Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (225)

viperblade 

všechny recenze uživatele

Přečtěte si pár hlášek, které zde mají vypsané někteří uživatelé. Přijdou vám vtipné? Mně ano. Bohužel, ve filmu mi to ale tak nepřišlo. Nevím proč, ale Sleeper pro mě zůstane filmem, jehož hlášky jsou lepší na papíře, než na plátně. Nevím, jestli to bylo tím, že by je Woody neuměl podat, nebo že by mi neseděl celý film, opravdu nevím. Smál jsem se málo, hodně málo na to, jak se Woody snaží a každou minutu sype další a další hlášku. Bohužel všechno to snažení vyšumělo do prázdna. Příběh je (jak už zmínil uživatel Matty) recyklace Woodyho staršího snímku Bananas, který se mi líbil podstatně víc. Hlavně proto, že tam ty vtipy byly opravdu vtipné i ve filmu, nejen na papíře. Lituju, Woody. Dneska jen za 50 % a to ještě o prsa vietnamské závodnice. ()

mat.ilda 

všechny recenze uživatele

Krom zjištění, že Woody Allen snad nikdy nebyl mladý, jsem se přesvědčila o tom, že do jeho filmů se nedozrává, raná tvorba je pro mě charakterizována velkými propady, střídanými zklamáním a zřídkavým zaujetím a škoda, že ani tato chaotická sci-fi satira v groteskním kabátku nedokázala prokletí prolomit. Nic, jdu si stáhnout Friga na mašině... ()

Reklama

Superpero 

všechny recenze uživatele

Další skvěle ujetá komedie od Woodyho s Woodym. Tahle je navíc obohacena o sci-fi výpravu a různé filmové odkazy. Některé vtípky a hlášky jsou opět nezapomenutlené: "Nikdy bych sexuálně neobtěžoval slepce." A woodyho výkon i režie jsou super. Ale další gigantický klad tohohle filmu je bezvadně ujetá Diane Keaton, které to dokonce i seklo. ()

Madison 

všechny recenze uživatele

,,Pochopte, že všichni koho ste znal v minulosti, jsou mrtví téměř 200 let."....,,Ale všichni jedli organickou rýži." Woody Allen sa dokonale predviedol už vo svojich ranných filmoch a humorný nátresk umocnený sci-fi nechýba ani v Sleeper. Znovu som sa pobavila, režimy, systémy, ideológie a dokonca aj science-fiction večne zosmiešňované Woodyho intelektom, skvelá Diane Keaton mu vynikajúco nahráva a množstvo priam komických a neuveriteľných situácií navodí tú správnu atmosféru. Jednoducho malá allenovská perlička vo Woodyho bohatej filmografii. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Ano, kupodivu spojení Woodyho humoru se světem sci-fi relativně dobře funguje. Až na prostředí budoucnosti je to vlastně klasická Allenovská konverzačka s prvky grotesky a politické satiry, která sice občas obsahuje trošku hlušší místa, ale převládá v ní zábava a vtipné hlášky. "Připomínáte mi Lisu Sorensonovou." - "Koho?" - "Moji dávnou přítelkyni. Trockisticky křesťanskou fanatičku začenou za prodej pornografických spojovaček." ()

Galerie (57)

Zajímavosti (23)

  • Přístroj orgasmatron ve filmu je inspirován orgonovou komorou, kterou na základě pseudovědecké teorie sestrojil rakousko-americký psychiatr a psychoanalytik Wilhelm Reich. Reichovy orgonové komory měly umožnit tomu, kdo se do nich nechal zavřít, v sobě koncentrovat jakousi tajnou životní sílu - orgonovou energii. Jeho teorie byly svého času vlivné a řada lidí, včetně řady intelektuálů a celebrit, tyto komory vlastnily. Právě to chtěl Allen nejspíš parodovat. (KlonyIlony)
  • V hudebním doprovodu hraje Woody Allen na klarinet. (formelin)
  • Playboy, který se ve filmu objeví, pochází z listopadu 1972 a na jeho obálce je Lenna Sjooblom. (Kulmon)

Související novinky

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

21.01.2011

Čtyřicet celovečerních autorských filmů, jeden televizní a jedna spolupráce na povídkovém díle – a to všechno během jednačtyřiceti let! Americký filmař Woody Allen se za svou pracovní morálku určitě… (více)

Reklama

Reklama