• Kanada

• Austrálie

• Nový Zéland

Rodinný / Fantasy

USA, 2019, 112 min

Tim Burton. Komerčný kalkul. Dve veci, ktoré sa stále častejšie a častejšie spájajú dohromady. Aj keď má Tim na konte BATMANA, ktorý je vlastne jedným z najväčších príkladov komerčného využitia filmu, stále si zachovával akési to svoje umelecké videnie. Tu rozhodne chýba. Toto nieje film Tima Burtona, ale Disneyho štúdia, ktoré zjavne začína zakopávať stále častejšie a častejšie ( viď nedávny nie veľmi veľký komerčný a kritický návrat Mary Poppinsovej ). Minimum emócií ( a pritom si to príbeh žiadal ) a maximum zdĺhavého všeobecného prehrávania všetkých okolo tohoto filmu.(31.3.2019)

• Enšpígl

Po tom co jsem na Febio festivalu koukal asi 7 minut na nějakýho rumunskýho blbce jak s rozbitou hlavou onanuje a tento víkend mě byl pro změnu dopřán několiminutový záběr na koule nějakýho dánskýho úchyla je malý letající slůně s velkýma ušima jediná možnost jak neskočnit na sexuální terapii. I když sotva ve filmu přišel na scénu Danny DeVito vzpomínky na film The Sinful Dwarf se ve mě vybavily na plno, některé filmy člověka bohužel poznamenají na delší dobu. U tohoto filmu jsem krom vzpomínek na jednu uchylárnu měl ještě dojem, že fantazie a jedinečný rukopis Tima Burtona byli potlačeny na úkor modrýho dojemnýho kukuč sloního mláďátka. čímž neříkám, že toto se dětem nebude líbit je to totiž primárně opravdu dělaný pro ně, přilišná hra na city, neřešené postavy, bezvýrazné dialogy. Ještě, že ve filmu hraje hodně silná sestava mých oblíbenců, škoda, že Michael Keaton neměl víc prostor a samozřejmě Eva Green, ta se mě snad nikdy neokouká a pohled do jejich očí to je sám o sobě krásný zážitek, ale hold tohle je především o slůněti a tak se čumí do jeho kukudel a jak zde vidno svůj účel to plní. Já ale čekal víc nápadů a fantazie.(8.4.2019)

Posílejte mi to dál! Před kinem už panovala lehká pochybnost o nadbytečném nesmyslu vyčpělého rejži, ale ta se vytratila po první/druhé scéně. Dětské oldschool pohádky jsou přesně pro mě a je mi fuk, že tam není silněji znázorněný režisérský rukopis, poutavější příběh,... stačí mi pár sympatických postav, pohádková atmosféra, barevné kostýmy, úsměvné odkazy a velkouchý sloník. Další disneyovský granát!(29.4.2019)

• Matty

Hlavním hrdinou animovaného Dumba bylo slůně. V hrané verzi Tima Burtona je slůně především atrakcí v šablonovitém příběhu několika fádních postav, které paradoxně trápí, že někdo využívá zvířata jako atrakce. Jinak jde o zcela rutinně zrežírovaný film bez jiskry a (překvapivě) taky bez pamětihodných vizuálních nápadů a (skoro) bez humoru. Původní disneyovka je o hodinu kratší, mnohem kouzelnější, dojemnější a obsahuje scénu s růžovými slony (ke které Burton jen krátce odkáže), napsanou zřejmě pod vlivem absintu. Čili sobě a svým dětem raději znovu pusťte Dumba z roku 1941. 50%(30.3.2019)

