• slovenský

(festivalový název)

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 1962, 152 min

U Stanleyho Kubricka si divák může být jist, že každý jeho film je zcela jiný. Lolita také patří mezi ty filmy, které nelze způsobem natočení ztotožnit s jakýmkoli jeho filmem. Lolita je snímkem o posedlosti, která naráží na pohrávání si kočky s myší. Lež se kupí za lží a nemilosrdná pravda vyjde najevo až nakonec, a tragédie je nevyhnutelná. V souvislosti s tímto filmem jsem uhromen hereckým výkonem Sue Lyon. Výborný je i Peter Sellers jako Quilty a nelze opomenout Jamese Masona jako posedlého Humberta Humberta. Abych se zase vrátil čím jsem začal. Velikost Kubricka spočívá právě v mnohojakosti jeho tvorby a proto mě baví a mám ho rád. Jen škoda, že se v tomto filmu neodhodlal trochu víc naštvat mravokárce.(10.5.2009)

Nemá smysl si nic nalhávat, cenzorské zásahy Lolitu značně znehodnocují a nedovolují doznít plnému rozsahu toho, co se vlastně děje. Jinak je zajímavé především Kubrickovo odvážné rozhodnutí neuchýlit se k voice overu, k němuž předloha vybízí - musel tak hledat způsoby, jak nahradit právě to, v čem spočívá jádro knihy (více či méně úspěšně - předně dloufé výpadky děje nejsou příliš přirozené). V důsledku je i proto zážitek z filmu zásadně odlišný a poněkud smířlivější vůči protagonistovi. Nejvíc ale škodí posunutí věku hlavní hrdinky o dva roky. Co bylo cenzory zamýšleno jako vyhnutí se největší perverzi, má do značné míry kontraproduktivní dopad, protože totéž chování u čtrnáctileté dívky už jen stěží přijmeme jako stejně nezištné a neuvědomělé jako u dvanáctiletého dítěte. Samotná postava Lolity tak do značné míry ztrácí svou tragičnost, protože ve filmu je buď nadržená, nebo blbá, ale nemůže být tak nevinná, abychom Humbertovo chování mohli plně odsoudit. Lolita je každopádně Kubrickův ekvivalent Wellesových Ambersonů - fragment skvělého filmu, který byl rozčeřen zásahy necitlivých úředníků.(13.12.2009)

Tenhle film mě nijak nepřekvapil. Od Kubricka jsem totiž čekal to nejlepší. To jak jsou vyobrazeny všechny klíčové postavy, je vzhledem k roku výroby nevídané. Začátek je úchvatný, v této části dominuje nechutná Lolitina matka, a druhá část sice není už tolik moc záživná, ale 5 hvězdiček prostě musím dát za to, co zde předvádí Sellers. Opravdu každý okmažik ve kterém se mihne stojí za to vidět, protože je prostě skvělý. On prostě září.(29.11.2004)

Jsem poněkud zklamán. Doufal jsem, že po uspokojivém zážitku s remakem budu na originál pět samé ódy. Nestalo se tak. První půl hodina je značně loudavá a ke konci jsem měl pocit, že sleduji špionážní thriller. Chemii mezi hlavními protagonisty jsem vůbec necítil, což je další věc, která mě mrzí. Lolita je sama o sobě velmi atraktivní a dialogy jsou jak jinak, než geniální. Nevím, kde je chyba. Možná by to chtělo nůžky a "trošičku" sestříhat a nebo mě s nimi píchnout do očí, za to, že jsem filmu ublížil.(5.11.2012)

Kubrick je opravdový genius a jeho obsazování Petera Sellerse do 'dvoj a vícerolí' bylo opravdu více než prozíravé. Pěkný příběh, skvělé herecké výkony, dobrá kamera, ale přesto mi tu něco chybělo...možná to bylo příliš zdlouhavé. "Mí známí pořád házejí nedopalky do pití.To je nehygienické..." "Protože jsi zneužil hříšnici..Protože jsi zneužil...rotože jsi zneužil mé nevýhody.to jste ale stvořil zatraceně dobrou báseň!Když jsem stál va adamově rouše...Ou, měl byste se stydět, kapitáne!Před federálním právem a jeho pichlavými hvězdami.Zatraceně vy starý kozle.moc hezké.To je ale opravdu hezká báseň.Protože jsi zneužil ...trošku se to opakuje, že? Protože...a tady taky.." "To stačí!!" "Proč jste mi to sebral, šéfe?začínalo to být oplzlé...."(29.9.2006)

• Sue Lyon

• - Kubrick původně chtěl, aby Lolitu hrála Joey Heatherton, ale její otec nesouhlasil s tím, aby na plátně představovala promiskuitní dívku. (Kulmon)

• - Peter Sellers ve filmu přizpůsobil svůj hlas hlasu Stanleyho Kubricka. (Petr23)

• - V knižnej predlohe je Lolita brunetka, avšak Kubrick chcel, aby v jeho filme bola Lolita (Sue Lyon) blondínka. (Germanotta)