Papírový dům (Netflix verze)

• Španělsko La casa de papel (Netflix version) (více)
Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní
Španělsko, (2017–2021), 38 h 55 min (Minutáž: 41–76 min)

Tvůrci:

Álex Pina

Álvaro Morte, Úrsula Corberó, Alba Flores, Itziar Ituño, Jaime Lorente, Miguel Herrán, Darko Perić, Paco Tous, Esther Acebo, Pedro Alonso, María Pedraza (více)

Série(5) / Epizody(48)

salamandrr

Pěkný a podařený, nicméně je to natahovaný až hanba a geniální profesor myslí na všechno až na labilnost svých svěřenců... Kdyby si nabral nějaké legionáře, tak by vše bylo bez problémů, ale on nabere partu labilních podivínů, kteří mu kazí na co sáhnou. Nicméně, je fajn se na to koukat S1 a S2. S3,4 - viděno jen pár dílů, dle mého názoru nemá smysl to sledovat a kazit si zážitek původního seriálu. ()

Kingjiri

1. a 2. SÉRIE: Za mě v podstatě celej hotovej seriál, kdy to, na čem se děj zakládal (vykrádačka státní tiskárny cenin), bylo taky dokončený a vlastně i pěkně ukončený. Jako celek skvělá seriálová podivaná, ale první série je přece jenom ještě o fous napínavější. Ve chvíli, kdy se zjistí Profesorova identita, totiž napětí trošičku ubylo. Objevilo se sice několik logickejch nesrovnalostí, ale to už je standardně daň u každýho námětu, kterej stojí na precizně vymyšlenym plánu. Sem tam jsem měl pocit, že se děj trochu zbytečně natahuje, ale jinak jsem byl se všim naprosto spokojenej. Pátá slabá hvězda za napínavou atmosféru, skvělej nápad (stavějící na poměrně kontroverznim způsobu, jakym je vedená celosvětová ekonomika tj. "tisknutí peněz") a zajímavě pojatý strany lupičů a policistů, kdy se jednoznačně nedalo určit, která ze stran je víc záporná nebo kladná. 90% 3. až 5. SÉRIE: Pokračování neni špatný, ale většina originálních nápadů už byla značně vyčerpaná prvníma sériema. Profesor tak opět tahá jeden geniální plán za druhym, tentokrát má však často jeho plánování už hodně blízko do předvídání budoucnosti. Všeho je víc - rukojmích, protivníků, rozsáhlosti loupeže, ale nějaký aspoň zdánlivý uvěřitelnosti už je dost málo (zejména chování postav, kdy např. vztah Profesor - Alicia v poslední sérii byl fakt neuvěřitelnej). Ono teda vztahový záležitosti mezi postavama byly už docela hardcore, poněvadž snad už nebyl v Profesorově bandě nikdo, kdo by nebyl zamilovanej do svýho kolegy nebo kolega do něj, taková trochu telenevola už. Nejmíň nadšenej jsem byl z množství flashbacků a ačkoliv ty s Berlínem měly svuj důvod, u většiny z nich jsem měl pocit, že byly natočený jenom proto, aby se Berlín zase objevil na obrazovkách. Samotnej závěr vcelku fajn (SPOILER: byť si myslim, že závěrečnej podfuk s falešnym zlatem, na kterym stavěla dohoda Tamaya a Profesora, by stejně media vyšťouraly a nikdo soudnej by na tuhle dohodu nepřistoupil ... kdyby Profesor zlato našel a vyměnil ho za svobodu pro svojí bandu, byl by závěr mnohem lepší KONEC SPOILERU). Ale zatimco první dvě serie jsem hltal jeden díl za druhym, u zbývajících sérií mi stačilo pustit si pár dílů za týden, to asi vypovídá o všem. ()

Razzor_82

Heist fenomén o rodinné partičce sympatických zlodějů, kterým překvapivě fandíte a přitom to jsou vlastně teroristé. Profesor s jeho studenty hraje chytré šachy s celou španělskou armádou. První dvě série jsou geniálně strategicky naplánované. Třetí série jde do akce s velkou výzvou. Pak následuje jakási nadstavovaná kaše Netflixu za účelem vyražení peněz z neskutečné popularity seriálu. Poslední dvě série jsou ale už jen přehlídkou absurdních zvratů s prvky nekonečné milostné telenovely. Špatná volba odstranění populárních postav ze seriálu a hodně velké tříštění díky otravným flashbackům. 7/10 ()

Jakubik

Papíráči jsme doma naprosto propadli. Samozřejmě tu jsou situace, které postrádají logiku nebo jsou tak vyhrocený do absurdna, že nejsou uvěřitelný což občas kazí dynamiku, ale celkově to funguje velmi dobře. Napětí by se tu dalo krájet na kila. Výborné herecké obsazení, které opravdu funguje to jen podtrhuje. Tohle se Španělům a Netflixu povedlo. První dvě řady jsou TOP. Třetí až pátá je jako na houpačce. Tam se dalo spousty věcí vypustit nebo udělat trochu jinak. Je tam znát ten nafouknutý rozpočet. Sečteno podtrženo za mě výborná zábava… ()

AloeB

Původně neuvěřitelné dílo dlouhé pouze dvě série se vinou nenasytných fanoušků a nejmenovaného audiovizuálního monopolu rozrostlo o zcela zbytečnou kopii původních dvou sérií, která sice zabaví (a baví velmi), ale zároveň staví hodnocení seriálu do schizofrenní pozice, kdy tu na jednu stranu máme geniální scénáristickou hříčku s pár chybami a generické pokračování, kde postavy nejenže podruhé vstupují do stejné řeky, ale na rozdíl od posledně si zapomněly šnorchl a rukávky. S plným vědomím scénáristů, kteří zcela přirozeně nechají geniálního profesora navést bandu mentálně nestabilních a konfliktních čičmundů na ten největší heist na světě, protože jinak by nemohli děj, který by šel rozplácnout do jedné max dvou sérií vykrmit nekonečnem žabomyších válek mezi jednotlivými protagonisty, kteří jsou i v případě toho největšího ohrožení života schopní dohádat se kvůli sebemenší 3,14čovině. Samozřejmě nikdy to není problém, neboť geniální El Profesor by snad našel důmyslný plán i na to, kdyby Denvera během loupeže rozbolel zub moudrosti. Třešničkou na dortu je samozřejmě to, že se nějaký finanční dopad činu lupičů začal řešit až tak v posledních dvou epizodách páté série, byť by i měla být evropská ekonomika v trapu už od dvojky. A protestující dav zůstal jen davem v pozadí. O vykonstruované kritice systému, jejíž založení na strawmanovi v podobě nesmyslného mučení vyčnívá v celé té komplikované síti Profesorových plánů jako sáňky v létě, se raději ani nezmiňuju. Inu, je toto ale problém? Seriál mě i přes bažilion drobných chyb bavil velmi, cením si minimálně první dvě série, ale i pokračování má spoustu neskutečně dobrých nápadů, nehledě na senzační nové postavy jako je vole Palermo, Pamplona, Bogota či Marsella. Je sice škoda, že se skvělý rukopis Álexe Piny po několika epizodách tvrdě zautomatizuje, viditelné je to hlavně v navazujících sériích, kde už divák, naučený originálním seriálem, prostě očekává, že se na každý problém vždycky najde nějaký ten tríček; zvlášť když je většina těch problémů vatově vykonstruovaných a skutečné plot-twisty přicházejí pravidelně až v posledních epizodách. A i ta slibovaná "guerra" byla spíš jen důvodem k dalším a dalším vztahovým problémům, jako bych sledoval Elite a ne akční seriál. Má tedy smysl seriál vidět? Jistě, ideálně celý, nuda to není, ale veledílo? Nevím... ()

