Ten dvanáctý

• Česko Dvanáctý muž (více)

Z dvanáctičlenného týmu, který je vycvičen k likvidaci nacistických strategických cílů v Norsku, přežije zradu pouze jeden. Čeká ho ale nejtěžší úkol jeho života. Musí zraněný uprchnout do Švédska přes nemilosrdnou severskou divočinu s pronásledovateli v zádech... (TV Prima)

progression

Dechberoucí severské válečné drama podle skutečného příběhu, oslava hrdinství, vnitřní síly i soudržnosti. Drsné přírodní scenérie, působivá hudba a kamera a výborné herecké výkony a i když příběh chvílemi balancuje na samé hranici uvěřitelnosti, je pravda, že život někdy dokáže "páchat" neskutečné příběhy a to, co se zdá být absolutně nereálné, ten reálný obraz opravdu má, i když někdy pro diváka možná scénáristicky i režijně mírně "přikořeněný". ()

Pedross800

Super válečnejj survival a doporučuju všem co budou unavení z letních veder jako zaručenej lék, tenhle film totiž musí svou mrazivou zimní atmosférou zchladit každého bez výjimky. A souhlasím s hlavním hrdinou, ten chlap jen toužil utéct a přežít, opravdoví hrdinové byli ti, co mu k tomu zázračnému útěku pomohli. ()

JohnSmith

Nebylo to vůbec špatné, jen možná zbytečně roztahané. Na místě je srovnání s Bílým peklem, které pro mě je v tomto žánru naprostý top. ()

Killda

Tohle mohl být silný film o lidech, kteří i v té nejvyhrocenější situaci pomohli dobré věci. Bohužel ale prožíváme příběh pasivní postavy, kterou si ti skuteční hrdinové předávají jako štafetový kolík. Ten dvanáctý je tak jasnou ukázkou toho, jak je důležité promyslet point of view vyprávění. Tady tvůrci bohužel zvolili to jasnější, ale méně funkční řešení. 6/10 ()

Autogram

Veľmi silný príbeh, až silná rozprávka a určite najstudenejší vojnový film. Niekedy sme to mali tak, že najviac vydrží sovietsky vojak, ale tu najviac vydržal vojak nórsky. A to nielen zimu, mráz, chorobu, dlhodobé ubytovanie v jaskyni alebo len tak pod snehom, ale aj prejsť cez hory bez nôh a bez ľudskej pomoci. –––– Ja osobne som sa postaral, aby to bolo prešetrené, že za týchto okolností v arktických vodách neprežil. ()

zsn

Severský revenant❤️ Pane bože, to bylo tak úžasný! Tak neskutečný a to víc, že to byla skutečnost. Tak bohatý, byť nelibý osud. Některé entity mají opravdu na co vzpomínat. Velice povedené - zjev vyhladovělého muže, stále překvapující Tudorovec, který měl bravurní němčinu, a hlavně konečná spanilá jízda s místním "dobytkem". To byla naprostá síla. Nedokážu si představit ty emoce, prožít to a přežít tuto hru o život. To pak člověk musí být zákonitě pyšný sám na sebe. A propos - všechna čest především těm, kteří mu pomáhali. To se dnes nevidí, a to nejsme limitováni pohrůžkou smrti. Dokonalí Seveřané❤️❤️❤️ Jeden z nejlepších válečných a "zimních" filmů. ()

Maynard.

Brr, tak tohle je skutečně jeden z nejmrazivějších filmů, kterej sem zatím viděl, a to už sem toho viděl fakt dost :o). Přirovnal bych to k Bílému peklu, až na to, že tady není jeden člověk závislí pouze na sobě, nýbrž v podstatě celej film na pomoci ostatních. Hned od začátku film jede na plný obrátky a zastaví se vlastně až na konci. Tím, že je to tak trochu i souboj dvou mužů (jeden se skrývá a nácek ho nemůže najít), tak to má takovej ještě lepší rozměr z pohledu nácků. Válka je svinstvo, ve který umřelo milióny lidí, věřím tomu, že spousta příběhů by mohlo bejt ještě krapet zajímavější, ale tenhle je asi ten TOP v Norsku. Jo a při skouknutí si rači oblíkni svetr navíc, páč i z tý telky na mě normálně lezla zejma jako ta malá čubka z Kruhu :o) ()

sedm.1

Ten dvanáctý je takové fantasy dobrodružství, které jsem skutečně nemohl brát ani na chvíli nějak vážně, neboť nesoudnost tvůrců zde dosahovala opravdu až směšných výšin. Čím tu totiž nechali projít ústřední postavu, a nechat jí to vše nakonec i přežít, tak to jako pěkný hovno, to by nedal ani Chuck Norris v top formě, takže za mě jde prostě jen o netolerovatelný blábol, který navíc ale nezachraňuje ani jeho zpracování, trpící přemrštěnou stopáží, častými výkyvy zábavnosti, kostrbatým dějem a v neposlední řadě i nesympatičností jak postav, tak nevýrazností jejich hereckých představitelů. Akce je pak opravdu málo, efektů to samé a zásadní negativum shledávám v emoční prázdnotě, kdy mi byl jak osud hlavního hrdiny, tak všech těch odbojářských Norů, co mu pomáhali, zcela ukradený, což považuji za vážně silný nedostatek. Celý film tak alespoň částečně zachraňuje nádherné prostředí, působivá zmrzlá atmosféra a chvílemi fungující napětí, každopádně můj výsledný dojem z této podívané není i tak skutečně dobrý, a i když tedy nemohu tvůrcům určitě upřít snahu, tak mě toto ledové sci-fi prostě neoslovilo a nebavilo mě. ()

kenkaku

Thomas Gullestand si při natáčení užil. To je bez debat. Už jen koukat na ten bílý hnus dvě hodiny mi způsobilo omrzliny. Čím si to u mě ale film zabil bylo tvrzení o tom jak hrozně je to skutečný příběh. Ty totiž je prakticky nutně nějak scénáristicky vytunut. Jinak by to byla nekoukatelná nuda i se sebevíc kulervoucí zápletkou. Možná kdyby se návratu věnovala jen 1/2 filmu a zbytek byl o tomu proč operace “Martin Red” selhala, bylo by to zajímavější. Takhle je tam až nezdravě příliš extrémních fyziologii (a fyziku) podpírajících scén na straně jedné a dlouhých, nudných scén, kde se hraje na drama a přitom kvůli jasnému výsledku (fakt je nutné 5 minut pomalu prohledávat seník, když víme že ho stejně nenajdou?) na straně druhé. Tedy… scénář nic moc, ale natočené je to dokonale. Rozhodně lepší průměr. ()

bari68

Zatiaľ jednoznačne moja TOP 2018. ..... Priznám sa ( a asi niesom jediný), ktorý by pri neznalosti, že ide o film inšpirujúci sa skutočnými udalosťami jedného človeka, si hovoril, že ten scenár je už trošku moc...až rozprávkový, že to nie je ani možné. Severská kinematografia znovu zabodovala na plnej čiare a ukazuje diametrálny rozdiel, keby sa tieto udalosti natočili v produkcii amerického štábu. Verím tomu, že z onoho gró, čo robí tento film takmer vybrúseným diamantom by zostal len patos. ()

Pttak

Jako váhal jsem 4 nebo 5 hvězd. U mě je to, tak něco mezi tím. Nakonec jsem se, ale přiklonil spíš k té druhé variantě. Film je fakt plný drsných scén od vyhrabání se zpod laviny, až po řezání si vlastních prstů na noze, či šílených i uklidňujícich se snů při bolesti způsobené gangrénou. Na druhou stranu jsou místy i moc hezké záběry na zamrzlou Norskou krajinu. Thomas Gullestad tohle zahral bravůrně, jeho modrý oči a vyzáblá tvář s velkými zuby tomu dávají tu pravou atmosféru boje o přežití. Chvílemi mi to připadalo vážně jako Revenant, ale to rozhodně vůbec není na škodu, protože to je také výborný snímek. ()

panWolf

Srovnávám s Štvanci. je to ho dně podobný ,ale teď se všechno točí tak nějak špinavějc. A hlavně ,Jonathan mi připadá ,jako by McDowellovi vypadl z oka. Za mě 100%. ()

Hanys_

Takhle. Silný příběh, ale nepodařilo se ho tady tak úplně prodat. Ta beznaděj a mráz na mě prostě z obrazovky nedýchly, abych z 12th Mana měl nějaký dlouhodobější zážitek. Asi vůbec nejvíc mě zaujal JR Meyers jako cílevědomý nacistický ohař. ()

Janega

Pútavý a zaujímavý film podľa skutočnosti, ktorého kvality trochu zráža pridané filmové klišé z holyvúdskych filmov. Poznáte to, všetko na poslednú sekundu, situácie sa riešia deus ex machina. Filmu by prospela menšia dĺžka. ()

kolemjdouc

zde je příklad že i na malém jevišti se dá zahrát velké divadlo.Jsem spokojená se scénářem kamerou i výkony herců.Bylo zmíněno Tromso.Když si o něm něco najdete, tak tam mrznou lidi pomalu na stojato když udeří mrazy.Minimum válčení.Vše se soustředí na jednu osobu.Vzdáleně mi to připomíná film Kříž cti.Tam taky hrál svoji roli mráz. ()

Disease

Norský Meresjev dokáže upoutat pozornost po celou stopáž a navzdory tomu, že je od začátku jasné, že to dopadne dobře, byl jsem místy silně napnutej. ()

nylo

Nejčastější komentáře během sledování se scvrkly na - au, uf, to bych nedal/a, on tam jako ještě leží?, to asi bolelo, ty vole, nevypadá moc dobře - osobně jsou pro mě filmy typu "musím přežít" obtížnější než kdejaká kuchačka a tento není vyjímka...i přes trochu statičnosti od půlky, stále má napětí, dramatičnost a polární záři....film o muži, který se stal symbolem a semknutím národa (bych chtěla vidět někoho z těch našich moderních symbolunosičů této doby, jestli by na něco takového, byť třeba jen z části a je jedno ve které kladné roli, měli koule) 85% ()