První očista

• USA The First Purge (více)

Přežít dvanáct hodin, během nichž pro vás nehnou prstem ani policajti ani záchranáři. To je cíl potenciálních obětí Očisty. Ti ostatní tuhle noc chtějí využít k beztrestnému vybití agrese a vyřízení účtů. Dnes večer to bude poprvé. Co se stane, nikdo neví, ale hezký pohled to asi nebude. Úspěšná hororová série od mistrů hrůzy ze studia Blumhouse přichází po třech dílech se svou první kapitolou. Vláda původně naplánovala Očistu jako svérázný sociologický experiment. Aby na zbytek roku snížila úroveň kriminality pod jedno procento, vytipovala si jednu velkou městskou čtvrť, která by se kvůli míře zločinnosti mohla s klidem přejmenovat na „Peklo“, a v ní povolila zločin. Celá oblast je samozřejmě prošpikována kamerami a národ dostává zdarma zvrácenou reality show, která však diváky příliš nebaví, aspoň zpočátku. Byť je oblast plná nebezpečných gangsterů a zvrácených úchylů, nic moc se neděje, potenciální vrazi jsou moc ostýchaví. Organizátoři projektu „naštěstí“ počítali i s tím a mají metody, jak vlnu násilí zvednout do pořádné výšky. Stačí sem zvenčí poslat pár vyzbrojených propagátorů Očisty. Je jasné, že kdo tuhle noc přežije, bude jiný, než byl před pouhými dvanácti hodinami. Jako třeba bezohledný vůdce gangu, který dá před ochranou svého byznysu přednost svým sousedům, nebo dívka, zoufale v nočních ulicích hledající bratra, který se chtěl také „zapojit“. (Cinemart)

Jaro.Krafcik

Prvé pocity filmu boli dosť zmiešané , aj vďaka tomu že sa na film meškalo. A taktiež mi to prišlo ako najslabšia očista. Chvalabohu potom sa to dostalo do parádneho starého tempa všetkých očistiev. Ale rasistom film neodporúčam, z dôvodu že sa tu nachádza asi 90% negerského obsadenia aj hip hopovej hudby. Masky musím ale pochváliť zase sa predviedli a boli o tretinu pestrejšie ako malo volebný rok. Nuž na "prvú" domácu očistu to však nemalo. Posledných 20 minút v bytovke bolo ale uchvatných. Videl v kine. 4* ()

Guzo

Komu se líbily předchozí díly, asi nebude zklamaný ani tentokrát. Koncept je trochu jiný, do Očisty není zapojena celá země, ale jen Staten Island a každý se mohl svobodně rozhodnout, jestli ji podstoupí. Jinak jede film ale v klasických kolejích a nutí diváka vypnout mozek a jen sází na surové/akční scény. 6/10 ()

Lukoboss

Jak tady víc lidí píše, je tenhle film ve výsledku neuvěřitelně rasistickej a navíc ještě víc hloupej než předchozí díly. A i tam bylo potřeba hodně přivírat oči. V podstatě všechny hlavní postavy jsou černoši (od pomatenýho psychicky narušenýho týpka, kterej jako první v rámci Očisty zabije, až po hlavu drogovýho kartelu, kterej rozhodně postavit veškerýmu zlu se slovy "Don´t fuck with my neighbourhood"!). A jak blbě to zní, tak to i blbý je. Samozřejmě tím, kdo to vymyslel, je běloch, kterej chce "snížit stavy v chudých čtvrtích (myšleno černošských)). Ani si nevybavuju jedinou opravdu doprovou nebo zapamatování hodnou scénu. Tenhle díl je naprosto zbytečnej a vynaložených peněz na toto je fakt škoda. ()

sedm.1

No nic, budu dělat, že tento příspěvek, do jinak naprosto parádní série, vlastně vůbec nepatří, že neexistuje, čímž bych chtěl zároveň před tímto degradujícím počinem varovat i případné budoucí potencionální diváky, aby si také zbytečně nenechali pokazit dosavadní dojem z předešlých dílů, jelikož První Očista dosáhla v podstatě jen tří věcí. Jednak, a to mě sere nejvíc, popřela, či jen hloupě vysvětlila dost věcí, co a proč se v předchozích dílech dělo. Za druhé, chápu, že pro většinu filmů je zásadní, aby na sebe vydělali, ale udělat kvůli tomu z ryze multikulturní podívané čistě afroamerickou, respektive těch pár bělob se tu také objeví, ale samozřejmě vesměs jen jako gauneři, to též nepovažuji za ani trochu dobrý tvůrčí tah, respektive v tom hlavně dost vidím až filmový populismus, no a za třetí, hlavní, opěvovaný hrdina je nekompromisní drogový dealer, který se nezastaví před ničím, a mám mu fandit jen kvůli tomu, že jelikož chce opíchat hlavní ženskou postavu, tak sem tam udělá pěkné gesto? To snad jako také ne! Co se jinak týče konkrétně zápletky, ta je nudná, bez spádu, v první polovině působí vyloženě nezáživně a nenápaditě, a když už v té druhé, akčnější, dojde k nějakému tomu řáděníčku, tak je vyměklé, neefektní a bez napětí, atmosférou si pak k předchozím dílům tato podívaná také ani nečichne, veškeré postavy tu jsou nevýrazné a nezajímavé a závěr působí už jen vyloženě směšně, to radši ani nebudu komentovat. První Očista zkrátka postrádá vše, díky čemu mě tolik bavily první tři díly, hlavně tedy jednička, tohle jde naprosto odlišným směrem, který se mi ani trochu nelíbí, takže takto vážně ne, tohle s původním originálním nápadem, působivou myšlenkou, výrazným napětím, efektní akcí a fungující atmosférou už nemá vážně nic společného. ()

