Trhlina

Igor, nezaměstnaný vysokoškolák, se v rámci absolventské praxe dostane do pracovní čety, která vyklízí budovu bývalé psychiatrie. Zde náhodou objeví záznamy Waltera Fischera, jednoho z pacientů, který před sedmdesáti lety záhadně zmizel v pohoří Tribeč. Když se po dvou měsících stejně záhadně objevil, byl dezorientovaný, na celém těle měl nevysvětlitelná zranění a nedokázal popsat, co se mu stalo a kde poslední týdny strávil. Ač byl dlouhodobě hospitalizován, již nikdy se nezotavil. Když se Igor pustí do pátrání po podrobnostech Fischerova příběhu, zjistí, že tento případ vůbec nebyl ojedinělý. Záznamy o lidech, kteří se v Tribeči ztratili, sahají až daleko do minulosti. K mnoha z nich ale došlo relativně nedávno. Proto se Igor spolu se svou přítelkyní Miou, milovníkem konspiračních teorií Andrejem a tvrdým skeptikem Davidem vydává do tribečských lesů zjistit, jaká je pravda. Pátrání, které zpočátku působí jako nevinná zábava nesourodé skupinky, však končí tragicky… (Falcon)

mazadlo

Petr Bebjak je jednoznačně jeden z mála filmařů z tuzemska (ve velkých uvozovkách protože je to Slovák), který prostě žánrové věci vést režijně umí. Jeho práce s postavami je jednoznačně nejblíže tomu jak si představuji, že by moderní film natočený v nějaké malé zemičce jako je Slovensko nebo Česko měl vypadat. Na druhou stranu je k tomu potřeba i silný příběh a tajemno, které vás nezačne štvát po deseti minutách. Měl jsem dojem, že jde o jakési časové paradigma, a že na konci budeme slintat nad tím jak si nás tvůrci povodili na vodítku (knihu neznam, takže jsem nevěděl co čekat) Bohužel film dopadne přesně tak jak se od začátku tváří. A právě ta absence jakéhokoliv překvapení je pod režijní taktovkou Petra Bebjaka celkem hluboké zklamání. Ale uznávám, že hodnotím přísně. Kdyby někdo jiný třeba nějaký mladý filmař natočil takovýto film zaslouží si jednoznačně pětku s hvězdičkou. Ale u Bebjaka prostě tak trochu chcete víc. ()

mira007

Nemám rád horory ani mysteriózní filmy, ale na Trhlinu jsem se těšil jako na nový slovenský film Petera Bebjaka. Originální to není a ikdyž některé technické disciplíny jsou vynikající tak jako celek mne to zklamalo a působilo to celkem "málo pestré". Víc jak hodinu je to celkem o ničem a pak následuje trochu akce a hororové atmosféry. Dám tři hvězdy, ale to asi nadhodnocuji. ()

MiaMahoney

Ty kokos a toto čo bolo za Maďarského Lynča...?! Od Bebjaka jsem očekávala víc, než jen narkáčskou chujovinu s milionem nastíněných záhad, kde se po přepálené stopáži nakonec zjistilo velké hovno! Jo, atmosféra byla prima a dvě scény se světly byly hodně povedené a mrazivé, ale ve srovnání se zbytkem to bohužel na nějaký slushný rejtynk nestačí. Nesympatické postavy jestě umocňují pocit zmaru a spolu s viditelným rozpočtem přesně 1,2 Éček a stopáží, která vás nutí poposedávat a lačně pokukovat po tlačítku ffwd, to celé zaslouží akorát tak cenu zlatého Jánošíka za nejpromrhanější potenciál na maďarské scéně. ()

Marys

Hneď po prečítaní knihy som chcel vidieť film. Nie, že by bola až taká dobrá, no zaujímalo ma, ako tento mysteriózny thriller rýchlo prekvasil do slovenskej kinematografie. Zábery nie sú zlé. Rozumiem, že to nemohla byť verná kópia knihy, určite to potrebovali spraviť mierne filmovejšie. Niektoré zábery mi ale chýbali, iné boli zas úplne zbytočné. Niekde môžu mať diváci v príbehu medzery, či nepochopenie, lebo tam niektoré dôležité súvislosti neboli zapracované. Najviac ma ale sklamal nápad s únosom autora bestselleru. Už len to, že spisovatelia u nás určite nie sú na vrchole potravinového rebríčka, ako to bolo zobrazené a samotná skúsenosť s hlavným rozprávačom Igorom naňho hodila diametrálne odlišný uhol pohľadu. A samotný "otvorený záver" s cliffhangerom. To ako vážne? Herci vo vedľajších úlohách fajn voľba, hlavný párik ale veľmi nevýrazný. ()

Silviaxx

Začala by som asi tým, že knižnú podobu Trhliny film tak jednoducho neprekoná. Pán Karika je majster v budovaní napätia a prácu s čitateľom zvláda excelentne. Tieto veľmi dôležité aspekty, ktoré robia Trhlinu trhlinou, žiaľ, nie je možné vtesnať do stopáže filmu. Tým však nechcem povedať, že filmové spracovanie bolo na prd - hoci, popravde som sa výrazne obávala ako sa podarí obrazne stvárniť detailné opisy z knihy. V rámci slovenskej kinematografie je však Trhlina úctyhodný počin. V prípade dejovej linky sa niekde pridalo, inde zas výrazne ubralo (čo považujem za slabšie miesto filmu, keďže viaceré atmosféru, napätie a bezútešnosť situácie budujúce prvky z knihy sa v prípade filmového spracovania vytratili). Hoci sa viaceré mystické a logicky nevysvetliteľné časti z knihy nepodarilo stvárniť, tie, ktoré sú vo filmovom spracovaní sú naozaj kvalitné. Práca s obrazom a primárne s hudbou bola v istých momentoch naozaj nadupaná. Nemôžem povedať, že by som však pri filme zažila taký mindfuck a totálne vtiahnutie do deja ako pri knihe. Filmovú Trhlinu, ale naozaj uznávam a nesmierne sa teším, že sa niekto jej spracovania zhostil (hoci to nebola možno navďačnejšia úloha). ()

helmiczka

Ja som presvedčený, že sa jedná o rafinovaný aprílový žartík (umocnený tým, že ani len nie je apríl). Ten film tvorcovia nemysleli vážne, že nie? ()

Flopik

Ja musím a vlastne chcem dať plný.O filme som veľa nečítal , trailer nevidel len som sa rozhodol ísť do kina a som naozaj milo prekvapený. Výborná atmosféra počas celého filmu a v tom lese ešte umocnená, čo sa príbehu týka tak tá mysterióznosť je skvelá, herci sa mi páčili , Tomáš Maštalír top. Celkovo možno troška dlhší začiatok, inak nemám čo vytknúť. Hudba na vysokej úrovni. U mňa skvelé 5*. ()

Wancohoff odpad!

slovaci sa mozu hanbit. amaterska mega sracka ktora napodobnuje blair witch, no o stupen horsie. a to som uz blair witchu dal odpad. ()

bozka10

Velice úbohý pokus o mysteriozny horor,toto bola otrasna nuda kdo nevie tocit taketo filmy nech to preboha nerobi.absolutna strata casu. ()

petikacka

No, jak to jen pojmenovat...Připomíná to Blair Witch, ale to napětí tam chybí i když se o to velmi snaží...Nakonec jsem se v tom ztratila a vlastně jsem to vůbec nepochopila... Za mě 40% ()

Hernycztek

Trhlina je v podstatě Blair Witch, jen má všechno horší, než americká verze. Nejprve jsme detailně seznámeni s příběhem a ,,pátrací'' skupinou a poté je to hodinu a půl dlouhé chození, případně běhání po lese, kde občas blikne nějaké světlo nebo někdo dostane halucinace. Celá tahle pasáž je, až do samotného finále, hrozně zmatečná a dělalo mi problém, abych se v tom orientoval. Postavy mají charaktery napsány slušně a herecké výkony spolu s podzimní sychravou atmosférou, jsou to jediné, co tu stojí za zmínku. S tvrzením, že jde o horor, bych byl opatrný už jen proto, že během těch dvou hodin bylo sotva pět minut, které by se jako hororové dali označit. Tuhle slovenskou snahu bych tedy určitě nedoporučil, protože vůbec nic nenabízí. Nejlépe na tom, v tomto případě, budou čtenáři, protože jejich fantazie vymyslí při čtení daleko lepší atmosféru, než jakou jsme dostali my, diváci. ()

Blueeyes

Trhlina není docela můj žánr. Obvykle u těchto snímků odmítavě kroutím hlavou, frflám a kážu něco jako "kdo chce kam..." Často bojuju s charaktery hlavních hrdinů, kteří mi přijdou k zbláznění nepokorní a voráchlí. Tohle ale nebyl ten případ! Členové výpravy jsou mi příjemní, dobře obsazeno. Fandila jsem jim. Proti atmosféře nelze říct ani popel. Ale tady ta Trhlina..... má sakra trhliny ve scénaři. Je to takové skokové, zmatené, jako by tam půlka informací chyběla, něco se nakousne, ale dál už to nikdy a nikde rozvinuto není. I v traileru je víc informací než v celém snímku. Možná je to obsaženo v té televizní verzi? Např. Koho to David viděl s tou sirkou? Tak to se pak těžko hodnotí, no. Vyzdvihnout musím hudbu a zvuk. Zvuk byl super! A jedna opravdu děsivá scéna s "liškou". Jen i tady bych toho chtěla víc a tajemnější. Tenhle úsek se dal rozhodně vymazlit. Pořád se mi nějak dere na jazyk výraz promarněný potenciál. Faktem je, že vidět tohle před mou nedávnou odvážnou výpravou na podzimní zamlženou skoronoční Kleť, rozhodně by mě tam nedostal ani pár volů. Ty podzimní lesy a hory a tma už v půl čtvrté ... Proč tam ti lidi furt takhle lozí, že? :-) ()

