Violet Evergarden (TV seriál)

• Japonsko

ヴァイオレット・エヴァーガーデン

• Austrálie

Violet Evergarden

Violet Evergarden

Animovaný / Drama / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 2018, 5 h 25 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Kana Akacuki (kniha)

Kohei Funamoto

Evan Call

Kengo Shigemura

Komentáře uživatelů k TV seriálu (20)

Krásná, překrásná animace, velmi vhodně a mile ozvučeno, ending vždy uměl dokreslit závěrečný pocit, ale jinak je to tuctový příběh ať už lehce či silně tlačící na pilu. Na světě je mnoho takových příběhů, kdy se pomalu s hlavním hrdinou/hrdinkou učíme rozumět lidským emocím, kdy rodiny ztrácejí své blízké, kdy stačí málo, pár trefných slov a lidé jsou hned šťastnější. Tohle je jeden z nich a nepřináší nic nového. Dokonce má velmi kolísavou kvalitu. Asi do pátého dílu mě to moc nebralo, pak to nabralo lehce spád, kolem 10. dílu vyvrcholilo, aby to skončilo 13. lehce neukončeným dílem. Není to špatné anime. Je odpočinkové a když se necháte, dojme vás. Logika do něj nepatří, racio nechte zavřené, tady vítězí patos.(6.4.2019)

Nemám zde komentář a něco mi říká, že je nyní ten správný čas to napravit. I po skoro dvou letech nemám problém si příběh Violet bez problémů vybavit (minimálně jeho hlavní kostru), pamatuji si většinu postav a i svůj tehdejší dojem. Je tedy logické, že na rozdíl od některých z vás ve mě tohle anime určitě něco zanechalo. Stejně tak si hned vzpomenu na úchvatnou animaci a skvělou hudbu. Co se emocí týká, pak mě některé příběhy rozhodně oslovily a stejně tak mě zaujala i premisa filmu o předávání citů formou dopisů, v dnešní době moderních technologií nejspíš už dosti opomíjená. Pamatuji si ale také to, že (souhlasím se Zízou) některé příběhy ohledně těch emocí až příliš tlačily na pilu a tak mě to nikdy nedostalo tak silně a přirozeně, abych uvažoval o tom udělit tomuto seriálu hodnocení nejvyšší. Violet jsem si oblíbil, její snaha pochopit lidské city, především ten dle romantických básníků nejkrásnější, se mi líbila, stejně jako její skoro až strojová povaha, která se postupně ohlazuje. Za mě spokojenost a příjemný zážitek. 7,5/10 P.S. Pokud jste spíše pragmatik než romantik, pak samozřejmě uvidíte některé věci úplně obráceně, alespoň se ale všichni shodneme na tom, že animace je úchvatná, takže pokud chcete vidět pěkný obrázky...(15.2.2020)

