• Kanada

• Austrálie

• Nový Zéland

Rodinný / Fantasy

USA, 2019, 112 min

Tim Burton. Komerčný kalkul. Dve veci, ktoré sa stále častejšie a častejšie spájajú dohromady. Aj keď má Tim na konte BATMANA, ktorý je vlastne jedným z najväčších príkladov komerčného využitia filmu, stále si zachovával akési to svoje umelecké videnie. Tu rozhodne chýba. Toto nieje film Tima Burtona, ale Disneyho štúdia, ktoré zjavne začína zakopávať stále častejšie a častejšie ( viď nedávny nie veľmi veľký komerčný a kritický návrat Mary Poppinsovej ). Minimum emócií ( a pritom si to príbeh žiadal ) a maximum zdĺhavého všeobecného prehrávania všetkých okolo tohoto filmu.(31.3.2019)

Animovaný film Dumbo (1941) byl v každém případě lepší, protože vyprávěl příbeh z pohledu mluvících zvířátek. Hraná předělávka dává zbytečně velký prostor lidským postavám, které jsou šablonovité a neúměrně se tím natahuje délka. Hlavním hrdinou mělo zůstat zkrátka slůně s velkýma ušima a lidští herci měli být pouze kulisou na pozadí.(12.9.2019)

Původní animák je absolutní dokonalost. Původně maličkatý film, který ani neměl být celovečerák, pravidelně dojímá už celé generace a je jednoduše báječný. Srozumitelný malým i velkým. A bohužel jeho hraná verze přesně taková není. Burton se sice obklopil zajímavými lidmi, příběh je rozepsaný ideálně tak, aby dokázal zaplnit téměř dvojnásobnou stopáž oproti originálu. Ale nefunguje to. Hraný Dumbo není ani dojemný, ani hravý, ani dostatečně pohádkový, a dokonce není ani vidu ani slechu po pověstném "Burton-touch". Je mi líto, ale ani Eva Green nebo Michael Keaton ve skvělých kostýmech nedokáží zázraky.(15.2.2020)

