvátání. Celou dobu jsem cítila takové vnitřní napětí, jako by každá scéna měla být hlubší, hlasitější, akčnější, víc srdcervoucí - ale nebyla a to napětí mi zůstalo nejen po skonční kapitoly, ale i po skončení filmu, kdy se změnilo ve vír myšlenek. Pokud se vám bude líbit, tak na tenhle film jen tak nezapomenete. Navíc musím ocenit jazyk, tu krásnou starou a melodickou češtinu. Karel Dobrý je neuvěřitelně charismatický, Simona Zmrzlá je nádherná a divoká, Jiří Lábus mohl dostat víc prostoru. Po dlouhém váhání, zda 4* nebo 5* se přikláním k nižšímu, mimo jiné za občas neostrou kameru. * oprava na plný počet - je to úžasný film! ()

anti.rybka

Kniha je naprosto skvělá a film se jí snaží celkem úspěšně konkurovat. Jen mi příliš neseděla herečka Simona Zmrzlá, místo které bych si dokázala představit v její roli jiné herečky. U Ondřeje Havelky, který je výborný divadelní režisér (jeho Muži v ofsajdu se do dnes úspěšně hrají v Mladoboleslavském divadle), ovšem bylo znát, že film Hastrman je jeho prvotinou na poli hraného filmu. Ve finále musím dát 4 hvězdičky, jelikož se mi film zdá jako dobrá adaptace a příslib pro budoucna v případě nového filmového režiséra Ondřeje Havelky. ()

trigan

Po delší době CZ film splnil očekávání a nešlo o sbírku reklam obalenou příběhem. za nejlepší považuji herecký výkon Dobrého. Docela mi vyhovovalo i poklidně plynoucí děj, který netlačil na akci. Jen si nedovedu představit, že by v 19. století někdo karikoval pašijové hry, ale to je pouze drobnost. Folklór byl občas drobně nasilu, ale dalo se to zvládnout. Pokud jste fil neviděli, tak až skončí zatmívačka po velkém finále filmu, zavřete oči a nedívejte se dvě minuty na plátno. Úplně zbytečné a nic neřešící. Ale po delší době film, o kterém má smysl debatovat. ()

Hamar

Opět se mi potvrdilo, že člověk nesmí, příliš, dát na mínění některých místních rozumbradů, kteří musí být kritičtí za každou cenu! Za mě pěkný film na motivy neméně pěkné knihy. Myslím, že i Miloš Urban může být s adaptací své knihy spokojen. Jednu hvězdu navíc dávám za to, že už mě dlouho nějaký český film takhle nezaujal. Dále film hodnotit nebudu, musel bych jen opakovat, co už napsala většina lidí přede mnou. ()

kyrysar

Po skvělém traileru jsem vstupoval do sálu s velkým očekáváním. A tak tam čekám a čekám a ono nic! V podstatě se jednalo o velký soubor jednotlivých povídek. Nevšiml jsem si žádné dějové linky. Romance se nekoná a ani ten triller! Celé je to o tom jak jeden tvor se snaží skrývat, kvůli předsudkům, kým je a to vše zabaleno do dobového roucha, což mě asi bavilo nejvíc. Česká příroda je skvělá, ale to je asi tak všechno! Karel Dobrý byl dobrý a ne skvělý (bohužel). Nejlepší výkony podali Lábus s Novotným + vcelku povedený humor (nečekejte komedie, jde spíš o záblesky, ale dobré)! Asi bych se nebál to pojmout více akčně, přidat celofilmovou zápletku a necpat tam pseudofestivalovou hlubší myšlenku. Nejsem cílovka, ale asi bych necílil jen na intelektuály. Těm se to bude líbit a to spíš jen ze zásady! Za mě to nedopadlo. ()

endrix

Je asi dobře, že se Melody maker Havelka rozhodl adaptovat jen první část Urbanova románu. Krajina totiž udělala třetinu práce za něj. Se zbytkem jsem byl téměř spokojen, škoda jen, že je Ondřej takový slušný hoch. Simona Zmrzlá hraje, co může, ale na jejím místě jsem si představoval spíš někoho typu mladá Hrubešová. Adaptovat Urbanova Hastrmana a ani jednou neukázat "kůži", to je podle mě chyba. A scéna naplnění animálního chtíče páně Causova je vyloženě směšná. Škoda. ()

