Mladý středoškolský profesor Bertram Cates chce své studenty seznámit s učením, podle kterého se člověk vyvinul z opice. V té chvíli však do třídy vstoupí řada ctihodných občanů, kteří Catese odvedou do vazby. Proč? Teorie Charlese Darwina totiž odporuje zákonu. Je rok 1925 a zbožné jižanské městečko Hillsboro se chce stát poslední baštou, která bude proti vědcům bránit učení o tom, že člověka stvořil Bůh přesně tak, jak je to psáno v Bibli. Žaloby proti "drzému" učiteli se dobrovolně ujme elitní právník Matthew Harrison Brady. Hillsborští občané jej přivítají jako národního hrdinu. Pro Bradyho totiž neexistuje pojem "evoluce", nýbrž jen "zlovoluce". Avšak protistrana nezůstane mlčet: pokrokový list Baltimore Herald zaplatí Catesovi obhájce, který se s Bradym může směle měřit. Je to jeho dávný přítel Henry Drummond. V tomto konfliktu jde o mnohé. Na lavici obžalovaných se totiž ocitla přirozená lidská zvídavost, zdravý rozum a právo na vlastní názor. Proces nesledují jen občané Hillsboro, ale prostřednictvím novin a rozhlasu celý americký národ. Začalo to jako docela malicherná pře. Její výsledek však nakonec ovlivní kulturní dějiny celé země... Vynikající film režiséra a producenta Stanleyho Kramera vznikl podle divadelní hry Jeromeho Lawrence a Roberta E. Leeho. Předlohou pro toto drama se však stal skutečný případ z města Dayton v Tennessee, známý jako tzv. opičí proces. O aktuálnosti jeho tématu výmluvně hovoří i fakt, že hra byla po filmové verzi zpracována ještě třikrát pro televizi, a to v letech 1965, 1988 a 1999. Poslední verze (r. Daniel Petrie), v níž hlavní role ztvárnili Jack Lemmon a George C. Scott, byla u nás k dostání na videu pod zavádějícím názvem Krotitel větru. (oficiální text distributora)

Vindemiatrix

Pohotová rétorika obou soudních rivalů i cynického novinářského pozorovatele činí z většiny stopáže neutuchající slovní přestřelku, jejíž munici tvoří elegantní bonmoty, satirické poznámky a ironické glosy. Prostředí farizejských vidláků, neváhajících ve jménu Krista ukřižovat rozum, je pro kousavý humor koneckonců ideální živnou půdou, takže se člověk u filmu rozhodně nenudí. I když však Drummond svým zaníceným výkonem vyprovokuje protistranu, aby předvedla obludnost zfanatizované náboženské mysli ve vší nahotě, postrádá film podle mě dramatickou katarzi. Šokovaní vidláci sice mají o čem přemýšlet - ale budou? A co divák? Ten zase není šokovaný natolik, aby ho to k přemýšlení donutilo. Po vyhrocené konfrontaci přichází totiž alibisticky smířlivý konec - náboženství není špatné, špatný je jen fanatismus, mějme se všichni rádi, nazdar. Škoda, jinak bych šel i na pět hvězdiček. ()

babuca

výborné dialógy / žiaľ dnes už také nie sú / a skvelé duo Spencer Tracy - Frederic March. Mimochodom tie dve postavy mali aj skvelý český dabing. Fakt filmový skvost !!! ()

Dratini

Lidská blbost je opravdu velká. Nebýt té malé hrstky jedinců, kteří se proti ní snaží bojovat i pod hrozbou vlastní perzekuce, jsme stále v jeskyni. ()

Spanki

Prostě vynikající film. Svět není černobílý a kriticke myšlení je nutné používat vždy. Právě proto dostal člověk dar myšlení, a je jedno jestli od Boha nebo od Přírody. ()

simpanz

To není jen film o darwinismu vs. kreacionismu, je především o svobodě slova a myšlení (mj. naráží na mccarthismus). Tento odkaz se mu stále daří, byť dnes už nejde evoluci pokládat za názor, ale za vědecké paradigma, takže by se o svobodě myšlení ve škole dalo pochybovat... Ale přes to se přenesu. ()

Cornelius

Vývoj je vždycky těžký. Ne ani pro vývoj sám, ale pro to, že stávající nechtějí opustit to, na co si už zvykli. Co považují za základnu svého života. Z dnešního pohledu je téma filmu žertovné, avšak sami si užíváme podobné kotrmelce v aktuálním životě (příklady si najděte sami) / Černobílá kamera je excelentní. Výkony herců jsou poplatné době a tématu. / Téma je to jistě zajímavé (4 filmové verze, X divadelních verzí) A stejně se dostáváme znovu a znovu do toho samého kolotoče. / Stojí za to to vidět? Určitě! Už jen proto, abychom si mohli porovnat vývoj soudnictví a právní povědomí během 70 let. ()