• Kanada

Niki Caro

Mandy Walker

David Coulson

Scénografie:

Grant Major, Anne Kuljian (set dekoratér)

Kostýmy:

Bina Daigeler

• Tom Hardy

Takže jestli jsem to správně pochopil, tak žena v mužském světě uspěje jen tehdy, pokud má nějakou speciální schopnost, protože "normální" dřinou by toho nemohla dosáhnout? Inu, to je odvaha přijít v roce 2020 s takovým poselstvím. I když přejdu tenhle absurdní posun oproti originálu, zůstane vykastrovaný film s uměle působícími kulisami, zmateným střihem (Jak že se to Mulan dostala za padouchy u té sněžné hory?), nevýraznými vedlejšími charaktery, nevyužitými bojovými legendami v obsazení a hlavně s mdlou režií Niki Caro, která se evidentně k podobně velkému projektu nikdy neměla dostat.(10.9.2020)

• MrHlad

Mulan přišla o svou pohádkovost a zároveň se nedovedla proměnit v epické dobrodružství pro celou rodinu. Spousta scén na sebe absolutně nenavazuje, charaktery, motivace a cíle jednotlivých postav se mění podle toho, jak to zrovna film potřebuje, akční scény jsou mizerné a velkolepá bitva vyloženě směšná. Yifei Liu není charismatická ani zvlášť přesvědčivá, Jet Li by evidentně byl rád někde úplně jinde a Donnie Yen tu prakticky být nemusel. A jako bonus typicky směšný asijský patos. Špatný film. A pokud fakt stál 200 milionů, měli by si u Disneyho najmout nějakého šikovného auditora, protože je vlastně i docela ošklivý. Ta hvězdička je za kostýmy.(3.9.2020)

5,5/10. Většina změn k horšímu... přesto nejde o průšvih. Vztah otce a dcery překvapivým tahounem, stejně tak solidní orientální nádech a nakouknutí do jiné kultury. Čína se tu projevila extrémně... akční scény působí spíš směšně, než epicky. A lze vypozorovat, že tvůrci moc nevěděli kudy kam. Myslím si, že rodinky budou spoko... a o to asi jde v konečném důsledku nejvíc. Jinak, Aladin s Knihou džunglí jsou o dva řády nápaditější. Více: https://www.youtube.com/watch?v=Y3kQPAMmpG0&ab_channel=TorenCZ(5.9.2020)

„Z DÍVKY SE STAL VOJÁK. Z VOJÁKA VŮDCE. A Z VŮDCE LEGENDA...“ /// Pohádka plná „čhi“, kung-fu, mouder, staročínský poetiky a mrtvol. Mulan a její příběh o záchraně Dynastie, šel dosud mimo mě. A asi jsem dlouho neviděl žádnou pohádku… Samo, je to kravina. Navíc ani triky nejsou nějak úchvatný. Ale nakonec to všechno (bacha spoiler!) dobře dopadne. Páč bojovník… prostě pozná bojovníka! A že hrajou na ženskou emancipaci a city? Kurva je to vo ženský! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mulan? Neznám!. (Ale na tohle se podívám!) 2.) Miluju frajery, co běhaj po zdi. 3.) Thx za titule „JustMeeKatie“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(18.9.2020)

