• slovenský

(festivalový název)

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 1962, 152 min

Tak jsem se konečně dostal k jednomu z nejslavnějších filmů mého nejoblíbenějšího režiséra a opět jsem nadšený. Popravdě z toho ta "kubrickovost" zas tak úplně nekoukala a asi bych ho v tom příliš nepoznal, ale musím říct, že ta psychologická hra mezi jednotlivými postavami byla rozehrána vskutku impozantně. Čekal jsem nějaký jednoduchý provařený prvoplánový romantický kolotoč a ono ejhle. Do detailu propracované dialogy z kterých čišila žárlivost, pohdrání a taková ta všem známá skutečnost, že ať se zdá mladá holka sebe chytřejší a vyspělejší, tak po té citové stránce je to pořád malé nevyrovnané dítě. A tady se na této skutečnosti prvotřídně spálil vyzrálý, zkušený muž.(21.2.2010)

Jak už tady někdo napsal - tahle verze je moc usedlá - chtělo to více vystihnout tu posedlost a zvrhlost hlavní postavy (Jeremy Irons ve verzi z roku 97 to dokázal o moc líp). Ani postava Lolity se mi nezdála moc dobře zahraná. Přečtěte si knihu - tenhle film je prostě jen plytká napodobenina... Dost mi taky vadila špatně vybraná a monotónní hudba. Z atmosféry knihy jsou tu jen střípky. Jinak je Kubrick jeden z mých nejoblíbenějších režisérů. 29.1.2006 - zvyšuju hodnocení na 4* - zas tak špatné to není, při prvním hodnocení jsem se primárně zaměřil na porovnání filmu s knihou... Po druhém shlédnutí sezdávám, že Kubrickova Lolita sama o sobě obstojí. 7/10(15.11.2005)

Jednoznačně jeden ze slabších Kubricků. Z dnešního pohledu velmi neskandální a strašně rozvláčné. Narozdíl od ostatních nemám potřebu nikterak vyzdvihnout Petera Sellerse, jehož Quilty mě otravoval kdykoli se zjevil (dáno však samozřejmě charakterem jeho postavy, nikoliv herectvím Sellerse), nýbrž Jamese Masona, jehož postava v průběhu filmu vzbudí snad všechny myslitelné emoce. Divácký zážitek mám sice spíše pozitivní, ale opakování projekce myslím nehrozí.(12.6.2010)

Kubrick je opravdový genius a jeho obsazování Petera Sellerse do 'dvoj a vícerolí' bylo opravdu více než prozíravé. Pěkný příběh, skvělé herecké výkony, dobrá kamera, ale přesto mi tu něco chybělo...možná to bylo příliš zdlouhavé. "Mí známí pořád házejí nedopalky do pití.To je nehygienické..." "Protože jsi zneužil hříšnici..Protože jsi zneužil...rotože jsi zneužil mé nevýhody.to jste ale stvořil zatraceně dobrou báseň!Když jsem stál va adamově rouše...Ou, měl byste se stydět, kapitáne!Před federálním právem a jeho pichlavými hvězdami.Zatraceně vy starý kozle.moc hezké.To je ale opravdu hezká báseň.Protože jsi zneužil ...trošku se to opakuje, že? Protože...a tady taky.." "To stačí!!" "Proč jste mi to sebral, šéfe?začínalo to být oplzlé...."(29.9.2006)

Když ji miluješ, není co řešit? ;-) Je zvláštní, jak některé podružné okolnosti mohou změnit tvář filmu a jeho působení na diváky. Čtenáři Nabokovovy předlohy (musím doznat, že k nim nepatřím) považují film za vyměklý, protože Lolitin věk byl zvýšen na 15. Já si myslím, že to není na škodu. Erotická fascinace dítětem by díky filmové konkretizaci asi vyzněla jako samoúčelná provokace a takovou je příliš snadné bez váhání odsoudit a pustit z hlavy. Sue Lyonová ale působí jako zralá duše, chladně obchodující s vnějšími atributy své mladistvosti. Filmu to ušetřilo spoustu vysvětlování a divákům připravilo nejedno morální dilema. Copatá blonďatá teenagerka, krutě a vědomě pokořující starého poblázněného chlapa? Na druhé straně, není zvrácené soucítit s pedofilem? A co soudit o třetí straně trojúhelníku, Lolitině matce, koketní manipulátorce a zároveň oběti cizí manipulace? Opravdu nevěřím, že rozporuplné emoce, které postavy vyvolávají, by se mezi ně dělily rovným dílem, kdyby Lolitě bylo 12. Ale můžu se mýlit. Stanley Kubrick měl původně trochu jinou představu a nejskandálnějším esem v jeho rukávu mělo být obsazení Caryho Granta do role Humberta Humberta. Grant, sužovaný od 50. let zvláštní paranoiou, si připadal příliš starý i vedle 0 26 mladší Audrey Hepburnové. Postupně proto odmítl hlavní mužské role v Prázdninách v Římě, Sabrině a Odpolední lásce. V Šarádě si s Audrey zahrál až po změnách ve scénáři, které z její postavy udělaly usedlou dámu. Tudíž není těžké domyslet, proč odmítl roli v Lolitě. 43letý rozdíl by byl moc. Tak jsme přišli o možnost vidět ho bok po boku Petera Sellerse (měli leccos společného, například vášeň k Sophii Lorenové, nenávist k Blaku Edwardsovi a jednoho nadšeného fanouška z Brna) a v potenciálně nejujetější roli jeho života. Díky jeho odmítnutí se ovšem mohl vrýt do filmové historie výborný James Mason. Herec, který mimochodem nahradil Granta už ve filmu Zrodila se hvězda (1954). Humbert prakticky neopustí plátno a charismaticky nevyzpytatelný Mason v této roli vyvolává škálu nestálých emocí, od odporu po soucit. Z 13 Kubrickových filmů jsem jich viděl 12. Vzhledem k žánrovému rozptylu nemůžu žádný označit za nejlepší, ale řekněme, že Lolita je z nich nejbližší mé představě o dokonalém filmu. 100%(8.8.2008)

• Sue Lyon

• - I když se děj filmu odehrává v USA, je na mnoha budovách a exteriérech patrné, že natáčení probíhalo v Anglii. (gogos)

• - Aby film mohl být uveden do kin, musel ho Stanley Kubrick sestříhat. (Witta)

• - Ohledně role zvráceného Humberta byla oslovena řada hvězd, mezi nimiž byli James Mason, kterému natáčení nevycházelo termínově, Errol FlynnLaurence Olivier a Marlon Brando, kteří odmítli, David Niven, který původně souhlasil, avšak poté odmítl, a Cary Grant, který uvedl: „Příliš si vážím filmového průmyslu, než abych točil takový film.“. Nakonec byl James Mason přece jen k dispozici. (Zdroj: Růžový panter peter Sellers) (Pavlínka9)