Napsat komentář k Violet Evergarden je nakonec pro mě komplikovanější, než jsem před posledním dílem očekával. Upřímně, mohlo to dopadnout ještě hůře (po seznámení s předlohou a jaké změny studio Kyoto Animation udělalo), ale i tak cítím v ústech pachuť a můj obličej vyzařuje nadšení závodníka na posledním místě. Udělám to jednoduše, jelikož se mi o tom bude lépe takto mluvit a rozdělím toto anime na 2 části: První je na do 9.-10. dílu, druhá je zbytek až do konce. Co vás uhodí z fleku jsou produkční hodnoty této show. Graficky je to synonymum pro fantazii, ať už smysl pro detail, exteriéry nebo záběry na Violetiny ruce. Podobně, jako si u Made in Abyss přizvali zahraničního mladého skladatele Kevina Penkina, aby nahrál nejlepší anime OST minimálně minulého roku, podobně se zde zadařilo Evanu Callovi a nejde než jen chválit dokonalý audiovizuál. Příběh je položen na základech těžké sentimentality a má až přemrštěný harlequinovský feel levné novely z červené knihovničky pro přecitlivělé teenagerky. Pro mnohé určitě velké odrazení a pokud na to nemáte buňky, tak předem varuju, abyste opustili loď. Postava Violet je totiž emočně vyprahlá a neznalá a je na čase se naučit, co je to cítit, vnímat a vyjadřovat pocity. Touto premisou nás příběh vede epizodní strukturou krok za krokem skrze vcelku milé a romanticky melodramatické odbočky ze života Violetiny práce; kvalitativně to má stoupající tendenci až k 9. dílu. Tento díl by totiž mohl být se vší vážností a legitimitou závěrečný (anebo onen 10., který by byl takovou pěknou mašličkou). Jenže ze zvláštních důvodů není a seriál pokračuje válečným arcem, který nesmyslně začne kašlat na jakoukoliv realitu vybudovanou v předchozím dění a pro mě nepochopitelně srthně děj do béčkově akčních vod. S doposud vybudovanými nadějemi jsem s velkou dávkou tolerance něco odpouštěl, ale poslední díl už si zahrál na nejhorší druh bondovky a zbytek vyplnil přeslazenými flashbacky a výjevy, které v tu dobu už nikoho nezajímájí, nebaví a které s nikým nepohnou! Vyvstává mi otázka, proč nebyly díly nějak lépe přeskupeny, aby se tomuto fiasku vyhlo, ale to už se nedozvím. Ze strojové Violet se stala slečna, která by mohla plnit kanistry svými slzami a ze mě pořádně rozčarovaný divák. Je mi jasné, že předloha pravděpodobně nestála ani za zlámanou grešli a KyoAni u mě hrdinsky udělali v příběhu obrat, bez kterého bych tu láteřil ještě o třídu hlasitěji. I tak je zklamání víc než výrazné. 3*(15.1.2018)

Když se do produkce anime pustil Netflix, tak jsem tušil, že to bude kvalitní. A je. Dokonce už pilotní díl dokázal hodně zaujmout.(4.2.2018)

• SonGokussj

Nemám zde komentář a něc/kdo mi říká, že je nyní ten správný čas to napravit. Po skoro dvou letech mám brtuální problém si příběh Violet vybavit. Možná jeho hlavní kostru. Pamatuji si tak 5 postav a můj naprosto znuděný dojem. Je tedy naprosto logické, že ve mně toto anime skoro nic nezanechalo. Prioritně vzpomínám na úchvatnou animaci, která se v některých chvílích rovná s Makoto Shinkayem. Co se však emocí týká, pak je to naprosto prázdné. Pamatuji si hlavně to, že většina dílů byla příliš tlačená na pilu ohledně emocí. Autor vám vnucoval "tady brečte" a na toto já nejsem. Violet jsem si logicky neoblíbil, "její snaha pochopit lidské city, především ten dle romantických básníků nejkrásnější" byl naprosto tristní, stejně jajko její naprosto totální strojová povaha, která se až moc uměle postupně ohlazuje. Závěrem: Seriál je moc umělý. Graficky nádherný s totálně prázdným vnitřním aspektem, nucené pocity, nudné příběhy, terminátorské reakce... Nejvíce mne tu irituje fakt, že je vše udělané tak, aby "teď diváku plač, teď buď diváku v úžasu, teď se diváku směj". Nic není v příběhu. Je to napsané tak, aby se to líbilo lidem. Není to napsané tak, aby se člověk vcítil do příběhu. Grafika to nezachrání. Za tu samotnou dávám *navíc. A že zbývá hvězda jako hodnocení? Snad to o této sérii vypovídá dostatečně... Fullmetal Violet 35 %(16.2.2020)

Na první pohled to vypadá jako ta nejčervenější z červených japonských knihoven. Violet Evergarden - nejlepší z nejlepších písařek, která píše na zakázku ty nejlepší dopisy plné citu, pochopení a odpuštění. Přitom ona sama hledá význam slov „miluji tě“, která ji řekl její velící důstojník „major“. Jo, ona v té válce bojovala. A taky má mechanické paže. A je něco na způsob Robocopa a Terminátora… Na tomhle anime se mi líbí, jak dokáže skloubit romanticko lyrický příběh s tématikou takřka superbojovnice bez emocí a přitom to nikdy neuklouzne do patosu nebo vyložené kraviny. Má to velice krásnou animaci, dílů je tak akorát (ten 10. je vrchol) a po jejich skončení máte chuť pustit si další.(21.4.2018)

