Pátrání

• Kanada

• Austrálie

• Nový Zéland

USA, 2018, 101 min

Pátrání mě poměrně rychle chytlo a úspěšně „zaháčkovalo“. Je mi srdečně jedno, že film není úplně prvním, který přišel s tímto způsobem vyprávění. Styl, jakým byl snímek koncipován, krásně fungoval. Byl chytlavý, zajímavý, napínavý a poměrně propracovaný. Divák dostal stejný úkol jako hlavní postava, totiž postupně sbírat informace, snažit se posunout ve zdánlivě bezvýsledném pátrání a zároveň pochopit, kým vlastně Margot byla (na rozdíl od Davida ovšem nedošel k hořkému zjištění, že svou dceru vlastně vůbec nezná). Zapojení současných rozličných technických „vymožeností“ a sociálních sítí pochopitelně bavilo, protože publikum se s něčím snáz ztotožní, pokud je mu to známé/vlastní. Navíc snímek nenechá člověka v klidu. Dějové twisty jsou moc fajn, film oživují a zvyšují už tak slušně budované napětí. Ovšem pak přišel úplný závěr. Nemám problém se samotnou pointou, ale s tím, jak z toho vyšla 1 z postav. Dopadnout to opačně, s odřenýma ušima dám 5*, ale takhle nemůžu. Velká škoda, jinak je totiž film opravdu kvalitní.(13.1.2019)

Takový, malý, nenápadný, netradičně natočený překvápko. Pátrá se hlavně na internetu, což je asi spolu s pro mě překvapivým koncem největší plus. Sice na Vás každou chviku houkne Facebook, Instagram a bůh ví, co ještě, ale tohle vše zdařile podtrhuje způsob, jakým byl tenhle film natočen. Jedno zdánlivě banální zmizení rozjede kolotoč, který udrží napětí a diváckou pozornost až do úplného závěru. Kdo čeká klasický, nudný film bude určitě zklamán, což v mém případě nehrozí ani náhodou. Já si to užil skoro maximálně a kdyby nebylo nesympatického, hlavního hrdiny, šel bych možná do plňáska. Takhle ho odkládám zatím na neurčito.(25.10.2018)

Ono v podstate mal ten film aj naviac, keďže strčil do vreca všetky found footage filmy odohrávajúce sa na computer-screene, ktoré som doposiaľ videl. Je to primárne vďaka hlavnému hercovi a hudbe, v prvom prípade kvôli veľmi uveriteľnému actingu a v druhom kvôli trefnému výberu. Pozdvihnúť vychvaľovaný scenár už veľmi nemôžem, keďže je to jednoznačne vec, ktorá film zráža dole najviac (to, že sa film odohráva väčšinou na obrazovke ako mínus neberiem, keďže keď je schopná réžia a scenár, je jedno na akom mieste sa film točí). Nápadov tam je síce veľa a originálnych zvratov možno tiež, ale to nemusí znamenať, že to všetko bude automaticky fungovať. Ono nie všetko dáva tak úplne zmysel, niečo je vycucané z prstu, niečo je vzhľadom k deju absurdné a absolútne všetko je nerealistické. Reč nie je len o zvratoch, ale aj o chovaní postav (s výnimkou hlavného hrdinu). Najhoršou chybou je záverečné rozuzlenie, ktoré je nielenže nevhodné, ale nedáva žiadny zmysel, je surrealistické, zlé a rozprávkový koniec je už len čerešničkou na torte. U toho strýka sa to malo skončiť. Inak mám máločo vytknúť. Predsa len som sa po celý čas bavil a miestami som bol v napätí aj napriek nulovej absencii zbytočných vsuviek a blbých zvratov. Summa summarum, žiadna bomba, no fajn večerný zážitok.(22.11.2018)

No rozhodně tam neměla hrát ta hudba - snažím se tu volbu u tohohle konceptu nějak racionalizovat a vůbec mě nenapadá, jak mohlo tvůrcům připadat, že je to dobrý nápad. Jinak mě ale zvuk, podivně a nepatřičně čistý, vycházející jakoby odnikud, z naprosto prázdnoty, naopak zaujal (a dokonce myslím, že to musel být i záměr). Tenhle styl vyprávění se každopádně prokazuje opět jako zajímavý, i když myslím, že už nejde o takovou novinku, aby mohli tvůrci prokazovat tak malý cit pro nuance - in your face expozice a motivace některých interakcí jsou tu dost krkolomné a občas mě to vyhodilo z filmu. Vůbec ten film jeví co do příběhu známky přehnanosti a banality, kterou vykazují experimenty často, protože si v tomhle ohledu nechtějí lámat hlavu (a tím nemyslím ani tak naprosto nerealistickou funkčnost policie a médií - to mi je tak nějak jedno, ale že "twist" jsem odhalil okamžitě - jednoduše proto, že jsem přemýšlel o nejpitomějším zvratu, jaký by mohli vymyslet). Ale tohle už není žádný experiment, ale x-tý film tohohle typu, což je problém. Celkový dojem je pozitivní, i když bych to radši viděl promyšlenější a dotaženější.(29.11.2018)

Zmizení šestnáctileté Margot rozjede nevšední podívanou prostřednictvím mobilů, počítačů, strýčka Gugla a sociálních sítí. Zoufalý otec použije dceřin notebook, aby se o ní dozvěděl to, o čem s ním nemluvila a zjistil, s kým komunikovala... Tuším, že nebezpečí moderních technologií je tu jasně a přímo pojmenováno aneb o dobrém sluhovi, zlém pánovi.(20.3.2019)

• - Spoiler: Během hledaní na Twitteru lze vidět slovo „catfish“ („sumec“) a je to  jméno maskota školy, kterou Margot (Michelle La) navštěvuje. Jedná se o nápovědu pro diváka, že uživatelka „@ fish_n_chips“ je sumec, což je slangový termín pro někoho na internetu, který používá falešnou fotografii, aby předstíral, že je někdo jiný. (Dr Lizal)

• - Když David (John Cho) objeví bratrovo tričko v Margotině autě a hledá číslo prostřednictvím svých kontaktů, lze vidět, že jedním z nich je režisér filmu Aneesh Chaganty. (Dr Lizal)

• - Pro německou, španělskou, francouzskou, ruskou a portugalskou verzi filmu byla každá TV / telefon / počítačová obrazovka znovu vytvořena v příslušném jazyce. (Dr Lizal)