Príbeh o hrdinoch a zbabelcoch 1. svetovej vojny odhaľuje mocenské boje a ambície, ukryté za falošný patriotizmus. V Európe zúri 1. svetová vojna. Francúzska a nemecká armáda stoja proti sebe pozdĺž opevnených zákopov už dva roky. V tejto patovej situácii by každý pokus o preniknutie za nepriateľskú líniu znamenal hrozné krvipreliatie. Francúzska armáda však potrebuje hrdinský kúsok a generál Mireau preto dostane rozkaz dobyť nemecké pozície v priebehu niekoľkých dní. Jeho nadriadení vyrátali, že táto úloha by sa dala splniť s odhadom 55 percentných strát na životoch. Hoci generál si uvedomuje zúfalstvo tejto misie, vízia povýženia a získania ďalšej generálskej hviezdy je lákavejšia. Plukovníkovi Daxovi dá príkaz, aby svojich mužov viedol do útoku. Dax vie, že generál posiela jeho mužov na istú smrť a preto protestuje. Je však vojakom a jeho česť mu káže poslúchať rozkazy. Čo však znamená vojenská česť v armáde, ktorá sa riadi mocenskými ambíciami a ľudský život bezcitne obetuje hierarchii hodností? Majstrovské dielo režiséra Stanleyho Kubricka je pacifistickým odsúdením vojny, krviprelievania a mechanizmov, na ktorých stoja vojenské rozkazy. Zároveň je to prvý film, ktorý režisérovi priniesol celosvetovú slávu, rovnako aj vzbudil značný rozruch. Nielen kvoli neúprosne realistickému zobrazeniu zákopových bojov, ale aj kvôli nelichotivému obrazu armády. Práve kvôli portrétu predstaviteľov francúzskej armády sa tento film mohol vo Francúzsku premietať až roku 1975, takmer 20 rokov od jeho nakrútenia. (oficiální text distributora)

SAINTS

Velmi silny proti vojnovy film.Jeden z Kubrickovych top filmov.Zaver filmu v krčme kde nemecke dievča spieva pesničku a vojaci ju so zlzami v očiach počuvaju bol emotivne velmi silny. ()

adamix

Prvý úspešný a nezabudnuteľný režisérsky počin slávneho génia, ktorý ostro kritizuje vojenských veliteľov, vykresľuje charakteristické črty jednotlivých postáv a núti nás zamýšľať sa, že pred tou krutou druhou vojnou tu bola ešte tá prvá. Perfektnými kamerovými zábermi vás film vtiahne priamo na bojisko, do zákopov, ale s pomocou súcitu k postavám i na nepríjemnú šibenicu. Silný a hlavne jedinečný film, ktorý je podľa mňa zbytočne zatienený mladšími vojnovými megalomanmi. Na záver nechýbajú emócie. Za mňa 90%. ()

0verseer

"You are an idealist... and I pity you as I would the village idiot." Z prvej svetovej je filmov ako šafránu a väčšina z nich si ide svojou vlastnou cestou. Paths of Glory nie je v tomto výnimkou a podobne ako napríklad tuzemský Signum laudis sa nesústredí na samotný boj, ale primárne poukazuje na absurditu vojnovej mašinérie, na čele ktorej stoja zvrátené autority v najvyšších dôstojnických hodnostiach. Najväčšou pochvalou budiž to, že snímok napriek svojmu veku pôsobí stále úderne a možno až na v podstate jedinú bojovú scénu sa na ňom šesť uplynutých desaťročí prakticky vôbec nepodpísalo. ()

johnny01

Plukovník je velmi sympatická postava a je zahraný výtečně. Rovněž dialogy jsou hodně povedené. Téma je velice silné, ale závěr vyznívá tak nějak doztracena a je spíše neuspokojující. ()

Pierret

Kubrickovi filmy se těžko hodnotí jinak než plným počtem hvězd... a Stezky jsou vpravdě kubrickovské. Nechybí jim zajímavý děj a zápletka totálně nabourávající naši morálku. Kirk hraje perfektně, a "sladký" konec? to už je jen třešnička. ()

Tichoza

Docela netradiční válečný film. Kdybych měl hodnotit válčení ve filmu, tak to bude tak za jednu hvězdu...opravdu směšné. Ale o tom tento film naštěstí není. Zajímavý příběh, dobré herecké výkony. Co bych ale vytkl....krátký příběh, připadalo mi jako bych koukal na jednu epizodu ze seriálu. Za shlédnutí ale kažodpádně stojí. ()

megajalec

Prvá polovica nudná, obyčajná. Film dostáva para až v druhej polovici, konkrétne mám na mysli súd. To už začína byť tým, čo zamýšlal Kubrick: paródiou a výsmechom vojny a ukázanie jej absurdností ()

