Když mladé černošce Hortense zemře adoptivní matka, rozhodne se vyhledat tu skutečnou. V adopční agentuře ji čeká překvapenmí - v kolonce barva pleti stojí jasně napsáno - bílá. Zmatená dívka se rozhodne matku najít. Cynthia Purleyová žije v řadovém domku v dělnické čtvrti se svou další nemanželskou dcerou Roxanne. Setkání s prvním dítětem, jež po porodu ani neviděla, je pro ni šokem. Přesto mezi matkou, která tráví dny v osamění, a nově nalezenou dcerou, vznikne hezký intimní vztah. Cynthia nakonec představí Hortense své rodině. Toto setkání přinese pro všechny očištění od tajností a lží, jimiž téměř každý z hrdinů přehlušoval svou bolest či psychické trauma. Film vypovídá o nedostatcích ve vzájemné komunikaci člověka s člověkem, o neporozumění, jež často zbytečně způsobuje těžkosti ve vztahu i mezi nejbližšími. Mike Leigh pozvolna odkrývá charakter každé ze svých postav a naznačuje příčiny jejich chování. Činí tak svým typicky vyhraněným stylem, k němuž patří zájem o běžné lidské problémy, cit pro prostředí a zvláštně nenápadný, jemný humor. Pozitivní vyznění "bergmanovského" příběhu stojí především na velmi kvalitních hereckých výkonech. (oficiální text distributora)

pollstro

Secrets & Lies je důkazem toho, že takhle dojemný, neuvěřitelný, ale přesto velmi skutečný a reálný příběh, dokáže opravdu napsat jenom sám život. Mike Leigh a jeho přístup k režii, způsobu vyprávění a vedení herců, je velice komorní a syrový, což má za následek to, že veškeré dění působí opravdu živě. Navíc probíraná sociální témata jsou velmi osobní a pro někoho může být zmiňovaný efekt mnohonásobně silnějším a emotivnější. Velmi málo známí britští herci, maximálně využívající komornější prostředí naplno, předvádějící naprosto realistické herecké výkony, které jsou především skutečně lidské a přirozené, což je na tom neuvěřitelně cítit a poznat. Mnohdy se tak děje při dlouhých a nepřetržitých záběrech, na malém prostoru, kde herci předvádí veškerý svůj talent. Leigh neustále vše drží pod kontrolou, nesnaží se cíleně útočit na divákovo emoce, navíc ani nic neskrývá, jednoduše nechává veškeré dění jen tak přirozeně plout a to je právě ten efekt, kterým se může Secrets & Lies právem pyšnit. Nádherný a dojemný příběh o hledání své skutečné matky, minulosti, rodiny a zároveň je kladen důraz na životní problémy, komunikaci, důvěru, lásku, odpuštění a vztahy mezi blízkými. "Secrets and lies! We're all in pain! Why can't we share our pain? I've spent my entire life trying to make people happy, and the three people I love the most in the world hate each other's guts, and I'm in the middle! I can't take it anymore!" ()

confuoco

Jasne vypichnuté posolstvo tohto (v našich zemepisných šírkach nie príliš známeho) filmu nastavuje zrkadlo takmer každej rodine. Skutočne vynikajúca Brenda Blethyn v hlavnej úlohe. ()

VLADEK

Dnes jsem si všiml, že k filmu z mého top ten jsem nehlasoval.Byl to tenkrát pro mne zásah na solar..., a objev Mika Leigha. ()

MrKrahujec

Tož takhle: film rozhodně špatný není, výchozí nápad je přímo výborný, ale to podání je tak rozvláčné, že by se snad i popisní realisté 19. století mohli stydět (například celá scéna té rodinné zahradní slavnosti by šla zkrátit minimálně desetkrát - co to říkám: šla; musela by být!!) ()

Dvojirakri

Matka našla dceru kterou nikdy neviděla a dcera našla matku v jakou ani nedoufala. Když vstupujeme do dospělého života, nikdo z nás neví jakými stezkami nás povede, co každého potká, kudy se dá. Mládí oné matky asi muselo být všechno jen ne klidné. Zde mám velký problém s dabingem, který se vlastně u hlavní postavy dle mých uší nepovedl a nemohl jsem si to hraní užít, když celkem ještě mladá žena mluví hlasem ubrečené stařeny, chtělo to hodně sebezapření. Prostřední asi půlhodinu filmu jsem proklimbal, ale nejspíš jsem o nic nepřišel. I tak, dávám čtyři, téma to bylo zajímavé a rozuzlení uvolňující, jak pro postavy tak i pro mne. ()

S120

Pro mě byl film, když jsem ho poprvé viděl, velmi milým překvapením. Velmi nenucený způsob, kterým je divákovi nabízen zajímavý příběh je umocňován ÚŽASNÝM hereckým výkonem Brendy Blethynové v hlavní roli stárnoucí matky. Ona sama by si zasloužila snad deset hvězdiček, protože to co ve filmu předvádí se opravdu jen tak nevidí!! Osobně Tajnosti a lži považuji za nejlepší britský film. ()

tauli

(Asi spoilery) Ehm...víš Dušinko....Stačí si toto vynásobit stopadesáti a scénář je na světě. Začátek je nudný a místy naprosto nepochopitelný, což první polovinu filmu značně ubíjí. Druhá polovina je z hlediska koukatelnosti lepší, ale pořád to není nic moc. Místo pláče vyvolávají srdceryvné scény spíše smích. A k tomu ty anglické ksichty (tohle se nedá jinak nazvat). Některé scény jsou například naprosto zbytečné (dávný kamarád z Austrálie, slečna po autonehodě, nespočet fotících se zákazníků, vysávání, povídání si s kamarádkou Hortense). A na závěr - asi 10 minutová plačící scéna... Podivnost na entou. Jedna hvězda za normálního fotografa, jedna za inteligentní dceru/černošku. ()

90125

"The Truth will set you free" ako spievajú skvelí Flower Kings. Čiže o tom, ako dobre spraví naším dušiam vyjavenie tajomstiev a bolestí, ktoré zo sebou nosíme. Krásna metafora je fotograf fotiaci tváre ľudí, ktorí sa na moment zablesku snažia ukryť svoje skutočné ja. Podarená rodinka, dobre vymyslené charaktery. Zaujmavo spletený príbeh, správny mix komédie a drámy. Rozbieha sa to pomaly, ale najneskôr od polovice to chytá grády. A finále je skvelé. Je to skoro ako divadelná hra, non-stop dialog, filmové prostriedky sú potlačené úplne na minimum. Napísané, natočené a hlavne zrežírované je to výborne, ale keď sa to tak vezme, vlastne až tak o nič moc nešlo. Trošku mínus je tiež, že som film videl s českým dabingom, ktorý síce nebol zlý, ale viem si predstavit ten kúzelný "weird british accent", ako by povedali amíci. 71 % ()

lawrennce

Jeden z nejlepších filmů co znám.Konečně film o obyčejných lidech a jejich problémy v rodině,lásce i práci.Herecké výkony jsou brilatní. ()

vinson003

Celé by se to dalo shrnout do jednoho slova. Fantastické. Jazyk, herci, scénář, hudba, nápady (viz focení v ateliéru). Nad celým filmem se táhne jakoby bezradnost všech postav, z nichž nejšťastnější je asi "bratr" fotograf. Prokletí dolní střední třídy proložené alkoholismem. Nádech rasismu, který je ihned zažehnán jakousi větší silou, jakýmsi prahnutím po rodinném objetí a lásce. Brilantní scéna za scénou vyvrcholí slovním fotbalem při závěrečném večírku. Vedle Ryba jménem Vanda se jedná o ten nejnablýskanější klenot anglické komediální filmografie. ()