• xxmartinxx

Původní Mulan je upřímně řečeno kvalitativně docela špatný film jak na rozbory nějaké práce s orientálními motivy a 90s feminismem (byla to součást komerční strategie, která byla kritizovaná už v době vzniku, natož zpětně), tak čistě co do plynulého sestavení děje a vyprofilování sympatických postav. Fascinující na tom slepenci je ale produkční a historické zázemí, jak takový film mohl vzniknout, aby to všem zúčastněným přišlo normální a přirozené. Sice to není "dobré", ale je to "zajímavé". Nová Mulan je objektivně smysluplnější, neutrálně kvalitnější, ale to jí těžko přidána zajímavosti v jakémkoliv směru. Je to kompetentnější film, relativní vyžehlení 90s apropriace (postavy mají prostor dýchat, čínské prostředí není tolik znásilňováno, zkoumání ženské identity má trochu větší nuance) - ale v jádru jde pořád o zbytečný produkt, který nemá jinou hodnotu než být produktem. Nemyslím, že tady s odstupem vznikne něco zajímavého k diskuzi, jako se stalo u 90s disneyovek, nemá to už ani tu výsadu, že to svou naivní bezohlednost upřímně manifestuje - je to opatrnější a neviditelnější film (i když i tady určitě hodně věcí zestárne a bude vypadat hodně zpátečnicky a směšně), který pořád reprezentuje všechno špatné na Disneym, ale dělá už to natolik promakaně, že to je jenom nudné. Dá se bavit o vztahu k Číně, tak jinému než v 90s (císař nemůže být tentokrát zobrazen jako tak veskrze dobrý, jistě víme proč, už to není dědeček benevolentně držící moc, ale autoritativní a agresivní bojovník držící moc násilím, čímž mizí důvod, proč by jeho vláda měla být zachována oproti jiným vojevůdcům, kteří si ji chtějí násilně přisvojit, a loajalita Mulan vůči tomuhle nespravedlivému systému nedává moc smysl - konformita se systémem, typický disneyovský happy end, tu místy působí hodně divně, obzvlášť ve vztahu s novou postavou čarodějky - ženy, která se nechce vzdát myšlenky revoluce, a proto musí zemřít), dá se bavit o feminismu/woke materiálu přejetému konzervativním kombajnem (není divu, že v dnešní red-pill době musí být mužské postavy mnohem kladnější, než byly v originálu, protože mužská ega jsou dnes negativním zobrazením mnohem ublíženější než dřív - pak ale nedává smysl, proč v tomhle světě, kde všichni muži nakonec bez většího problému z vlastní vůle ustoupí, vůbec nějaká marginalizace žen existuje - v originálu musela Mulan bojovat mnohem víc pro mnohem míň), ale už se to neprojevuje nějak zajímavě, je to jen smysluplné vzhledem k agendě a normální. Je to nic. Velké, kvalitní a drahé nic.(5.9.2020)

• johnn333

Tentorát to umrtvuje nejen povaha věci (další hraná předělávka disneyovky se všemi tradičními neduhy), ale i pravděpodobná snaha potěšit čínské cenzory. Vůbec v tom vlastně nejsou normální dialogy, jen se pořád mudruje o věrnosti, statečnosti a cti a všichni se dorozumívají větami typu "tvá lež je má hanba". Nevím, zda je fér to tomu vyčítat, když je to vlastně od 30. minuty (vykostěný) válečný film, přesto mi přijde, že by téhle Mulan pomohlo, kdyby si víc dokázala užít svoje čchi. Tohle je totální filmová mrtvola, přitom to mohla být třeba zábavná převleková komedie.(9.9.2020)

Podobné filmy sa už v čínskej produkcii prakticky nevyskytujú, odmyslias si tie extrémne predigitalizované, na ktoré sa už nedá pozerať a veľmi mi chýbajú, preto som sa tešil aj na tento americký prírastok do žánru a Mulan ma teda nesklamal. Animovanú Disneyho verziu nepoznám, skôr tie jeho čínske verzie, takže absencia niektorých známych prvkov mi vôbec nevadila, skôr naopak, ale zase pribudli ďašie, niektoré lepšie, ale aj horšie. Príbeh je klasika a nielen pri tejto legende, tu nechýba žiadne klišé všetkých podobných filmov, ale mňa si to hneď získalo. Hlavne prvá polovica, v ktorej sa vlastne ešte nedeje to hlavné je výborná, postavu Mulan som si hneď obľúbil, od útleho detstva až do dospelosti, udeje sa tu toho dosť, život v civile a hlavne v armáde, k tomu atraktívny tréning, má to skvelú atmosféru a sympatické postavy, toto kľudne mohlo byť aj dvakrát dlhšie, užíval som si to. Druhá polovica je už akčnejšia, ale predsa len béčkovejšia, než by bolo vhodné, ale stále si to drží úroveň a nudiť to rozhodne nezačne. A poteší aj pekné finále, už po samotnej akcii. Obsadeniu nemám veľa výhrad, Yifei Liu je skvelá, sympatická, fandil som jej celý čas, Donnie Yen v úlohe inštruktora, mohol mať aj viac priestoru, ale vo všetkých svojich scénach je to ten sympaťák, ktorého som si už dávno obľúbil a trochu sa predvedie aj v akcii, Jet Li ako vládca je tu skôr z úcty k jeho osobe, nemá tu čo hrať, ale som rád, že som ho po dlhšej dobe zase chvíľu videl. Gong Li mám rád, ale táto jej čarodejnica bola dosť zbytočná a Jason Scott Lee sa tu vôbec nehodil, to je záporák vhodný do menších béčkových akčných filmov, nie do takéhoto veľkofilmu. Ale hlavne kladné postavy sú dobre obsadené a plné sympaťákov, ktorých som si hneď obľúbil. Pri akcii treba brať v prvom rade do úvahy, že je to vlastne rozprávka, nie žiadny historický veľkofilm, preto určite nemôžem byť sklamaný. Absencia krvi tým pádom neprekáža, súboje sú solídne, vizuálne, aj choreografiou a ani tá väčšia akcia nie je taká zlá. Len tú časť s lavínou by som vystrihol, prišlo mi to navyše a dosť mimo. Ale je to rozprávka, videl som aj horšie scény v serióznejších filmoch. Niki Caro to zvládla, dodala filmu presne tú atmosféru, ktorú som chcel, vizuál je pekný, výprava veľkolepá a veľmi pekná a je to ten kompromis medzi realitou a digitálom ktorý ešte znesiem. Takže ja som sa na Mulan tešil a aj keď je tu toho dosť, čo by sa dalo zlepšiť, dúfal som, že to dopadne aspoň takto. Pekný film a nevidel som ho posledný krát. 77%(7.9.2020)

• Botič

Uf, vážně tohle pustil Disney do světa v roce 2020? Takový ten film, co si pustíte v osm večer a dokoukáváte ho o tři a půl hodiny později. Vizuálně asi nejslabší Disney. Některé scény na sebe pomalu ani nenavazují. Ale to je v podstatě jedno. Ten největší problém se ukrývá v samotném poselství, které je teda fest zlý. Žena může v mužském světě uspět jen tehdy, když má superschopnost, na své straně ptáka a císařovo povolení, že tedy za něj může bojovat až, když mu jde o život? Kdyby se tvůrci vydali cestou She's the Man, udělali by mnohem lépe. Takhle servírují jen vykostěnou válečnou agitaci.(12.9.2020)

Měli jsme Lvího krále, Knihu džunglí, Aladina a teď dostáváme Mulan. Dospělejší pohádku, která se od původního animáku z roku 1998 odchyluje, neobtěžuje muzikálovými čísly, nemá veselé vedlejší postavičky a udává realističtější tón. A za mě to solidně funguje. I když moc nekomentuju, jak moc je ve výsledku tlačená „ženská síla“. Místo Mushu tu (zbytečně) poletuje symbolický fénix, jinak mnohé zůstává. Aby se Čína ubránila nájezdníkům ze severu, každá rodina musí vyslat do armády jednoho muže. Jenže tahle rodinka má dvě dcery. Chromému otci Mulan v noci šlohne zbroj a vydává se do armády v převleku za muže místo něj. Zbytek asi znáte. U Disneyho se na experimenty příliš nehraje a jsou meze, které nelze překročit a hrany, které nelze ohýbat. Mulan je přesto jiná. Sice tak nestrhne vizuálem a triky jako to dokázal Aladin, ovšem je hravá, autentická, barevná, nápaditá. I ty mohutné hory v pozadí jsou fajn. Novozélanďanka Niki Caro (žena, jak jinak) sice byla na začátku své kariéry zajímavější, zase tak moc chyb, jak by se z hodnocení mohlo zdát, ovšem neudělala. Yifei Liu není prvoplánová kráska, ale do role mi sedla, zároveň mě bavilo poznávat legendy čínského filmu (i když trochu nevyužité) jako Li Gong nebo Jeta Li. Tři hvězdy a kousek.(14.9.2020)

