Ohrožení Britannicu

• Česko Ohrožení Britanniku (více)

Film režiséra Richarda Lestera, u nás patrně nejznámějšího svým klasickým zpracováním Třech mušketýrů s Michaelem Yorkem v roli d‘Artagnana, velmi sugestivně líčí nebezpečnou situaci, v níž se nečekaně ocitne na otevřeném moři velká transoceánská loď. Neznámý šílenec, plný nenávisti ke společnosti, která mu podle jeho přesvědčení ukřivdila, vyhrožuje, že loď pomocí skrytých náloží třaskavin potopí, nebude-li mu vyplaceno požadované výkupné. Jen tehdy je ochoten prozradit, jak v poslední chvíli zkáze zabránit. V sázce je život dvanácti set cestujících na palubě a na loď je neprodleně přepraven pyrotechnický tým pod vedením zkušeného poručíka Fallona. Souboj s časem začíná... Snímek, který byl dva roky po svém vzniku uveden i v československé filmové distribuci, vyniká především poctivě budovanou atmosférou nejistoty a strachu z vždy přítomné možnosti, že předem ohlášené katastrofě nebude možné zabránit. Hlavní role ve filmu ztvárnili Richard Harris, Omar Sharif, David Hemmings, Anthony Hopkins a Ian Holm. Film uvádíme s původním dabingem ČST z 80. let. (Česká televize)

Xmarc

Čekal jsem, že na mě trošku víc zapůsobí napětí a celková atmosféra, ale možná je to způsobeno jen stylem podobných snímků z dané doby, který mi tady úplně nesedl. ()

Cesty timem

...Vím, že jednou přijde chvíle Kdy se prostě seknu Jenom pořád doufám, že to nebude teď A když se leknu, tak si řeknu Že Pán Bůh by snad počkal na zpověď Kterej z těch drátů je ten pravej? Modrej by to možná moh bejt Ještě malou chvilku bych rád zůstal zdravej Jenže co když je to ten červenej šmejd ... že by to psal Daniel Landa dle tohoto starého kousku? Možná jo. Film si pamatuju ještě snad z dětství nebo... prostě je to dlouho. A pamatuju si z té dávné doby a toho filmu hlavně toto dilema. ()

La 3na

Velice povedený filmeček. Skvěle vygradované napětí, zajímavé prostředí a výborní herci. A hlavně krásné mechanické udělátka tam kde by dneska byl velký display od výherních automatů! ()

aftershave

Harrise můžu. Akční film, který i dnes převálcuje mnohá novější díla emerických tvůrců. I nejnovější díla autorů východního bloku. Klasika, kterou stojí za to uchovat v domácím archivu. ()

eva1984

Bohužel mě to uspalo před lety i teď,se Skleněným peklem,Dobrodružstvím Poseidonu nebo přejezdem Kassandra se to určitě nedá srovnat.No ale potěšily herecké výkony Anthonyho Hopkinse a Iana Holma.Na to že to má být aspoň trochu akční se to neuvěřitelně vleče.Aspoň, že tam byl červený a modrý drát a matka roku,která celou plavbu nevěděla kde má děti,až jí jedno málem vybuchlo.... ()

Horal.P

Skvělý film s vynikajícím Richardem Harrisem a neméně dobrým Davidem Hemmingsem (známým ze Zvětšeniny) . Triky obstojí i v dnešním měřítku, amtosféra napětí a strachu by se dala krájet. Plný počet :-) ()

J.Crusader

Asi nebudu první kdo zde použije již klasickou hlášku: "Červený nebo modrý?" - Jenže tam, kde v ostatních filmech je to už jen klišé, zde jde o praotce těchto hlášek - tj. opravdu základ všech pyrotechnických bombyzneškodňovacích scén. I přes své stáří si film drží slušnou dynamiku, občas proloží děj nějakou tou komickou vložkou kdy vzápětí většinou následuje nějaká tragická scéna (tzn. výbuch a smrt některé z vedlejších postav). Film by si zasloužil téměř pět hvězd, nebýt několik opravdu velkých a neomluvitelných logických lapsů, které mě iritovaly už jako dítě - jak si sakra Fallon mohl dovolit přestřihnout drát opačné barvy (tj. stříhal červený) než mu radil Buckland BEZ TOHO, ABY DAL OSTATNÍM PYROTECHNIKŮM PŘEDEM VĚDĚT JAKÝ DRÁT STŘÍHÁ? Sakra, celý film ukazuje logický postup, že něco řekne, než to udělá, aby v případě jeho chyby mohli zbývající pyrotechnici učinit něco jiného! Protože pokud by přestřihl modrý (dle "rady") - vybuchnul by a ostatní by pak stejně stříhali červený. Takže by to byla jen 1 vybuchlá nálož. Z pohledu Bucklanda je neodpustitelnou logickou chybou, že mu poradil modrý drát - viz výše - zabil by pouze Fallona. Protože kdyby mu řekl červený a Fallon udělal tu stejnou pitchovinu (tudíž střihl modrý aniž by ostatním cokoliv řekl) ostatní pyrotechnici by si mysleli, že přestřihl červený a tak by přestřihli modrý - tj. zřejmě by vybuchly všechny bomby a loď by šla ke dnu. Asi poslední výtkou k logice je, že za celou tu dlouhou dobu, kterou měla vláda a námořnictvo k dispozici od zjištění situace do plánované doby výbuchu by v okolí Brtannicu byly desítky dalších lodí čekajících a připravených vyzvednout trosečníky. 75% ()

krysarr

Nebýt te pritazene pyrotechnicke části, bohužel tak zásadní, bez debat by to byly čtyři. Doufám, že jednou taky zvládnu třeba aspoň dojít na záchod poté, co vytáhnu flašku vizoura ()