Violet Evergarden je pro mě obrovské pekvapení, neb jsem tomu dal šanci čistě náhodou a jak už u mě bývá zvykem, nečtu si o čem filmy či seriály vůbec jsou. Spolu s faktem, že vyhledávám spíše slice of life anime, byla sázka na fantasy/sci-fi poměrně "riskantní". Ale vyplatilo se! Pokud jste na tom podobně jako já, tak vás předem ujištují, že Violet Evergarden je tak civilní, jak jen to jde a zmíněné dva žánry jsou téměř zbytečnou informací. Pokud by se jednalo o hru, tak drtím F12 každých deset sekund, jelikož jde o jednu z nejlepších a nejkrásnějších animací co jsem zatím viděl. Tolik krásných scenérií a tak úžasná atmosféra a v každém záběru dělá ze seriálu v tomhle směru naprosto úctyhodnou záležitost. Ale k tomu hlavnímu, což je samozřejmě příběh. Tvůrci se ve velkém zaměřují především na samotnou Violet a skoro až nevěřím, jak jsem si mohl postavu (téměř) bez emocí tolik oblíbit. Vedlejší postavy pak zdatně sekundují, ač se některé mohou zdát lehce do počtu. Příběh pak osobně řadím k tomu lepšímu, ale pravdou je, že v několika prvních dílech příliš neoslní. Ta pravá smršť emocí začíná až s blížícím se koncem a především epizodu A Loved One Will Always Watch Over You ještě dlouho nevypustím z hlavy. Velmi originální počin, který možná s odstupem času docením na plný počet. A ta hudba! Ta hudba!(21.1.2019)

(Hodnotenie 4,5)(20.12.2019)

Violet Evergarden nastupuje pracovat jako tzv. Auto Memories Dolls. A sama, jako panenka – blonďatá, krásná, absolutně bez emocí a s mechanickými rukami, přijímá veškeré příkazy ve snaze se naučit žít nový život. Díl za dílem ji sledujeme nacházet a učit se porozumět emocím a postupně se dozvídáme i o její temné minulosti. Ovšem ne tolik, abychom pronikli ještě dál – tvůrci nám bohužel zatají Violetin původ a odkryjí pouze časový okamžik a vztah, kolem kterého se celé anime v podstatě točí a otáčí. Viktoriánský až secesní nádech, povznášející instrumentální hudba, krásná animace, mini příběhy tlačící na emoce, propagace psaní dopisů a FAN SERVICE. 70% zaslouženě, víc dílů už by asi bylo nesnesitelných.(16.1.2020)

• Terezinka198

Violet Evergarden. Dílo plné rozporů pro mě. Na jednu stranu všemi opěvováno, na druhou stranu se já ptám: „Proč?“ Za krásnou animaci? Za krásný soundtrack? Ano, s tím souhlasím. Ale zbytek? Bohužel, přidávám se na stranu negativní. Příběh je nezáživný a mým důkazem proto je, že jsem toto anime musela začít znovu sledovat až po roce, aby mě vůbec zaujalo. A to maximálně jeden díl denně, jinak jsem usínala. Ano, námět zajímavý, ale Violet mi nepřirostla k srdci. Doslova panenka. Ano, příběh o lidskosti, ztrátě, smrti, válce, atd. Byl by to pěkný příběh, kdyby mu něco nechybělo. Za celý seriál mě zaujaly pouze dvě postavy - Gilbert a Hodgins. A byli i možná jediným důvodem, proč jsem se do tohoto anime pustila znovu a tentokrát ho i dokončila. Bohužel, ani oni dva nezachránili příběh, který se potápěl od samotného počátku, proto mé hodnocení zůstává stejné, jako předtím. Velké zklamání.(16.8.2019)

• q66

I přes konstantní palbu pokynů, jak se má při sledování tohoto člověk cítit (nebo právě přesně proto, citovým vydíráním mě KyoAni nenapálili ani u jejich Key VN adaptací a to samé platí i tady), nejde o nic jiného než plytký a prázdný brak, který mě zanechal kompletně chladným. Delší komentář netřeba, 1+/10 jen za precizní animaci a vizuální zpracování.(8.4.2018)

