Lawrence z Arábie

Lawrence of Arabia

Lawrence z Arábie

Dobrodružný / Válečný / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1962, 216 min (Director's cut: 228 min)

Lawrence Z Arábie je z Leanovy tvorby jediný kus, který přijmu bez výhrad či posměšků. Jistě, nepodívám se na něj pětkrát do roka, ale právě takovéhle filmy byly předurčeny k tomu, aby se divákovi vpálily do paměti tak jako se žhnoucí slunce propaluje pískem kruté a krásné pouště. Ano, David Lean je megaloman a dost možná i perfekcionista. Ale čím by byl Lawrence Z Arábie bez Lawrence? Nepochybně jen cimrmanovským Hamletem bez Hamleta. Americká filmová akademie to tehdy opět (a jako ještě mnohokrát potom) nezvládla a je to škoda, protože jakým větším výkonem si už má sakra člověk toho Oscara zasloužit?(28.11.2006)

Povinná jazda pre filmových nadšencov. Zároveň kult a klasika, ktorá vzhľadom na rok vzniku ponúka viac ako trojhodinový pohľad na režisérske zručnosti. Peter O´Toole a Omar Sharif sú ako Vinnetou a Old Shatterhand v púšti:)Toľko komparzu, zvierat, púšteho prachu a prostriedkov možno nájsť len v máloktorom filme. Na celkovú stopáž treba mať trpezlivosť a pochopenie aj pre fakt, že hlavne ku koncu forma presahuje obsah a miestami príbeh naberá patetický charakter.(2.7.2012)

Velkofilm tak krystalicky čistý a úchvatný, jako jsou arabské pouště nekonečné a vyschlé. Stopáž se možná zdá přemrštěná a poslední půlhodina věnovaná převážně politickým řečem řádně prověřuje divákovu trpělivost, ale ruku na srdce, lépe to asi natočit nešlo. Opravdu výtečná Leanova režie, jedinečné prostředí, dokonalá kamera a ta hudba!...To se prostě musí zažít. Navíc Peter O'Toole ve své životní roli, do které vtiskl takovou míru své osobnosti a talentu, až mi z toho v závěru přebíhal mráz po zádech. DVD formát a české znění tomu asi hodně ubrali na lesku, na velkém plátně a s pořádným ozvučením to musí být naprostá bomba. 95%(31.3.2013)

Velkofilm všech filmů. David Lean byl pan režisér a zatímco Ben Hur (další velkofilmů všech filmu) dnes působí trochu nostalgicky, Lawrence je i dnes, takřka čtyřicet let po svém vzniku, stále bombastický. Jen jedna věc mě nepřestane udivovat: jaktože Peter O'Toole nedostal za jednu z nejživotnějších postav všech dob Oscara?(8.3.2003)

Neobyčejný snímek o neobyčejném muži,který potvrzuje,že každý film je dlouhý jen podle toho,jak je zajímavý jeho příběh.Lawrenceův příběh je v právém slova smyslu veliký,se spoustou postav,nádherných obrazů (úvodní putování pouští a zjevení Omara Sharifa budu mít v hlavě hodně dlouho) a skutečně památných scén,jako přechod přes Nafúd či dobytí Aqaby.V druhé půli ale začne lehounce haprovat tempo a velkolepost mi přestala vynahrazovat jistý chlad,který jsem z filmu cítil.Chtělo to trochu víc zatlačit na vztah mezi Lawrencem a Alim,ubrat na rozvláčných obrazových pasážích a hned bychom tu měli víc emocí! Jinak jde ale samozřejmě o skvostný snímek,na kterém lze krásně demonstrovat sílu kinematografie,studovat brilantní práci herců a především Davida Leana,který potvrdil svůj talent na režírování monstrózních projektů.Někdy omamně vtahující,jindy lehce unavující,jako celek každopádně výborné. 85 %(11.3.2012)

• - O svém životě sepsal Lawrence knihu "The Seven Pillars of Wisdom" doplněnou „Revolt in The Desert". První knihu však odmítal uveřejnit a četlo ji za jeho života pouze 120 lidí. Vydána poté byla po jeho smrti. (Kulmon)

• - Vzhled postavy Audy Abu Taye (Anthony Quinn) byl pozměněn obrovským falešným skobovitým nosem. (Hans.)

• - Gamil Ratib byl dublován Robertem Riettim. (Kulmon)