Fíma

Už jsem viděl hodně filmů o absurditě války a ještě více o krutosti války, ale tohle je film o absurdní krutosti či kruté absurditě války. Kubrick je prostě dokonalý. ()

m.xFuck

Račte se pánové a dámy podívat, jak francouzské velení zacvházelo se svými vojáky. Po shlédnutí je celkem jasné, proč byl film tak dlouho u frantíků zakázaný. Ono se totiž do zrcadla na křivou držku dívá blbě... ()

jfaba

Věděl jsem (a vím), že vojenské myšlení je "báječné a chytré", a má svůj život a pravdu. Zelení, (ne ti od přírody), se mnou nesouhlasí, protože jen díky nim, žijeme v míru! Ale znali bychom to slovo, kdyby nebylo válek? ()

route60

Stezky slávy je vybroušený diamant mezi válečnými filmy s velké války, intriky, prospěchářství a nesmysl války jako takové jsou v tomto filmu skvělé ukázané, nespravedlivá poprava vojáku kteří nic neprovedli nebo závěr s hospody kde vojáci začnou zpívat spolu se zajatou německou zpěvačkou i když je jasné že půjdou znovu do boje jsou nezapomenutelnými scénami v réžii Stanleye Kubricka. ()

Lukyfak

Jeden z nejranějších Kubricků. I přesto zde můžeme poznat mistrovu ikonickou práci s kamerou a scénou. Také je to jeden z divácky nejpřístupnějších a nejstravitelnějších filmů ikonického režiséra. Podle mě mnohem mnohem lepší než dřívější Vrahův polibek. Děj rychle plyne a budete se bavit. Plus pointa, která z filmu plyne, má zajímavý přesah. ()

pollstro

Protiválečně kritický Kubrick poukazující na nesmyslnou zákopovou válku, ve které bez morálních zábran obviňuje její zbytečnost v podobě absurdity a pošetilosti válečného systému, ve kterém velící generálové a důstojníci bezmyšlenkovitě rozhodují o životech řadových vojáků za účelem zisku medaile a zcela bezvýznamného vojenského území. Kubrickova přesná psychologická studie ukazuje devastující závěr mocenského vojenského myšlení. Zároveň k tomu využívá skvělou kameru a zvukové podněty, aby ještě lépe vytvořil realistický pocit, který vede k prohloubení celé situace. Černobílé zpracování je oproti ostatním filmům tehdejší doby mnohem temnější. Jedinečná hra se světlem za pomocí ať už nízkého kontrastu, či světlých barev, měkkého světla, převládající tmavé barvy, nebo vzájemné kombinace barev po vzoru šachovnice. Zároveň celkové zpracování záměrně zostřuje celkový střih, přičemž se utváří vysoce kontrastní rozdíl mezi zákopovou bídou, která vyvolává úzkost, a luxusními barokními sídly, které naopak vytváří pocit prostornosti a svobody. Kamerové pohyby neustále drží diváka v předem připraveném a dopředu zamýšleném filmovém prostoru. Na rozdíl od klasického protiválečného filmu nejde o vykreslení konfrontace mezi dvěma nepřátelskými tábory, ale mezi interní vojenskou vyšší hierarchií. Válečný příběh, který poskytuje jedinečnou příležitost postavit do kontrastního konfliktu jednotlivce, či společnost, navíc s obecným rámcem přijímané hodnoty, což si samotný divák naplno uvědomuje. V uzavřeném válečném prostředí se tato myšlenka raketovitě množí, ale zároveň zůstává krystalicky čistá a současně vytváří efekt, který pohlcuje diváka. Ten se tak stává doprovodem, jenž se nakonec pod tíhou prezentovaného obsahu stane uvězněnou obětí celého systému. ()

rzazeman

Jak ve mně film ulehl, tak můžu říct, že to je opravdu velmi krásný, velmi smutný a velmi reálný rozbor války. Finální scéna ukazuje, že jsme přeci všichni jen lidé a je jedno jaké národnosti nebo rasy. Emotivní ,napínavý a agresi a smutek vzbuzující film. Agresi z důvodu nespravedlnosti a stupidity války. Smutek totéž. ()

Rudy77

Ak vás odrádza rok vzniku, tak úplne zbytočne. Nadčasový film, aktuálny aj dnes.(možno viac ako v dobe vzniku) Vojna je zlo a má rôzne podoby. Kirk Douglas vynikajúci...chcem od neho vidieť viac. Kubrick možno umiernený, ale presný. ()

merkwurdig

Mimořádné dílko. Ještě více než celek mě zaujaly některé dechberoucí momenty -- běh vojáků k "drátu" mezi výbuchy granátů, soud, poprava... Kubrick prokázal obrovský talent pro "ozvláštnění" věcí, které by ve filmech jiných autorů byly pravděpodobně do očí bijícími klišé. ()

Madax

Nejlepší film z první světové války, jaký byl kdy natočen. Další důkaz abnormální geniality pana Kubricka. ()

LarryW

Když slyším slovo HRDINSTVÍ a ZBABĚLOST ve spojitosti s armádou chce se mi blít!!!! Nic takového neexistuje!!!! Jen lidská ZRŮDNOST a HLOUPOST, ve jménu kterých umírají lidé...Ano tento film ve mne vyvolal tolik zloby jako žádný jiný...berg.12 vzpamatuj se ty... ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)