Zatím mi to přijde jak ořechová skořápka. Zevnějšek je vážně úchvatný a všechno, ale to nenahradí ten prázdný vnitřek.(2.2.2018)

Autor predlohy musel byť naozaj v zlom psychickom stave, keď to písal. Po pár epizódach sa totiž seriál zmení na sériu tých najsmutnejších príbehov. Je to taký emočný náklad – asi najväčší aký som pri anime seriály zažil—, že môžem zabudnúť na pozitívne myšlienky v tento deň. Postava Violet – poškvrnená nevinnosť, veľká moc, poznačená minulosťou, snaží sa objaviť, čo to znamená žiť – nie je nový koncept, ale mám ho neskutočne rád. Naozaj krásny a dramatický príbeh, ktorý ma určite chytil za dušu. To platí aj pre hlavný aj pre všetky vedľajšie príbehy. Posledné epizódy sa trochu vychýlili od predošlej štruktúry. Odbehli od zameriavania sa čisto na Violet a neboli až tak silné, ale aj tak si zachovali dobrý štandard. Animácia je krásna a hudba tiež. OVA epizóda: Táto OVA epizóda je o desať minút dlhšia ako by musela byť a stráca tým trochu dynamiku. V polovici sa avšak rozbehne a vojde do typického tempa normálnych epizód. Dej je časovo zasadený medzi štvrtú a piatu epizódu a dopĺňa tak nevysvetlený – aj keď nie až tak možno podstatný – pokrok vo violetiných písacích skúsenostiach. Myslím, že je úplne vhodné pozrieť si túto epizódu medzi spomenutými dielmi aj pri prvom pozeraní seriálu. poznámka: Poskytnutý obsah ma totálne zmiatol. Spolu s apatickosťou a mechanickými rukami hlavnej postavy mi dal presvedčenie, že Violet má byť nejaký android. V druhej epizóde mi však táto myšlienka bola narušená, tak som si pozrel obsahy na iných stránkach aby som si to vyjasnil. Ak je aktuálny obsah preklad, tak si nemyslím, že je presný. Ak je to originálna kompozícia, tak by sa mala podľa môjho názoru upraviť.(6.9.2019)

Neviem. Art style, atmosféra a hudba pravdepodobne najkrajšie, čo som kedy v anime videl. Hlavne teda animácia, seriózne, 90% záberov by ste si mohli dať na tapetu. Ale príbehovo ma to absolútne nechytilo a nudil som sa väčšinu času. Violet je jediná ako-tak zaujímavá postava, a ani to nie dosť. Jej príbeh mi príde troška rozťahaný, ale rozumiem, že veľa ľuďom to tak vyhovuje. Celkovo to určite neľutujem a som rád, že som to videl, ale nemôžem si pomôcť - som trocha sklamaný. Naj epizóda: Nameless. 7/10(17.1.2019)

Tohle anime pro mě bylo velikým překvapením, kdy jsem od něho příliš neočekával a nakonec z toho byl velice zajímavý zážitek. Příběh se odehrává ve smyšleném světě, ale dobově by se to dalo přiřadit k období první světové. Právě proto mě překvapilo, že si to autoři až příliš neudělali podle své fantasie, ale spíše se drželi skutečné dobovosti s možná jen co nejmenšími odchylkami (např. prostetika, ženský voják aj.), které se dají ale pochopit, protože prohlubují více příběh. Celé dílko je pak vede na silné emocionální úrovni, kdy zaprvé vnímáme pocity z následků války na obyvatelstvo a zadruhé tragický příběh hlavní hrdinky. Ta, poté co si projde bezduchým zabíjením ve válce, kde sloužila jenom jako nástroj bez emocí, se snaží pochopit, co jsou emoce a jak žít svůj život bez nejbližší osoby. Největším paradoxem je ještě to, že se stane pracovnicí pošty, kde píše dopisy za jiné lidi, kde se vyskytují různé typy emocí. S každým novým zákazníkem a další novou postavou v jejím okolí si postupně odnese něco nového nebo naopak ostatním dopomůže díky své dětské emocionální logice pochopit jednotlivá životní uvědomění. Proto se příběh trochu nese v žánru slice of life, kdy je tu nejedno životní moudro. Vše je navíc doprovázeno nádhernou animací s ještě lepším hudebním zpracováním.(6.4.2018)

