• slovenský

(festivalový název)

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 1962, 152 min

Film, ktorému vlastne nie je čo vytknúť. Kubrick známy príbeh podáva "hitchcockovským" spôsobom a mieša lásku, drámu, paranoju... Takmer všetci herci sú fantastickí (ale Sellers skrátka vyčnieva) a film ma aj vďaka skvelej hudbe tak vtiahol, že som vôbec nepostrehol, že má takú dĺžku. Zdá sa, že nech zobral Kubrick do ruky čokoľvek, vedel z toho urobiť zásadné dielo pre kinematografiu...(17.10.2006)

Nebudu zdaleka první, kdo hodlá obě slavné verze srovnávat, nelze se však ubránit.____ Nemůžu si pomoct, ale šestnáctiletá Sue Lyon vypadá nejmíň o pět let starší než sedmnáctiletá Dominique Swain - a v tom bych viděl kámen úrazu. Opravte mě jestli se mýlím, ale nemělo by Lolitě podle Nabokova být třináct? U Dominique Swain to nevadí, je svůdná, nevinná, a hlavně k nakousnutí. Sue Lyon se však podle mě Kubrickovi "nepovedla", ne snad že by nebylo dost hezká, chybí jí ale to, co má jen Swain - ten tolik potřebný výraz "Lolitky", bez kterého to prostě nejde.___Zpočátku jsem něco podobného chtěl napsat i o Jamesi Masonovi a Jeremy Ironsovi, postupem doby mě ale Mason přesvědčil, chtíčem šíleného stepfathera totiž sehrál bravurně a zasloužil si tak moje uznalé pokývání. Irons je ve výrazu lepší, herecky však dominuje Mason.___ Peter Sellers exceluje (a jako doktora Zempha jsem ho poznal), v roli Quiltyho měl však příliš málo prostoru (a příliš rychle mluvil).___Po Mechanickém pomeranči, Olověné vestě a Eyes Wide Shut je to mé další setkání s Mr. Kubrickem, a řekl bych, že z vyjmenovaných spolu se Spalující touhou jeho nejlepší počin.(2.10.2008)

Kubrick natočil na svoju dobu celkom kontroverzný film o láske a sexuálnom napätí medzi Lolitou a jej nevlastným, o dosť starším otcom - vzdelaným pánom v podaní Jamesa Masona, hľadajúceho pôvodne podnájom v novom meste, kde by si mohol oddýchnuť a v kľude sa venovať svojej práci. Lenže osud to chcel inak. ### Film získal oprávnene ocenenie a je označovaný ako najlepšia verzia knihy Vladimira Nabokova. Vynikajúci Kubrick, jeho réžia, vypointované dialógy, príjemná hudba a výborné herecké výkony. Ale to by nebol Kubrick ak by to nebolo dokonalé vo všetkých smeroch.(5.2.2007)

Hoci sa snažím adaptácie, ktorých knižné predlohy poznám, vždy hodnotiť odosobnene, teda ako samostatné a pôvodné, takmer nikdy sa mi to nepodarí. Bol som skutočne zvedavý, ako sa filmárom podarí zachytiť ducha románu V. Nabokova, ktorého hlavnou prednosťou v žiadnom prípade nie je príbeh, ale spôsob, akým je prerozprávaný, plný slovných hračiek, famóznych opisov a irónie. Ak sa to niekomu má podariť na úrovni, bude to génius Kubrickovho formátu, myslel som si. Bohužiaľ som sa mýlil. Aspoň čiastočne. Prvým z faktorov, ktoré zabránili tomu, aby skutočná kontroverznosť (kritickosť, emotívnosť, zvrátenosť, hravosť...) románu prenikla do filmu, boli nepochybne hollywoodski cenzori a celkom inak nastavené mravné zásady danej doby. Kvôli tomu zrejme malú Lolitu stvárnila prehnane dospelo pôsobiaca, navyše veľmi slabo hrajúca Sue Lyon. A mnohovrstevnatý charakter Humberta Humberta v slušnom, ale príliš jednorozmernom Masonovom stvárnení taktiež stráca na čare. Ešte šťastie, že príbeh bol pre potreby filmu prekopaný tak, aby venoval omnoho viac priestoru Quiltymu, ktorý sa v úžasnom Sellersovom podaní stal nečakaným ťahúňom filmu. Druhý faktor, ktorý výrazne škodí tomuto inak bezchybne zrežírovanému filmu, je jeho vek. Lolita je asi jediný Kubrickov film, ktorý nie je nadčasový a každý náznak jeho niekdajšej šokujúcosti nadobro zostarol. (6/10)(3.9.2012)

Perfektní deník úchyláka. Celý film mu divák drží palce, fandí mu, truchlí i opíjí se s ním, ale stejně je to deviant. Decentní profesor Humbert a jeho děvčátko. Ovšem hvězdou filmu je ďábelský bohém Sellers - Quilty je opravu hustý parchant a zároveň lze číst z jeho postavy, že ví o falešnosti světa. Bravůrní v provokativnosti - zároveň decentnosti a Kubrickově vizuálnosti...(12.9.2006)

• - Peter Sellers ve filmu přizpůsobil svůj hlas hlasu Stanleyho Kubricka. (Petr23)

• - Peter Sellers se ve filmu objevil pouze 34 minut z celkových 154. (Zdroj: Růžový panter Peter Sellers) (Pavlínka9)

• - Stanley Kubrick použil zvláštní metodu práce s herci, aby docílil větší věrohodnosti. Požádal je, aby se naučili scénář, poté jej zapomněli a při hraní sami improvizovali. (raffspIn)