waits

Srovnání se zahraničními scary snímky by asi nebylo fair, vyhnu se mu. Srovnat příkladně českého Ghoula a slovenskou Trhlinu ale můžu a i v tomto srovnání Trhlina nevypadá dobře a nemyslím,. že by za to mohl jen rozpočet (Ghoul cca 40 mil korun, Trhlina na cca 15 mil, oba filmy na sebe vydělaly, Trhlina kupodivu procentuálně víc). Zatímco Jáklovi se povedl mimořádně zajímavý zásek do lokální horrorové historie, ve kterém žádný ze základních atributů nepokulhával za zahraničím, u Trhliny naopak téměř všechno skřípe - herci, scénář, kamera,efekty (hodně jednoduché), ale hlavně se nedostavuje kýžený pocit strachu, úzkosti, obav. Nedostatek něčeho tak elementárního zaráží a posunuje vyznění filmu někam k televiznímu filmu s lehce tajemnou, ale celkově nevzrušivou atmosférou. Škoda. ()

Warhorr

Zrovna jsem dočetl Karikovu předlohu a jo, můžu říct, že je to věrohodný. Jednu hvězdu navíc musím určitě přihodit za to, jak se snaží Bebjak knihy držet. Oceňuji, jak některé detaily dokázal zakomponovat a zachovat i tady. Problém sehnat jako vysokoškolák práci, výdělek za brigádu apod. Co bylo obzvlášť super, tak písníčka Hýkal od kapely Zrní, kdo četl, ví, o čem mluvím. Dojmy mám však stejný, jako když jsem film viděl prvně. První půlka má správnou atmosféru, kterou si snaží film budovat už od začátku, kdy se Igor dostane do psychiatrické léčebny a začne pátrat. Vše je super do doby, než se všichni dostanou na Tribeč. Za prvé, celé mi to přijde jako kopírka Blair Witch. Jasně, nemůžeme vědět, jestli to co Karika napsal, je opravdu vše pravda a snaží se tak jen držet skutečnosti, ale nemůžu hold jinak. Za druhé a to je to hlavní, bloudění po lese je celý takový nemastný, neslaný. Tady je prostě kniha stokrát lepší a Bebjak se, i když jen místy, trošičku od Kariky odkloňuje. Jsou tu nějaký věci navíc, některý jsou pozměněný a je to škoda, jelikož to tak vůbec nemuselo být a já bych filmu klidně dal plnou palbu. Nikdo mi nemusí vysvětlovat, že 330 stránkovou knihu nenacpu do 110 minut ale pořád věřím, že to šlo natočit i bez některých všech těch zbytečností. Taky mi hodně chyběl vývoj charakterů postav Davida a Andreje. Tohle je tu vážně hodně osekaný. ()

Israha

V knižní verzi Trhliny fungovalo vyprávění stylem autorovy reprodukce "skutečného" příběhu, který mu pověděl někdo druhý, na výbornou, ale ve filmově podobě je to jedna velká zbytečnost. Jakkoliv už jsem poměrně unaven v poslední době stagnujícími found footage postupy, tak tady by seděly jako prdel na hrnec. Úvod do děje v podobě několikaminutového prologu s voiceoverem, "fakta" ohledně Tríbečské záhady by mohly padnout ústy protagonistů "na kameru", a pak už jen hrát tajemnou, zneklidňující partii uprostřed lesů, ve kterých není úplně vše tak, jak by mělo být. Protože v těchto pasážích filmová Trhlina má něco do sebe. Nejde o žádný ultimátně děsivý horror, u kterého budou i otrlí diváci drkotat zuby a kousat si nehty, ale iracionálno zde zlověstně vystrkuje růžky a solidně nabourává mysl, aniž by bylo potřeba vizuálních kejklí či nějaké propracované mytologie. Peklužel je omáčka okolo poznamenána televizní laciností a podprůměrným herectvím, takže celkový dojem z filmu je poněkud rozpačitý. ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží