Kursk

• Francie Kursk (více)

Film inspirovaný skutečnou katastrofickou událostí, ke které došlo v roce 2000 na palubě Kursku, sleduje poslední hodiny "nepotopitelné" ruské jaderné ponorky klesající na dno arktických vod Barentsova moře. Několik členů posádky přežije počáteční výbuch, včetně velitele Michaila Kalekova (Matthias Schoenaerts), na něhož doma čeká těhotná manželka (Lea Seydouxová) s dítětem. Začíná zoufalý boj s časem. Záchrannou operaci bohužel komplikuje zchátralé vybavení a byrokracie mezi Ruskem, Francií, Norskem a Británií, kdy se šéf britského námořnictva David Russell (Colin Firth) pokouší přesvědčit ruskou vládu, aby přijala zahraniční pomoc. (HBO GO)

hazdrova

A mne sa to páčilo, tento rok dokonca viac ako Le Chant du loup. Výborný rytmus aj keď uznávam, že po prečítaní faktov som zostala sklamaná, že sa nepodarilo ísť úplne faktograficky a určite by som ocenila, keby tomu tak bolo. O filme sme sa rozprávali ešte na druhý deň, čo sa často nestáva. 4* ()

Najt

Nebyl to špatný film. Těžko hodnotit, když neznám skutečný příběh, ale z pohledu filmu mi vadilo to, ze jsme se o posádce v podstatě vůbec nic nedozvěděli, nelíbil se mi ani soundtrack filmu a občas ani styl natáčení. Vše bylo rychlé a trošku zběsilé. Co bylo naopak parádní tak efekty a kulisy. Ale film nenapoví jak dlouhý čas uplynul od výbuchu, námořníci čekají na záchranu a vše končí pohledem na ně, jak už to dávno mají za sebou. Jinak mě to bavilo a slabší 4 dám. ()

Amonasr

Vcelku realistický ztvárněný známý případ, který svého času vzbudil i velký mediální zájem. Oceňuji zejména, že se snažil být docela objektivní bez obvyklé ideologické předpojatosti vůči všemu ruskému, i když i tak byl hodnověrně zobrazen běžný ruský šlendrián i cynismus vysoce postavených a jejich pohrdání životy obyčejných lidí, klidně i vlastních. Tak to skutečně mohlo být a nejspíš i bylo. Pro umocnění dojmu se však tvůrci uchýlili k jisté kýčovité melodramatičnosti v některých osobních rodinných momentech nebohých námořníků, což se poněkud tlouklo s věcností celkového rámce příběhu. ()

borohub

Film má neuvěřitelně rychlý rozjezd. Prvních cca. 20 minut se téměř nic neděje a během sekundy je všechno jinak (během té "zlomové" scény jsem se i hodně lekl, protože jsem to vůbec nečekal), poté to odsejpá slušným tempem. Obsazení není z daleka tak "hvězdné" jako je to v případě K-19 stroj na smrt, největší dojem na mě zanechal Max von Sydow(Vladimir Petrenko), kterému naprosto sedla role záporáka. K dokonalosti už jenom chybělo to, aby to mělo ruský dabing, protože ten by na to seděl parádně (i většina herců vypadala jako Rusové). Konec je sice docela sentimentální, ale to k podobným filmům rozhodně patří. Docela slušný úvod do nového "kinoroku". 90% ()

ervina

Ne, my žádnou pomoc nepotřebujeme, my máme nejlepší techniku na záchranu, my jsme totiž nejlepší. Magoři. ()

PaulCZE

Nepovedlo se to moc dobře zpracovat a filmaři neumí pracovat s emocemi, je to příliš patetické. Dalším mínusem je absence ruštiny. Ruskej bordel je ruskej bordel.. díval jsem na záběry z konference, hrozný. ()

miki68cz

Velký zážitek, film nepřehání, úžasná muzika, skvělé herecké výkony, tento film doporučuji fanouškům “vyspělého” Ruska. Z tohoto příběhu mrazí. ()

Coliseum

Dobře zpracovaná, hlubinná sonda do byrokratických útrob kolosa na hliněných nohou. S neskrývaným údivem sleduji, kam vede pocit falešné národní hrdosti ve spojení s paranoiou a strachem, a jak dokáže pokřivená minulost paralyzovat elementární schopnost: zamést si před vlastním prahem. Nikdy nebudu trpět ostentativní animozitou ke všemu, co přislo ze země medvěda, ale zavírat ve slepé naivitě oči před fatálními pochybeními velkého kdysi bratra nehodlám. ()

Pete

Pěkné zpracování ruské tragédie, kde padnoucí Vinterbergova emotivní režie posouvá zážitek o stupínek výš. 75% ()

PichyjePan

Nádherná ukázka toho jak jsou rusáci ochotní zachránit své lidi, ať už to je více či méně podle pravdy, tak jako tak pánové z ruska neudělali dost... a navíc to byli dycky hrozný svině...xD . Bohužel film je příliš šablonovitý, ale koukalo se na to hezky a ten konec 👌 ()

Tominni

Povedený film o hodně nepovedené záchraně námořníků z ponorky Kursk. To vše podle skutečné události a Vinterberg se toho tak drží. Balancuje tak mezi akčním filmem (výprava pro kyslíkové patrony je skvělá) a civilním pojetím (ruské sídliště, opuštěné matky). Balancuje ale celkem zdařile, přesto po konci mám trochu pocit, že těch emocí mohlo být víc. Na druhou stranu, tento pocit se pouze krčí v koutku před naštváním, jak málo ruské armádě záleželo na záchraně a jak zbytečná ztráta to byla. ()

nula87

Věrně převyprávěná katastrofa (aspoň z toho co víme), ale u takového filmu mi tam chybělo více napětí a emocí... 60% ()

morris22

Mimoradne silny pribeh. Naprosto zbytecna smrt namorniku, kteri meli sanci prezit. Diky slendrianu, zastaralemu vybaveni a neochote prijmout vcas nabizenou mezinarodni pomoc se ruska admiralita zdiskreditovala a bohuzel na jejich smrti nese znacny dil viny. Bohuzel stat se to dnes, asi by to nedopadlo o moc lepe :-( ()

subic

Moje TOP3 ponorkové filmy jsou: K-19: Stroj na smrt (2002), Ponorka (1981), Ponorka U-571 (2000). A pak někde bude Kursk. Hm Belgie/Lucembursko, celkem nezvyklé země vzniku, ale co už. Jde o to, že příběh, byť vážně dost tragický, mě nijak zvlášť nevtáhl, ty 3 uvedené filmy jsou vážně mnohem napínavější. Ponorka je vidět na hladině jen krátce na začátku a opravdu to byl teda macek. A odehrálo se to ve skutečnosti takhle? ()

ostravak30

Upřímně řečeno nemám moc co bych Kursku vytkl. U filmu se podařilo mnoho věcí. Přestože stejně jako je to známo u západních velkofilmů i zde se hraje na city pomocí rodiny a dětí, je zde jeden veliký rozdíl. Rodiny hrály velikou roli při tlaku na ruské velení a symbolicky to byl chlapec, který první nepodal ruku. Zde se na city opravdu nehraje, naopak je zobrazeno to, jak rodiny neměly žádné relevantní informace a prakticky nebylo možné se jich dobrat. Rozdíl je též v přístupu k popisování situace nad vodou. Nejedná se o plytkou a bezduchou kritiku ruského velení, ale o poukázání na fakta. Tupost ruských carů nemá obdoby. Raději nechali vojáky zheb..ut než by jim pomohli západní lodě. Jejich ignorace a absurdita chování nemá obdoby. Kursk byl skvěle obsazen a zahrán a tvůrci si poradili s náročnou stránkou kostýmů a výpravy skvěle, přestože snadné to neměli. Samotné téma projektu prozrazovalo, že to nebude nic snadného. I když měl film téměř dvě hodiny, nenudila mě ani minuta. ()

Xpojntman

Taková modlitba za zemřelé námořníky z Kursku. Z ideologického hlediska nesouhlasím. Dnes by ti mladí gerojové vraždili za Putina na Ukrajině. Takže mojí lítost nemají. ()

george82

Film o kokotech z východu, kteří věří kokotské manipulativní rétorice a politice a nic jiného ani nemohou čekat, než že zaplatí za slepou důvěru, když se něco podělá. Rusům nepřeji nic dobrého a doufám, že za svojí neomalenost, tupost a chamtivost jednou do jednoho zaplatí. ()