Dumbo je příjemná dětská pohádka, ale nemá Burtonův styl. Novinka Tima Burtona, Dumbo se snaží vrátit legendární Disneyovský příběh do pohybu, a nejlépe v hrané verzi. Proč ne? Když máte zkušeného režiséra a dobrý scénář. A právě to Dumbo z části má. Minimálně první bod má určitě. Scénář je katastrofa. Kruger zcela zatracuje půvab příběhu a hlavní hrdina, sloní mládě Dumbo, je tam jen na oko. Zrovna od Tima Burtona divák v takovémto případě čeká směs skvělých nápadů, ale Burton tentokrát natočil prostě jen zajímavou pohádku pro děti, hodnou součanému publiku nejen v Americe, u kterých vyhraje téměř jistě, ale pro své fanoušky, to prostě není klasická Burtonovka, a nejspíš mu to dají náležitě sežrat. Od filmového kouzelníka, kterým Tim Burton je, se čeká prostě nádech, který pustíme až někde u kafe pár hodin po skončení promítání, což ovšem u Dumba nehrozí ani náhodou. Ke konci si divák vydechne blahem, že je konec. Příběh nemá hlavu ani patu, Burton krom pár opravdu dobrých scén, jako Dumbův první velký vzlet či dialogy Dannyho DeVita, jen oprašuje stará zavedená hollywoodská klišé, které nejvíce cítíme v samotném začátku, kde stojí jednoruký Colin Farrell, jehož postava je sama o sobě mimo mísu a český dabing ji srazí na dno docela. Tento film je ukázkou toho, jak dabing nemá vypadat a za částečné zklamání může i on. Je to uspěchaná práce a úplně kazí dojem kouzelnosti a půvabu, který je u Burtona samozřejmostí. Pro děti to nic neznamená, ale vypustil bych i verzi s titulky a dabing jednoznačně předělal. Od začátku nemáme jediný bod, kterého se držet. Herecky je to zajímavé, ale výkony jsou stereotypní. Eva Green tentokrát nic moc nepředvedla, stejně jako Michael Keaton a vedou snad jen ty malé dětské tvářičky a jedno velké dítě Danny DeVito, který funguje jak má. Dumbo má být v Burtonově podání vizuálně bomba, ale co zmůže kamera bez dobrého provedení a scénáře. Efekty jako slon Dumbo samotný jsou překrásné, ale nasvícení a obraz jako takový není to pravé pro režiséra. Pro pohádku však ujdou. Stejně tak není nijak veliká ani Elfmanova melodramatická hudba. Příběh je dobrý, ale forma zpracování kterou Kruger nastolil je otřesná a mrzí mě, že si to Tim nepohlídal. Krásné jsou kostýmy a i výprava a masky se drží vysokých kvalit. Další věc, která diváka vysloveně štve, že je režisérova sentimentalita obrázku dokonalé rodiny a výbuch nadšení v cirkusových scénách. Pak samozřejmě leckdy otřesné dialogy, i když pro děti vkusné a nápadité:-). V samotném finále Burton popustí uzdu a nastolí rychlý bod obratu, který spíše připomíná světelnou show, než filmovou projekci. A finální záběry v Africe jsou zcela zbytečné. Burton nemůže točit každý den Eda Wooda, ale rozhodně si mohl s malým slůnětem Dumbem více pohrát, tak jako s nápaditou Slečnou Peregrinovou, či Sweeneym Toddem nebo ideálně Karlíkem:-). Je to škoda, protože od tohoto filmu jsem čekal opravdu víc. Pro Burtonfila nuda jako dveře od stodoly, pro děti a rodiny příjemná záležitost, ke které se možná v budoucnu rádi vrátí. Což není špatně. Zda myslíme i na nejmenší, nemůže Burtonův film prostě nikoho urazit, protože má vše, co má dětská velkolepá triková pohádka mít. Možná by chtěl trochu zkrátit, ale to je tak vše. S Dumbem cítím podobné zklamání jako s loňským Bumblebee, což mohl být projekt roku. Co je ale škoda největší, je fakt, že Burton umí točit filmy pro generace dětí, a zároveň je kombinovat se svým autorským uměleckým stylem, tak jak tomu bylo v případě Karlíka či jiných děl. U Dumba naprosto chybí jeho tajuplnost a půvabnost, zatímco hollywoodskou šablonu na dojáček se může pyšnit. Nu, poplačme si s Burtonem. Dumbo je postaven na krásném a nápaditém příběhu, a moc rád bych řekl, že Burton slavnou animovanou klasiku v hrané verzi přebil, ale ne. Fakt nepřebil! 55% a tři hvězdičky. Za scénu Dumbova prvního velkého vzlétnutí přidávám pět procent na víc:-).(6.4.2019)

• - Natáčení začalo v červenci 2017, natáčelo se v Anglii (Buckinghamshire a Bedfordshire). (Varan)

• - Celosvětová premiéra proběhla 11. března 2019 v Los Angeles. (Varan)