Tenkrát na Západě

• Itálie C'era una volta il West (více)

trojtmberk

Westernová atmosféra že by se dala krájet, o tom není sporu, možná mě někdo označí za neznaboha, ale já se 165 min. jenom atmosférou a výstřihem Claudie Cardinale nezabavím. ()

hans500

Nejlasičtější western, jeden z nejlepších vůbec. Perfektní herecké výkony všech (hlavně však Fondy, Cardinale a Bronsona), pod vynikajícím režijním vedením Sergia Leoneho, který společne s hudbou Ennia Morriconeho (pravděpodobně, společně s filmem "Tenkrát v Americe" je toto nejlepší hudba kterou kdy složil) stvořil spoustu výborných scén ve skvělém pomalém tempu, dlouhá stopáž je další výhodou tohoto kultovního westernu, díky ní dostává každá postava dost prostoru. Výtečný příběh, scénář i dialogy. Samozřejmostí je i vynikající kamera a střih. ()

Cedr

Pro milovníky westernu povinnost. Leone tyhle filmy prostě umí jako nikdo jiný. Nicméně vzhledem k dolarové trilogii až příliš rozvleklé a místy nudné. Asi tam chyběl Eastwood :) ()

FilMiki

často me mrazi u filmu .. často mne stojej chlupi u filmovy hudby .. a zridkakdy se povede takova filmova lahudka jako je tohle westernovy filmovy vypraveni... ()

A.Beech

Nemám moc v obľube westerny. Tento som vzhliadol len kvôli jeho kultovosti a chcel som sa presvedčiť, či je naozaj taký dobrý. Vzhľadom na jeho dĺžku som skor čakal, že ma bude nudiť a dám mu niekde v strede filmu aspoň tie 3* za klasiku...ale po filme? Moja prvá veta bola: nemuselo to ešte končiť mohli to potiahnuť dlhšie. Ten film bol naozaj KULTOVÝ v pravom slova zmysle. To čoho som sa obával - že ma budú nudiť scény plné ticha a záberov na nekončiace pohľady drsných kovbojov - som paradoxne považoval za najväčší plus filmu a v súčasnosti už považujem u mňa za hlavné merítko westernov. K tomu ešte dodaná tá dovolím si povedať famózne sa hodiaca a presne načasovaná hudba a máme tu hneď hlavné ťahúne filmu. Naozaj nikdy by som nepovedal že dokážem pozerať film (a ten ma dokáže dostať), ktorý je založený na dlhých predlhých "nič nerobiacich" (veľmi obrazne povedané) scénach. K tomuto filmu som sa dostal až na začiatku 2011 a dostal ma, tak si neviem predstaviť aký boom to zažilo v šesťdesiatom ôsmom.Kto nevidel nepochopý, samozrejme nemusí sa páčiť každému ale rozhodne siahnem po ďalších westernových počinoch a to zrejme najlepšie od Sergia Leoneho, režiséra filmu a majstra tohto žánru. 4.4. 2011 oprava: Musím poopraviť moju prvú vetu. Odteraz totiž vďaka tomuto filmu a Sergiovi Leonemu zbožnujem westerny! :) ()

Doudis19

Labutí jezero Sergia Leoneho, Ennia Morriconeho, Henry Fondy, Jasona Robardse, Charlese Bronsona, Claudii Cardinale a stejně tak i všech fanoušků westernu. Není snad nikdo, kdo by si jakékoli z těchto jmen, jako první nevybavil právě ve spojení s legendárním Once Upon a Time in the West. A u hvězd takovéto úrovně to už něco znamená. Zřejmě nejlepší, nejpopulárnější a pro konzumního diváka především nejzáživnější film svého druhu. ()

chelseaman22

Tento snímek mne nudil. Nejde o to, že většinu filmu provází tak typické ticho, ale fakt, že zápletka mi nepřišla nikterak vzrušivá. Hraní na harmoniku mi ke konci filmu již "drásalo" receptory. Abych nebyl tak negativně kritický: Příjemná hudba, kvalitní herecké výkony. 65% ()

Motinski

Morriconeho koncert doplnený o pohyblivé obrázky z divokého západu. Sergio Leone vie natočíť uchvátné zábery, príbehovo je ale moc rozťahaný. Občas sa mi zdalo ako by sa celý dej dal zhrnúť do hodinového filmu. Mne tie westerny asi proste nesedia. ()

LeoH

Westernový sen s muzikou natolik do poslední noty dokonalou právě tak, jak je, že ani nepůsobí jako něco, co stvořil člověk, spíš jako strom, skála, mořská hladina. ()

filmmovier

Tři hodiny sledujete film, ve kterém se toho zase tolik neděje a navíc má na první pohled až odporně pomalé tempo, ale nemůžete odtrhnout oči od obrazovky, protože právě koukáte na něco, co je synonymem dokonalosti... Fantastičtí herci, kteří málo mluví, hodně střílí a celou dobu na sebe v detailech vrhají zlé pohledy... Navrch úžasná atmosféra, krásná Claudia Cardinale a zcela bez debat nejkrásnější a nejúchvatnější hudba nejen filmových dějin... Westerny nevyhledávám a ten žánr opravdu nemám příliš rád, ale tohle si dám kdykoliv milerád znovu. Filmová, režijní, herecká a hudební dokonalost. Naprostý skvost, který nemá konkurenci. Zejména první půlhodina je naprosto fenomenální. 100%. ()

Triple H

Asi najideálnejší balans medzi artovým hĺbaním a niečím divácky prístupným. Jeden z filmov, kde je všetko na svojom mieste. Western ako žáner má počas svojej existencie viacero reprezentatívnych kúskov, Vtedy na západe je ale jeho pomyselný vrchol, ktorý na jednu stranu obsahuje všetko čo má žáner mať (hrdina je pochopiteľne zaodetý v bielom, zloduch v čiernom), zároveň tomu žánru skladá poctu (vizuálne odkazy a citácie na X starších westernov), zároveň sa so žánrom hrá (ultimátny klaďas Henry Fonda ako zloduch) a zároveň slúži ako labutia pieseň či rozlúčka. Western do konca 60-tych rokov platil minimálne v USA za pomaly základný kameň komerčného filmu, ale tento prime ukončili Dobrý, Zlý a Škaredý, Butch Cassidy a Sundance Kid, Divoká banda a práve Vtedy na západe. Odvtedy sa síce stále z času na čas objaví zaujímavejší kúsok a žáner sám o sebe neumrel spôsobom, že by vyslovene zmizol, ale jeho zlaté časy a éra kedy vládol striebornému plátnu sa skončili (a je len tomu poplatné, že asi najvýraznejší zástupca tohto post-primeového obdobia sú Eastwoodovi Nezmieriteľní, ktorí žáner s odstupom času demýtizujú a relativizujú). Atmosféra konca jednej éry je pre Vtedy na západe kľúčová, to je dôvod prečo si Leone mohol dovoliť príbeh podať tak pomaly, dať si takpovediac so všetkým načas. Tieto postavy, títo chlapi a žena, tak ako žáner sám, už mali niečo za sebou a napriek tomu že čas a nevyhnutný vývoj ich odsúval do úzadia alebo inam ako sú zvyknutí, pred definitívnym odchodom či zmenou bolo potrebné odohrať ešte jednu partiu podľa starých pravidiel alebo aj podľa pravidiel, ktoré zostávajú rovnaké nech už sa svet a doba naokolo mení akokoľvek. Všetky postavy sú jasné a zrozumiteľné a zidealizované westernové či všeobecne filmové archetypy - osamelý a tichý pomstiteľ, skrz naskrz skazený zloduch, rošťák so srdcom na správnom mieste, prostitútka so srdcom zo zlata, slaboch schovávajúci sa za peniaze a politický vplyv, poctivý farmár, veselý krčmár a tak ďalej a tak podobne. Je to v zásade kompilát a kondenzát všetkého esenciálneho čo podobný film má mať, ale vo forme, ktorá tomu na jednu stranu uberá dovtedy často zidealizovanú štylizáciu (tzn. ten Bronson má biely odev, ale je pokrčený, zašpinený, od krvi) a na druhej tieto ideály podčiarkuje a drží sa ich. A v čom sa jedná o ukážkový, možno sa dá povedať až "čistý", film je, že Leone rozpráva celý príbeh predovšetkým cez obrazy, a až v ďalšom rade cez hudbu a dialógy (ktoré slúžia ako keby na nevyhnutnú podporu toho čo hovorí hudba a obraz, nedominujú nad nimi, neprehlušujú ich). Film by z princípu mal byť predovšetkým vizuálny, komunikovať obrázkami, tak ako próza komunikuje písaným slovom a textom, a hudba komunikuje zvukom. Odkedy filmy začali byť zvukové, pochopiteľne sa nedá táto zložka ignorovať, ale obrázky by stále podľa učebnice mali byť prvoradý spôsob komunikácie filmového príbehu, a ich silu či výpovednú hodnotu má "v závese" podporovať hudba, zvuk či dialógy. A Vtedy na západe má toto dávkovanie či kombinovanie obrazu-zvuku-hudby presne v takom pomere, ako by to ideálne malo pri "poctivom" filme byť. () (méně) (více)

UhLee

(8,5/10). Snímek Sergia Leoneho se stal již kultovní záležitostí. Hanba mi, že jsem se na něj podíval až teď. Mám pocit, že jsem kdysi viděl nějaké útržky, takže jsem už některé scény znal. Ovšem až teď jsem to viděl jako plnohodnotný celek. To nejdůležitější co by tady v té recenzi mělo zaznít je skutečnost, že režisér měl neskutečně šťastnou ruku. Ať už co se týče výběru herců, kdy jediná záporná role Henryho Fondy se všem zaryla do paměti, ale také Charles Bronson bude už navždy klaďas s harmonikou. Tím největším jackpotem je však bezesporu italský mág Ennio Morricone, který složil naprosto božskou hudbu. Tato hudba se stala jednou z nejznámějších po právu a film by bez ní byl poloviční. Někdo může namítat, že až operetické skladby se do čistokrevného westernu nehodí, ale podle mě to tady perfektně sedí a nedokážu si to bez nich představit. Scéna která mi nejvíce utkvěla v paměti je určitě genocida na Sweetwater farmě, kdy je po celou dobu jasně hmatatelné napětí. Ze začátku jsem váhal jestli tomu dát plný počet, ale když se zamyslím nad tím, kolik mi toho ten film dal, tak to je jasná volba. Zažehl ve mně jiskru a touhu, která touží po dalších westernech. Nečekal jsem že se někdy něco takového stane a tímhle je pro mě ten film výjimečný. ()

senor

Zajímavé je, že americké kritické obci se tento vrchol westernu moc nelíbí. Zdá se jim příliš utahaný, dlouhý a bez špetky humoru na rozdíl od filmů s Johnem Waynem. Ještě že má Leone Evropu. Je zajímavé sledovat všechny ty odkazy na předešlé westerny. ()

adams89

Po výborné westernové trilogii s Clintem Eastwoodem další kvalitní počin od Sergia Leonea. Podle mně ten nejlepší, co on sám natočil a možná (spíš určitě) i nejlepší western všech dob. Už úvod filmu mě dostal - dlouhé záběry kamery na dva bandity, kde po jednom z nich leze po tváři moucha a na druhého kapou za stropu kapky vody. Diváku je jasné už od začátku, že nesleduje jen tak ledajaký film. Příběh je vynikajícím způsobem vyprávěn a délka filmu tomu jen prospívá. Výkon Henryho Fondy a Charlese Bronsona je skutečně nevídaný a zejména na Fondův úsměv dlouho nezapomenu. Oba spolu s ostatními herci produkují kvalitní humor okořeněný výbornými hláškami. Hudební zpracování Ennia Morriconea je kapitola sama o sobě! Lepší soundtrack než je tento snad neznám. Spousta skladeb jsou dnes už legendární a film se i díky nim hodně proslavil. Tohle životní dílo Sergia Leonea musí všichni vidět a doporučuji ho i těm, kterým westerny toho příliš moc neříkají.100% ()

plechulka

... budu teď trošku parafrázovat Douglase Adamse: "Tento film je o době, kdy muži byli praví muži, ženy pravé ženy a malí zelení mužíčci z Alfa Centauri pravými malými zelenými mužíčky z Alfy Centrauri..." V tomhle filmu nevystupují muži, mizerové a žena, ale MUŽI, MIZEROVÉ a ŽENA a hudba je nejen nejlepší k westernu, ale možná i nejlepší hudba k filmu vůbec. Pro sebe mám tehle film jako etalon pro westerny a máloco se k němu alespoň přiblíží.... ()

Sfinkter

Koukněte se na jména, která mají s tímto filmem něco společného. Námět Argento, Bertolucci a Leone. Nic lepšího na plátně v podstatě mít nemůžete. Tento film všichni zbožňují, protože je ve všech detailech perfektní. ()

Mrkvič

Jedna věc dokazuje, že jde o něco výmečného. Ty dlouhé pasáže, kdy se nic neděje, jen pozorujeme postavy nebo, jak někdo někam jede, nejsou ani trochu nudné. V jiném filmu by některé mohly působit i komicky. Jenže tady je všechno dotažené do dokonalosti. Hudba, špinavý herci v zaprášených hadrech a hlavně nepřekonatelná atmosféra. Jediné, co na filmu nemusím, je Claudia Cardinalová, která, když se neusmívá, je docela ošklivá holka :) ()

Zemřel Ennio Morricone

Zemřel Ennio Morricone