Romantický a zároveň ironický příběh hastrmana alias barona de Caus (Karel Dobrý), jehož láska k venkovské dívce Katynce (Simona Zmrzlá) naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní. Baron se vrací se svým sluhou (Jiří Lábus) z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova (David Novotný) dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni všichni, i učitel Voves (Jiří Maryško) a farář Fidelius (Jan Kolařík). Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. (Cinemart)

Luswani

Velmi příjemné překvapení. Vynikající Karel Dobrý, krásná a zvláštní Simona Zmrzlá.... Pomalejší tempo, místy netradiční filmařina, krásná příroda, překvapivé momenty. Režisérovi se to povedlo! 85% ()

nemer

Po velmi dlouhé době zdařilý český film. Hastrman mne snad díky českým reáliím oslovil víc než proklamovaná a kritiky upřednostňovaná Tvář vody. Pomalejší tempo, lyričnost a melancholická krajina na mne v záplavě soudobých umělých hrůz zapůsobily jako balzám na duši. Na české poměry fantastické herecké výkony. Oceňuji i humorný antiklerikální podtext, který se podle mě i díky přesvědčivému hereckému ztvárnění podařilo zvládnout s grácií a bez úplné ztráty farářovy důstojnosti. Popravdě nejvíc mne překvapil výkon pana Kolaříka, jako kdyby se pro tuto roli narodil :) O hastrmanovi nemluvě, jsem jen ráda, že úlohy se neujal Roden, toho už nejsem schopná vnímat jinak než jako čistokrevného psychopata a vítám vícevrstevnatěji působícího Karla Dobrého (na Rodena jako Hastrmana bych fakt do kina nešla). V celém filmu mne paradoxně nejvíc rušily barevné kontaktní čočky představitelky hlavní ženské role. Skrytá motivace postav mne neobtěžuje, copak je nutné všechno točit polopaticky? Snímek nechává prostor i pro divákovu fantazii a to považuji za jeho delší devizu. Dokonce ani kritizovaný závěr mi nevadí, ač Urbanův román jsem zatím nečetla, tedy možná je můj výklad příliš osobitý a autor zamýšlel úplně jiné poselství. Spoiler ****************************************************** Katynka je odsouzená k věčnému spánku, neboť lepšîch časů se ani ona, ani hastrman nedočká. Bezprecedentní predátor, který bere a ničí vše, nejsou nadpřirození netvoři, ale člověk. ()

sardon

Knižní předlohu bohužel , nebo naštěstí (pro film) neznám a tak nemohu posoudit nakolik se film od ní vzdálil.Jak poznamenal ve svém komentáři Tosim, je Urban dost neuchopitelný autor a tak se ho nepovedlo zpracovat ani Jiřímu Strachovi(Santiniho jazyk). Hastrman mě tedy bavil jen první polovinu filmu, kdy jsem byl stále v očekávání věcí příštích, abych se v druhé polovině již začal nudit a těšil se až film skončí. ()

natalanka

děkuji.... moc hezké.... zajímavé.... Karel Dobrý... smekám. Hodně Dobrý výkon :-) A vůbec jsme koukala s velkým zaujetím :-) Mě se osobně hodně líbilo. To pojetí, příroda, vyprávění ... jen mi vrtá hlavou jakpak se asi baron de Caus narodil Vodník a člověk? Vodník a kdo? :-) ()

koza3

No nádhera! Celé to prostředí mi bylo povědomé, jakpak by taky ne, když máme kousek od Stvolínek chatu! Nádherné zpracování venkova 19.století, všechny ty krajinky, písničky, úsměvy, jednoduchost bytí. Moje žena se u toho rozpustí až to uvidí. Příběh je velice poutavý a držel jsem Hastrmanovi palce, aby to dokázal, konec však trošku seknutý sekyrou. Četl jsem v zajímavostech, že mají čtyři varianty konce, tak se velice rád na DVD podívám na alternativní ukončení. Za mě film tohoto léta! ()

Gortyna

Těžko dokoukatelná slátanina - jakási bizarní směsice etnografie, mystiky, pohádky, lovestory a já nevím čeho ještě. Samozřejmě: tlustý, vypasený nadlesní v paruce a zpátečnický, tmářský farář - dědictví 50. let na nás vyplazuje jazyk. Po zkušenosti se Santiniho jazykem pro mě Urban skončil. Ale Dobrý hrál výborně. ()

spotczek

Urbanův knižní Hastrman se sice ještě víc věnuje konfrontaci staré doby s novou, jež je v závěru filmu pouze naznačena, ale já myslím, že by v tomto pojetí ekologická nota spíš rušila. Naopak se mi líbí, že se Havelka soustředil na první část příběhu, kde se dostatečně střetávají nové myšlenky s těmi zastarávajícími, racionální uvažování s tím instinktivním a pudovým, a nevylezla mu z toho parodie ve stylu Konce vodníků v Čechách. Ostatně folklorní nota je právě režisérovi asi nejbližší. Dovolila Dobrému soustředit se na komplikovaný charakter titulního hrdiny a dát mu hloubku, přestože délka filmu příliš nenahrává složitostem. Vyzdvihla bych právě Karla Dobrého a výtvarnou a hudební složku. ()

