Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (455)

HAL 

všechny recenze uživatele

První světová válka tak trochu jinak v dnes už legendárním filmu, který nejenže ukazuje ve velkofilmovém (a nemůžu se ubránit dojmu že i westerny značně ovlivněném) provedení zoufalý boj arabů proti Turkům, vlastní nejednotnosti i i tiché koloniální snaze západních mocností, ale i vynikající příběh excentrického muže který odešel do pouště hledat sám sebe. Lawrence z Arábie, to je pravá definice slova VELKOFILM... a naprostá lahůdka pokud se poštěstí potkat ho v jeho zrestaurované verzi na velkém plátně. 10/10 ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Film popírající moji teorii o tom, že filmy jsou buď dlouhé, nebo dobré. Necelé čtyři hodiny s Lawrencem utečou jako voda, protože neustále se něco děje. Navíc Lawrence prochází několika zajímavými přerody a divák se zmítá spolu s jeho arabskými přáteli mezi tím, kdo mu fandí, kdo se ho trochu bojí, kdo se bojí o něj a kdo jím začíná opovrhovat. ()

Reklama

troufalka 

všechny recenze uživatele

"Neomračujte mě svou vzdělaností! Mám to ve vaší složce!"                                                                                         Mladý ambiciózní a výstřední důstojník má poněkud obtíže s vojenskou morálkou. Přesto je vybrán pro speciální úkol. Rád si hraje s ohněm, boří předsudky a posunuje hranice. Stane se hrdninou nebo pouhou loutkou v rukách svých nadřízených? Vítězství ještě nemusí znamenat výhru a domov nemusí být nutně místo, kde jsme se narodili. Dobrý výběr herců - Peter O'Toole modrooký bonďák oblečený do bílého roucha ve stejném záběru s charimatickým snědým Omarem Sharifem v rouše černém. Ale nemylme se, nejde o jednoduchou symboliku dobra a zla, jde o střet dvou naprosto rozdílých světů. Ten druhý můžeme poznat, třeba si i zamilovat, ale nemůžeme nikdy popřít své kořeny, ze kterých jsme vzešli.                                Challenge Tour říjen 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Myslím, že si můžem na rovinu přiznat, že 3 a 1/2 hodiny je skutečně hodně. A musel by přijít nějaký zázrak z nebes, aby se mi poštěstilo, že bych se za tu dobu nenudil. Naštěstí Lawrence byl člověk vskutku pozoruhodný, takže se dá tím filmem prokoukat, a to i s naprostou absencí něžného pohlaví. Bohužel se budu muset vtělit do té hnusné role člověka, který vám už konečně dnes musí říct, že za tím filmem se žádný zázrak neskrývá. Ano tehdy, kdy se psal rok 1962 a lidé byli zvyklí převážně na trošku jiné filmy, tehdy věřím, že to mohl být skutečně velkolepý trhák, který by rozhodně pohltil i mě. Bohužel dnes v roce, tuším že, 2011 musím konstatovat, že jsou krásnější věci na světě než se něco přes 2 hodiny dívat, jak partička Arabů jede na svých velbloudech pouští. Herecké výkony, kostýmy a snad i efekty jsou vzhledem k době vzniku určitě úchvatné. I ta hudba se mi líbila. Ovšem film je strašně jednotvárný a nikdo mi nenamluví, že se to nedalo zkrátit. Minimálně v těch pouštních promenádách bych stříhal, stříhal a stříhal až by nůžky byly tupé. Na druhou stranu jsem zase potěšen, že moje znalosti byly rozšířeny a hlavně, že jsem se konečně dověděl, kdo byl tak hodný a obstaral Arabům zbraně a především výbušniny, které ve jménu Aláha, tak zručně dodnes využívají. Moje hodnocení nemůže být nižší než 2*, protože to mám schované pro nejrůznější Twilighty a jím podobné záležitosti. Tento film mě navíc chvílemi dokázal i bavit. ()

Lynn 

všechny recenze uživatele

Tento komentář, který píši k "Lawrencovi z Arábie" je záměrně jiný než ostatní. Není pochyb o tom, že Lawrence je vrcholné dílo, to už tady za mě napsali ostatní - viz kamera, režie, scénář, herecké výkony, hudba, výprava etc. To z něj činí kvalitní velkofilm, kterých se ale dá najít mnoho. Čím je však oním zázrakem, o kterém mluví Spielberg ? Pro mě tím, že se v něm pojí perfektní zábavný velkofilm s mnohovrstevnatým a hlubokým příběhem. Úplně přesně souhlasím s komentářem BELLDANDY, která výstižně popsala jedno ze stěžejních témat snímku. A takových filmů je, jaká škoda, příliš málo. Ale naštěstí je tu Lawrence, kterého snad ani nemůže stačit vidět jednou. Tenhle film, respektive klenot, mě vždy znova a znova dokáže ohromit. Pane Leane, díky za dechberoucí zážitek z Vašeho veledíla. ()

Galerie (226)

Zajímavosti (64)

  • O svém životě sepsal T. E. Lawrence knihu „Seven Pillars of Wisdom“ doplněnou „Revolt in the Desert“. První knihu však odmítal uveřejnit a četlo ji za jeho života pouze 120 lidí. Vydána byla až po jeho smrti. (Kulmon)
  • José Ferrer (Bey) byl zklamán ze své příliš malé role. Přijal ji pouze pod podmínkou, že dostane zaplaceno 25 tisíc amerických dolarů – tedy více než dostali Peter O'Toole (Lawrence) a Omar Sharif (Sherif Ali) dohromady – a tovární Porsche. (HellFire)

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015

11.07.2015

Ve věku 83 let nás dnes opustil egyptský herec Omar Sharif. Charismatická legenda zemřela na infarkt v nemocnici v Káhiře a zanechala po sobě nejen syna Tareka, ale také šedesátiletou kariéru… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)

Reklama

Reklama