PedroPo

Až na poslední tři díly, vynikající. Pak trochu padá řetěz, události se dějí spíš tak, aby vyhovovaly plánovanému konci, než že byste je očekávaly v realitě. Ale jinak perfektně natočené i zahrané (Profesor, Denver nebo Raquel). A nesmím zapomenout ani na Úrsulu Corberó, která jistě zůstala v myšlenkách nejednoho chlapa. Prostě Španělé umí a byl jsem moc mile překvapený, jakou quality TV jsou schopni dodat. ()

einar

Zážitok. Síce pár nepravdepodobných náhod, avšak tak ako lupičom pomáhajú tak im aj škodia. Obávam sa čo bude po tretej sérií a či ju vôbec chcem pozerať, seriál dôstojne skončil druhou sériou a nemusel dalej pokračovať. Ale dialogy, hudba,, tkamer žiadna vata a takzvané filler epizódy krásne to odsýpalo. Najlepšie postavy: Berlín - proste pán, Tokyo a Profesor ()

Maximilianus

TOPKA zo španielska. Už prvý diel vás vtiahne úplne do deja a nepustí v podstate vôbec. Niektoré postavy si zamilujete hneď, niektoré neskôr. Ale túto partičku prosto musíte milovať. No a ten Arturito. Najradšej by ste ho zabili, ale potom by to nebolo také zaujímavé. Prvá séria super štart, druhá séria pecka, pre mňa zatiaľ vrchol tohto seriálu. Tretia séria mala pomalý rozjazd a bolo vidieť, že tvorcovia chcú divákom naservírovať aj to, čo poznajú a milujú, ale aj niečo nové. Tri ďalšie postavy, ktoré pribudli k starej známej partičke neboli (okrem Palerma) dostatočne predstavené a celkovo mi táto séria pripadala podobne ako celý Profesorov plán na novú lúpež. Tak, že tvorcovia nemali dosť času premyslieť všetko do detailov a preto to občas škŕipalo. Ale najväčší problém som videl v tom pomalom rozjazde. Záver bol však už lahôdkou presne na štýl La casa de papel a keďže karty sú už rozdané, podobne ako v druhej sérií, čakám aj od tej štvrtej veľké veci. 4. séria: Podobne ako 2. rozvíja tú predchádzajúcu, dopĺňa ju a prekonáva. Mám dojem, že Part 4 bol zatiaľ najakčnejší, dokonca by som sa nebál povedať, že aj najlepší, ale predsalen 2. séria je 2. séria. Je tu menej plánu a hry na mačku a myš, ale aj tieto prvky tu sú. Tím ako vždy perfektný, je tu opäť pár zvratov a prekvapení. Som rád, že Marseille dostal viac priestoru oproti 3. sérii, pretože je to skvelá postava. Arturito opäť vymýšľa, ale skutočným nepriateľom je tu ten hajzel Gandía. Prvé tri diely boli výborné, ďalšie štyri masaker, len ten posledný mi tam nejako nezapadal. Bol síce tiež kvalitný, ale pripomínal mi skôr nejaký z prvej série a hlavne mi pripadal ako niečo, čo sme už videli. Taktiež mám vzhľadom na súčasnú Covidovú situáciu obavu o prípadné pokračovanie, kedy a či vôbec sa nejakého dočkáme. Vraj je ale podpísaná zmluva na ďalšie dve série, tak snáď bude. 5. séria: Tak, a záver seriálu je tu. Musím sa priznať, že sa mi prvých päť dielov páčilo viac ako tých záverečných. Tu už sa nedalo ani povedať, že by bol plán nereálny, ale zo scenáristického hľadiska bol veľmi nedotiahnutý a aj osudy postáv boli dosť nereálne nemastné neslané. Ale dajme tomu, v rámci seriálu to bolo ešte akceptovateľné a išlo o celkom dôstojné zakončenie. Čo sa mi však páčilo bol väčší priestor pre postavy mimo banku, ako Benjamin, Marseille a srbi, a konečne zaradenie Pamplonu/Pamplony do tímu. Myslím, že od tretej série sa tam v pozadí stále motal, ale nikdy nedostal priestor a až teraz sme ho konečne mohli viac spoznať. Podľa mňa škoda a mohol dostať viac priestoru od začiatku. Berlinov syn a Tatiana ma veľmi sklamali. Inak fajn a teším sa z tohto seriálu. Postavy boli výborné a som rád, že som s nimi mohol zažiť tieto dve veľkolepé lúpeže. ()

Aleix

Tohle se moc povedlo. Skvělý nápad ze španělské dílny ,hned po prvním dílu mě napadla asociace s reservoir dogs a to to je dostatečný argument. Jak to tak bývá u seriálů některé pasáže byly slabší ,ale většinou to zachránila nějaká bomba na konci dílu ,kdy jsem se nemohl dočkat nové kapitoly. Nejvíc se mi líbí postavy. Přízvuk Nairobi ,vypravěčství Brelína a v poslední sérce užasnej sudaca Palermo. DPM ()

ER

Neskutečně přítažlivý seriál,který dokáže sladit akční atmosféru s psychologií postav.Zároveň nabízí pelmel vztahů,které dokáží vyvolat hutné napětí a drama.Excelentní herecké výkony,kamera a zvuk řadí seriál do čela mezi nejlepší. A i když je znát, že v rámci dramatizace je pár věcí "přikrášlených" dá se to odpustit (platí pro 1. a 2.sérii). ()

Ergon

Parta lupičů, která si mě ihned získala. Z vyvrhelů se stali hrdinové. Perfektně promyšlený scénář, akce, jeden zvrat za druhým. Husí kůže. Dokonalá šachová partie. Nemám slov. Řadím do TOPky. ()

CommanderCZ

"O partigiano, portami via, o bella, ciao! bella, ciao! bella, ciao, ciao, ciao!" ...o bella, ciao! bella, ciao! bella, ciao, ciao, ciao!!! ()

bearmeedek

Příšerná zhovadilost, která lidem podsouvá, že nejhodnější stvoření na světě jsou debilové. Začátek nebyl špatný, ale to jsem netušil, čím nás budou vytrvale krmit dál. Dost jsem se vybrečel v okomentování jednotlivých sérií. Po ukončení (bohužel ještě nebude konec) musím jen rychle utíkat ven z těch sraček ... ()

young man

taková o něco lepší kobra 11 edit: po letmém zhlédnutí pár dílů z pozdějších sérií, musím říct, že je to naprostá kokotina :-). ()

Anayka

Jedná se o seriál španělský, nikoliv americký, a takto je k němu potřeba přistupovat. Pak je to výborná podívaná a dnes už nese status kultovní. ()

Mitisko

První série je za mnou a ještě se mi nikdy nestalo, že by jsem našel serial, který můžete koukat od prvního dílu anebo od 13teho hoře dole a o nic nepřijdete, protože je to dokola to samé a vrcholné špičky děje se točí kolem toho kdy už konečně půjdou dovnitř... Další co mi utkvělo v paměti bylo to, že každý s každým chce šukat aj holky s holkama... Na tom by nebylo nic nekoukatělné, ale celek to působí jako akční Esmeralda kde chybí hlavní hrdinka a proto tu máme několik charakterů z kterých všichni stoji za hovno. Jediná věc která nezklamala je homo lobby co by to byl dnes za serial kdyby jsme tam neměli nějakého gaye a po dokoukaní první série vám zůstane v hlavě díra od smíchu velmi "charismatického" Miguela Herrána... Jdu blejt velebnosti a takové hodnocení, kam ten svět spěje... ???? ()

Hashirama

No es perfecta, pero la adoro. To nejlepší z Tarantina, Ritchieho, Scorseseho a dalších napumpované v dvaadvaceti hodinách režijní a scenáristické virtuozity, perfektně zacíleného hereckého podání a těžce rozdýchatelné atmosféry plné napětí, emocí a epiky. Absolutní nářez, seriálový opus magnum. ()

Dahmer zavraždil Bridgertonovi

Dahmer zavraždil Bridgertonovi