Víteček

Zajímavě natočené s vynikajícím Karlem Dobrý (i některými dalšími), ale některé scény jsou velmi nepovedené, celé to úplně nedrží pohromadě a konec je celkově hrozně uspěchaný. ()

zdenzo

NEDOBRÁ NESWINGOVÁ SESSiON Ševče drž se svého kopyta. Tohle se jinak hudebně úžasnému Ondřeji Havelkovi nepodařilo. Námět super, herecké výkony jakž takž taky, ale atmosféra nedělní inscenační ČT pohádky, kamera překvapivě jen lehký nadprůměr. Místy až sebeparodické. A přitom když vidíte Máj nebo severský Slunovrat, uvědomíte si, že tento multižánrový (horor?, drama?, romantika?...) počin svůj potenciál paradoxně utopil. 2,8* ()

blondboss

Kryštalicky čistý priemer v rámci fantasy žánru a žiadne bombastické prekvapenie sa určite nekoná. Na české pomery možno jeden z tých prepracovanejších snímkov, hlavne čo sa týka temnejšej atmosféry s krásnymi prírodnými zábermi, avšak dejovo je to v podstate taká rozprávka pre dospelých, v rámci ktorej nenájdete jedinú ozaj zapamätateľnú scénu. Preto pre mňa len veľmi priemerný snímok na jedno zhliadnutie. 55 % ()

spoock

Zajímavý film se solidni pointou, nestastnym strihem, divadelnim prednesem a dojebanym rychlym koncem. Cesky nadprumer, ale jen v ramci ceska. ()

PamelaJJK

Máchův kraj - dobrý, Jezeří - dobrý, okolí Mostu - dobrý a... A Karel? Ten nebyl dobrý... Karel Dobrý byl skvělý. Ale to je všechno strašně málo... Jasně i další postavy byly skvělé. Třeba Kolařík, Lábus, Lichý, Maryško a Novotný (bráno abecedně). Zde musím uvést, že nesdílím zdejší nadšení ze Simony Z.. Přišlo mi to takové nesourodé, chaotické a zmatené. Nesedlo mi celkové pojetí, které bylo spíše divadelní, než filmové či televizní. Závěrečná cca čtvrthodinka, která měla být "thrillerová", mi přišla amatérsky směšná, prvoplánová a samoúčelná. Celé je to takové to umění pro umění... Ta jedna hvězda je, jak jsem zmínil v úvodu, za kraj K. H. Máchy, kde čtvrtým rokem žiji, za okolí Mostu, kde jsem žil 48 let a za pana Dobrého. ()

Alden_Larson

Tento film mě velmi mile překvapil. Zápletka není nijak extrémní, víceméně jde o běžný děj o nešťastné lásce, ale v tomto případě je to okořeněno nadpřirozeností hlavní postavy. Herecké výkony jsou skvělé, obzvlášť Karel Dobrý je fantastický. Film je moc dobře natočený a doprovází ho moc dobrá hudba. Film má ale pár much, je tam několik momentů, které mi přišly trochu zvláštní a taky tam bylo pár nevhodných zvukových efetků. 7/10 ()

papuchalk

Zapnul jsem si to jen nachvilku, jaký to bude, a ten film mě tak dokonale vtáhnul, že jsem to dokoukal do pozdních nočních hodin, a usínal jsem s myšlenkama na staletí dlouhý život. KLidně bych dal 5 hvězd, kdyby si to tu něžnou rafinovanost ponechalo až do konce, ale mě je uplně jasný, že tenhle film ukončit není vůbec jednoduchý a je možný, že to ani líp nešlo, takže dám tomu ještě šanci na pět... Jedno je podstatný, mám obrovskou chuť na tu knížku a těším se, až se začtu i do ní, jelikož předpokládám, že bude daleko víc vrstevnatá a plnotučná. Karel Dobrý zahrál dost možná roli svého života (český lev 2018), tuto postavu si budu pamatovat hodně dlouho. Nakonec jeden malý postřeh - okamžitě jsem si vzpomněl na jiný romantický film aquamana, Tvář vody. Zdánlivě neporovnatelné snímky s uplně jinou tematikou a sociálně kulturním pozadím, oba zpracovávají téma tvora žijícího ve vodě, s lidskými prvky, který se zamiluje do ženy a ona do něho. Tak Hastrman v tom porovnání vychází jako jasný vítěz, kromě daleko věrneji zpracovvaných postav (a to i těch vedlejších), vyhrává i proto, že i když také obsahuje sci-fi prvky, necpe je divákovi násilně do ksichtu, a dokonce je nemá ani v žánrovém popisu filmu (romantický, thriller). Film také nakousne téma dlouhověkosti (např jak v Přežijí jen milenci od Jarmushe). Ale nejlepší je asi to hlavní téma, staršího vzdělané muže, do kterého se zamiluje mladší žena, a i když mu sama vleze přímo až do postele, nemůže jí odhalit svá tajemstí, a její cit v tom okamžiku nemůže opětovat. Jo málem bych zapomněl na skvělou hudbu, která byla oceněna českým lvem. Kamera též. Český film není tak v prdeli : ) ()

Eire

Veľmi mi to pripomínalo ľudový horor KYTICE. LEV celkom zaslúžený,  kamera aj réžia skvelá,  hlavná hrdinka snáď mohla byť o dekádu mladšia... 70%  Simina Zmrzla zmrzla, Karel Dobry bol zly (zaporak) ale inak to zahral presvedcivo, aj Farar ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky