Reklama

Reklama

Lawrence z Arábie

  • Velká Británie Lawrence of Arabia (více)
Trailer

Obsahy(1)

Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (430)

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $15miliónovTržby USA $44,824,144Tržby Celosvetovo $77,400,000Famózne! Nečakal som že ma môže až tak zaujať film s takou dĺžkou a hlavne po celý čas si udržať moju pozornosť. David Lean sa svojou réžiou postaral o silný citový príbeh v každom detaile, príbeh je plný nepoznaného dobrodružstva z Arabskej púšte, vrátane davových súbojov, kde je hlavný základ herecké obsadenie predvádzajúce prvotriedne výkony a mená ako Peter O'Toole, Omar Sharif a Anthony Quinn sa práve tu stávajú veľkými pojmami v kinematografii. /100%/ ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Velkolepé, obrovské, nádherné, ale příliš ploché a neobjektivní. Lawrence z Arábie jak v jednom dokumentu bylo řečeno je člověkem, kterého vytvořil tisk. On byl stvořen, aby něco změnil a pomohl Anglii v jejich velkém tažení za poražení Turků. On obětoval vše, aby splnil svůj úkol a dokonce se i obětoval. Film vypráví jeho příběh neskutečně obsáhle a je opravdu rozvleklý. Až moc, ale pochází z doby, kdy obrovská stopáž nebyla až takový problém. Ona bájná velkolepost a určitě i cena za natočení museli být někde vidět a kde víc by to diváky okouzlilo než na délce a obrovském časovém prostoru, který film pokrývá? Už jen kvůli Peteru O´Toolovi rozhodně stojí za shlédnutí a poznáte aspoň jednoho muže, o kterém se nevypráví v dějepise a který by bez šikovného novináře nikdy nebyl slavný. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

O´Toole mi byl zprvu neuvěřitelně nesympaticky a jediné co jsem tudíž mohl obdivovat byli nádherné panoramatické záběry pouštní krajiny. S ubíhajícím časem poctivé (velmi poctivé) stopáže mi však jeho dokonale učesané blonďaté vlasy a modré oči vadily čím dál méně, no a ke konci už jsem měl jasno - Peter O´Toole je pan HEREC! Jen nevím, proč trvalo tak dlouho, než jsem si na něj zvyknul. Jinak byl film velkolepý v tom nejlepším slova smyslu. 95% Zajímavé komentáře: Pohrobek, Tommy987, Bafo, danoo ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Lawrence Z Arábie je z Leanovy tvorby jediný kus, který přijmu bez výhrad či posměšků. Jistě, nepodívám se na něj pětkrát do roka, ale právě takovéhle filmy byly předurčeny k tomu, aby se divákovi vpálily do paměti tak jako se žhnoucí slunce propaluje pískem kruté a krásné pouště. Ano, David Lean je megaloman a dost možná i perfekcionista. Ale čím by byl Lawrence Z Arábie bez Lawrence? Nepochybně jen cimrmanovským Hamletem bez Hamleta. Americká filmová akademie to tehdy opět (a jako ještě mnohokrát potom) nezvládla a je to škoda, protože jakým větším výkonem si už má sakra člověk toho Oscara zasloužit? ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Přeslavný bratříček všech velkofilmů starého Hollywoodu. Co do nákladnosti realizace se tomuto filmu může vyrovnat opravdu jen málo filmů (namátkou snad jen stěžejní „sandálové“ velkofilmy 50. a 60.let typu Wylerův ´Ben-Hur´, nebo Bondarčukova epopej ´Vojna a mír´, či Leanův ´Doktor Živago´). Na režisérské sesli seděl David Lean, největší mistr nákladných monstrprodukcí. Steven Spielberg označil tento film slovy „Zázrak filmu“, což je, navzdory ne tak působivé poslední třetině, kde se již spíše politikaří, myslím přesné. Díky bohu za pečlivé digitální restaurace. Širokoúhlá projekce v mém oblíbeném kině Hvězda v rámci LFŠ, s přepečlivě vyčištěným obrazem, patřil mezi zážitky extatické. Žádný film nemá tak působivé pouštní scenérie, výprava je přímo bezprecedentní (logistika a zajištění celé akce musela být neskutečná) a ta nádherná Jarrého hudba! Peter O´Toole pak Lawrence obdařil umanutostí, sveřepostí až fanatismem, díky čemuž je ta postava tak životná, plastická a tím pádem zajímavá. A film, ve kterém se nevyskytuje ani jedna ženská postava, se dnes také jen tak nevidí :o) ()

Galerie (227)

Zajímavosti (59)

  • Skutečný T. E. Lawrence právě jel na vojenskou základnu britské armády Bovington Camp, když se mu stala tragická nehoda. (Kulmon)
  • Omar Sharif (Ali) okomentoval film slovami: „Štvorhodinový film bez hviezd a žien, bez ľúbostného príbehu a takisto bez početnejších akčných scén." (vander19)
  • Americký filmový institut zařadil snímek v roce 2008 na 1. místo v kategorii epický film. (TheDude)

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící…

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015

11.07.2015

Ve věku 83 let nás dnes opustil egyptský herec Omar Sharif. Charismatická legenda zemřela na infarkt v nemocnici v Káhiře a zanechala po sobě nejen syna Tareka, ale také šedesátiletou kariéru…

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,…

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli…

Reklama

Reklama