kenkaku

Není to tak dobré jako Anarchie, ale rozhodně lepší než veškerý zbytek Očist. Možná asi proto, že film víc působí jako remake (nezapadá do konceptu ani časově ani obsahem - jako drony a kontaktní čočky? wtf?) a jeho skrytě rasistický podtext dělá také svoje. Nebo jsem špatně pochopil, že problém ghetta plného “tlamiček” (něco jako Chánov) se autority pokusí vyřešit tím, že jim dovolí se jednu noc odvázat, upustit páru a radikálně vzájemnou součinností snížit populaci? No a protože část tlamiček to nepochopí a místo toho jde pařit (a pářit se), nastoupí “externisté”, aby se čísla malinko pohnula… Kdyby je tam poslali rovnou, byla by z toho zase rebelie. Velice mazané. A to, že se mezi tlamičkami najde ve finále Über-nigga, co se do toho vloží a malinko zkreslí výsledky, je holt riziko podnikání. Nicméně. Po akční stránce je to natočené perfektně. Tlamičky přehrávají, máchají rukama a nigga-rují tak, jak se od nich očekává. Možná asi fakt, že jsou v tlupě (o bleduli ve filmu skoro nezavadíš), ten dojem umocňuje a to na průměrného heterosexuálního bělocha nepůsobí dobře. Proto to obecně nízké hodnocení. Za mě ale jak už jsem psal, druhá nejlepší očista. ()

bari68

Tretie pokračovanie, resp. prvý prequel. Čo do obsahu filmu sme sa z toho dozvedeli? Takmer vôbec nič dôležité, všetko podľa tej istej šablóny, nezaujímavý dej. Slabý priemer. ()

iXtr3m3

Film je veľmi podhodnotený. Niekomu vadilo, že sú tam samí černoši, takže rasisti. Niekomu vadilo, že samotný film je rasistický. Iným vadilo to, že je tam dementná myšlienka, že zločinnosť prospeje spoločnosti aj jednotlivcovi. Takže takto. Za prvé, komu vadia černoši, nech sa ide bodnúť, rasistov znesiem len v prípade riešenia cigánskej čvargy. Za druhé, je to černošské preto, lebo prvé tri časti boli primárne belošské, takže jedna zo štyroch častí, to asi nie je veľa, či? Za tretie, nešlo o to, aby zločinnosť pomohla jednotlivcovi či skupine, ak to niekto takto pochopil, tak to buď nerozumel, alebo nečítal titulky. Psychologička síce sama o sebe musela byť trafená a retardovaná, ale vláda, ktorá ju využila a zneužila, išla do toho s jasným cieľom, poriešiť vzrastajúcu populačnú krízu a nezastaviteľný boom a to jednoducho na chudákoch. A je jedno, či boli čiernej pleti, alebo bielej, alebo inej. Počas všetkých štyroch filmov bolo jasne vidieť, že útočil aj biely na bieleho, aj čierny na čierneho, aj biely na čierneho, aj čierny na bieleho. Hotovo. Tento film je naozaj podhodnotený. Určite je ďaleko lepší ako trojka, ktorá bola slabota aj napriek Grillovi. Jednotka bola atmosférická. Dvojka bola efektná, trojka nebola ani jedno ani druhé, štvorka ukázala počiatok všetkého, takže do série priniesla niečo viac, ako len ďalšie mŕtvoly, čo urobila druhá a tretia časť. Takže tak. ()

borec999

Prvý tak trochu zbytočný diel Očisty. Na rozdiel od viacerých mi nevadilo, že sa film sústredil na príbeh černosskej komunity ani že celé herecké obsadenie tvorili neznámi herci. Skôr mi prekážalo, že štvorka ako jediná zo série neprišla s ničím ani len trochu novým, nijako nerozšírila univerzum Očisty a viacmenej len zrecyklovala a pospájala už videné-tvorca série James DeMonaco sa so scenárom pre tento krát príliš nevytiahol. Čo Prvú Očistu zachránilo od prepadáku je, že debutant Gerard Mcmurray a Blumhouse dodali po technickej stránke stále obstojný film. Vďaka tomu, to udržím aspoň na priemere. Ďalšie diely by som však zvážil, séria vyzerá byť totiž dosť vyčerpaná... 50% ()

