poster

Lawrence z Arábie

 • Velká Británie

  Lawrence of Arabia

 • Slovensko

  Lawrence z Arábie

 • Kanada

  Lawrence of Arabia

 • Nový Zéland

  Lawrence of Arabia

 • USA

  Lawrence of Arabia

 • Austrálie

  Lawrence of Arabia

Dobrodružný / Válečný / Drama / Životopisný

Velká Británie, 1962, 216 min (Director's cut: 228 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • RHK
  ****

  Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Leanův velkolepý výpravný velkofilm o anglickém důstojníkovi, který strhl arabské kmeny k boji proti Turkům a dovedl je až k osvobození. Jsou lidi, kteří mají tu sílu vést ostatní a nehledět na překážky a Lawrence byl jedním z nich. Mimochodem - výtečně tu zahráli Omar Sharif (princův pobočník Sherif Ali), Peter O'Toole (modrooký Lawrence) a Anthony Quinn (kmenový vůdce Auda). Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=RQA_ldX0VI0(4.8.2012)

 • xxmartinxx
  ****

  Monumentální, epické, ale trochu vláčnější, roztáhlé (jak to tak u podobných eposů bývá) . Měl jsem pocit, že Lawrence podivně proplouvá dějem... Jinak ale není co vytknout. Tenhle film o Arábii nevypráví... on vás tam vezme. Velmi silné čtyři hvězdy. Zásadní především v dobovém kontextu. když porovnáme, jak vypadaly jiné výpravné filmy té doby, Leanova preciznost a zručnost ohromuje. Bohužel ale převážně v kontextu, nadčasově ten údiv funguje jen částečně.(14.5.2010)

 • Tommy987
  *****

  Lawrence z Arábie je definíciou slova veľkofilm, so všetkou veľkoleposťou, epickosťou a megalomanstvom, čo k tomu patrí. Je asi zbytočné ospevovať dokonalé formálne prevedenie filmu, malebnú kameru či grandióznu hudbu, lebo sú to jednak priam notoricky známe fakty a jednak to ani nebolo to, čo ma na filme najviac zaujalo. Odzbrojujúce bolo sledovať brilantné psychologické rozpitvávanie Lawrencovho charakteru, jeho postupné zmeny a návraty. Lawrence bol nepochybne veľmi komplikovanou osobnosťou a film ho zo začiatku zobrazuje ako srandistu, možno trochu roztržitého, trochu neposlušného poručíka. Postupne potom sledujeme jeho očarenie arabskou krajinou, púšťou a ľuďmi, jeho vycibrené diplomatické schopnosti, ktorými dokáže prinútiť ku kompromisom aj ľudí, ktorí sa už dlhú dobu vyslovene nenávideli, naviac sú členmi tak tvrdohlavého a horkokrvného národa, ako sú Arabi, aby nakoniec prerástol do polohy akéhosi hrdinu-antihrdinu, zmietaného medzi túžbou niečo dokázať (oslobodiť Arabov a vybojovať pre nich vlastnú krajinu) a vlastným egom a aroganciou. Lawrence sa nám v istom zmysle mení na pološialenca (počas bojov a niekedy aj mimo nich si až nezdravo užíva zabíjanie a popravy), samozvaného arabského „mesiáša“, ktorý sám seba porovnáva s Mojžišom či Ježišom a pre ktorého jeho pôvodné ideály a priateľstvo so Sherifom Alim strácajú na váhe a oveľa dôležitejšou sa stáva vlastná dôležitosť v celom dianí... Megadlhá, takmer štvorhodinová stopáž dáva tomuto psychologickému procesu skutočne veľmi veľa priestoru a k jeho dokonalosti nemálo prispieva aj majstrovský výkon Petra O’Toola, ktorému Akadémia mimoriadne ukrivdila, keď sošku toho roku získal Gregory Peck za To Kill a Mockingbird (ten bol síce tiež vynikajúci, ale na O’Toolov záchvat geniality imho skrátka nemal). Ostatní herci však tiež nezaostávajú a či už ide o Aleca Guinessa, Anthony Quinna alebo Omara Sharifa, všetci predvádzajú bravúrne výkony. Lawrence z Arábie je právom radený medzi najväčšie filmové klenoty a do TOP listu tu aj na IMDb, je predvedením majstrovského filmárskeho umenia a filmom, na ktorý len tak nezabudnem. Slovami Stevena Spielberga: A miracle of film! 10/10(26.2.2006)

 • ClintEastwood
  *****

  Pustit si tento film, to je jako večeřet s nádhernou ženou - nevšední událost plná krásy, očekávání a magického vzrušení. Monumentální dílo co do velikosti produkce i šíře záběru. Lawrence z Arábie, je skutečně megalomanský epos, při jehož sledování nemůžete odtrhnout oči od obrazovky (jak rád bych napsal od plátna) a pouze se necháte unášet dech beroucími obrazy rozpálené, sluncem vyprahlé pouště, kde se drtivá většina snímku odehrává. Výprava, kamera, hudba a dokonalá Leanova režie, to jsou Lawrencovi nosné pilíře. Peter O´Toole v hlavní roli a Omar Sharif, Anthony Quinn či Alec Guinness v úlohách vedlejších - jsou pak jen třešničkou na dortu. Není sporu o tom, že tento film patří k největším klenotům kinematografie a jeho velikosti a významu se může rovnat jen opravdu málo dodnes natočených snímků. Takhle má vypadat skutečný velkofilm.(4.1.2015)

 • berg.12
  ****

  Film, který je od počátku do konce o jednom jediném a přesto vás dokáže svou velkolepostí na celé 3,5 hodiny doslova ohromit. Nejenže v sobě nenese žádné milostné téma, ale za celou dobu jeho trvání tam prakticky nespatříte ženu. Je skutečně o Lawrenci z Arábie a sjednocování arabských kmenů a v tom je možná jeho jediná slabina - ve své délce tak může působit trošku monotónně. Ale přesně taková je i poušť a já jí tím v žádném případě nechci ubírat její krásu a jedinečnost.(15.5.2005)

 • - Arthur Kennedy byl jedenáct hodin na castingu poté, co Edmond O´Brien onemocněl a z filmu vypadnul, aby ho nahradil. (Kulmon)

 • - José Ferrer byl zklamán ze své tak malé role. Přijal ji pouze pod podmínkou, že dostane zaplaceno 25 000 dolarů (tedy více než dostali Peter O'Toole a Omar Sharif dohromady) a tovární Porsche. (HellFire)

 • - Omar Sharif (Sherif Ali) mal radosť a lichotilo mu, keď Alec Guinness (princ Feisal) prišiel do exteriérov, dali si spolu raňajky a zvyšok rána strávili v družnom rozhovore. Až neskôr si Omar uvedomil, že Guinness načúval jeho prízvuku a doladil podľa neho ten svoj. (Zdroj: moviemania.sk)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace