Kursk

• Francie Kursk (více)

Film inspirovaný skutečnou katastrofickou událostí, ke které došlo v roce 2000 na palubě Kursku, sleduje poslední hodiny "nepotopitelné" ruské jaderné ponorky klesající na dno arktických vod Barentsova moře. Několik členů posádky přežije počáteční výbuch, včetně velitele Michaila Kalekova (Matthias Schoenaerts), na něhož doma čeká těhotná manželka (Lea Seydouxová) s dítětem. Začíná zoufalý boj s časem. Záchrannou operaci bohužel komplikuje zchátralé vybavení a byrokracie mezi Ruskem, Francií, Norskem a Británií, kdy se šéf britského námořnictva David Russell (Colin Firth) pokouší přesvědčit ruskou vládu, aby přijala zahraniční pomoc. (HBO GO)

Martrix

!ASITROCHUSPOILER! Vzhledem k tomu, že to není zase tak dávno, většina lidí ví jak to dopadlo. Z tohoto pohledu tedy jde o hybrid mezi rekonstrukcí a dramatem na motivy. A protože nikdo netuší, co se dělo uvnitř ponorky, tak je to podle mého soudu tak 30/70. Ale víte co? Na tom zase tak moc nezáleží. Nejsem military fan, takže tato kombinace mi vůbec nevadila. Vlastně naopak. Tvůrci zaslouží poklonu za velmi autenticky natočenou poctu lidem, kteří tam zahynuli. Nenásilným způsobem ukázali osobní statečnost obyčejných lidí, otců, synů, manželů, která bohužel v souboji s hloupostí, arogancí a nedůvěrou ruských generálů, prostě nemohla stačit. Tragédie není to, že se Kursk potopil, ale to, co následovalo potom. V tom vidím poselství tohoto filmu. Kde není dobrá vůle, důvěra a morální hodnoty, tam ani sebevětší solidarita nepomůže. ()

Wormboy

Podla dostupnych zdrojov, ASI (ci?) pomerne verna adaptacia toho, co sa zrejme stalo. Vzhladom na klasicky rusky pristup predstavitelov Ruska k co i len ciastocne otvorenemu vysetrovaniu, mozno mat velmi vazne pochochybnosti o tom, co sa vlastne stalo, no ale tak co uz...Ako fiktivny film inspirovanymi skutocnymi udalostami plne funkcne. 3,5* ()

Juto

Aj keď film nemá dostatočnú hĺbku potrebnú na skutočne efektívnu historickú drámu, určite funguje ako dobre nasadený a občas strhujúci, aj keď trochu formálny thriller. 6,5/10 ()

zette

Namet, ktery si zaslouzil filmove zpracovani. Je to dobry film, presto jsem od Vinterberga cekal vice. Ocividne mu sedi, tocit "mensi" filmy. ()

angel74

Filmy o ponorkách mě většinou spolehlivě nudí, což naštěstí o snímku Kursk říct nemůžu. Ten nechvalně známý příběh jedné velké lidské tragédie, za kterou nese vinu ruská admiralita, se Vinterbergovi povedl zaznamenat poměrně komplexně a velmi realisticky. Bylo mi neskonale úzko při představě, jak se asi museli cítit všichni ti mladí muži, když v těžce poškozené ponorce vědomě čekali na smrt. O jejich rodinách, ztrácejících po havárii s každou další hodinou poslední zbytky naděje, asi netřeba se zmiňovat. Matthias Schoenaerts bojoval o přežití na dně Barentsova moře tak srdnatě a přesvědčivě, že jsem ve skrytu duše doufala v jeho záchranu. (80%) ()

sir-dave

Pro Rusko je lidský život nic. Krásně ukázáno jak pro únik informací raději obětují své lidi. Nehodu vyřešili oficiálním stanoviskem a nenechali zbytečně pouštět fantazii. Kursk se tak zaměřuje především na čas, který zbývá námořníkům a neschopnosti Ruska cokoliv podniknout. ()

dr.fish

Docela slušné drama. Pěkně natočené, ale dost málo ruské a jakoby ledabyle odvyprávěné. Možná ta odtažitost je jediné co trochu zklamalo, jinak fajn strávený čas. 75% ()

Script odpad!

Nemůžu ani uvěřit, jak je to šíleně nadhodnocená kravina! Většinu děje si tvůrci cucali z prstu. Nikdo neví co se doopravdy dělo uvnitř té ponorky, protože to nikdo uvnitř nepřežil. Místo toho, aby vám tvůrci naporcovali pravdu tak vám naporcují jednu velkou masu lží, který znemožňují to co se doopravdy dělo. Kromě toho, že většina je vymyšlené, tak je to i špatně propracované. Dialogy postav vůbec nesedí a nedávají smysl. Podle mě tento film vznikl za účelem vydělat peníze nad tragédií, která se doopravdy stala a snažili se tvůrci to překopat tak, aby divákovi naporcovali adrenalin, protože je to téměř zapomenutá katastrofa! Tohle nešlo ani dokoukat, protože film je neuctivý k lidem, kteří v Kursku zahynuli. ()

UhLee

(8/10). Tohle drama ukazuje situaci u soudruhů z Ruska. Když jde o moc a udržení si pozici velké velmoci, tak i záchrana lidských životů jde stranou. V Rusku berou hodnotu lidského života úplně jinak.. Je mi z této skutečnosti vážně smutno. Tento film tuto skutečnost dokonale ukazuje a z toho mrazí.. Smekám před synem hlavního hrdiny.. Skvěle to udělal s tím podáním rukou! ()

chelseaman22

Další film, který vyzdvihuje neschopnost a sebestřednost SSSR. Nevšedním faktem je, že film dopadne špatně, což u podobného typu filmu vidím snad poprvé, ergo nezbývá mi, než ocenit Thomase Vinterberga, jež vzal koule do hrsti a natočil tragédii. 53 % ()

andrii

Kus kousavého strupu na trupu velmoci. Křest přes hranu, skrz rub, ďáblův úsek, hrubě usekané útroby. Kurs. ŽIVOT. Volají v srdci vdov. Poseidóni, titáni černých vod. ()

Lachtaan

Když jsem v té škole už dva roky bez dějepisu, ke kterému jsem vždycky vskutku tíhnul, dopřeju si čas od času nějaké to historické drama, které již na první pohled vypadá, že má své kvality. O to víc mi také lákají ztvárnění událostí, o nichž se i jinak v dnešní době již hůře dozvídá. Tohle koprodukční drama velmi realisticky ztvárňuje onu malichernou, ale přesto tragickou katastrofu. Bohužel mi ale přišlo, že by se ty nejpodstatnější části celé události daly smrksnout do pětačtyřiceti minut. Po těch necelých 120 už čekáte na onen osudový konec. ()

Tosi

Ten příběh je sám o sobě šíleně smutnej, ale mnohem smutnější byl postoj ruskejch vojenskejch a politickejch špiček. To byla od pyšnejch rusáků prvotřídní prasárna. Od filmu jsem teda čekal víc, že neuslyším zrovna košaté dialogy mně nevadilo, ale že rejža nedokázal vyprodukovat napínavější děj a nechal film v poklidu doklouzat k očekávanému konci, to je velká škoda. Slabší čtyři. ()

Johnny.ARN

Presne ten film, že v úvode sa niečo stane a potom už len dve hodiny sledujete, aký to má dopad a ako sa z toho dostať. Tak ako minule s tým lietadlom, tiež na začiatku padlo a dve hodiny kukáte na dofetovaného cigána, ako chodí po súde a obhajuje svoje pilotovanie. Toto bolo trošičku lepšie v tom, že občas sa ešte niečo udialo aj počas tých dvoch hodín. Nie veľa, ale prekvapí to. Treba to brať len z toho informatívneho hľadiska, že sa niečo také stalo, ako k tomu došlo a aké to malo následky. Celý ten balast okolo toho, od nefunkčných miniponoriek cez preriedenú flotilu až po prístup najvyššieho velenia by som z môjho pohľadu bral predsa len s rezervou. Netočil to Sajuz aby to bolo prehnane geroické, ale točil to západ a ten nemá tendenciu vykresľovať súdruhov v dobrom svetle. Najmä nie v týchto časoch. Inak je to ale dlhé, miestami nudné, ale dobre informačné. 3 z 5 ()

Mrkvič

Chudáci rusáci. Každý se do nich opírá a oni při tom za nic nemohou. Kdyby byl Kursk více dokumentární, byla by to pěkná nuda, protože až na nešťastnou smrt stovky námořníků by pro film tato událost nenabízela nic moc daramatického. Zde je vykresleno vše ruské jako hodně velké zlo. A zvlášť po nedávném Černobylu (který je samozřejmě novější) je to jak přes kopírák. Zlá ruská armáda, nikomu nic neříkat, cena lidského života má minimální váhu atd atd. Samozřejmě to nějak tak bude, ale říkám si, jestli už to není moc. Co na film říkají rusáci. No ale jako fiktivní film, vycházející ze skutečné události, dobrý. ()

oveckaoa

Za normálních okolností bych dal 4 hvězdy, ale je zde něco co mě vyloženě štve takže zůstanu na 3. Chvílemi je film povedená kritika ruského režimu (zastaralá technika, myšlenky, že jsou nadlidé a můžou všechno co se jim zamane neochota přijmout pomoc jiných), ale zase chvílemi mě přijde, že se to režisér snaží ospravedlnit a rval tam některé scény, které tam dle mě nepasují. Hvězda dole za pokus o humor, který je totálně mimo a za postavu toho kluka, která mě přišla totálně zbytečná. Jinak já osobně problém s tím, že se tam mluví anglicky nemám a nevidím to za tak velikou překážku (u těch námořníků se to dá i vysvětlit v klidu, že mohlo plout třeba do mezinárodních vod a naučit se to od někoho u těch vesničanů zase, že je to naučily). Lepších 60 procent ()

Pavlínka9

Danou situaci si nevybavuji, že bych sledovala....Vím, že se něco s ponorkou Kursk stalo, ale neznala jsem spojitosti...Tento film mi přišel průměrný, do poslední chvíle jsem tedy nevěděla jak to dopadne a kdopak ví, jak to tedy skutečně bylo, když nikdo (pardon, spoiler) z dané ponorky nepřežil, aby o tom mohl promluvit? Líbily se mi záběry z tiskovek, kdy se snažili "mlžit", co se skutečně děje...to jo..a sedět před těma naštvanýma manželkama - tak to bych fakt nechtěla :D ()