Han22

Tenhle film má dvě naprosto rozdílné roviny. Akční a příběhovou. V té první bych neměl větších výtek. Sice to trošku trvá, než se to rozjede, ale pak to stojí za to. Krev, brutální killy sečnými zbraněmi, spousta střílení a ve finále naprosto parádní akce jeden proti všem v paneláku, která dává vzpomenou na ty krásné akčňáky z 80-90. let. Kromě pár scén s psychopatickým feťákem to nemá nic společného s hororem, tím byl ostatně jen první díl, ale nevadilo by to. Druhá rovina je ovšem na poblití! Jak Očista začala? Inu fašistická vláda se rozhodla zredukovat černošskou populaci na Staten Islandu. A tak tu máme rozmanité tváře ghetta - mladíka kterého se jeho sestra aktivistka snaží držet od drogového byznysu, psychopata, pár žen a dětí a jako hrdinu drogového krále, který se rozhodne bojovat za svoji čtvrť! Všichni jsou černí, zřejmě žádná jiná rasa na ostrově nežije. Všichni jsou vlastně v jádru dobří i ten pošahaný psychopat ve finále pomůže! A proti nim stojí zkurvení bílí rasisti, kteří když vidí že se černoši nevraždí mezi sebou, pošlou tam komando. Aby to došlo i tomu nejzfetovanějšímu negrovi v kině, komando nosi kápě Ku Klux Klanu, jeden z nich je árijský modrooký blonďák a velitel nosí kožený gestapácký kabát. Tfuj! Tak nechutnou a stupidní propagandu snad netočili ani komouši u nás v 50. letech a mrzí mě, že BLM ideologie už infiltrovala i neutrální a oddechové žánry jako jsou horory. 2* čistě za akce a gore. ()

Gogo333

Původně se říkalo, že má být první očista na ostrově s vězni. Myšlenka mě nadchla a docela jsem se těšil. Po shlédnutí prvního trl jsem koukal, že jde nakonec o něco úplně jiného. Film mě nechal chladným, ale při sledování seriálu jsem si řekl, že to doženu. Nápad docela slušný, líbilo se mi zasazení a rasistické bitky. Super byly i svítíci čočky, klidně bych si taky pořídil. Z postav mě zaujal Skeletor, jinak nikdo. Trošku mi zasazení přišlo futuristický, díky některým vychytávkám, přitom předchozí díly mi přišli jako ze součastnosti, tak je to trochu podivné. Samotný příběh zaměřený na vůdce gangu byl nezáživný. Triky slabé a ty umělé cákance dodělané v pc k smíchu. Škoda, že to nebyla větší jatka nebo aspoň lepší příběh, takhle to prakticky nemá čím zaujmout. ()

HonzysKISS

Nejlepší na tom je první polovina, kdy se má k očistě schylovat, to je nejzajímavější část. Potom to začne být zase stejné jako v předchozích dílech. Což znamená nesympatické postavy, chabý pokus o akční horor, dementní vtipy atd. Jinak když už v tomto díle hrají pouze černoši, tak cením KKK. 35/100 ()

Fryštok odpad!

Absolutně prázdný film, který velice poslušně dodržuje zavedenou šablonu. První očista nepřináší vůbec nic nového, jen levnou zábavu pro „popcorňáky“. ()

Marius_ss

Skôr by som to nazval Očista po Afroamericky. Prešpikovaný blbosťami, zopár scénami na efekt (no tie mi prišli skôr trápne ako efektne)film o ničom. Toto nemá čo robiť v Purge universe a je hanba že tvorcovia dovolili McMurrayovi aby to takto dok*rvil. Tomu chlapovi by som v živote nedovolil natočit hocijaký další film. Absolutná škoda, ten počiatok Očisty sa dal tak krásne vyrozprávať... a vznikla z toho táto trápna Afro gangsta rap nigga sračka. Ja chápem že politika hraje v súčasnom filme žiaľ veľkú rolu, ale štúdia by si mali lepšie vyberať do koho a do čoho investujú peniaze. Toto bola strata času a peňazí pre každého... tvorcov aj divákov. Aj keď verím tomu že sa nájde pár expertov, ktorým sa bude tento film páčiť. ()

Silviaxx

M-E-G-A! Som si istá, že množstvo užívateľov The First Purge zakope pod čiernu zem, ale mne sa to veľmi páčilo. Ja osobne som veľkým fanúšikom celej série, lebo, ako som už iste spomenula v predchádzajúcom komentári, tento námet je perfektný a naozaj ma bavili úplne všetky časti. Prísť s prequelom bol skvelý nápad, keďže bola očista spracovaná síce štvrtýkrát, ale opäť úplne inak. Teraz, priamo k The First Purge. Možno by som viac rozvinula psychologický pohľad zo strany psychologičky, myslím, že by to mohlo byť viac zaujímavé na základe akých predpokladov stavala experiment, aké očakávané výsledky by mali byť pozitívne a podobne.. Zároveň viacero scén bolo prikrášlených, a tie asi nemusím spomínať, kto videl vie/tuší (nedá mi však nespomenúť Ramba/Terminátora/Chucka Norrisa v jednej osobe). A niečo, s čím snáď môžu prísť len američania - urobiť z bossa, drogového dílera maximálne pozitívnu postavu, ktorej sme asi všetci, koľkí sme sedeli v kine držali palce, a nakoniec sa z neho stal v podstate "národný" hrdina, tak to HEJ! Menované však neberiem ako negatíva, lebo v kontexte PERFEKTNEJ akcie, napätia, drámy, a akurátneho humoru mi je to všetko úplne jedno, keďže som sa skvele bavila! Dúfam, verím a modlím sa k ďalšiemu pokračovaniu aj za cenu, že by malo byť slabšie, lenže v mojich očiach je snáď tento námet nevyčerpateľný! ()

toi-toi

Hlupučké béčko, ktoré ideálne zapadá do rodiny do Purge. Nápad výborný, politické okolnosti úprimné a uveriteľné. Škoda, že z miestneho gangstra s dobrým srdcom sa vykľuje Segal mixnutý Stallonem. (Seriously WTF) ()

Hernycztek

Očista je pro mě kultovní záležitostí a v moderní době jedna z nejvíce vyrovnaných hororových sérií vůbec. Ačkoli je tento prequel na minimálně stejné úrovni jako předešlé díly, dopadl procentuálně nejhůř. A důvod..? Protože po tomto světě chodí i v jednadvacátém století neskutečné množství rasistů, chcete-li voličů SPD. Přesně kvůli takovýmto lidem je První Očista značně podhodnocená. Rozhodně mě těší, že se děj odehrává v ulicích a není to Home Invasion jako první díl, který považuji za nejslabší, právě kvůli tomuto subžánru. Mezi postavami se najdou skvělé charaktery a hlavní kladnou postavu si musí zamilovat každý. Tu ztvárnil Y'lan Noel, pro kterého je to celovečerní debut a já doufám, že ho v brzké době uvidím v dalších filmech, protože charismatického Franka Grilla nahradil plnohodnotně. Záporná postava, hrůzu nahánějící Skeletor ukázal strašně málo, na to, jaký měl úvod, což je faktor, který tu mrzí nejvíc. Co se sci-fi prvků týče, tak svítící oční čočky dodaly na kráse každé scéně, ale střílející drony už byly krapet za hranou. Masky jsou pořád na stejně skvělé úrovni a o napětí s atmosférou nouze není. Samozřejmě se to neobešlo bez nelogických míst a klišé, kdy například jeden člověk vystřílí vytrénovanou armádní jednotku, ale Očista má být úplně o něčem jiném a mě uspokojila dostatečně. Ať si říká kdo chce co chce, je to kvalitní čtyřhvězdičková záležitost a pro fanoušky právě vychází i seriál, takže hurá na něj. ()

Flopik

Neviem prečo sa zrazu z očisty stal viac menej film rasistický a tým pádom všade samí černoch ale úprimne vôbec mi to nevadilo.Kto od toho čakal neviem akú pecku bude sklamaný, kto ako ja čakal zábavnú akčnú jazdu na akú je zvyknutý z predošlých 2 dielov bude spokojný.Akurát teraz nezabíja Frank Grillo ale nejaký neznámy Y'lan. Začiatok dlhý ale potom akčná paráda, zabíjanie veľmi dobré s hororom spoločné skoro nič. Sci-fi ? Tak to ma poser , fakt nechápem. Koniec v paneláku skvelý. U mňa 4*. ()

Mravenčí Ant-Man má obří otvírák

Mravenčí Ant-Man má obří otvírák

09.07.2018

Nenápadná síla Marvelu spočívá v jeho dovednosti udělat ze svých sequelů ještě daleko úspěšnější filmy, než jak tomu bylo v případně prvních dílů. Tato pozoruhodná vlastnost se teď opět projevila na… (více)