O_Peki

Pan Havelka si na svůj debut počkal a dílo se podařilo. Hodně zvláštní příběh a styl který asi nesedne každému, ale mě ano. ()

rigby

Hodně zajímavý film. Ani ne tak svým obsahem, jako svými náladami. Ty jsou navíc podkresleny krásnými záběry kraje, který mám tak rád a který mě nepřestává okouzlovat. Herecké výkony za moc nestály a vlastně všechny postavy byly zbytečné, kromě ústřední dvojice boha a ďábla, tedy hastrmana a kněze. Jejich střet je opravdu vrcholem celého filmu a moc jsem si ho užíval. Na naše české poměry po delší době zase zajímavý film, ale přitom velmi koukatelný. ()

Fuksinka

Pro mě to byl opravdu zážitek. Perfektní atmosféra. Skvělé postavy, výborní herci a úchvatná hudba. Urbana dle mě dokázal Havelka vystihnout velmi dobře. ()

fafejt001

TAKOVÝ zvláštní film . Na to , že hlavní roli hrál K. Dobrý , tak opravdu velmi dobrý . Pěkné záběry krajiny , lidové zvyky za oněch časů , podvodní záběry rovněž skvělé . Simona je nová neotřelá tvář , taková jakoby obyčejné děvče z venkova ovšem s buřičskou náturou . Ta tomu dodala čistotu , koketnost i poetičnost , a zárovenˇ lehkou tajemnost . A jelikož filmům moc nerozumím , tak musím dát * * * a půl * . Myslím , že je to lehce nadčasový film , který si diváka najde i po letech . DOST DOBRÉ . ()

moriero

Konečně poctivý český film s velkým F, který nepůsobí jako generátor náhodných scének a dialogů, ale tvoří souvislý smysluplný příběh s úžasnou atmosférou. Démonický Dobrý celý snímek s přehledem diktuje a k tomu mu sekunduje krásná a naprosto přirozená Simona SPOILERová. Ale i všechny vedlejší postavy působily životně a sympaticky (včetně rázného faráře... a z toho, co ukrýval v almaře, vám teda spadne brada). Česká pecka desetiletí. ()

Grázl83

Jak bych to jenom shrnul. Je to takový divnopribeh, který Havelka natočil velmi hezky a Karel Dobrý stříká charisma na všechny strany. ()

kokofek

Knihu jsem nečetla a tak na mě film působil bez zaujatosti a vlastní vytvořené představě.Podobenství dobra a zla.Vynikající herecký výkon Karla Dobrého.Člověk ve zvířeti a zvíře v člověku.Jenomže nemusí to být právě hastrman,protože každý z nás má v sobě své zvíře. ()

MrKrahujec

Náhodou, tohle je velmi slušná práce. Kdybych měl přihlédnout k tomu, že se vlastně jedná o režisérský debut známého herce, uvažoval bych možná i o plném hodnocení, ale nač zbytečně rozhojňovat protekcionismus? Na druhou stranu, jelikož jsem knižní předlohu četl, musím přiznat fakt, že veškeré "mouchy" a dějové "kopance", které jsou tu tak propírány, jsou zcela věrně i v knize, takže autorovi i režisérovi je nutno přiznat odvahu občas sklouznout a zapackat při zlézání Mount Everestu, třebaže klidně mohli s přehledem zazářit na okresním vršíčku. A to se ještě pan Havelka opravdu obětavě rozhodl vyhnout té nejkontroverznější druhé části knihy tím, že ji scuknul vlastně do jediného závěrečného záběru, snad aby tolik neškodila. Film tím sice končí možná trochu křečovitě, ale kdoví, třeba je to tak opravdu lepší, než prezentovat ještě celou druhou, současnou část děje, která by měla z filmařského hlediska daleko víc úskalí. Ale je fakt, že celá závěrečná pointa, týkající se skutečného osudu Katynky, tím vlastně padla pod stůl. ()

hony23

Balada o vodníkovi hledajícím štěstí je skvěle zfilmovaná a perfektně zahraná, příběh je o něco slabší, ale vše zachraňuje pěkný závěr. Sázka na neokoukané herce vyšla, uhrančivý baron a živočišná Katy vytvořili zajímavou ústřední dvojici. Ondra Havelka se na svůj první film tedy načekal a jelikož jsem od toho příliš nečekal, odcházel jsem z kina mile překvapen. ()

Winster

Jak necky, bohužel né mokré...ale blbé. Oceňuji provedení, herce, kostýmy. Ale příběh a některé události...děs. A ta umělá a nažehlená atmosféra. Učitelskej šašek ...a rambo farář s pandořinou skříňkou...občas pokus o kytici II....ale opravdu marnej. Ta vyumělkovaná česká vesnic...uf ta mne bude strasit jeste dlouho. ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky