Príbeh o hrdinoch a zbabelcoch 1. svetovej vojny odhaľuje mocenské boje a ambície, ukryté za falošný patriotizmus. V Európe zúri 1. svetová vojna. Francúzska a nemecká armáda stoja proti sebe pozdĺž opevnených zákopov už dva roky. V tejto patovej situácii by každý pokus o preniknutie za nepriateľskú líniu znamenal hrozné krvipreliatie. Francúzska armáda však potrebuje hrdinský kúsok a generál Mireau preto dostane rozkaz dobyť nemecké pozície v priebehu niekoľkých dní. Jeho nadriadení vyrátali, že táto úloha by sa dala splniť s odhadom 55 percentných strát na životoch. Hoci generál si uvedomuje zúfalstvo tejto misie, vízia povýženia a získania ďalšej generálskej hviezdy je lákavejšia. Plukovníkovi Daxovi dá príkaz, aby svojich mužov viedol do útoku. Dax vie, že generál posiela jeho mužov na istú smrť a preto protestuje. Je však vojakom a jeho česť mu káže poslúchať rozkazy. Čo však znamená vojenská česť v armáde, ktorá sa riadi mocenskými ambíciami a ľudský život bezcitne obetuje hierarchii hodností? Majstrovské dielo režiséra Stanleyho Kubricka je pacifistickým odsúdením vojny, krviprelievania a mechanizmov, na ktorých stoja vojenské rozkazy. Zároveň je to prvý film, ktorý režisérovi priniesol celosvetovú slávu, rovnako aj vzbudil značný rozruch. Nielen kvoli neúprosne realistickému zobrazeniu zákopových bojov, ale aj kvôli nelichotivému obrazu armády. Práve kvôli portrétu predstaviteľov francúzskej armády sa tento film mohol vo Francúzsku premietať až roku 1975, takmer 20 rokov od jeho nakrútenia. (oficiální text distributora)

Stanix

Válečný snímek o hrdinství, odvaze, touze po spravedlnosti, stejně tak o krutosti, zbabělosti, falešném patriotismu a o nesmyslnosti válek. Všechny tyto vlastnosti vždy existovaly a existovat budou i nadále a to i bez válek. Ukázkový příklad díla jež nestárne. Salut ! ()

polonius

Film, který v sobě nese velké morální poselství , a který byl až donedávna ve Francii zakázán. Až francouzský premiér Jospin navrhl v roce 1998 rehabilitovat zběhy z roku 1917. "Patriotismus je posledním útočištěm pro největší darebáky." (Už nevím, kdo to řekl.) ()

karlee

Dost mě potěšilo, že se film záhy přesune ze zákopů do improvizované soudní síně, od té doby mě začal bavit. K plnému hodnocení chybí trochu barevnější vykreslení některých postav, v tomto mé nároky plně uspokojuje A. Menjou jako generál Broulard. ()

Rattlehead

Výborný film, úplně nejvíce obdivuji jízdy kamery (nejen) v zákopech. Během natáčení zemřel Max Ophüls, jeden z oblíbených režisérů Kubricka. Ten měl pak v onen den prohlásit, že dnešní natáčení bylo na počest zemřelého Ophülse. Vynikající úvod snímku "Rej" určitě může být jedním z inspiračních zdrojů Kubrickových pověstných kamerových jízd. ()

Knor

Jak jinak než plná palba, Kubrickova režie je nadčasová a tady se opět potvrzuje. Silný s strhující příběh, který by neměl být zapomenut. Jeden z nejlepších válečných filmů co jsem viděl. ()

čolek

Film o stupiditě válek a zelených mozcích. Když si ale vzpomenu, jak jsem četl Na západní frontě klid, tak je mi jasné, že zákopová válka mohla být zachycena mnohem lépe. Takhle mi to přišlo docela odosobněné,bylo to příliš krátké, na to abych si vytvořil nějaký vztah k obžalovaným a vůbec k některému z padlých. Jen stále přemýšlím nad závěrečnou scénou v hospodě, ta mi opravdu nedá spát. ()

BUFUU

Konečně jednou taky krátkej Kubrick. A hned stál za to. I když film moh bejt, ještě kratší o poslední minuty. Poslední scéna mi osobně kazí celkovej dojem. ()

