Zaměstnanec pohřebního ústavu Pleticha telefonuje svému nadřízenému. Přeslechne, že má koupit svatební dar a dopravit jej šéfově příbuzné. Na udanou adresu se proto vypraví zorganizovat pohřeb. Když se omyl vysvětlí, Pleticha na oplátku za pohoštění předvede svatebním hostům tance a písně různých národů. Jeden z hostů, dědeček Boleslav Hnipírdo, zažil při cestě do Prahy srážku vlaků u Vrňan. Protože se mu nic nestalo, nechce ani žádat bolestné. Pleticha toho využije a se zavázanou nohou se vypraví na ředitelství drah. Vydává se za Hnipírda a je ohledně své cesty podrobně vyslýchán. Díky své užvaněnosti na sebe mimo jiné prozradí, že naskočil do jedoucího vlaku, jel na černo, plival na okno a utrhl záchrannou brzdu... (ČSFD)

Pierre

První čásť na svatbě je docela dost nudná a ani Vlasta Burian se v ní nějak moc nepředvede. No jo, tak to předváděni národu možná trošíčku vtipné bylo, ale jinak nic moc. Ta druhá čásť ve které se Burian od drách dožaduje odškodnení naštěstí film trochu vylepšuje a příjdou v ní i nějáké poměrně vtipné diialogy. Ale můj dojem z Funebráka je takový nějáký. Já vím že v roce 1932 musel bejt pro všechny děsná bžunda když si Vlasta Burian například neustále plete telofoní číslo, ale dneska už je na tom vidět ten zub času. Některé Vlastovy komedie jsou určitě výbornou zábavou ještě dnes (jako třeba Antoním Špelec ostrostřelec) ale na tadytu za pár dní určitě zapomenu. A upřímně docela rád. Komentář který mi mluví z duše: N.Strauber ()

blackrain

Nejen, že měl Vlasta Burian ve velké oblibě uniformy všeho druhu, on byl pohybově nadaný a po jazykové strance na tom nebyl vůbec špatně. Ostatně, to velmi dobře dokazuje scéna s parodováním světových jazyků. Ta je úžasná. Na ni se vždycky z celého filmu těším nejvíc. Burian tu skutečně perlí. Jen by mě zajímalo kolikrát ji museli točit a jestli to Burian řekl také několikrát stejně po sobě. Osobně si myslím, že to vůbec není možné. Také jsem si myslela, že tady bude Burianova role jaksi upozaděná, ale nebyla, protože jako vždy Vlasta Burian strhává veškerou pozornost na sebe jen co otevře ústa. ()

anniehall

2,5* Hlavně za vynikající dialog v poslední třetině filmu a Burianův herecký výkon, který i z téhle slepovánky udělal alespoň trochu koukatelný film. ()

topi

Kult jak prase!!! Samozřejmě, že film stojí hlavně na Vlastíkovi, protože ten co tady vyvádí, to je sekec mazec!!! Ty hlášky znám prostě všechny nazpamět´!!! Miluju ten film!! ()

K.I.N.G.

Mám rád Vlastu Buriana, jeho druh humoru a obdivuji cestu, jakou zvolil i jeho osobitý a nezaměnitelný styl. I tento film je poměrně vtipný, ale když jsem musel přivřít obě oči u hodnocení C. a k. polního maršálka, zvolil jsem konečné, celkem vysoké, tříhvězdičkové hodnocení také za celkovou soudržnost a hladký průběh celého snímku a to je to, co mi scházelo tady. Přišlo mi to jako lehce spojené dvě velmi dlouhé scény, přičemž ta pomyslná první, která obsahuje tance a písně různých národů se mně zdála o něco lepší než ta druhá, ve které sledujeme převážně rozhovor 3 lidí v kanceláři ředitelství drah, ta mi totiž přišla na tehdejší dobu úplně průhledná a prakticky jsem se nezasmál, což je u komedie určitě špatně. Celkový dojem 50%. ()

swed

První polovina filmu je průměrná a ničím nevybočující komedie, ale jakmile se Burian dostane na pojišťovnu, začnou se dít věci. Tato část je vlastně jeden dlouhý skeč, plný originálního a odzbrojujícího humoru - prostě Burian v té nejlepší formě! 7/10 ()

