Kursk

• Francie Kursk (více)

Film inspirovaný skutečnou katastrofickou událostí, ke které došlo v roce 2000 na palubě Kursku, sleduje poslední hodiny "nepotopitelné" ruské jaderné ponorky klesající na dno arktických vod Barentsova moře. Několik členů posádky přežije počáteční výbuch, včetně velitele Michaila Kalekova (Matthias Schoenaerts), na něhož doma čeká těhotná manželka (Lea Seydouxová) s dítětem. Začíná zoufalý boj s časem. Záchrannou operaci bohužel komplikuje zchátralé vybavení a byrokracie mezi Ruskem, Francií, Norskem a Británií, kdy se šéf britského námořnictva David Russell (Colin Firth) pokouší přesvědčit ruskou vládu, aby přijala zahraniční pomoc. (HBO GO)

0kozel

Dlouho na mě žádný film tak nezapůsobil. Ono je docela těžký natočit film o něčem, o čem každý ví jak to dopadne. Ale tvůrci se toho zhostili se ctí. Vzpomněl jsem si jak jsem jako kluk sledoval zprávy o Kursku a doufal, že se podaří někoho zachránit. Těžko si představit co museli námořníci prožít. Z role von Sydowa až mrazilo, výborný výkon. Tady je film trochu podhodnocen, přece jenom má u nás stále Rusko mnoho příznivců. ()

Kozlowski8

Příběh o události, kterou mám ještě v živé paměti, má velmi silné emotivní pnutí, a to v obou dějových liniích, které jej tvoří. Neštěstí, které ponorku postihlo, je strašné samo o sobě a s posádkou jsem to celé silně prožíval. Minimálně stejnou dávkou emocí mne ale zasáhla ta linie, která řešila (ne)pomoc námořníkům a liknavý postoj sovětských vojenských pohlavárů k jejich záchraně a k jejich rodinám, což v závěru orámovala jedna z nejsilnějších scén filmu, kdy malý chlapec a poté i další děti - sirotci, odmítnou podání ruky admirála na pohřbu jejich otců. Scénáristicky velice zdařilé dílo s dobře rozepsanými charaktery a výborné herecké obsazení a výkony, z nichž bych vyzdvihl Matthiase Schoenaertse, Léu Seydoux a Maxe von Sydow v jeho roli neskutečně odporně odpudivého sovětského admirála. Palec nahoru. 80 %. ()

KritikRik

Možná není 100% historicky přesný, ale atmosférou a pocity tento film vystihl, deprese se šíří od ztroskotanců pod hladinou po jejich rodiny na souši, a vysoce postavení Ruští generálové jenom lžou o tom, jak je vše pod kontrolou, velmi pěkný film s minimem hluchých míst a melancholickým prostředím. ()

Fida_210

Rezence obsahuje SPOILERY!!! Tento film nemá nějaké extrémní dosahy a ani je mít nemůže, protože zde není nějaké skvostné obsazení či skvostné CGI, ale o to více může překvapit a to byl přesně můj případ. Film nám ze začátku ukazuje členy posádky ponorky Kursk, která se avšak v roce 2000 zřítila na hladinu Barentsova moře. Já osobně jsem o této katastrofě nic nevěděl a jsem mile rád, že jsem zase o něco chytřejší. Tedy členové posádky, které jsme si bohužel nemohli zapamatovat z úvodní svatby, což je chyba filmu, se celou dobu snaží o záchranu sebe sama. Ruský admirál v podobě Petera Simonischeka se jim naštěstí snaží pomoc, ale nemá na to dostatečnou techniku.  V tomto ten film opravdu vyniká, jak nám ukazuje Rusko po pádu komunismu, jaká byrokracie tam vládla a jaký technologický hnus to byl oproti západu. Samotná Evropa jim nabídla svou pomoc, „ale nééé, matička Rus je přece samostatná“. Chamtivé a sobecké Rusko se zde vykresluje opravdu precizně, a že prý studená válka už skončila… Zkrátka a jednoduše si Rusko zabilo svoje vlastní občany jenom kvůli hrdosti a pýše, ale na to jsme konec konců zvyklí i v dnešní době. Nakonec mi bylo dost líto dětí a žen bezmocných členů ponorky, kteří zemřeli snad tou nejvíce zbytečnou smrtí, co jde. Pokud vás zajímá historie a politika, tak doporučuji film všemi deseti. ()

PTuranyi

Výborne natočená dráma dokumentujúca tragédiu ponorky Kursk. Príbeh je podaný dostatočne pútavo so snahou mapovať udalosti aj očami rodín uväznených námorníkov a zahraničnej pomoci. Profesionálne herecké výkony spojené s profesionálnou produkciou vytvorili veľmi dobrý film. ()

breebee

If you are a human being, and dad is a human being, that means i am a human being. Then why does my life matter less than some country's pride? ()

Capri2016

Ja sama som raz ako turista navštívila ponorku na suchu (teraz už múzeum). Veľmi stiesnený pocit. A presne taký istý pocit som mala aj z ponorky Kursk. Škoda, že film nenatočili v jazykoch skutočných postáv (čiže väčšina filmu by bola v ruštine). Počuť anglicky hovoriacich ruských námorníkov a ich "ženščiny" bolo zvláštne. Keď si ale odmyslíme angličtinu, myslím, že tvorcovia vystihli ruské reálie, výzory Rusov a ruskú hrdosť veľkého národa neprijať pomoc, dokonale. Užila som si herecký koncert Matthiasa Schoenaestra a všetkých námorníkov, ktorí uviazli v ponorenom väzení Kursk. V ďalších úlohách zaujala Lea Seydoux a Max von Sydow. Akčné scény boli na filme dokonalé. Prvý výbuch torpéda mi skoro vyrazil dych. Z celého filmu, natočeného podľa skutočnej udalosti, som mala pocit, že tá sa odohrala v 80. rokoch. Šokovane som sa dočítala, že nehoda Kursku sa stala v roku 2000. Nechápem, že na začiatku 21. storočia Rusi neboli schopní prijať skôr medzinárodnú pomoc. Skvelý, ako keby dokument o námornej tragédii, ktorého sa chopil schopný režisér Thomas Vinterberg. P.S.: A náboženské spevy v pravoslávnom kostole na začiatku a konci filmu chytajú za srdce. ()

Kodousek

Jde z toho mráz po zádech. Bylo mi tehdy 17 a vic než týden jsme s přítelem hltali každé zprávy a doufali, že ty námořníky z ponorky vytáhnou živé. Když jsme tehdy zjistili, že ruské loďstvo odmítalo nejdříve pomoc zahraničí a zapříčinili tak smrt těch chudáků, kteří týden tloukli na truo vraku, nemohla jsem to pochopit. Studená válka prostě nikdy neskončila. ()

kotrlak

"Je štěstím v naší zemi žít a neštěstí to štěstí mít" napsal v době socialismu Vít Kremlička. A to v kostce charakterizuje filmy a seriály jako 'Kursk', 'Černobyl', 'K-19: The Widowmaker'. ()

Rozmarýna

V den potopení Kursku jsem odjížděla na dovolenou na Kypr a než jsem opustila byt, zahlédla jsem zprávu o potopení Kursku. Několik dní jsem na Kypru sledovala zprávy, bylo mi těch mladých kluků líto a zprávy mi drásaly nervy a přála jsem si, aby je vytáhli. Byla jsem nesmírně naštvaná na Rusáky. Opravdu se mě tato katastrofa velmi dotkla. Bohužel tento film mi vůbec nepřišel napínavý, to zprávy z průběhu "záchranné akce" byly pro mně více nervy napínající. Rozhodně to, že nebyli k ponorce včas puštěni záchranáři s ponorkami cizích států nerozhodli nějací vysoce postavení vojáci, ale bylo to politické rozhodnutí. Ve filmu mi velmi chyběly osoby, které o tom rozhodly a to jednání, při kterém to rozhodovaly. Určitě ani pro ně nebylo rozhodnutí nechat zemřít tolik mladých kluků snadné a to mi ve filmu velmi chybělo. Ani scény s námořníky v ponorce mě neuchvátily. Nějak mi v tom chybělo stupňování napětí. Nechápu proč Rusové mluvili ve filmu anglicky. ()