Mám rád Tima Burtona. Jako režisér sice v posledních letech nesázel jednu pecku na druhou, jeho zajímavý vizuální styl je ale poznat i v jeho slabších kouscích (i to Big Eyes díky tomu není úplný peklo) a byl to právě on kdo v roce 1989 nakopl Batmana, v roce 2005 natočil výborného Karlíka a továrnu na čokoládu a v roce 2010 natočil perfektní Alenku v řiši divů. Burton od té doby nasázel různé snímky od těch méně slabších (Temné stíny, Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti) po těch více slabších (Frankenweenie, Big Eyes). Nic krom Big Eyes nebylo úplným průserem a třeba takový Sirotčinec slečny Peregrinové byla velice příjemnou fantasy, ty staré časy Burtonových pecek ale chyběli. Když poté bylo prozrazeno, že dalším Burtonovým filmem bude hraná adaptace Dumba začal jsem se těšit. Jeho hraná Alenka v říši divů je pořád mým nejoblíbenějším Burtonovým filmem a Burtonovy vždy sedli zvláštní příběhy se zvláštními postavy, tudíž by se mohlo zdát, že je pro něj příběh slůněte s ušima tak obřími, že s nimi umí lítat ušit na míru. A nakonec.... dorazil nejlepší Burtonův film od začátku dekády! Ano, Burtonův Dumbo je podařená výpravná trochu temnější pohádka, která se sice zároveň drží jistých trademarků Disneyovek, zároveň se ale přece jen tak trochu vydává svým směrem.... nebo spíš Burtonovým směrem. Srovnávat Burtonovu Alenku v říši divů a Burtonova Dumba nebudu, na tom, že je ale Dumbo nejlepší Burton právě od Alenky si trvám. Burton si stejně jako u Alenky vyrve jen základní dějovou páteř a jinak se vydává svým směrem. Tak především zatím co v Dumbovi hráli prim zvířecí Dumbovi kamarádi jako myšák Timothy Q. nebo gang vrán, v hraném Dumbovi se kromě Dumba sice objevují zvířata, rozhodně ale nejsou tak chytrá a už vůbec ne tak aby spolu mluvili. Prim se tu tak soustředí hlavně na pro film čistě vytvořené lidské postavy. Fanoušci originálního animáku to může mrzet ale lidi jako já, kteří sice originální animák uznávají ale neskáčou z něj do nebes dost pravděpodobně budou radši. Primární úlohu tu má šest lidských postav: veteránský otec Holt Farrier (Colin Farrell), umělkyně Colette Merchant (Eva Green), podnikatel V. A. Vandevere (Michael Keaton), principál Max Medici (Danny DeVito) a Holtovi děti Milly (Nico Parker) a Joe (Finley Hobbins). Kromě nich se ve filmu objeví i vedlejší/ spíše humorné postavy, které jsou sice zajímavé, zajímavější je ale primární šestice. Holt Farrier je sympaťák od pohledu a to především díky vždy solidnímu výkonu Colina Farrella. Eva Green je jako vždy sympatická a především sexy, oba dětští herci jsou sympatičtí, Michael Keaton je jako záporák velice solidní ale především... Danny DeVito je zpátky ve hře! Po hodně dlouhé době se DeVito vyskytuje ve filmu a je v něm plný života. Jeho Medici je navíc pravděpodobně nejzajímavější postava filmu a je tak fajn, že DeVito po letech zase dostal výraznější úlohu ve větším filmu. Malý Dumbo je jinak CGI roztomilý miláček a dost možná nejroztomilejší CGI postavička za hodně dlouhou dobu. Dost pravděpodobně je za vinou vysoký rozpočet, ten sloník je ale boží. Divák ho pozná od jeho narození, chápe jeho trápení, prožívá s ním chvíle radosti a scény kdy se svými super-uši lítá jsou prostě parádní. Na hraném Dumbovi zbožňuju jeho stylizaci- Burton je za kormidlem a místo pohádky o slůněti sklouzává k vážnému dramatu. Humorné pasáže ve filmu jsou, ve výsledku je jich ale opravdu málo, zvláště v kontrastu s jinými Disneyovkami. Celé to má parádní vizuál, který Burton dokáže vytěžit i ve svých horších filmech. A především je film plný kamerových moneyshotů, které má na svědomí Ben Davis- chlapík stojící už za Strážci Galaxie, Doctorem Strangem, Třemi billboardy kousek za Ebbingem nebo letošní Captain Marvel. Jestli nějaký kameramani sypou moneyshoty z rukávu, Davis patří mezi ně. Chvílemi až depresivní pohádka, kterou táhne nahoru fakt, že je jiná a jde si svojí cestou. Burton servíruje svůj nejlepší film od začátku dekády, všichni herci jsou božsky obsazeni a na své postavy padnou, malý Dumbo je cute, Davisova kamera sype moneyshot za moneyshotem+ nejlepší soundtrack Dannyho Elfmana od Terapie láskou. Tu plnou palbu to dost možná sice má s odřenýma ušima Dumbovi velikosti, rozhodně ale stojí za to to vidět..... Ucho nahoru!(28.3.2019)

K Dumbovi jsem přistupovala celkem neutrálně. Originál příliš nemusím kvůli jeho lehce depresivní atmosféře. To ale jsem nečekala, co na mě bude číhat v tomhle filmu. Brečet se mi chtělo už jen, když jsem uviděla to roztomilé slůně a věděla, co ho čeká. A takhle zhruba to trvalo většinu filmu, kdy mi toho malýho tvora bylo hrozně líto, přetože byl pouze animovaný. Další postavy kolem něj pro mě nijak výrazně nevynikaly, tudíž žádný větší dojem nezanechán. Že se jedná o dílo od Burtona mi došlo až někdy, když se na scéně objevila Eva Green. Takže i když mám vesměs Burtonovky velice ráda, tahle patří k těm méně povedeným.(11.9.2019)

• Danny DeVito