Lawrence z Arábie

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Válečný / Drama / Životopisný

Velká Británie, 1962, 216 min (Director's cut: 228 min)

Lawrence z Arábie bol posledným skutočným dobrodruhom a hrdinom, ktorému sa ako jednotlivcovi ešte podarilo zapísať do dejín, a to čisto len svojou charizmou, rozumom, silou osobnosti a prístupom k životu. Samozrejme, aj on mal slabšie chvíľky, čo je koniec koncov výborne vystihnuté i prostredníctvom tohto filmu. Je neuveriteľné, akým moderným dojmom na mňa snímok zapôsobil. Nielen svojim geniálnym technickým a vizuálnym spracovaním, ale aj svojimi témami, z ktorých mnohé sú aktuálne ešte aj dnes (a myslím, že aktuálne budú už naveky). Príbeh je spracovaný pútavo a neskutočne ľudsky, samozrejme treba v tom uznať aj zásluhu P. O'Toola, ktorého herecké umenie, hlavne pri niektorých náročnejších emotívnych scénkach, dokázalo dať predstave tohto hrdinu punc dokonalosti. David Lean si dal po všetkých stránkach ohromne záležať, už len ten komparz bol úchvatný, nedokážem si predstaviť, že by sa niečo takéto natočilo dnes, a to nehovorím o výprave. Z tohto pohľadu si staršia filmová tvorba uchováva svoje typické magické čaro, ktoré sa žiaľ v dnešnej dobe zdá byť už len nedosiahnuteľnou métou. Škoda, že sa vďaka svojej krutej stopáži snímok neubránil istej vláčnosti, čo sa prejavilo na pár nudnejších scénkach. Keby sa dodržal štandardný 3 hodinový formát tak by to bolo pre tento výpravný veľkofilm optimálne. 89/100 Videné v rámci Season Challenge Tour.(20.8.2015)

Rovnako ako pri Živagovi platí, že vystrihnúť niekoľko desiatok minút by filmu len a len prospelo. V 60tych rokoch a dávnejšie to diváci asi brali inak, v strede ich čakal nápis intermission, išli si zapáliť a nabrali silu na druhú polovicu. Nebudem sa rozplývať nad všetkými megapozitívami, to už tu urobili iní. Len spomeniem, že aj napriek tomu, že ich chápem a film sa mi veľmi páčil, Wylerov Ben Hur ma bavil viac. S prihliadnutím k tomu a miernej rozťahanosti dávam 4.(13.6.2012)

Lawrence Z Arábie je z Leanovy tvorby jediný kus, který přijmu bez výhrad či posměšků. Jistě, nepodívám se na něj pětkrát do roka, ale právě takovéhle filmy byly předurčeny k tomu, aby se divákovi vpálily do paměti tak jako se žhnoucí slunce propaluje pískem kruté a krásné pouště. Ano, David Lean je megaloman a dost možná i perfekcionista. Ale čím by byl Lawrence Z Arábie bez Lawrence? Nepochybně jen cimrmanovským Hamletem bez Hamleta. Americká filmová akademie to tehdy opět (a jako ještě mnohokrát potom) nezvládla a je to škoda, protože jakým větším výkonem si už má sakra člověk toho Oscara zasloužit?(28.11.2006)

V 60-tych rokoch to bol velkofilm a niet pochyb, ze je nim az dodnes, ktory sa oplati aspon raz vidiet, ale jednak dlzka je chvilkami neznesitelna a jednak zenskemu publiku tu bude chybat romantika. Vo filmoch ako TROJA (2004), STATOCNE SRDCE (1995), TITANIC (1997), JUH PROTI SEVERU (1939) a v mnohych dalsich sa nieco romanticke objavilo, ale v tomto filme absolutne nic. Je to cisto film s politickym pozadim o obycajnom clovekovi, ktory sa preslavil ako bojovnik za prava Arabov proti Turkom na strane Anglicanov, ktori tam boli usidleni a je tu i nejaky ten kratky boj, inac väcsinou len smrtelne dlha prechadzka pustou, v ktorej by sme my uz davno zomreli od smädu. A teraz sa pytate, preco som dal az 4 hviezdicky? No jednoducho ma ten film bavil, pretoze ma zaujima historia a politika, ale pre obycajneho divaka to moze byt skor nuda, alebo bude obdivovat aspon vypravu a velmi tazke podmienky pri natacani tohto filmu. Mne osobne sa pacila aj hudba od Mauricea Jarreho, ktora bola krasne zmiesana s Arabskou melodiou, mimochodom Jarre skomponoval krasnu hudbu aj k filmu DUCH (1990) s Patrickom Swayzem. Lawrence z Arabie ziskal z desiatich nominacii az 7 Oscarov vratane najlepsieho filmu roka 1962. Peter O´Toole bol nominovany za najlepsieho herca v hlavnej ulohe, avsak zo sosky mal radost Gregory Peck za dramu JAKO ZABIT PTACKA (1962). Za vedlajsiu ulohu bol nominovany Omar Sharif, ale sosku mu vyfukol Ed Begley za dramu SLADKY PTAK MLADI (1962) a tretia nominacia bola za scenar, ale Oscara si prevzal Horton Foote za spominanu dramu JAKO ZABIT PTACKA... 20.11.2009 ______ Peter O´Toole - (T.E. Lawrence) +++ Alec Guiness - (Princ Feisal) +++ Anthony Quinn - (Auda Abu Tayi) +++ Omar Sharif - (Sherif Ali) +++ Jack Hawkins - (Generál Lord Edmund Allenby) +++ Anthony Quayle - (Plukovník Brighton) +++ Claude Rains - (Pán Dryden) +++ Arthur Kennedy - (Jackson Bentley) +++ Produkcia: David Lean) +++ Hudba: Maurice Jarre +++(20.11.2009)

,,DOKUD SE ARABSKÉ KMENY BUDOU BÍT MEZI SEBOU, DO TÉ DOBY BUDOU MALÝMI A HLOUPÝMI LIDMI. NENASYTNÝMI, BARBARSKÝMI A KRUTÝMI …..“ /// Parádní pocta jedný legendě. Film, ve kterým je třeba hledat i hlubší politický souvislosti, film plnej filmový hudby, krásnejch exteriérů a zvláštní atmosféry. Střet dvou kultur, ale není hlavním tématem. Spíš jde o osobnost Edwarda Lawrence, o vystižení pocitů a touhu prosadit arabskou nezávislost. Výpravnej epos, hodně zvláštní příběh, kterej by dneska působil (zřejmě) jinak. Nevadí, že tu chybí romantika (k ženě), dobrodružně založená osoba zde najde (objeví) mnohem víc než prachsprostý politikaření a vodříkání životopisu jedný osobnosti. Troufnu si tvrdit, že novější háv by tomuhle pánovi slušel. Ovšem …. není nezbytnej! P.S.: (Nevím jak vy, ale já miluju režisérský verze!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že i dobrej film může začínat 5ti minutovou tmou. 2.) Nechápu, proč je bejt Arabem trnitější, než jsem čekal. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(11.12.2012)

• - Přestože má film 227 minut, neuslyšíme v něm promluvit žádnou ženu. (Kulmon)

• - Obnovenú verziu filmu s dodatočnými 35 minútami začali vysielať v TV v roku 1989. (vander19)

• - Pokud vidíte některou postavu na plátně, jak se potí, je to pot umělý. Skutečný pot se vlivem suchého pouštního vedra okamžitě odpařuje. (topesto)