Príbeh o hrdinoch a zbabelcoch 1. svetovej vojny odhaľuje mocenské boje a ambície, ukryté za falošný patriotizmus. V Európe zúri 1. svetová vojna. Francúzska a nemecká armáda stoja proti sebe pozdĺž opevnených zákopov už dva roky. V tejto patovej situácii by každý pokus o preniknutie za nepriateľskú líniu znamenal hrozné krvipreliatie. Francúzska armáda však potrebuje hrdinský kúsok a generál Mireau preto dostane rozkaz dobyť nemecké pozície v priebehu niekoľkých dní. Jeho nadriadení vyrátali, že táto úloha by sa dala splniť s odhadom 55 percentných strát na životoch. Hoci generál si uvedomuje zúfalstvo tejto misie, vízia povýženia a získania ďalšej generálskej hviezdy je lákavejšia. Plukovníkovi Daxovi dá príkaz, aby svojich mužov viedol do útoku. Dax vie, že generál posiela jeho mužov na istú smrť a preto protestuje. Je však vojakom a jeho česť mu káže poslúchať rozkazy. Čo však znamená vojenská česť v armáde, ktorá sa riadi mocenskými ambíciami a ľudský život bezcitne obetuje hierarchii hodností? Majstrovské dielo režiséra Stanleyho Kubricka je pacifistickým odsúdením vojny, krviprelievania a mechanizmov, na ktorých stoja vojenské rozkazy. Zároveň je to prvý film, ktorý režisérovi priniesol celosvetovú slávu, rovnako aj vzbudil značný rozruch. Nielen kvoli neúprosne realistickému zobrazeniu zákopových bojov, ale aj kvôli nelichotivému obrazu armády. Práve kvôli portrétu predstaviteľov francúzskej armády sa tento film mohol vo Francúzsku premietať až roku 1975, takmer 20 rokov od jeho nakrútenia. (oficiální text distributora)

Maynard.

Nadčasový film, který si po celou dobu udržel moji pozornost. A to je to již přes 50 let starej kousek. Příběh je to jářku silný a krutý. Ostatně jako všechny války, v tomto případě 1.Světová. Jen mi pořád není jasný důvod, proč je Kubrick opěvován a do nebe vychvalován. Navíc má přízvisko "nejpreciznější"režisér...Tak se ptám, v čem se projevuje zde jeho preciznost? Snad v tom, že točil poslední večeři na 68 záběrů? Nebo snad proto, že na konci filmu (pro mě naprosto nepochopitelně) nechal vyniknout svoji budoucí ženu? Jo, uznávám, že záběry zákopové války musely před více než 50ti lety otevřít čelist nejednomu divákovi. Ale zbytek filmu mi přijde takový mdlý... Ale přiznávám se, že sem dost ovlivněn tím, že prostě Stanleyho nemám zrovna dvakrát v lásce. Konečně už aspoň vím, čím že se to ty vojenské soudy zabejvaly. "Soudci" si své rozsudky po válce jistě za rámečky nedali.... ()

Sdoom

Zajímavé protiválečné dílko z rané mistrovy tvorby. Upoutá sice silným příběhem, bohužel ne tak dobře vystavěným, jak by si zasloužil. A souhlasím s Civalem, že ten úplný závěr byl tak trošku mimo, vážně netuším, co tím chtěl mistr říci. Kirk Douglas je ovšem skvělý a konečně jednou v silné a výborně zahrané roli, která mi ho dovolila vidět jinak než jen jako Spartaka. ()

Dromed

Lepší válečný film, jsem asi neviděl. Kubrickovy filmy jsou náročná podívaná, ale tenhle je celkem dobře stravitelný. Idea je totiž jasně patrná a stopáž snesitelná, až se mi to zdálo krátké. ()

AZbest

Niekedy sa zdá, že mottom dnešných hollywoodskych (proti)vojnových filmom je: "Ak sa náhodou nepodarí preraziť s príbehom a posolstvom, nech je tam aspoň poriadna akcia.". U Paths of Glory nemysliteľné. Zobrazená absurdita vojenskej mašinérie nemá vo svojom žánri obdoby. S nadhľadom a humorom snáď len v Hellerovom románe Catch XXII. ()