B.Jay

Protiválečný film, který by měl být povinně na opačné misce vah ve vojenské náborové kanceláři. Jinak film samotný nemá cenu hodnotit, protože vše již bylo řečeno, tady o hvězdičkách žádná...snad jen skromné přání: co takhle natočit páni režiséři dnes něco o té první velké válce? ()

gicous

Válka je absurdní věc, v nichž jsou lidké bytosti degradovány na pouhé čísla a kusy. Nemyslící a poslušné stádo, jenž musí dobýt a zničit ve prospěch vůdcovské třídy a jejich malicherných cílů. Morálka, city nebo důstojnost je v vztahu nadřízený-podřízený nežadoucí. Stezky slávy zachycují nesmyslnost válčíci mašinerie, která k znovu nastolení poslušnosti použíje hrůzný nástroj - exemplární potrestání nevinných. Nikdo neprotestuje, s výjimkou plukovníka Dexe a samotných ubožáků odsouzených k smrti. Stezky slávy mají silné morální poselství, jenž Kubrick prezentuje prostřednictvím své mistrovské režíjní práce. Kritizuje generály, kamarády v boji a nakonec i kněze a jeho víru. Způsob jakým využívá prostoru je uchvatný, stejně tak jako jeho dlouhé kamerové jízdy navozující skvělou atmosféru, ať už se jedná o film válečný, hororový či dramatický. Jediné na čem se podepsal čas, je zachycení zakopové války, které ve srovnání s dnešní dokonalostí, vypadá trochu úsměvně.7/10 ()

kubilov

Stezky slávy mě minuly širším obloukem než jsem čekal a to asi hlavně proto, že jsem se na ně jako na jeden z mála dobře hodnocených filmů o I. světové válce těšil možná až moc. Děj bez sebemenších překvapení, emoce, které se mě nedotkly ani náhodou a místy až moc velká nuda. Jediný větší rozruch ve sledování zapříčinila scéna s beznadějným dobýváním Mravenčího vrchu, jenž se mi líbila moc. Jeden z úplně nejslabších Kubrickových filmů. ()

mosem

Excelentní film. Jednoduchost, daná dobou vzniku působí mnohem silněji než scény se spoustou počítačové grafiky, technických triků a scén plných dokonalých efektů, jaké dominují soudobým filmům. Také černobílé provedení je mnohem působivější, než by zřejmě byla barevná verze. Jen jsem se velkou část filmu bál, že to celé snad dobře dopadne. Nicméně Kubrick chtěl natočit silný film, ukazující nemorálnost a bezohlednost mašinérie moci, nikoliv pohádku. Mašinérie moci vojenské, politické a jakékoliv jiné. Jak moc dokáže člověka zbavit svědomí, morálky, cti, a současně navozuje stav, kdy tyto hodnoty vylučuje u kohokoliv jiného. A podařilo se mu to dokonale. Včetně závěrečné scény, která na někoho může působit nadbytečně až nevhodně, ale podle mne naopak ukazuje, že i ti kteří si tyto hodnoty do jisté míry uchovávají, kteří stojí na nejnižším žebříčku hierarchie, je v sobě potlačují a vyhýbají se jejich projevům. ()

helrohir

Silný vojnový príbeh, ktorý, tak ako je u Kubricka zvykom, sa zameriava hlavne na psychologickú stránku a rozličné charaktery a vlastnosti zúčastnených postáv. Film bravúrne poukazuje na nezmyselnosť vojny ako takej, najmä ak ju riadia tí, pre ktorých sú straty na životoch len percentuálnou štatistikou. Prezentovanie absencie humanizmu prostredníctvom náhodného odsúdenia nevinných ľudí dokazuje absolútnu stratu akýchkoľvek morálnych hodnôt, ktoré by mali byť oporou človeka pri ťažkých rozhodnutiach, ktoré vojna neustále prináša. Tento príbeh má jasnú myšlienku, a to upozorniť na falošné hodnoty, za ktoré sa mnohí ľudia skrývajú, keď im v skutočnosti tie pravé hodnoty chýbajú. Filmu sa nedá vytknúť aj pár chýb, z ktorých mi najviac vadil patetický záver so speváčkou a taktiež by možno bolo lepšie francúzske znenie. Ale vzhľadom k dobe vzniku tento film považujem za kvalitný prírastok jednak v Kubrickovej filmografii a taktiež v rámci pacifisticky zmýšľajúcich vojnových filmov. ()

JK77

Videl som to prvy krat v roku 2014, aj tozial asi az poslednu polhodinku. Len sa pytam preco takto skvelo natocene konverzacne dramy sa uz nenakrucaju???? ()

Boudyy

Geniální film, který na rok 1957 sice využívá černobílého formátu, ale to je v celkovém výsledku spíše plus. Na dobu výroby neuvěřitelně zručně a na svou dobu velmi surrealisticky natočena válečná vřava. I to ukazuje, jakým géniem byl Stanley Kubrick. Zápletka je jasná a jednotlivé postavy tvoří snad všechny možné osobnostní protiklady, se kterými se lze setkat. Ve válce se holt v různých funkcích sejdou prostě lidé veškerých morálních a jiných kvalit. Skvělý Kirk Douglas jako muž, který hodlá ctít zásady i v boji s nepřítelem a George Macready jako bezskurpulozní fanatik, pro něhož je válka jen záminkou k vybití své frustrace. Poselství tohoto filmu, který není ani tak proti válce, jako proti nemorálnosti a neodpovědnosti "těch nahoře" za své činy zůstává i po šedesáti letech aktuální. Lze vidět kdykoliv. ()

Guran

První film od Kubricka, který na de vše chválím! Jeho první film, kterému jsem dal víc jak průměrné hodnocení a zároveň první film, který má plný počet bodů! V tomto filmu jsem nezaznamenal žádnou výtku, žádná chybka, která by mě donutila snížit hodnocení. Film je tak dobře natočený a cíleně proti prachsprostým generálům a politikům, kvůli kterým umírali a trpěli lidé v nepředstavitelných podmínkách 1. světové války. Snímek je opravdu hodně silný. Po celou dobu sledování jsem si nemohl odpustit pár sprostých slov, protože je síla koukat na lidi, kteří záměrně chtějí ublížit dalším lidem, ať v zákopech, tak mimo ně a to tu nemluvím o nepřátelské německé straně, která proti Francouzům v té době stála. Řec je především o již zmíněných spojeneckých generálech, kteří záměrně pálí děli do vlastních řad, nebo dokonce nastaví soudní proces tak, aby vojáci byli odsouzeni a popraveni jen kvůli tomu, že se odmítli přizpůsobit sebevražednému útoku na nepřítele. Opravdu síla, čeho je člověk schopen. Snímek je prostě válečná bomba. Jeden z nejlepších válečných filmů všech dob a to říkám na rovinu! Rozhodně bych toto dílo neočekával od Kubricka, nad kterým už jsem po shlédnutí jeho několika filmech zlomil hůl, ale po této bombě ji musím slepit. Gratuluji! ()

mrclTV

Veľkolepé stvárnenie prvej svetovej vojny (na ktorú sa nejak filmársky zabúda a je posúvaná do úzadia oproti II. svetovej vojne). Film by sa dal rozdeliť na dve etapy - 1. typickú vojenskú a 2. súdny proces, kde ide hlavne o monológy a slovné hry. Vynikajúce atmosféricke spracovanie oboch polovíc je vskutku úchvatné. Osvetlenie svetlicami inak temného nočného bojiska alebo dlhý záber kamery posúvajucej sa spoločne s postupujúcim útokom su doslova mrazivo podmanivé. Druhá polovica filmu ešte viac ukazuje nezmyselnosť vojny a zvýrazňuje rozdiely medzi skutočnými hrdinami a zbabelcami (preslovy Douglasa počas súdu alebo záverečná scéna sú kvalitné zážitky). Jediné, čo mi vadilo, bolo veľmi jednoznačné prevedenie postáv, plukovník je ten dobrý, neohrozený hrdina, generáli su ulisní zbabelci, túžiaci iba po moci. A ešte tá dĺžka, prečo to bolo tak krátke? ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)