Skip

Není to tak zcela film, jako spíš po sobě následující komické scénky, ale ty se dost povedly, takže jsem se dobře bavil. Jen některé by to chtělo trochu zkrátit, protože přeci jen, čeho je moc, toho je příliš. ()

tomtomtoma

Dvě scény, základ filmu, ale velmi dobrá zábava. V první přichází pan Pleticha (Vlasta Burian) na svatbu myslíc si, že jde vykonat poslední věci zesnulého, vyjde z toho jiná svatba a Pleticha předvádí jiné národy.. Ve druhé se pak pan Pleticha neoprávněně domáhá odškodnění od československých drach a z jeho smyšlené historky vyskočí tolik pokut, že se skutečný pan Boleslav Hnipírdo (Josef Rovenský) nestačí divit. Pro mě je to velmi nečekané kvalitní humorné dílo. Další zajímavé postavy: drážní rada Klapka (Theodor Pištěk), nevěsta Plicová (Růžena Šlemrová), její původní ženich (Čeněk Šlégl), kterého odvedla policie, úplatný drážní kancelista (Lamačův kamarád a také režisér Martin Frič) a nesmlouvavý inspektor drah Jahn (Jan Richter). Příjemně zábavné. ()

zette

Osobne nemam rad filmy, ktere maji plytky dej a jsou tak jen odkazany na exhibovani Vlasty Buriana. Funebrak je tim zarivym prikladem. A v hodnoceni neberu ani v potaz stari filmu, uz v te dobe vzniklo spoustu skvelych filmu, at uz u nas ci v zahranici. ()

sator

Příšerná režie = příšerné herecké výkony.Je to jediný film z I.republiky při kterém mi bylo trapně.... Evidentně vznikal scénář i dialogy na place... Film byl natočen za 6 dní, i to je nejspíš odpověď proč jsi tak špatný... ()

dr.fish

Uznávám, že hodnotit zde film, není na místě. Jde v podstatě o dvě slepené scénky, nikoli o film. Přesto jsou tyto scénky nesmrtelné. Záleží asi dost na náladě, s jakou si k tomu člověk sedne. Tentokrát jsem si sedl v dobré...80% ()

Mylouch

Učedická léta filmových mistrů: experimenty, nevyzrálost, roztahaný příběh, zárodky filmové civilnosti a vrcholných komických scének - převážně jen pouhé tušení brzkých budoucích skvostů. Sled scének a písniček, vězících kořeny na kabartení scéně, si i ve filmu vyžaduje účast publika ale současně asi dokáže přiblížit atmosféru tehdejších živých vystoupení. ()

LiborGondek

Až závěrečná třetina s drážním inspektorem je ten pravý, pětihvězdičkový film Vlasty Buriana. Jinak je Funebrák zcela tuctový. 13 minut dlouhé předvádění národů mě nebavilo naprosto fenomenálně. Hodnocení nakonec tedy průměrné, 3* a mými oblíbenými filmy určitě zůstanou jiné geniální snímky tohoto národního velikána. ()

pytlik...

Hláška "co sem lezete s tak blbým jménem..." je naprosto geniální, škoda, že jsem ji neznal ve svém minulém zaměstnání na finančním úřadě, našlo by se tam pro ni mnohé uplatnění. Další zajímavostí je netypická role Šlemrové, slepice v síťovce v polici a chybějící knoflík na Burianově uniformě. ()

Compadre

"Boleslav Hnipírdo...jak můžete člověče s tak blbým jménem lízt do vlaku?" "kvůli Vám ho nechám utíkat vedle vagonu." "Narodil jste se..." "To se ví, že jsem se narodil, snad si mě někdo nevymyslel..". Taková Burianova druhá liga..ale některé scénky fakt pobaví ()