Lawrence z Arábie

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Válečný / Drama / Životopisný

Velká Británie, 1962, 216 min (Director's cut: 228 min)

Výpravné, velkolepé, našlapané akcí, pošlapané kopyty koní. Jsou filmy jež sou gigantické pouze za dobu svého vniku, ale časem hodně ze svého kouzla, ze své pompéznosti ztrácejí. Ovšem to není případ Lawrence of Arabia. Historické velkofilmy to nikdy nebylo moje sousto, avšak tady sem si celkem pochutnal. Nejen těch 7 Oscarů, ale hlavně legendárnost dělají z tohoto eposu takzvaně posvátné dílo filmové historie, které stejně jako víno lety jen a jen zraje. Navíc ta kouzla s kamerou a hlavně obrovské scény nájezdů, to mi občas brada zdrhala do oblasti jenž již reprezentují spoďáry. Pohled Petera O´Toolea jest navíc podivně uhrančivý, stejně jako u Omara Sharifa, takže jde tenhle film dost pod kůži, čímž ještě utvrzuje mne a nejen mne v myšlence na kultovnost celého projektu. Takže má závěrečná věta: Pokud ste zapřísáhlej vegetarián, pak masíčko s názvem Lawrence of Arabia prostě ochutnat musíte.......(17.7.2004)

V 60-tych rokoch to bol velkofilm a niet pochyb, ze je nim az dodnes, ktory sa oplati aspon raz vidiet, ale jednak dlzka je chvilkami neznesitelna a jednak zenskemu publiku tu bude chybat romantika. Vo filmoch ako TROJA (2004), STATOCNE SRDCE (1995), TITANIC (1997), JUH PROTI SEVERU (1939) a v mnohych dalsich sa nieco romanticke objavilo, ale v tomto filme absolutne nic. Je to cisto film s politickym pozadim o obycajnom clovekovi, ktory sa preslavil ako bojovnik za prava Arabov proti Turkom na strane Anglicanov, ktori tam boli usidleni a je tu i nejaky ten kratky boj, inac väcsinou len smrtelne dlha prechadzka pustou, v ktorej by sme my uz davno zomreli od smädu. A teraz sa pytate, preco som dal az 4 hviezdicky? No jednoducho ma ten film bavil, pretoze ma zaujima historia a politika, ale pre obycajneho divaka to moze byt skor nuda, alebo bude obdivovat aspon vypravu a velmi tazke podmienky pri natacani tohto filmu. Mne osobne sa pacila aj hudba od Mauricea Jarreho, ktora bola krasne zmiesana s Arabskou melodiou, mimochodom Jarre skomponoval krasnu hudbu aj k filmu DUCH (1990) s Patrickom Swayzem. Lawrence z Arabie ziskal z desiatich nominacii az 7 Oscarov vratane najlepsieho filmu roka 1962. Peter O´Toole bol nominovany za najlepsieho herca v hlavnej ulohe, avsak zo sosky mal radost Gregory Peck za dramu JAKO ZABIT PTACKA (1962). Za vedlajsiu ulohu bol nominovany Omar Sharif, ale sosku mu vyfukol Ed Begley za dramu SLADKY PTAK MLADI (1962) a tretia nominacia bola za scenar, ale Oscara si prevzal Horton Foote za spominanu dramu JAKO ZABIT PTACKA... 20.11.2009 ______ Peter O´Toole - (T.E. Lawrence) +++ Alec Guiness - (Princ Feisal) +++ Anthony Quinn - (Auda Abu Tayi) +++ Omar Sharif - (Sherif Ali) +++ Jack Hawkins - (Generál Lord Edmund Allenby) +++ Anthony Quayle - (Plukovník Brighton) +++ Claude Rains - (Pán Dryden) +++ Arthur Kennedy - (Jackson Bentley) +++ Produkcia: David Lean) +++ Hudba: Maurice Jarre +++(20.11.2009)

O´Toole mi byl zprvu neuvěřitelně nesympaticky a jediné co jsem tudíž mohl obdivovat byli nádherné panoramatické záběry pouštní krajiny. S ubíhajícím časem poctivé (velmi poctivé) stopáže mi však jeho dokonale učesané blonďaté vlasy a modré oči vadily čím dál méně, no a ke konci už jsem měl jasno - Peter O´Toole je pan HEREC! Jen nevím, proč trvalo tak dlouho, než jsem si na něj zvyknul. Jinak byl film velkolepý v tom nejlepším slova smyslu. 95% Zajímavé komentáře: Pohrobek, Tommy987, Bafo, danoo(15.6.2005)

Zaznívají zde slova jako zázrak, já viděl film dvou odlišných poločasů, zatímco první polovinu si to pěkně šmaruje přes poušť, která snad nikdy neskončí. Divák si skrze postavy sáhne kolikrát hodně na dno. Druhá polovina již tak kvalitní zcela určitě není. Začíná se válčit (vyhazování vlaků do povětří). Čekal jsem přecejen více a není to tím že bych očekával nějaký blockbuster. Spíše mě ve druhé polovině již nesedí samotný hlavní hrdina. Scény, hlavně v úvodu mají vynikající dramaturgickou kvalitu. A slovíčka Yes nebo No znějí z úst Petera O'Toole démonicky.... Big things have small beginnings. 75% hlavně za velkolepost.(26.5.2014)

Jsem rád, že jsem měl možnost Lawrence Z Arábie vidět. Jedna z největších výprav v historii kinematografie z toho dělá opravdový epos kolosálních rozměrů. Nádherné scenérie hor a pouště, skvělá intrumentální hudba a fascinující Peter O'Toole, který se doslova ztělesnil s hlavní postavou. David Lean byl opravdový umělec, ale jeho libování v dlouhých minutážích není úplně to pravé ořechové, i když je Lawrence dokonalým zážitkem, místy to bylo hodně vláčné a posledních 20 minut úplně zbytečných. Lawrence of Arabia je velkofilm všech velkofilmů!(24.6.2008)