Děsivé dědictví

• USA Hereditary (více)

misterz

Konečne po dlhšej dobe psychohoror ako sa patrí, to platí hlavne na prvú polovicu filmu. Hneď od začiatku tu máme budovanie atmosféry, ktoré ma prikovalo na stoličku - podivné, čudesné, opájajúce všetky zmysly. Páčilo sa mi, ako tu bolo všetko len v náznakoch, akoby stále nad postavami visela akási tajomná kliatba, niečo zlé, čomu sa nedá v žiadnom prípade vyhnúť, nech by postavičky robili čo by chceli. Tento pocit zaúčinkoval na jednotku. Veľká škoda, že záver ponúkol také klišoidné, neoriginálne rozuzlenie. Keby to ostalo len v tej tajomnej rovine, kde by vlastne divák až do konca netušil čo sa presne deje, pričom by väčšina vysvetlení fungovala iba na jeho fantázii, skrátka urobil by sa z toho riadny "mindfuck", tak to by bola iná pecka. Ale i tak, obrovská spokojnosť. Silný nadpriemer. 85/100 ()

ChewieDC

Přítelkyně po shlédnutí filmu: "Mám pocit, že mě ten film psychicky navždycky poškodil." Může mít horor lepší recenzi? ()

2-Xtreme

Hororová udalosť nielen tohto roka. Hereditary neponúka ohrané lakačky pre mainstreamového diváka. Chce potešiť toho náročnejšieho, fanúšika žánru a ponúknuť mu to, čo sa už tak často nevidí. Nepríjemný zážitok v tom najlepšom slova zmysle. Tento film nie je strašidelný, ako sa všade dočítate. Je nepríjemný, miestami až mrazivý, obsahuje scény, pri ktorých bolo celé kino ticho a litre krvi či bubákov spod postele nečakajte. Hereditary je niekde inde. Pozvoľné plynutie deju a pomaly budovaná atmosféra, dáva divákovi dostatok času na vnorenie sa do deju filmu a pripravuje ho na peklo v samotnom závere, ktoré je doslova zvrátené. Ako som už vyššie písal, zabudnite na tuctové lakačky, debutujúci režisér Ari Aster vás vydesí jediným zvukom. Prehypeovaný A Quiet Place sa musí hanbiť. ()

mchnk

Možná by se našel důvod, přihodit ještě jednu, nicméně plytký příběh a skoro až hloupé vyústění mi v tom nějak brání. A hlavně, jestliže mne chce kdokoli strašit, jsem na něj velice přísný. [Kino Citadela - Litvínov] ()

Vančura

Výtečný horor, který se mi velmi líbil. V tom filmu je strašidelné skoro všechno (ty miniaturní domky! ta děsivá tvář Milly Shapiro!) a u některých scén mi běhal mráz po zádech (mj. i díky přispění skvělého soundtracku). A potěšilo mě, že děj mi nepřišel předvídatelný ani zaplněný klišé, jak je u tohoto žánru obvyklé. Sedlo mi i pomalé tempo, které zde podle mě vydatně podporuje celkovou delikátní atmosféru - byť jsem se občas neubránil dojmu, že by alespoň občas přece jenom mohl děj trochu zrychlit, aby ta pomalost nebyla tak jednotvárná (byť výtečná dramatická sekvence s odjezdem z večírku to pomalé tempo na chvíli nabourává). Celkově za mě velké nadšení z povedeného hororu, jaký tu dlouho nebyl. ()

mzss1

(60%) Dost rozporuplné pocity. Jako horor to není špatné, je zde cítit úplně jiná kvalita než ty dnešní V zajetí démonů, Insidious apod. Má to Rko, je to takové tíživé, postavy jsou zde nesmírně nešťastní a i to umí skvěle zahrát. Jenže v tomhle je asi paradox, protože někdy ty jejich herecké výjevy působí trochu úsměvně a hlavně moc přehnaně. Ale jak píši, tak to prostě působí. V reálu věřím, že to jejich chování by bylo normální. Snímek obsahuje spoustu nezodpovězených otázek. Ne na všechny dostaneme odpověď, ale to mi v tomto případě moc nevadí. Celé to má takové pozvolné tempo, ale furt je na co se dívat. Chvílemi mě to bavilo víc, chvílemi zase méně. Bohužel, finále mě už vůbec nebavilo a úplný závěr mi přišel naprosto debilní, což film trochu shazuje. Nedá se to moc popsat slovy. Je to netypický, až psychologický horor, který nemusí sednout každému. Podruhé už bych si to nepustil. Přeci jen to mohlo být v tomto případě stopáží trochu kratší a o lepším závěru už nemluvě. Takže ve výsledku menší nadprůměr, nic víc. Jistou kvalitu to ale rozhodně má. ()

kingik

Psychologické nimrání a trocha toho hororu k tomu. Ideální souznění z toho nevzniklo. Přiznávám bez mučení, že jsem závěr nepochopil. A jelikož průběh před ním nebyl strhující, právě ve finále jsem čekal kumulaci událostí. A tím také mohlo dojít k zvednutí známek. Během filmu se mně chtělo neskutečně chrápat, přispěl k tomu značně rozvleklý rozjezd, v plné síle jsem zareagoval až se ta holčička seznámila s Vaškem Sloupem. Prostřední část nabírala na intenzitě, přesto to byl film, který se kinům mohl vyhnout. Působil dost lacině, režie střídala fádnost a zajímavé pojetí, drastických scén minimum, vizuál téměř televizní, efekty se nepřehouply přes průměr. Toni Collette (profackovat za tu závěrečnou přepálenou hysterii) a Gabriel Byrne (ten mě nikdy nebral) si upletli film, který není pro mě, ovšem určitě jím nepohrdnou novicové, co do kina jdou zahřívat sedačky na hororově laděné opusy poprvé. Tak ti budou z toho hotoví. Nevím, z čeho, ale určitě budou odpaněni velice bolestivě, hrůzou i slastí si zakřičí. U mě film přímo nepropadl, rozhodně své kvality má. Určitě bych hned tak nešel do druhé projekce. Takže pokud pištíte i nad zvednutým prkýnkem v záchodě, libujete si v tělech bez hlav a máte slabost pro vyvolané duchy, kteří svoji přítomnost moc neosvětlují, jste na nejlepší cestě si tenhle počin užít. Mně se na něj nepodařilo naladit. 6/10 ()

sochoking

Byrne mi celý čas pil krv! Ten svoj skeptický prístup hral tak presvedčivo, až som skoro z kože vyletel! Film je výborne nakrútený s parádnými trikmi a efektami, ale celý čas som sa nemohol zbaviť dojmu, že pozerám nejakú sinisterovskú verziu. Neviem prečo... ()

dr.horrible

SPOILERy. Ohlasy, prirovnávajúce Hereditary k Exorcistovi sú samozrejme prepálené, keď už porovnávať (aspoň teda tématicky), tak k Rosemerys Baby. Výhrad (tých naozajstných) mám minimum, napr biele svetielko, obsadenie zlej herečky do postavy Joan, alebo ten lacný trik s odrazom v zrkadle. To sú ale vážne iba kozmetické nedostatky, naozajstná slabina Hereditary ako hororu tkvie v tom, že prvá, dramatická polovica je až moc dobrá, až jej ten hororový zvyšok už nedokázal úplne dostáť. Herci, depresia, dialógy a tie hádky, to je značne nad úroveň 90tich percent súčasnej komerčnej hororovej produkcie. Keby to Aster vedel dotiahnuť dokonca v štýle regresívnych halucinácií po traume zo straty milovanej osoby, a ešte z toho aj vykorčulovať a patrične to ako príbeh uzavrieť, jednalo by sa o naozajstnú udalosť. Takto ide o nestrašidelný horor bez lakačiek, s vynikajúcimi hercami, atmosférou, pekne beznádejne natočeným záverom a jednou bezhlavou nehodou. Horor roku asi áno. 90% ()

Anderton

Aj horor sa dá nakrútiť "inak" a v poslednom čase sme toho boli našťastie svedkami hneď niekoľkokrát. Aster ponúka veľmi mierne povedané ošúchanú bu-bu b(c)éčkovú zápletku neotrelým, inovatívnym, originálnym, až artovým spôsobom. Pre každého totiž môže byť Hereditary tým, čo v ňom sám uvidí. Môže donekonečna spájať veľké množstvo malých puzzle kúskov (predmety mizanscény, slová, vety, využitie svetla, chronológia udalostí), aby nakoniec uvidel všetko v absolútnom celku, alebo môže premýšľať nad tým, čo to všetko znamená aj pod povrchom mysterióznych udalostí. Môže tak premýšľať nad nevyhnutnosťou osudu, marným útekom pred sebou samým, možno aj otázkou návratu patriarchátu do spoločnosti, alebo nad "tými" manipulátormi niekde v spoločenskom (či rodinnom) rebríčku nad nami, nech je to ktokoľvek....všimnite si napríklad tých "očí" na stene v spálni. Zrejme opätovné pozretie je nevyhnutnosťou, ale rámcovo sa inak jednoduchý príbeh prerozprávaný aj takto zložitou formou dá bez problémov pochopiť. Pozerať sa na "niečo" v tieni minútu bez pohybu na stene je na rozdiel od nano-sekundových a extrémne hlasných ľakačiek férová žánrová hra. ()

Kudly4

Což o to, dědictví to bylo celkem děsivé, ale děsivější byla stopáž a ten malej mutant v podání holčičky, no vlastně, celá ta rodina byla taková divná. Musím ale uznat, že některé scény jsou opravdu dost znepokojující a hodně na tom přidala i výborná, mrazivá hudba. Závěrečná pointa se mi ale osobně moc nelíbila. V rámci žánru, solidní nadprůměr, ale 3* budou muset stačit. ()

Frajer42

Netradiční - je to správné slovo, které by mělo být spojováno s tímto filmem. Právě proto nepůsobí výsledný produkt vůbec špatným dojmem. Když divák přimhouří oko a přiškrtí žaludek nad nejhnusnější rodinou v historii kinematografie, co se vzhledu týče, tak se bude skvěle bavit. Film je plný naprosto nečekaných zvratů a absolutně nesmrdí jakoukoli šablonovitostí. S přemírou autorské invence je samozřejmě spojeno i to, že ne vždy nový nápad či prvek funguje. Nicméně, velice pozitivně oceňuji to, že jde tento film vlastní cestou. Je naprosto jasné, že nesedne každému, protože spousty diváků jsou nevděční šulini nesnášející novoty a raději se kouknou po 250 na ten stejný scénář. Každopádně, ten kdo úplný šulin není, tomu by se tohle povedeně vypointované psychologické drama o rodinné tragédii, které je říznuté hororovými prvky s velice hutně tíživou atmosférou, přičemž, zejména v poslední fázi, neschází ani troška toho mysteriózna, mohlo líbit. Opravdu super pocit kouknout se občas na film, kde nedokážete bezchybně předpovídat nadcházející události a tvůrci vás umí, většinou příjemně, překvapit či zaskočit. Lepší 3 kousky. ()

Kothy

Tenhle horor mi teda moc nesedl. První hodinu se nic neděje, a pak to začne. V rodině se po smrti babičky začnou dít divné věci. Některým členům se totiž stanou nepříjemné nehody. Ztráta je ale nesvede dohromady, ba naopak. Po postupném odhalování skutečností věci začnou vyplouvat na povrch. To už je ale příliš pozdě... Ani to není moc strašidelné. Obsazení taky není žádná sláva, ale oceňuji zajímavou práci s kamerou. "Musíš to hned spálit!" ()

MikeCool

Příjemné překvapení. Děsivé dědictví neklade důraz a nestaví pouze na lekavých scénách, jak už to v dnešní hororové rychlovýrobné době bývá. Nepříjemný neklid a pravou atmosféru, při které tuhne krev v žilách si tohle dílo buduje postupně až po mindfuck závěr, který ovšem divák žere plnými doušky. ()

Okara

Riziko spoileru Osvícení na třetí, trýznivější rodinnou naháněčku jsem neviděl. Těm, kdo odlehčeně kritizujou vyústění se závojem klišé, trochu závidim. Protože na ně evidentně nedolehla tíže vedlejší roviny: tragédie, která dokáže rozvrátit rodinu a vydeptat ji až do morku kostí. Ta rovina ve mně drásavě rezonuje snad víc, než excelentně natočená stěžejní linka, u níž se přidávám k blahem vrnícímu táboru. Geniální snoubení psychologickýho a duchařskýho subžánru a Hereditary se daří na výbornou ten hororovej paradox: vzbuzení negativních emocí, který se vám líběj. Opakovačka brzo a Asterova tvorba má novýho stalkera. Nejlepší soundtrack z filmu: Funeral. 90 % ()

Yoshitsune

Jděte do prdele, s takovýmhle filmem, já chci Jamese Wana, ten nedělá takovéhle nerváky a děsy, ten stěhuje nábytek a dělá trapné lekačky. Né fakt, tohle teda nebyla žádná prdel, takhle vyděšený sem naposled tamhle u Čarodějnice, ale zatímco u Čarodějnice, sem věděl že je to film, tohle.....tohle je něco víc děsivějšího. Byť tedy zlo, to tady to má lehce komplikované, přesto si vždycky najde cestu a dosáhne svého. Vynikající herci (úžasný Gabriel Byrne), pomalý a klidný úvod, několik scén které sou prostě jedny z nejděsivějších a posledních dvacet minut, které nejsem do teď pořádně schopen vstřebat. Tenhle film v sobě spojuje Omena, Exorcistu a Rosemary's Baby a když něco takového zkombinujte a smícháte dohromady, vyleze vám z toho něco, tak moc děsivého, tak hrozně moc. Samozřejmně neni to pro každého a dost lidí, u toho bude prskat, ale myslím si, že i je, to zasáhne a nenechá je to klidnými. Zkrátím to, v tomhle roce bylo A Quiet Place, které se sice tvářilo děsivě, s tím že je to horor roku, já byl k tomuhle názoru, skeptický a můj instinkt mi říkal, že to bude tenhle film, nepletl sem se, je to horor roku. ()

silentname

"Hereditary" je asi jeden z najdesivejších filmov, čo som videl za tento rok. Nedávno som vysoko chválil "Ghostland", a je super, že toto je behom jedného mesiaca už druhý film, ktorý môžeme vysoko oceniť. Osobne by som ale rozdelil film na dve polky. Obe idú trošku inou cestou strašenia a obe to zvládajú veľmi dobre. No keby mám byť úprimný, tak poviem, že prvá polovica filmu je absolútne desivá a druhá polka filmu je strašidelná. Najviac mi to asi atmosférou pripomína "The Witch". Vysoko depresívne, desivé a najmä nemôžeme povedať, čo sa miestami deje. Najviac je tu ale cítiť obrovský tlak, ktorý sa neustále stupňuje a narastá. A nie je tu žiadny ventil, ktorý by to zmenil alebo zmiernil. A je to fascinujúce. To však najviac cítime práve v spomínanej prvej polovici filmu. Sú tu skutočne scénky, ktoré by som vypichol ako je napríklad spoločná rodinná večera, alebo jazda autom do nemocnice, alebo aj desivá nočná mora Annie, kde je v izbe svojho syna. Pri každej z tých scénok som absolútne strácal pojem o tom či ešte dýcham, alebo nie. A keď to skončilo, tak som skutočne poriadne potreboval vydýchnuť, lebo to bolo naozaj príliš. Toni Collette je tu absolútne excelentná, ako asi skoro v každej role, do ktorje sa dostane. A využíva tu zo svojho talentu maximum. A vidieť ju tu takto zlomenú je fakt silné. Mily Shapiro je tu podľa mňa desivá už na pohľad. V jej postave je niečo strašidelné, čo nevieme najprv pomenovať, no ku koncu to všetko do seba zapadne. Plus je podľa mňa zaujímavé tento film sledovať a postupne si niektoré malé detaily z úvodu prepájať a všetko to zrazu do seba zapadne. Ako aj tá chatka vedľa domu, kde Charlie prespávala. Či bola zima alebo nie. A hoci druhá polka už tak strašidelná podľa mňa nie je, stále je to dobre spracovaná a strašidelná ducharina. A sú tu skvelé scénky. Len práve tá ťaživá atmosféra všetkého čo sa dialo v prvej polke ju v mojich očiach robí desivejšiu, než keď sa film poberie tou tradičnejšou cestou. Osobne jeden z naj hororov posledných rokov, vysoko odporúčam vidieť a pripravte sa, že sa asi budete báť. Hodnotenie: A ()

PetrPan

Trapná pointa zabíjí jinak velmi slušný horor s na sílu propagovanou depresivní atmosférou. Tři, ale za Toni Collette a posledních deset minut před vyústěním o jednu víc. ()

Ratemus

Začátek úmorně pomalý a táhnoucí se ale nějak jsem to přežil, prostě i přes to to mělo nějakou atmosféru a postupně se budovali a rostlo napětí...ovšem samotný konec byl fraška mamutích rozměrů, to jsem fakt nečekal. Poslední čtvrt hodiny byla trapnost k posrání...co ovšem stojí za pochvalu je výkon Toni Collete, ta zahraje snad každou emoci, opravdu neuvěřitelný výkon...ovšem to je vše a to se o tom mluvilo jako horor roku ()

Slarque

Psychologický horor s pozvolna houstnoucí atmosférou a neustálým utahováním šroubů, až bude napětí málem hmatatelné a fyzicky nepříjemné. Scenáristicky velmi slušné, ale hlavně suverénně a promyšleně natočené – všechny ty kamerové jízdy, divné úhly pohledu, prostřihy na nenápadné detaily, podprahově minimalistická hudba a další zvuky (ke konci hlavně bzučení much) dávají vědět, že režisér přesně věděl, co dělá. A všichni čtyři hlavní herci (tedy představitelé filmové rodiny) jsou výborní. Nejspíš to budu muset vidět ještě aspoň jednou – zatím 90%. ()

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit