Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (455)

Superpero 

všechny recenze uživatele

Tento extrémně dlouhý film je napěchován naprosto skvělými scénami které utkví (Odjezd do první bitvy a do toho "jódlujou nebo co to je" ženy zůčastněných arabů) nebo další scéna když Omar Sharif sundá toho araba u studny (tam ten Sharif vypadá strašně zlověstně). Opravdu silný zážitek a v roce 1962 to navíc musel být i dost brutální film (mimochodem bitevní scény jsou super i dnes) do toho přidejte skvělé hercké výkony všech zůčastněných zvlášť Peter O'Toole zahrál dobře proměnu z bezstarostného vojáčka v supernamachrovanýho vůdce který má trauma. Přičtěte Sharifa a Obi - Wana a máte super film kterej nezestrárnul ani o den. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Rovnako ako pri Živagovi platí, že vystrihnúť niekoľko desiatok minút by filmu len a len prospelo. V 60-tych rokoch a dávnejšie to diváci asi brali inak, v strede ich čakal nápis "intermission", išli si zapáliť a nabrali silu na druhú polovicu. Nebudem sa rozplývať nad všetkými megapozitívami, to už tu urobili iní (z režisérov potom napríklad Spielberg). Len spomeniem, že aj napriek tomu, že ich chápem a film sa mi veľmi páčil, Wylerov Ben Hur ma bavil viac. S prihliadnutím k tomu a miernej rozťahanosti dávam 4. ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Velkolepé, obrovské, nádherné, ale příliš ploché a neobjektivní. Lawrence z Arábie jak v jednom dokumentu bylo řečeno je člověkem, kterého vytvořil tisk. On byl stvořen, aby něco změnil a pomohl Anglii v jejich velkém tažení za poražení Turků. On obětoval vše, aby splnil svůj úkol a dokonce se i obětoval. Film vypráví jeho příběh neskutečně obsáhle a je opravdu rozvleklý. Až moc, ale pochází z doby, kdy obrovská stopáž nebyla až takový problém. Ona bájná velkolepost a určitě i cena za natočení museli být někde vidět a kde víc by to diváky okouzlilo než na délce a obrovském časovém prostoru, který film pokrývá? Už jen kvůli Peteru O´Toolovi rozhodně stojí za shlédnutí a poznáte aspoň jednoho muže, o kterém se nevypráví v dějepise a který by bez šikovného novináře nikdy nebyl slavný. ()

hirnlego 

všechny recenze uživatele

216 minut užito a prožito od začátku do konce. Lawrencova osobnost sice skvěle zahraná, ale ne zrovna sympatická. Absence "povinného" milostného románku velmi osvěžující. Perfektní obraz výroční digitální kopie v kině Hvězda dokonalost sama při velkolepých záběrech pouště, při detailech na obličeje (aka hnědý plastofrňák Anthonyho Quinna) už spíš na škodu. Vše ale odpuštěno od prvních okamžiků, kdy se na plátně objeví Omar Sharif. Charismatický, hrdý, osudový. Je mi zase patnáct. (4,5*) ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Zaznívají zde slova jako zázrak, já viděl film dvou odlišných poločasů, zatímco první polovinu si to pěkně šmaruje přes poušť, která snad nikdy neskončí. Divák si skrze postavy sáhne kolikrát hodně na dno. Druhá polovina již tak kvalitní zcela určitě není. Začíná se válčit (vyhazování vlaků do povětří). Čekal jsem přecejen více a není to tím že bych očekával nějaký blockbuster. Spíše mě ve druhé polovině již nesedí samotný hlavní hrdina. Scény, hlavně v úvodu mají vynikající dramaturgickou kvalitu. A slovíčka Yes nebo No znějí z úst Petera O'Toole démonicky.... Big things have small beginnings. 80% hlavně za velkolepost. ()

Galerie (226)

Zajímavosti (65)

  • Skutečný T. E. Lawrence právě jel na vojenskou základnu britské armády Bovington Camp, když se mu stala tragická nehoda. (Kulmon)
  • Natáčení probíhalo 14 měsíců, a to v Jordánsku, Velké Británii a Maroku. Scéna útoku na Akabu a železnici pak byla natáčena poblíž španělského města Almería. Lokace byly převážně na skutečných místech děje, čímž film zprostředkovává realistický obraz jednoho z vedlejších bojišť první světové války. (HellFire)
  • Motocykl, na kterém se T. E. Lawrence zabil, byl Brough Superior. Lawrence jich vlastnil hned sedm. (Kulmon)

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015

11.07.2015

Ve věku 83 let nás dnes opustil egyptský herec Omar Sharif. Charismatická legenda zemřela na infarkt v nemocnici v Káhiře a zanechala po sobě nejen syna Tareka, ale také šedesátiletou kariéru… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)

Reklama

Reklama