Disney měl ještě na začátku března s Mulan jistojistě jiné plány. Patrně nejdražší 200mil. adaptace klasické disneyovky měla totálně zbořit kina v Asii (premiéra v již distribučně plně fungující Číně už za pár dní), ovšem nejenom tam a místo toho se zapíše jako první vlaštovka v revoluci distribuce filmů ve Spojených státech, a zatím to vypadá, že poněkud neúspěšně. Mulan mě zprvu vůbec nezajímala, dokonce jsem ani nedohnal původní animák, jak to tak v těchhle případech dělávám, ovšem velmi mě začínala zajímat s neustálými přesuny blockbusterů na příští rok, čímž se ten letošní na 5 měsíců prakticky vyprázdnil a nebýt Tenetu, je to můj nejočekávanější film konce prázdnin. První ohlasy mě definitivně utvrdily v tom, že nás zjevně nečeká žádná hitparáda a první půlhodina Mulan to jen stvrdila. Ovšem pak se naštěstí děj pořádně rozhýbe, čeká nás několik pohledných, přebarvičkovaných až kýčovitých akčních scén, jež kupodivu nejsou tak špatné, jak se snaží tvrdit velká část recenzí a minimálně můj oblíbenec Donnie Yen předvede dostatek pohledné bojové choreografie. A Yifei Liu do role perfektně sedí (ač v osobním životě dává jasně najevo, jakému směru je její srdce blíže) a dokonce zde má cameo herečka Ming-Na Wen, jež sice usilovala o roli matky, leč nespěla...neškodných 7/10(9.9.2020)

• Niktorius

V mém hodnocení se neodráží pohoršení nad politickými názory představitelky hlavní role, ani nad spoluprací štábu s institucemi, které provozují "převýchovné" tábory pro Ujgury (jinak bych musel dát odpad). Stejně tak bych Mulan nezazlíval neohrabané a nepoučené zacházení s čínskými kulturními prvky, jakkoli mě iritovala diletantská snaha film žánrově přiblížit wuxia tradici, což ve výsledku přineslo jen fakt, že postavy občas běhají po stěnách, zatímco spousta dalších klasických žánrových motivů byla pošlapána (ve světě wuxia fikce čchi nikomu nepropůjčuje vrozené superschopnosti, bojovníci musí procházet sebekultivací a jsou mezi nimi i ženy). Přeci jen, seznam filmů, které hřeší podobným způsobem by byl velice dlouhý a mnohdy jde o filmy dobré. Hlavní problémy vidím zde: 1) Tím, že má nově Mulan od narození schopnosti cirkusáka z planety Krypton, dochází k tomu, že z filmu zmizelo: a) chytré a nuancované feministické vyznění známé z animované verze b) jakékoli dramatické napětí a vývoj postav, protože Mulan se nyní nemusí nic učit, nemusí překonávat překážky, neprožívá nic, co by ji sbližovalo s dalšími vojáky atd. 2) Film nefunguje ani jako jednoduchý spektákl, protože Niki Caro neumí a) nechat vyznít silné emocionální momenty b) zinscenovat skutečně působivé akční scény. Mulan verze 2020 má pěknou výpravu, Yifei Liu to v červeném kostýmu a s rozevlátými vlasy sluší, ale tím se přednosti tohoto snímku víceméně vyčerpávají. Smutné.(11.9.2020)

• 2Pac

Ale ze cista ch*jovina...zvuk i anglicky “dabing”? jak z lacneho pornofilmu, akcne sceny na urovni priemerneho tv filmu... ostatne hrane disnejovky su oproti tomuto skvosty...tych 200 melonov dali asi len krajcirkam za slusne kostymi...(19.9.2020)

• Sobis87

Ten ranec peněz, co do toho Disney nasypal, tam je nepochybně vidět a hlavní hrdinka je fajn, ale zároveň to je celé děsně mdlé, bez jediného pořádného highlightu, řánrově neukotvené až schizofrenní (tak má to působit reálně nebo to má být wuxia???). Fakt mě to nebavilo.(6.9.2020)

Lepší než valná většina Disneyovek. Jejich fanda jsem nikdy moc nebyl, originální Mulan jsem neviděl a ani většina těch hraných remaků mě nezaujala, ale tady se mi už od trailerů líbil vizuál a doufal jsem v pohádkový velkofilm na půl cesty mezi amerikou a čínou, ve kterém se na poměry Disneyovek hodně kope, a který bude trochu méně otravně infantilní než to ostatní od nich. A přesně to jsem dostal. Neurážející rychle plynoucí pohádku s velmi krásnou kamerou a docela hezky natočenými kung fu bitkami (ale zase ten místy zbytečně rychlý střih, meh..). Příběh je funkční a vztah hlavních ženských postav je dost zajímavý. S animákem porovnat nemůžu a tak nevím jestli je tu vše stejné, ale toto je slušné vyprávění o ženské emancipaci které přitom nemá potřebu dělat z mužských postav naprosté kokoty (ne jako v Harley Quinn, ehm), a je to ve své jednoduchosti v příjemném kontrastu k často zbytečně překombinovaným příběhům originálních wu shu filmů jako Klan létajících dýk. Hlavně je ale dobře to osekání oproti originálu co do jinak tradičních Disneyovských propriet - představa že by tady začali bojovat s fantasy potvorami, tlačili na romantiku, nebo nedej bože začali zpívat, mě upřímně děsí. Romantická linka je tu jen jemně naznačená a to bohatě stačí, a z fantasy prvků jsou tu jen magické schopnosti hlavní záporačky - a škoda že se nezbavili i těch, udělat z ní jen další mistryni co kosí nepřátele svým mocným kung fu a létáním na drátech, jak je to už v žánru obvyklé, tak filmu to jen prospěje. A na to že je to Disneyovka má Mulan příjemně vysoký bodycount, krev samozřejmě bohužel neteče, ale jinak jsem neměl pocit že by se s soubojích drželi moc zpátky. Donnie Yen tu pár lidí taky seseká, a ještě příjemnější je vidět v trochu akčnější scéně i Jeta Li - u něj jsem se po jeho těžké nemoci bál že už tím nadobro skončil (chtít po těch dvou duel je docela bizarní, ne jen proto že tu hrají císaře a jeho generála, ale proto že Jeta Li by nedávno zmlátilo i pětileté dítě) Btw chápu že pro někoho je to hnusný barevný kýč, ale říkat že to vypadá levně vyžaduje hodně zvláštní druh slepoty - na výpravě ty peníze jsou vidět hodně, a film má kameru nekonečně lepší než třeba Aladin, který jen všude cpal digitální bordel, ale esteticky zajímavý záběr by v něm člověk těžko pohledal.(7.9.2020)

• AppleCore

Originálu neznalej, nemůžu tady trousit stížnosti, jak byla nová verze okleštěná o všechno, kvůli čemu byla původní verze zábavná. Faktem ale je, že tady žádnou zábavu hledat nelze. Mulan je špatně sestříhaná a místy vyloženě mizerně nasnímaná fantasy "pohádka", která v honbě za realističností poztrácela všechno, co jí mohlo činit kouzelnou. A tak to ve výsledku působí jako historický drama podle skutečný události, která se nikdy nestala, odehrávající se ve světě, kde nefungují fyzikální zákony. Film nemá ani žádnou rovinu, přes kterou by probíhala charakterizace postav, nebo jejich vzájemná interakce, je proto nemožný si kteroukoli postavu oblíbit (ani Mulan!). Celý to pak zaobaluje soundtrack jak z céčkovýho rodinnýho filmu za pár dolarů. Příběh o vyvolených už tady byl stokrát a stokrát líp. Dejte si raději Klan létajících dýk, Hrdinu nebo klasiku žánru Tygr a Drak (filmy, který přesně ví, čím jsou)(8.9.2020)

