poster

Lolita

 • USA

  Lolita

 • slovenský

  Lolita

  (festivalový název)

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 1962, 152 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Anderton
  ****

  V čom je toto kontoverzné, vážne nechápem, vek Lolity tu nie je myslím vôbec spomenutý, o explicitných scénach sa úchylom môže iba nechať zdať a celkovo je to proste normálny film s normálnym dejom. No a práve preto sa mi páčil, že aj bez týchto omáčiek okolo filmu je obsahová kostra zaujímavá, nikdy sa v priebehu 2,5 hodiny nenudíme a scenár dokáže niekolkokrát pekvapiť. Pointa a vyznenie sa týka skôr žien vo všeobecnosti ako veku hlavnej hrdinky, aspoň tak som to vnímal ja. Všestranný Kubrick dokázal z každej témy vždy vytrieskať maximum, nehovoriac o tom, že bol špecialistom na knižné adaptácie.(20.9.2009)

 • Webb
  ****

  [7/10] (Anya, Harris-Kubrick, Seven Arts, Transwood) (Čb. /// Produkce: James B. Harris /// Scénář: Vladimir Nabokov podle vlastního románu /// Kamera: Oswald Morris /// Hudba: Bob Harris, Nelson Riddle /// Nominace na Oscara: Vladimir Nabokov (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](2.1.2010)

 • francis
  ****

  Vždycky, když se objevil Peter Sellers, trochu jsem znervózněl. Je totiž v tomhle filmu naprosto smrtelně geniální, každou vteřinu, a já musel pořád myslet na to, jaká je ostuda, že ho teprve teď poprvé vidím v nějakým filmu nedabovanýho. To, jakým způsobem mluvil, jak měnil hlasy a jak se u toho tvářil, chacha, neuvěřitelný. Stávám se jeho velkým fanouškem. Jinak se mi Lolita líbila, i když jsem měl dojem, že málem všechny scény, který mám v knížce nejradši a na který jsem čekal, Kubrick pominul nebo natočil úplně jinak, než bych chtěl. Ale když o tom zpětně přemějšlím, řek bych, že to nevadilo, protože režisér si vybral z knížky jen tolik, kolik se mu hodilo do filmu, aby fungoval tak, jak má. I když z toho vyplynulo, že na konci jsem měl úplně jinej pocit, než po přečtení Nabokovova románu. A proč nedávám pět hvězdiček? Odpověď je v traileru: "Jak mohli natočit Lolitu?!" (prostě to nejde)(3.4.2007)

 • ScarPoul
  ****

  Väčšinu vecí bola už tomuto filmu vytknutá a ja sa nechcem zbytočne opakovať, ale faktom zostáva, že film je v niektorých miestach až strašne ťažkopádny a hlavne vôbec nepôsobí tak škandalózne ako kniha, alebo verzia z 1997. Tým je film ochudobnení o najväčší tromf a to sexuálne napätie, ktoré je vďaka cenzúre z celého filmu vystihnuté a je podávané námatkovo a len náznakom. Hlavným problémom aspoň v mojom prípade je že som najskôr videl verziu s Ironsom a Swain a tiež že knihu považujem za jednu z najlepších čo som čítal a vzhľadom na to že Kubricka priam zbožňujem som čakal od tohoto filmu až príliš veľa. Nech je ako chce, Kubrick je režisér, ktorý vie podať myšlienky napísané v geniálnom scenári od autora knihy Vladimíra Nabokova s takým entuziazmom, že film je v niektorých miestach doslova dych berúci. Herci sú doslova a do písmena perfektný, ale všetkých hravo strčí do vrecka geniálny chameleón Peter Sellers, ktorý podáva ďalší zo svojich dokonalých výkonov a na moje počudovanie Sue Lyon, ktorá sa úlohy lolity ujala s väčšou prirodzenosťou ako Dominique Swain v novšej verzíí. Film, ktorý je síce možno troška ťažkopádny a musíte mu všeličo odpustiť, ale rozhodne sa nejedná o zlý film aj keď od Kubricka by som čakal viac. V tomto smere sa mi viacej páči novšia verzia a túto skrátka len akceptujem ako verziu, ktorá bola prvá.(6.5.2009)

 • novoten
  ****

  Dostatečně dramatická, dostatečně ironická, ale překvapivě málo naléhavá a osudová, taková je Kubrickova Lolita. Jsem rozmazlený z Lyneho dokonalého remaku, ale když vidím Humberta v Masonově zbytečně umírněném podání předvádět neodůvodněné paranoidní záchvaty a když si Shelley Winters jako Charlotte Haze ukňučeně stěžuje a přehrává přitom, tak ve mně všechno vře. Největší výhrou je tak samotná Lolita, jejíž čarovně okouzlující představitelka dokáže svým nejjemnějším úsměvem vyvolat v divákovi přesně ten pocit, který musel mít Humbert při prvním jejím zahlédnutí. Zajímavé je i pojetí Quiltyho, kterého mám v paměti jako nepolapitelného všudypřítomného démona a tady je v Sellersově podání slizkým hadem, otevřeně ukazujícím svou tvář a naznačujícím do očí Humbertovi svoje touhy. Konečné pocity jsou nakonec smíšené. Scénář má velmi hluchá místa a drobné chyby v návaznosti, ale nebojí se přijít s úžasně sarkastickým momentem (uchechtnutí při čtení láskyplného vyznání) nebo všeříkajícím romantickým obrazem (úvodní titulky). Ale je to "jen" romantické drama a ne osudová zpověď plná zoufalé a unikající vášně. 70%(27.8.2007)

 • - Do role Lolity vybral Kubrick neznámou Sue Lyonovou poté, co Nabokov zamítl Tuesday Weldovou. (Zdroj: Růžový panter peter Sellers) (Pavlínka9)

 • - Sue Lyon byla vybrána kvůli většímu poprsí. Stanley Kubrick byl upozorněn americkými cenzory, že by nebylo vhodné, aby sexuálně aktivní 14letou dívku hrála nějaká méně vyvinutá herečka. (Kulmon)

 • - Peter Sellers ve filmu přizpůsobil svůj hlas hlasu Stanleyho Kubricka. (Petr23)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace