Lawrence z Arábie

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Válečný / Drama / Životopisný

Velká Británie, 1962, 216 min (Director's cut: 228 min)

"Neomračujte mě svou vzdělaností! Mám to ve vaší složce!"                                                                                         Mladý ambiciózní a výstřední důstojník má poněkud obtíže s vojenskou morálkou. Přesto je vybrán pro speciální úkol. Rád si hraje s ohněm, boří předsudky a posunuje hranice. Stane se hrdninou nebo pouhou loutkou v rukách svých nadřízených? Vítězství ještě nemusí znamenat výhru a domov nemusí být nutně místo, kde jsme se narodili. Dobrý výběr herců - Peter O'Toole modrooký bonďák oblečený do bílého roucha ve stejném záběru s charimatickým snědým Omarem Sharifem v rouše černém. Ale nemylme se, nejde o jednoduchou symboliku dobra a zla, jde o střet dvou naprosto rozdílých světů. Ten druhý můžeme poznat, třeba si i zamilovat, ale nemůžeme nikdy popřít své kořeny, ze kterých jsme vzešli.                                Challenge Tour říjen 2015: 30 dní se světovou kinematografií(2.10.2015)

Pustit si tento film, to je jako večeřet s nádhernou ženou - nevšední událost plná krásy, očekávání a magického vzrušení. Monumentální dílo co do velikosti produkce i šíře záběru. Lawrence z Arábie, je skutečně megalomanský epos, při jehož sledování nemůžete odtrhnout oči od obrazovky (jak rád bych napsal od plátna) a pouze se necháte unášet dech beroucími obrazy rozpálené, sluncem vyprahlé pouště, kde se drtivá většina snímku odehrává. Výprava, kamera, hudba a dokonalá Leanova režie, to jsou Lawrencovi nosné pilíře. Peter O´Toole v hlavní roli a Omar Sharif, Anthony Quinn či Alec Guinness v úlohách vedlejších - jsou pak jen třešničkou na dortu. Není sporu o tom, že tento film patří k největším klenotům kinematografie a jeho velikosti a významu se může rovnat jen opravdu málo dodnes natočených snímků. Takhle má vypadat skutečný velkofilm.(4.1.2015)

Lawrence z Arábie je definíciou slova veľkofilm, so všetkou veľkoleposťou, epickosťou a megalomanstvom, čo k tomu patrí. Je asi zbytočné ospevovať dokonalé formálne prevedenie filmu, malebnú kameru či grandióznu hudbu, lebo sú to jednak priam notoricky známe fakty a jednak to ani nebolo to, čo ma na filme najviac zaujalo. Odzbrojujúce bolo sledovať brilantné psychologické rozpitvávanie Lawrencovho charakteru, jeho postupné zmeny a návraty. Lawrence bol nepochybne veľmi komplikovanou osobnosťou a film ho zo začiatku zobrazuje ako srandistu, možno trochu roztržitého, trochu neposlušného poručíka. Postupne potom sledujeme jeho očarenie arabskou krajinou, púšťou a ľuďmi, jeho vycibrené diplomatické schopnosti, ktorými dokáže prinútiť ku kompromisom aj ľudí, ktorí sa už dlhú dobu vyslovene nenávideli, naviac sú členmi tak tvrdohlavého a horkokrvného národa, ako sú Arabi, aby nakoniec prerástol do polohy akéhosi hrdinu-antihrdinu, zmietaného medzi túžbou niečo dokázať (oslobodiť Arabov a vybojovať pre nich vlastnú krajinu) a vlastným egom a aroganciou. Lawrence sa nám v istom zmysle mení na pološialenca (počas bojov a niekedy aj mimo nich si až nezdravo užíva zabíjanie a popravy), samozvaného arabského „mesiáša“, ktorý sám seba porovnáva s Mojžišom či Ježišom a pre ktorého jeho pôvodné ideály a priateľstvo so Sherifom Alim strácajú na váhe a oveľa dôležitejšou sa stáva vlastná dôležitosť v celom dianí... Megadlhá, takmer štvorhodinová stopáž dáva tomuto psychologickému procesu skutočne veľmi veľa priestoru a k jeho dokonalosti nemálo prispieva aj majstrovský výkon Petra O’Toola, ktorému Akadémia mimoriadne ukrivdila, keď sošku toho roku získal Gregory Peck za To Kill a Mockingbird (ten bol síce tiež vynikajúci, ale na O’Toolov záchvat geniality imho skrátka nemal). Ostatní herci však tiež nezaostávajú a či už ide o Aleca Guinessa, Anthony Quinna alebo Omara Sharifa, všetci predvádzajú bravúrne výkony. Lawrence z Arábie je právom radený medzi najväčšie filmové klenoty a do TOP listu tu aj na IMDb, je predvedením majstrovského filmárskeho umenia a filmom, na ktorý len tak nezabudnem. Slovami Stevena Spielberga: A miracle of film! 10/10(26.2.2006)

Povinná jazda pre filmových nadšencov. Zároveň kult a klasika, ktorá vzhľadom na rok vzniku ponúka viac ako trojhodinový pohľad na režisérske zručnosti. Peter O´Toole a Omar Sharif sú ako Vinnetou a Old Shatterhand v púšti:)Toľko komparzu, zvierat, púšteho prachu a prostriedkov možno nájsť len v máloktorom filme. Na celkovú stopáž treba mať trpezlivosť a pochopenie aj pre fakt, že hlavne ku koncu forma presahuje obsah a miestami príbeh naberá patetický charakter.(2.7.2012)

Zaznívají zde slova jako zázrak, já viděl film dvou odlišných poločasů, zatímco první polovinu si to pěkně šmaruje přes poušť, která snad nikdy neskončí. Divák si skrze postavy sáhne kolikrát hodně na dno. Druhá polovina již tak kvalitní zcela určitě není. Začíná se válčit (vyhazování vlaků do povětří). Čekal jsem přecejen více a není to tím že bych očekával nějaký blockbuster. Spíše mě ve druhé polovině již nesedí samotný hlavní hrdina. Scény, hlavně v úvodu mají vynikající dramaturgickou kvalitu. A slovíčka Yes nebo No znějí z úst Petera O'Toole démonicky.... Big things have small beginnings. 75% hlavně za velkolepost.(26.5.2014)

• - Alec Guinness chtěl celý život Lawrence hrát, Lean mu řekl, že by na něj byl v filmu příliš starý. (Kulmon)

• - Snímek v roce 2008 zařadil Americký filmový institut v kategorii epický film na 1. místo. (TheDude)

• - Lawrence z Arábie je jedním z nemnoha filmů, které se vyhýbají klišé dvou spojených kruhů při pohledu skrz dalekohled. (L_O_U_S)