Lawrence z Arábie

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Válečný / Drama / Životopisný

Velká Británie, 1962, 216 min (Director's cut: 228 min)

Sir David Lean dal pojmu „výpravný“ nový rozměr. Jeho Lawrence of Arabia je monumentální opus, jenž i dnes zůstává nadčasovým dílem gigantických rozměrů. Film obsahuje vše od velkolepých bojových scén až po politicko-filozofický přesah. Postava T.E. Lawrence je rozpracovaná do sebemenších detailů a zdárně mu sekunduje plejáda úžasných vedlejších postav. I přes skoro 4 hodinovou stopáž mě to ani chvilku nenudilo – děj má spád, a ač se tomu nechce věřit, neobsahuje žádnou vatu. Při odchodu z kina jsem zaslechl tři postarší dámy, jak si říkají, že to jako bylo celkem dobrý, ale chtělo by to prostříhat – s tím já rozhodně nesouhlasím. Z definitivní verze filmu bych nevyňal ani minutu, vše má své jasně dané místo a film je dokonalý tak, jak je. Od začátku do konce jde o jasnou vizi, která byla naprosto perfektně a bezchybně zrealizována. Škoda, že už se takové filmy netočí.(30.6.2018)

Pustit si tento film, to je jako večeřet s nádhernou ženou - nevšední událost plná krásy, očekávání a magického vzrušení. Monumentální dílo co do velikosti produkce i šíře záběru. Lawrence z Arábie, je skutečně megalomanský epos, při jehož sledování nemůžete odtrhnout oči od obrazovky a pouze se necháte unášet dech beroucími obrazy rozpálené, sluncem vyprahlé pouště, kde se drtivá většina snímku odehrává. Výprava, kamera, hudba a dokonalá režie, to jsou nosné pilíře Leanova opusu. Peter O´Toole v hlavní roli a Omar Sharif, Anthony Quinn či Alec Guinness v úlohách vedlejších - jsou pak jen třešničkou na dortu. Není sporu o tom, že tento film patří k největším klenotům kinematografie a jeho velikosti a významu se může rovnat jen opravdu málo dodnes natočených snímků. Takhle má vypadat skutečný velkofilm a jediným Lawrencovým mínusem je, že tahle bezchybná filmařina netrvá ještě o něco déle...(4.1.2015)

Kdyz jsem zjistil, ze film ma pres tri a pul hodiny, tak jsem myslel, ze to nepreziju, ale i kdyz me to samotnyho dost prekvapilo, tak jsem se vubec nenudil. Samozrejme, je to takovy, ze by se celkem bez problemu daly z filmu sestrihat dve hodiny, ale na druhou stranu, pres svoji delku mi prislo, ze tam zadnej zaber neni navic a kazdej perfekne sedi. Herci hrajou perfektne, samozrejme nejzajimavejsi je mladej Peter O'Toole, ale i Omar Sharif a k nepoznani Guinness a Quinn jsou perfektni. I kdyz je tohle skutecny velkofilm, zabery jsou uchvatne a i pres svou dobu vzniku nepusobi nijak naivne, tak mi prislo, ze dneska by to nikoho nejak zvlast neoslnilo, ale v dobe sveho vzniku to muselo bejt skutecne mega. Mistama mi to trosku pripomnelo Dunu, i kdyz samozrejme hodne vzdalene. Co se tyce hudby, ta byla mistama hodne monumentalni, ustredni motiv pusobil spis srandovne, a misty trhala usi. Takze lehkej nadprumer. Tech 7 oskaru si tenhle film opravdu zaslouzil.(12.6.2005)

Monumentální, epické, ale trochu vláčnější, roztáhlé (jak to tak u podobných eposů bývá) . Měl jsem pocit, že Lawrence podivně proplouvá dějem... Jinak ale není co vytknout. Tenhle film o Arábii nevypráví... on vás tam vezme. Velmi silné čtyři hvězdy. Zásadní především v dobovém kontextu. když porovnáme, jak vypadaly jiné výpravné filmy té doby, Leanova preciznost a zručnost ohromuje. Bohužel ale převážně v kontextu, nadčasově ten údiv funguje jen částečně.(14.5.2010)

V 60-tych rokoch to bol velkofilm a niet pochyb, ze je nim az dodnes, ktory sa oplati aspon raz vidiet, ale jednak dlzka je chvilkami neznesitelna a jednak zenskemu publiku tu bude chybat romantika. Vo filmoch ako TROJA (2004), STATOCNE SRDCE (1995), TITANIC (1997), JUH PROTI SEVERU (1939) a v mnohych dalsich sa nieco romanticke objavilo, ale v tomto filme absolutne nic. Je to cisto film s politickym pozadim o obycajnom clovekovi, ktory sa preslavil ako bojovnik za prava Arabov proti Turkom na strane Anglicanov, ktori tam boli usidleni a je tu i nejaky ten kratky boj, inac väcsinou len smrtelne dlha prechadzka pustou, v ktorej by sme my uz davno zomreli od smädu. A teraz sa pytate, preco som dal az 4 hviezdicky? No jednoducho ma ten film bavil, pretoze ma zaujima historia a politika, ale pre obycajneho divaka to moze byt skor nuda, alebo bude obdivovat aspon vypravu a velmi tazke podmienky pri natacani tohto filmu. Mne osobne sa pacila aj hudba od Mauricea Jarreho, ktora bola krasne zmiesana s Arabskou melodiou, mimochodom Jarre skomponoval krasnu hudbu aj k filmu DUCH (1990) s Patrickom Swayzem. Lawrence z Arabie ziskal z desiatich nominacii az 7 Oscarov vratane najlepsieho filmu roka 1962. Peter O´Toole bol nominovany za najlepsieho herca v hlavnej ulohe, avsak zo sosky mal radost Gregory Peck za dramu JAKO ZABIT PTACKA (1962). Za vedlajsiu ulohu bol nominovany Omar Sharif, ale sosku mu vyfukol Ed Begley za dramu SLADKY PTAK MLADI (1962) a tretia nominacia bola za scenar, ale Oscara si prevzal Horton Foote za spominanu dramu JAKO ZABIT PTACKA... 20.11.2009 ______ Peter O´Toole - (T.E. Lawrence) +++ Alec Guiness - (Princ Feisal) +++ Anthony Quinn - (Auda Abu Tayi) +++ Omar Sharif - (Sherif Ali) +++ Jack Hawkins - (Generál Lord Edmund Allenby) +++ Anthony Quayle - (Plukovník Brighton) +++ Claude Rains - (Pán Dryden) +++ Arthur Kennedy - (Jackson Bentley) +++ Produkcia: David Lean) +++ Hudba: Maurice Jarre +++(20.11.2009)

• - Role Sherifa Aliho (Omar Sharif) byla původně určena pro Horsta Buchholze, ten byl ale nucen natočit Raz, dva, tři (1961) s Billym Wilderem. Druhý určený pro roli, Alain Delon, zase trpěl problémy s hnědými kontaktními čočkami, které byly pro roli vyžadovány. Poté byl angažován Maurice Ronet, který byl posléze nahrazen pro příliš francouzský akcent a jeho arabské oblečení. (Kulmon)

• - Natáčení probíhalo 14 měsíců, a to v Jordánsku, Velké Británii a Maroku. Scéna útoku na Akabu a železnici pak byla natáčena poblíž španělského města Almería. Lokace byly převážně na skutečných místech děje, čímž film zprostředkovává realistický obraz jednoho z vedlejších bojišť první světové války. (HellFire)

• - Alec Guinness chtěl celý život hrát T. E. Lawrence, David Lean mu řekl, že by na něj byl ve filmu příliš starý. (Kulmon)