Mr.Floyd

Tak toto bolo strhujúce! Som človek modernej doby a preto dávam prednosť skôr novším filmom (samozrejme, ale dávam prednosť kvalite pred vekom) a tak som nevedel čo mám od čiernobieleho filmu z roku 1957 čakať. Avšak rok, v ktorom bol film natočený je skutočne zanedbateľný. Cesty slávy je jeden z mála naozaj nadčasových filmov, ktoré budú aktuálne aj o niekoľko desiatok rokov. Téma ľudskej osobnosti a vykreslenie pováh, charakterov a pocitov jednotlivých postáv je viac než realistická a dotkne sa snáď každého z nás, nedokonalých ľudí, ktorí dokážeme poprieť mnoho zásad ľudskosti na ceste za slávou, bohatstvom, uznaním či dokázania správnosti vlastného rozhodnutia. Tým čo poznajú prvú svetovú vojnu len z učebníc dejepisu a dokumentárnych filmov bude tento film pôsobiť ako nepríjemné prudké svetlo odkrývajúce pravú tvár hrdinstva a vojenských rozhodnutí. Je dôkazom, že aj pri tých najglorifikovanejších udalostiach a odhodlanosti vojakov sa dokáže človek ukázať aj vo svojom najhoršom svetle, odkryť svoje najčernejšie vnútro a zaprieť súcit voči iným ľudským bytostiam. Spravodlivosť býva často slepá a to sa naplno prejavilo aj pri zobrazení vojenského súdu, ktorý nebol ničím iným len inkvizičnou čatou nemajúcou záujem o poznanie skutočnej pravdy. Možno som tento snímok pochopil nesprávne (čo môže byť spôsobené mojim nízkym vekom), možno mi mnoho posolstiev uniklo, ale aj tak som presvedčený o nesmiernych kvalitách ranej tvorby jedného z najlepších režisérov všetkých čias. ()

Seti

Zajímavá ukázka toho, jak absurdní může být válka a co všechno jí může ovlivnit. Generalita odtržená od reality toužící po metálech; generalita plně si vědoma reality, ale toužící po metálech; politické elity a veřejnost odtržené od reality, ale požadujíc postup a výsledky nebo třeba vrchní velení vědomo si nedosažitelnosti výsledků, ale přesto vyžadujíc postup. Smutné je, že následky všech těchto vlivů vědšinou odnese obyčejný voják, který proti nim nemá obrany, byť by byly sebehloupější. ()

bari68

Jediné, čo je vo filmovom svete dokonalé, je asi réžia Stanleyho Kubricka.Zamyslenie sa a pohľad viac do jadra problému vojny,riešiť vec nie iba z asketického hľadiska ,bolo vidno práve v Paths of Glory.Jeden z mála vojnových filmov staršej generácie, ktorá nie je jednostranná,vojak nie je iba hrdina a nepriateľ zločinec.V prítomnom Kubrickovom diele podľa skutočných udalostí na francúzskej fronte v prvej svetovej nie je iba ukázaná chrabrosť a statočnosť vojakov ,ale najmä práve ona zášť a zlosť domácich generálov.Emociálne silný príbeh ,ktorý ale aj miestami trochu nepostrádal nudu, hluchšie miesta (čo ale nie je výsledkom Stanleyho práce,ale osobitnosti vojnového žánru)a zo všetkou úctou posledná trochu až silová,rádoby dojemná scéna. ()

Tjaden

Stanley Kubrick mě ještě nikdy nezklamal. Po úvodu v detailně prokreslených zákopech a následné (s ohledem na rok vzniku) skvěle zpracované bitvě se přesuneme do neméně vynikající komornější části se soudním "procesem". Stezky slávy jsou jedním z nejlepších filmů, které ukazují jaká válka skutečně je. Neschopná a od reality odtržená generalita plus obyčejní vojáci, kteří to za ni vždycky všechno odskáčou. ()

Cracker

Mr. Kubrick ma zatiaľ nikdy nesklamal a dúfam že ma nesklame ani jeden z tých pár filmov čo nám tu zanechal... Paths of Glory. Niektoré momenty mi pripomínali 12 rozhnevaných mužov, čo vôbec nebolo zlé :) Kirk Douglas podal výborný výkon ale trošku ma štvali tie "bojové" scény pretože tí komparzisti boli hrozný. Chápem že je to rok 57 ale toto mi v tom filme hrozne vadilo. Takisto si mohli dať viac záležať na onej "zachráň sa kto môžeš" scéne, ktorá mi v porovnaní s inými vojnovými filmami prišla ako prechádzka ružovou záhradou. Sentimentálny koniec - také ja proste nemám rád, happyend = +* ;) ()

klúčik

Film ma dostal - čiernobiely snímok o strašnej vojne... Výborný K.Douglas a G. Macready v postave nemorálneho generála. Čiernobiela kamera je úžasne pravdivá.... Nezabudnuteľná scéna popravy, vrchol je polomŕtvy vojak na nosidlách, ktorého popravia...... 90%. ()

iXtr3m3

Skvelý vojnový film, síce nič viac ale ani nič menej. Kirk Douglas bol vždy trieda. Na Kubricka jeden z tých prehľadnejších ale zároveň aj priehľadnejších snímkov. Osobne sa mi zo spolupráce Kubrick a Douglas viac páčil Spartakus, ten bol perfektný a je aj dnes. ()

Han22

Stanley Kubrick, režisér, kterému jsem za 4 filmy dal 5* a který minimálně od roku 1960 točil klasiky (Spartakus). Ale také režisér, který v 50. letech začínal pro mě průměrnými, až podprůměrnými kriminálkami. A tak jsem nevěděl co od Stezek slávy čekat - klasiku, nebo přeceněnou blbost? Naštěstí platí první možnost a já se po dlouhé době dočkal filmu, kde mě naprosto nic nevadilo, nepřekáželo. Ocitáme se v první světové, kde jeden generál zaúkoluje druhého aby dobyl nedobytné území. Generál Mireau je zmetek první třídy, který si hraje na přítele mužstva, ale s vidinou povýšení neváhá poslat zdecimovanou jednotku plukovníka Daxe na sebevražedný útok. A když tento nevyjde, rozhodne se najít obětní beránky a tři náhodně vybraní muži jsou postaveni před soud za zbabělost. Film je přehlídkou odpudivých charakterů i neskutečných scén. Útok je brutálním peklem, kde většina mužů zemře, aniž by viděli nepřítele. Vojenský soud fraškou, která připomíná soud v Planetě opic nebo třeba v Českém Janu Husovi. U popravy čekáte na zázrak. A uprostřed všeho je fantastický Kirk Douglas jako jediný čestný voják, který vede marný boj. 5* bez přemýšlení. ()

Zagros

Válka je hnus vždycky a první světová válka v zákopech byl hnus pořádný. Od stolu se generálům lehko rozhoduje… dobudete to místo a ztráty padesát procent mužů jsou ještě dobrý výsledek. Když to nedokážete a ustoupíte, budete označeni za zbabělce a odsouzeni. Generálům z toho občas taky hrábne, začnou vydávat nesmyslné rozkazy a je zle. Proti tomu se dá těžce vzdorovat z pozice nižší šarže a sebemenší pokus o nesouhlas hraničí se sebezničením. Stezky slávy jsou válečným snímkem, kde jsou dialogy nejsilnější zbraní. Válečných scén je pomálu a jsou krátké. Naopak rozhovory vojáků stojí za to a divák na to občas jen nechápavě zírá, než mu dojde, že ve válce to tak chodí. Na lidský život se ohled nebere a na morálku, upřímnost a nějaké pocity už vůbec ne… silný zážitek za čtyři hvězdy. ()

matolas

Videl som filmy z minulého roku, ktoré zostarli horšie ako tento kúsok z päťdesiatych rokov. Jasné, obžaloba vojny je klišé tematika, ale tu sa to deje prostredníctvom na prvé počutie bežných a banálnych dialógov veliteľov, pri ktorých sa nestačíte čudovať rovnako ako plukovník Dax. Nebál by som sa povedať, že Dr. Divnoláska je vlastne remake tohto filmu, remake tématický. ()

wosho

Ranný Kubrickův film jasně ukazuje,kam jeho tvůrce míří-do dějin.sice Stezsky slávy nedosahují celkové preciznosti,avšak i tak je to na 50. léta nadprůměrná podívaná,která i dnes mnohokrát zaujme svým poselstvím o nesmyslnosti války kterou tvoří lidé a ti v ní i umírají a nemají šanci z otoho kruhu nikam utéct.Jednoduchá myšlenka v jednoduchém filmu.Právě ta jednoduchost je na tomto filmu krásná.Ještě to není nejednoznačný film.který člověka překvapí i po stém vzhlédnutí jak v jeho pozdní tvorbě.Je to film co jasně křičí do světa!!!!!! ()

Revolver

Kubrick už v raném věku prokázal, že je mistr nad mistry. Stezky slávy je precině natočený válečný film, skvěle zobrazující nesmyslnost války a debilitu drtivé většiny vojáků. ()

Kovaja

Skvělý válečný film z 1.sv.války nám ukazuje absurditu zákopové války.Touhou zvítězit zaslepený generál Mireau trestá popravou 3 vojáků z jednotky za to že se zbaběle vrátili do vlastních zákopů a nedotáhly útok do konce který byl od začátku nemožný.Jelikož se útok nepodařil celé jednotce tak se o popravených losovalo a tak padl los na 3 neštastné chlapy za které se při vojenském soudu postavil plukovník Dax ale ani jeho obhajoba nestačila. ()

ElChe26

Velmi milé překvapení, dle mého soudu neprávem opomíjené, rozhodně jeden z vrcholných válečných filmů, který se však v něčem vymyká. Od filmu Stezky slávy nečekejte klasický válečný snímek odehrávající se v zemi nikoho, mezi zákopy, ale spíše strhující drama, které se odvíjí od válečného soudu nad vojáky obviněnými ze zbabělosti. Kubrickovo dílo poodhaluje povrchnost konzervativních hodnot a jejich pilířů, zejména národnostního státu, aristokracie, armády a částečně i církve, o něž se opírala každá strana (mimo USA) bojující v 1. světové válce. Ta byla zároveň logickým vyústěním hodnot monarchistické Evropy, které se museli jednou střetnout v krvavé řežbě ve jménu těch "nejušlechtilejších" ctností (zejména nacionalismus). Skvrna na kariéře generála Paula Mireaua v podobě neúspěšného pokusu o dobytí se v bleskovém tempu stane skvrnou na francouzské vlajce, kterou lze smýt pouze krví "zbabělých" vojáků, kteří ji způsobili. Sympaťák Kirk "Spartacus" Douglas u soudu hájí obžalované vojáky, o jejichž osudu nemá rozhodnout soud, ten ho má pouze oficiálně stvrdit. Přestože soudní proces netrvá dlouho, dokáže vzbudit řadu emocí, lví podíl na tom má právě Kirk Douglas. Ačkoliv to zní už poněkud otřepaně, klišovitě, válka žádný smysl nemá, Stezky války však ukazují, že i když válka nemá žádný smysl, vždy se najde bezpočet "pseudosmyslů" pro její ospravedlnění a zabíjení člověka - mužnost, statečnost, čest, státní zájem a v neposlední řadě národ a nacionalismus. Výroky generála Broularda: "Je jen málo věcí, které povzbuzují a stimulují více než vidět někoho umírat" či "jeden ze způsobů jak udržet disciplínu, je zastřelit sem tam nějakého muže," mi velmi připomínali jeden známý Stalinův citát o tom, že smrt jednotlivce je tragédie, smrt milionů je statistika. Neznamená to však, že každá armáda má několik stovek takovýchto malých "Stalinů ekonomů" s lidskými životy? Lidský život se tak stává pouze proměnnou v nerovnici: kolik lidí musím zabít (resp. poslat na smrt), abych jich x "zachránil"? Nemohu si odpustit zmínit podobnost s Camusovým Cizincem a Stezkami slávy, kterou spatřuji v návštěvě kněze před popravou u odsouzených, jimž dává rozhřešení a jeden z nich ho napadne. :-) Závěrečná scéna ve mě vzbuzovala reminiscence na "marseillaistický" moment z Casablancy, i když si uvědomuji zásadní rozpory mezi kontexty do nichž obě scény spadají a tím jaké pocity měly u diváků vyvolat. Bez váhání pro mě zcela jasných 5*. ()

bila.tecka

Kubrickova působivá obžaloba války, jejich posunutých morálních hodnot. Lidských hodnot, které v žebříčku vojenských hodností ukazují některé lidi jako nelidské tvory. Osobní odvaha v protiváze s kariérním postupem. Kubrickovi byla 1. světová válka vděčným pozadím, silné téma lidských priorit mohlo být využito vlastně v jakékoli době. Pohříchu hlavně v té současné, snímek je až hrozivě aktuální. ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)