Kdo by neměl rád Mulan. Tomuhle říkám pořádnej ninja time.(8.9.2020)

• RUSSELL

$200,000,000 spláchnutých do hajzlu. Nejde mi do hlavy, jak takhle drahý film může vypadat tak bídně. Sterilní zelené plátno křičí z téměř každé scény a opravdu je nemožné se do filmu ponořit. Válečné scény jsou vyloženě směšné a bez špetky náznaku nějaké epičnosti. Mluvící drak je nepřijatelný, ale i tak se tam kouzlí víc jak v původní animované verzi. Nový Lví král byl sice bezduchý a už ho nechci nikdy vidět, ale aspoň to CGI v něm stálo za to – holt Niki Caro a Jon Favreau na režijní stoličce je sakra rozdíl. Neochota studia Disney trochu riskovat a podporovat originální projekty je ostudná a na další trapné adaptace milovaných a dodnes skvěle fungujících animáků jim dlabu.(11.9.2020)

Tam, kde funguje animák alebo písané legendy, nemusí v hranom filme, aspoň v tomto filme to nefunguje. Tvorcovia akoby nevedeli, čo majú robiť, celý projekt pôsobí nasilu. Určite sa mu nedá uprieť snaha, vzťah otca a dcéry má svoju silu, aj kostýmy sú na úrovni, lenže všetko je vyrátané na efekt. Dokonca ani akcia nefunguje ako by mala. Nejde však o prepadák, Mulan si určite nájde svojho diváka, predpokladám, že tú nižšiu vekovú kategóriu.(14.9.2020)

• Jinny

Co filmu musím nechat, tak je pěkná vizuální stránka. A tady pochvaly končí. Mulan je podivně sterilní film, který se snaží o jakýsi realismus, ale zároveň je to Disney, takže ve filmu musí být akce, ale ne krvavá. O co líp působí animovaná verze, která nezakrývá, že se jedná o pohádku. Samotná Mulan je jedna z dnešních nesnesitelných hrdinek, které musejí být speciální sněhové vločky s vrozenou mocí, lepší, než všichni ostatní - a její síla je samozřejmě bojovná síla typická pro muže, protože ve skutečnosti nasrat na skutečný feminismus, ženy samy o sobě a jejich síla nejsou dost dobré. Zkrátka další z řady filmů poslední doby, které se tolik snaží uspokojit co nejvíc uřvaných internetových skupin, až je z něj univerzální hnědá omáčka, která neohromí nikoho.(18.9.2020)

K hrané verzi Mulan jsem přistupoval s čistým štítem, a proto jsem se ("pro klid na duši") rozhodl zhlédnout i původní film, abych měl nějaké srovnání. Na rozdíl od nové Knihy džunglí a Lvího krále je hraná adaptace Mulan v mnohém jiná než její animovaný předchůdce, což má svoje plusy i mínusy. Humorně-pohádková linie filmu byla vcelku nenásilným způsobem nahrazena především válečně-dramaticko-akčním rozměrem a došlo i na jistou obměnu obsazení (zde jsem velmi ocenil přítomnost čarodějnice). Snímek nabízí několik audiovizuálně působivých sekvencí (lavina či setkání Mulan s čarodějnicí), zatímco dějově je poněkud střízlivější a místy je až příliš okatě protkán feministickým nádechem. Na druhou stranu však oceňuji práci s kamerou a příjemný hudební doprovod. Osobně si myslím, že si nová Mulan rozhodně zaslouží příznivější ohodnocení.(5.9.2020)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6