Upřimně je to serie s hlubokou myšlenkou, ke které se musí každý divák sám probrat. Nejedná se o serii, která vás musí do sebe vtáhnout na stovky dílů. Jedná se o serii pocitů, myšlenek a absolutní absence nějaké hlavní zápletky. Celá serie je totiž jen úvodem do života odhozeného štěněte, které se snaží najít svoje místo, kolikrát s pocitem, že díly na sebe absolutně nenavazují.(12.8.2018)

Audiovizuální skvost, který bych doporučil kažému, i kdyby vám byl šumák obsah. Osobně tyhle sentimentální anime moc nemusím, ale tady mi to moc nevadilo. Nádech červené knihovny taky může odradit. Ano, je to emočně vyďěračské (viz. episoda 10) a na můj vkus se tam bulí moc často, ale nijak to nepopírá, že ten námět je prima. Navíc vyčítat Violet Evergarden, že je přecitlivělá, by bylo stejné jako vyčítat hororu, že je moc strašidelný. V rámci budování charakteru a vývoje nitra jde o kvalitní dílo (ze kterého by si jiné příběhy mohli brát příklad). Má to dobrý scénář, zajímavou hrdinku i vedlejší postavy a také živé dialogy. Navíc se tu zpracovávají těžká témata (ztráta blízkých, neschopnost najít správná slova pro své milované, traumata války atd.) a to vkusným způsobem. Příběh provází nádherná hudba, která pohladí na duši. Sluncem zalité scenérie, pohledy na oblohu, smysl pro citlivý detail: to vše tvoří kouzelnou atmosféru. Okatá Violet je sympatická od první chvíli a kroky jejího vnitřního vývoje/zapásů/strastí/nadějí fungují. Za srdce mě nakonec seroš chytil. Takže tvůrcům tleskám, protože tohle se i přes nějaký ten přešlap povedlo. Největší mínus: 3 finální episody, které nesmyslně jdou cestou akce a tím i proti dříve budované atmosféře. Kdyby seriál skončil EP 10, vůbec mi to nevadilo.(7.5.2019)

Violet Evergarden s předlohou Kana Akacuki která byla dobroušena a přepracována do tohoto úžasného seriálu samotným Reiko Jošidou. Přidejme k tomu úžasně na animované scenérie, prostředí a hudbu potrhávající vše co se děje na obrazovce (na plátně není dobrý výraz pro seriál). Příběh zde nebudu nijak spoilerovat, ale můžu po tvrdit že divák neuroní nejenom jednu slzu. Netuším jak Jošido udělal, že v jednom 20-25 minutovém dílu je více emocí než člověk někdy hledá i ve tříhodinovém filmu. Sice jsem někdy povšiml že předloha byla román pro dívky ale toto přepracování dokáže uchvátit každého komu nevadí pohrávání z emocemi diváka či animované seriály. Mohu jen doporučit(11.5.2019)

Každou epizódou to je lepšie a lepšie. Ale ako to väčšinou v anime býva tak tá 10. je prelomová a ani tu to nie je výnimkou. Jedná sa doposiaľ o najlepšiu časť série, ktorá vás dozaista rozplače. Anime produkcia Netflixu sa mi začína páčiť čoraz viac. Len tak ďalej(21.3.2018)

Violet Evergarden začalo ako úžasne anime, ale bohužiaľ skončilo priemerne. Prvých 10 epizód bolo skvelých (hlavné úžasná 10 ep.), ale zvyšok bol priemer. Ostatné epizódy už boli viacej zamerané na akciu, čo som vôbec nepochopil (v predchádzajúcich epizódach sa akcia ukázala len pomocou flashbackov o Violetinej minulosti). Toto anime sa mi viacej páčilo ako slice of life, preto mám tak strašne rád epizódy 1 až 10. Veľká škoda že sa autori nerozhodli zamerať príbeh aj na ostatné postavy a ich vývoj. Strašne rád by som si prečítal aj light novelu, z ktorej čerpali tvorcovia tohto anime a chcel by som zistiť čo všetko zmenili.(8.5.2018)