• Nový Zéland

• Kanada

Rodinný / Fantasy

USA, 2019, 112 min

• Matty

Hlavním hrdinou animovaného Dumba bylo slůně. V hrané verzi Tima Burtona je slůně především atrakcí v šablonovitém příběhu několika fádních postav, které paradoxně trápí, že někdo využívá zvířata jako atrakce. Jinak jde o zcela rutinně zrežírovaný film bez jiskry a (překvapivě) taky bez pamětihodných vizuálních nápadů a (skoro) bez humoru. Původní disneyovka je o hodinu kratší, mnohem kouzelnější, dojemnější a obsahuje scénu s růžovými slony (ke které Burton jen krátce odkáže), napsanou zřejmě pod vlivem absintu. Čili sobě a svým dětem raději znovu pusťte Dumba z roku 1941. 50%(30.3.2019)

Mám rád Tima Burtona. Jako režisér sice v posledních letech nesázel jednu pecku na druhou, jeho zajímavý vizuální styl je ale poznat i v jeho slabších kouscích (i to Big Eyes díky tomu není úplný peklo) a byl to právě on kdo v roce 1989 nakopl Batmana, v roce 2005 natočil výborného Karlíka a továrnu na čokoládu a v roce 2010 natočil perfektní Alenku v řiši divů. Burton od té doby nasázel různé snímky od těch méně slabších (Temné stíny, Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti) po těch více slabších (Frankenweenie, Big Eyes). Nic krom Big Eyes nebylo úplným průserem a třeba takový Sirotčinec slečny Peregrinové byla velice příjemnou fantasy, ty staré časy Burtonových pecek ale chyběli. Když poté bylo prozrazeno, že dalším Burtonovým filmem bude hraná adaptace Dumba začal jsem se těšit. Jeho hraná Alenka v říši divů je pořád mým nejoblíbenějším Burtonovým filmem a Burtonovy vždy sedli zvláštní příběhy se zvláštními postavy, tudíž by se mohlo zdát, že je pro něj příběh slůněte s ušima tak obřími, že s nimi umí lítat ušit na míru. A nakonec.... dorazil nejlepší Burtonův film od začátku dekády! Ano, Burtonův Dumbo je podařená výpravná trochu temnější pohádka, která se sice zároveň drží jistých trademarků Disneyovek, zároveň se ale přece jen tak trochu vydává svým směrem.... nebo spíš Burtonovým směrem. Srovnávat Burtonovu Alenku v říši divů a Burtonova Dumba nebudu, na tom, že je ale Dumbo nejlepší Burton právě od Alenky si trvám. Burton si stejně jako u Alenky vyrve jen základní dějovou páteř a jinak se vydává svým směrem. Tak především zatím co v Dumbovi hráli prim zvířecí Dumbovi kamarádi jako myšák Timothy Q. nebo gang vrán, v hraném Dumbovi se kromě Dumba sice objevují zvířata, rozhodně ale nejsou tak chytrá a už vůbec ne tak aby spolu mluvili. Prim se tu tak soustředí hlavně na pro film čistě vytvořené lidské postavy. Fanoušci originálního animáku to může mrzet ale lidi jako já, kteří sice originální animák uznávají ale neskáčou z něj do nebes dost pravděpodobně budou radši. Primární úlohu tu má šest lidských postav: veteránský otec Holt Farrier (Colin Farrell), umělkyně Colette Merchant (Eva Green), podnikatel V. A. Vandevere (Michael Keaton), principál Max Medici (Danny DeVito) a Holtovi děti Milly (Nico Parker) a Joe (Finley Hobbins). Kromě nich se ve filmu objeví i vedlejší/ spíše humorné postavy, které jsou sice zajímavé, zajímavější je ale primární šestice. Holt Farrier je sympaťák od pohledu a to především díky vždy solidnímu výkonu Colina Farrella. Eva Green je jako vždy sympatická a především sexy, oba dětští herci jsou sympatičtí, Michael Keaton je jako záporák velice solidní ale především... Danny DeVito je zpátky ve hře! Po hodně dlouhé době se DeVito vyskytuje ve filmu a je v něm plný života. Jeho Medici je navíc pravděpodobně nejzajímavější postava filmu a je tak fajn, že DeVito po letech zase dostal výraznější úlohu ve větším filmu. Malý Dumbo je jinak CGI roztomilý miláček a dost možná nejroztomilejší CGI postavička za hodně dlouhou dobu. Dost pravděpodobně je za vinou vysoký rozpočet, ten sloník je ale boží. Divák ho pozná od jeho narození, chápe jeho trápení, prožívá s ním chvíle radosti a scény kdy se svými super-uši lítá jsou prostě parádní. Na hraném Dumbovi zbožňuju jeho stylizaci- Burton je za kormidlem a místo pohádky o slůněti sklouzává k vážnému dramatu. Humorné pasáže ve filmu jsou, ve výsledku je jich ale opravdu málo, zvláště v kontrastu s jinými Disneyovkami. Celé to má parádní vizuál, který Burton dokáže vytěžit i ve svých horších filmech. A především je film plný kamerových moneyshotů, které má na svědomí Ben Davis- chlapík stojící už za Strážci Galaxie, Doctorem Strangem, Třemi billboardy kousek za Ebbingem nebo letošní Captain Marvel. Jestli nějaký kameramani sypou moneyshoty z rukávu, Davis patří mezi ně. Chvílemi až depresivní pohádka, kterou táhne nahoru fakt, že je jiná a jde si svojí cestou. Burton servíruje svůj nejlepší film od začátku dekády, všichni herci jsou božsky obsazeni a na své postavy padnou, malý Dumbo je cute, Davisova kamera sype moneyshot za moneyshotem+ nejlepší soundtrack Dannyho Elfmana od Terapie láskou. Tu plnou palbu to dost možná sice má s odřenýma ušima Dumbovi velikosti, rozhodně ale stojí za to to vidět..... Ucho nahoru!(28.3.2019)

Na snímku Dumbo Vás okrem roztomilého sloního mláděte zaujme především úchvatná vizuální stránka, která působí krásně staromilsky a zároveň pohádkově. Bohužel, pod touto naleštěnou schránkou se nachází zoufale průměrná režie, banální děj a nezajímavé postavy, které z nějakého podivného důvodu dostávají více prostoru, než náš létající sloní hrdina Dumbo. Jistě, několik památných scén se zde sice najde (olbřímí bublifuk ve tvaru zvířat), avšak ani to nestačí na alespoň solidní filmový zážitek. Jako by si režisér Tim Burton nebyl jist, pro koho vlastně celý film točí, pročež se ve finále budou nudit jak velcí, tak i ti nejmenší. Je to vážně veliká škoda, jelikož tak nádherně roztomilý slon by si zasloužil mnohem lepší a procítěnější hranou celovečerní verzi. (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „You're a miracle elephant, Dumbo.“ (1.4.2019)

Kdyby byla možnost dala bych tři a půl hvězdičky, čtyři dát nemůžu, jelikož tomu něco chybělo. Měla jsem pocit, že Tim Burton při točení tohoto snímku měl nějaké omezení, jakoby to nebyl ani on. Navíc se film neustále rozděluje pro dvě skupiny diváků - dospělí x dítě. Místy tam jsou rozkošné a vtipné scény, které pobaví malé děti, ale pak se náhle objeví ty temnější a depresivní, které by dle mého názoru dítě nemělo vidět. Dumbo je opravdu rozkošná postava a možná problém byl v tom, že se dějová linka hodně soustředila na lidské postavy než na zvířecí. Obsazení mi udělalo radost, Colin Farrell nezklamal, Eva Green se k Burtonovi hodí (že by druhá Helena B.C.?), jenom v téhle roli mi připadala na pohled maličko "tvrdá", byť se mělo jednat o kladnou postavu. Nejlepší z obsazení jsou bez pochyby děti Milly a Joe, skvěle zvolení herci. Na konci ukáply dvě slzy, ale i tak má Burton daleko lepší filmy. Animovaný film jsem viděla za celý život asi dvakrát a nikdy jsem k němu moc nenašla cestu, pamatovala jsem si scénu s děsivými růžovými slony, které tvůrci nakonec do tohoto filmu také zakomponovali, za což dávám velké plus.(31.3.2019)

• drake31

Dumbo prináša sklamanie. Očakával som emotívne, magické, dobrodružstvo s rozmilým, malým sloníčaťom a dostal som len to malé roztomilé sloníča. Vizuálne to škrípalo. Príbehovo toho moc ponúknuté nebolo. Na konci filmu som mal viac otázok ako odpovedí. Toho fantastického castu je preškoda, čo už. Ak mám byť úprimný, viním seba samého. Keď som sledoval záverečné titulky, pleskol som sa po čele, rozmýšľajúc nad tým ako som mohol mať také pozitívne očakávania od dua Burton & Kruger. Moja chyba, no zas na druhú stranu film teda veru nestojí za cenu lístku do kina.(30.3.2019)

• Nico Parker

• - Natáčení začalo v červenci 2017, natáčelo se v Anglii (Buckinghamshire a Bedfordshire). (Varan)

• - Celosvětová premiéra proběhla 11. března 2019 v Los Angeles. (Varan)