Mladý středoškolský profesor Bertram Cates chce své studenty seznámit s učením, podle kterého se člověk vyvinul z opice. V té chvíli však do třídy vstoupí řada ctihodných občanů, kteří Catese odvedou do vazby. Proč? Teorie Charlese Darwina totiž odporuje zákonu. Je rok 1925 a zbožné jižanské městečko Hillsboro se chce stát poslední baštou, která bude proti vědcům bránit učení o tom, že člověka stvořil Bůh přesně tak, jak je to psáno v Bibli. Žaloby proti "drzému" učiteli se dobrovolně ujme elitní právník Matthew Harrison Brady. Hillsborští občané jej přivítají jako národního hrdinu. Pro Bradyho totiž neexistuje pojem "evoluce", nýbrž jen "zlovoluce". Avšak protistrana nezůstane mlčet: pokrokový list Baltimore Herald zaplatí Catesovi obhájce, který se s Bradym může směle měřit. Je to jeho dávný přítel Henry Drummond. V tomto konfliktu jde o mnohé. Na lavici obžalovaných se totiž ocitla přirozená lidská zvídavost, zdravý rozum a právo na vlastní názor. Proces nesledují jen občané Hillsboro, ale prostřednictvím novin a rozhlasu celý americký národ. Začalo to jako docela malicherná pře. Její výsledek však nakonec ovlivní kulturní dějiny celé země... Vynikající film režiséra a producenta Stanleyho Kramera vznikl podle divadelní hry Jeromeho Lawrence a Roberta E. Leeho. Předlohou pro toto drama se však stal skutečný případ z města Dayton v Tennessee, známý jako tzv. opičí proces. O aktuálnosti jeho tématu výmluvně hovoří i fakt, že hra byla po filmové verzi zpracována ještě třikrát pro televizi, a to v letech 1965, 1988 a 1999. Poslední verze (r. Daniel Petrie), v níž hlavní role ztvárnili Jack Lemmon a George C. Scott, byla u nás k dostání na videu pod zavádějícím názvem Krotitel větru. (oficiální text distributora)

Shikunek

Film, který ve své podstatě je stále aktuální, že blbci nepotřebují důkaz, aby měli pravdu. První polovině dominuje Kelly, v druhé pak Tracy, který by za tento výkon zasloužil rovnou 2 oscary. ()

Pete

Báječný výlet do doby, kdy se točily skvělé, zábavné filmy i s nadčasovými závažnými tématy, ze kterých běhá mráz po zádech. Souboj rozumu s fanatickou vírou je bohužel nekonečný, a tak je i popírání Darwinovy teorie stále aktuální. Kramer, za vydatné pomoci hereckých velikánů, s odstupem času výborně vystihl meziválečnou atmosféru i dobový formální styl, a těžko si představit lepší adaptaci téhle divadelní hry. ()

bigjames

Vynikající snímek. Spencer Tracy a Fredric March naprosto skvělí, ve vedlejší roli mě hodně bavil také Gene Kelly. K samotnému obsahu filmu - jak údajně kdysi řekl Albert Einstein: "Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist." Fanatismus a pocit práva na univerzální pravdu je zkrátka špatný v každé podobě, bez ohledu na to, které náboženství ho zrovna přináší. ()

Habanera

Spravedlnost je slepá…tak víra. Kacířství v novodobé historii. Jak vysoko a daleko musíme jít, abychom nalezli Boha a za jakou cenu? Co  by se stalo, kdybychom přece jen připustili, že Bůh není jen trestající starý pan na obláčku, ale dává nám svobodu  myšlenky objevovat a jít dal za hranice naší komfortní zóny!? ()

Hawaitypek

Ja proste milujem tieto filmy poukazujúce akí su ludia fanatizovaní a neprímajú žiadne dôkazy proti akékoľvek pravdivé. Btw tá žena čo vykrikovalal ma strašne iritovala.... Ale aj tak mi spracovanie perfektne sadlo 5* -záver: Biblia je miestami pekná kniha bájok a povestí - ()

Desmi

Po staletí bruslili vědci na tenkém ledě a touha po poznání byla v silně věřících zemích tolerována jen do té doby, než začala narušovat učení bible. Tohle je nádherně zpracovaný příklad toho, kdy slepá víra v boha zabraňuje poznání a dalšímu rozvoji.. Fanatický farář, konzervativní zastupitelstvo a hloupé stádo oveček.. Spencer Tracy měl velmi nezáviděníhodný úkol, kterého se zmocnil na jedničku a jeho dialogy v soudní síni nemají chybu.. =) ()

zigy

Ty čtyři hvězdy jsou tam jen díky Záhorskému s Růžkem, kteří opravdu koncertují. Velmi podobné jako Norimberský proces, jenže ve všech ohledech o poznání slabší. Ty dialogy jsou sice podnětné a zajímavé filosoficky (víra versus věda), ale již poněkud neživotné. Na tenhle film musí být ta správná hloubavá nálada, jinak Vás to bude nudit. A pozor, Potter z MASH jako soudce! ()

Montcalm

Nadčasový film s výbornými dialógmi a hereckými výkonmi. Krásna ukážka toho aký je fanatizmus a odmietanie kritického myslenia nebezpečný. ()

Ironhead

Kvalitní divadelní hra převedená na plátno, které vévodí skvělý Spencer Tracy. Nutno zde zmínit i velmi povedený český dabing. ()

brasek

Staré filmy mám rád a tešil som sa na tento snímok, ale ostal som sklamaný, samotný príbeh ma veľmi nebavil. ()

antoninsesta

Herecký koncert Spencera Tracyho a Fredericka Marche. Rovněž Gene Kelly v roli novináře dokázal, že nebyl pouze famózní tanečník. Inteligentní a místy i velice vtipné dialogy. Vynikající film! ()

tommicek

Pro mě nejlepší soudní drama se skvělými hereckými výkony (Tracy, Kelly, March), umocněné vynikajícím dabingem (Záhorský, Voska, Růžek). Skvělá ukázka toho, kam může lidstvo zavléct ideologie, pokud se nenajde pár odvážných ... ()

the_weaver

Film sa radšej mohol volať "Kto vysoko rúbe", a v origináli "Fall really deep".↵  Prvé dve tretiny filmu sú totiž výborné a vtipné, len aby v poslednej mohlo dôjsť k nevierohodnému scenáristickému "veľtoču". Vo filme sa postupne vyprofilujú výrazní hlavní aktéri, vybuduje sa náboj medzi nimi a svojimi uštipačnými poznámkami im skvele sekunduje cynický novinár. V poslednej tretine sa však jeden dôstojný aktér spreneverí svojim zásadám (zneužitie dôvery svedkyne, neskutočná sebastrednosť) začne sa správať ako šašo a nakoniec sa úplne pomätie, druhý erudovaný aktér zrazu začne používať elementárne nezmysly ako argumenty (podľa kresťanskej náuky totiž a) človek sa od zvieraťa nelíši schopnosťou myslenia, ale tým, že sa riadi slobodnou vôľou a nie pudmi, b) prvotný hriech nie je sex ale neposlušnosť) a nakoniec znemožní prvého aktéra krkolomným a nepríliš ohľaduplným spôsobom.↵  ↵  A to mi na tomto filme vadí najviac - keď tvorca filmu, ktorého cieľom je oi. zosmiešniť bigótnosť jedného katolíka, to nedokáže urobiť bez použitia nevierohodného šašovstva.↵  ↵  P.S.: Zdá sa, že pôvodný český dabing tohto filmu je ozaj podarený. ()

Bogrant

„Človek pochádza z opice.“ Túto Darwinovu teóriu sa v tejto strhujúcej, no neskutočne natiahnutej dráme snaží jedna strana obhájiť, tá druhá zasa odstrániť. Ideálmi a náboženskými zástancami naplnený film, v ktorom je možno až zbytočne veľa morálnych zásad a rečí a pravé súdnictvo ide mierne bokom. Každý má vlastný názor. No i tak ide o ukážku nervovo vystupňovaného diela, ktoré nesie v sebe poriadny kus odvahy. ()