Kamil111

Černobyl a Kursk, aneb jak Západ čerstvě převyprávěl průsery, které si Rusové za klobouk nedají. Seriál na první z témat dopadl mnohem lépe, ale ani tento film se neztratí. Vinterberg točit umí, má svůj styl, a pro něj nelichotivé srovnávání s americkými ponorkovými akčňáky není na místě. Herecké výkony nadprůměrné. ()

Lord_Denvil

Tak tohle byla skutečná katastrofa. Ale ne ponorková ale filmová! 1. Strašně daleko od skutečných událostí - posloupnost děje je naprosto špatně. 2. Všudypřítomné KGB jak za Stalina v roce 37 - směšné. 3. Spousta nepřesnosti a někdy i křišťálové čistá lež! "Mir-1" prodali Američanům (i s náhradními baterií) aby mohli vozit turisty k Titaniku?!! Jako v jakém vesmíru? :-D Ve skutečnosti oba dva "Miry" pracovali na Kursku pár dní po katastrofě, a dnes "Mir-1" je v muzeu (v Rusku, samozřejmě :-D) Pro natáčení Titaniku "Mir" byl pouze vypůjčen a to za dost draho. 4. Ano, hloupé ruský "mužiky" se napili vodky a založili požár - za to se měli minimálně hodně stydět, kdo tohle vymyslel! :-( 5. Vůbec nebyli ozvučené jiný verze události - srážka nebo dokonce ostrý boj s ponorkou NATO... 6. Řemeslné natočeno nudné, nevýrazné s příšerným CGI. No,škoda slov... ODPAD! ()

martinh8

Opět se ukázalo, že být v armádě Ruska je opravdu „štěstí“. Nejhorší je totiž žít v nejistotě. Ruský voják si může být jistý, že nejdůležitější je REŽIM…jeho život je někde dál v žebříčku. Film zobrazuje velmi realisticky situaci nad hladinou. Co se dělo pod hladinou si můžeme jen domýšlet, ale třeba to opravdu, tak nějak bylo. Je dobré, že ve filmu nebyla klasická hlavní postava, která by na sebe strhla veškerou pozornost. Matthias Schoenaerts sice měl výraznější roli, ale nebyl ústřední postavou filmu. Závěr hraje hodně na city, to je sice pravda, ale myslím, že se to k filmu vlastně hodí. ()

Stoupa07

Opět agitka, která se tváří, že ví, co se stalo. Neexistuje stát, ktrerý by si nechal zachraňovat vojenskou ponorku jiným státem nebo civilisty. Ponorek skončilo na dně i s posádkou tolik a tolika zemí, že se nám o tom ani nezdá. Spousta z nich nesla jaderné zbraně. ()

Dechman

Nebolo to spracované zle, aj niektoré herecké výkony boli dobré (matka zo synom), hudba navodzovala ruskú atmosféru a celkovo aj spracovanie udalostí bolo veľmi dobré. Čo mi chýbalo? Väčšia ľahkosť deja, trošku lepší strih v závere. Hodnotím ako celok za tri a pol, na štyri to u mňa nie je... ()

tata22

Silné drama. Myslím, že by ten film měli promítat před každou schůzí KSČM aby soudruzi viděli čeho jsou jejich vzory schopny i mnoho let po smrti největšího zabijáka vlastních lidí pana Stalina. Je neuvěřitelné, že se nic nezměnilo na tom, že v Rusku lidský život neznamená vůbec nic oproti stranickým a vlásním zájmům matičky Rusy. Nevím jak přesně film kopíruje skutečnost ale mě to přišlo poměrně věrohodné, dobře režisérsky i herecky zvládnuté. Dokážu si představit jak by takový film natočili Rusové anbeo Američani. Je dobře, že to natočil někdo neutrální komu ještě filmové řemeslo něco říká. Za mne slušných 90%. Jen víc takových filmů v záplavě té americké a české hrůzy co zaplavuje naše kina... ()