Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (490)

Vitason 

všechny recenze uživatele

Zastírací manévr je stejně starý jako lidstvo samo a každý ho snad alespoň jednou použil. Když jsem například přišel jako malý školáček s poznámkou domů, že jsem zase něco provedl, tak jsem první mamince řekl, že jí to sluší, nebo se snažil odvést řeč jinam. A teď si představte, že by někdo rozjel válku, aby tak odpoutal pozornost. Co když třeba Napoleon a Hitler vytáhli na válečná tažení, aby odvedli řeč od svých malých penisů a místní slečny se tak musely bát o své drahé místo toho, aby se jim posmívaly :-) Vrtěti psem je velice inteligentní komedie, které nechybí kritický pohled, švih ani vtip. K tomu se De Niro i Hoffman se svým ,,To nic není." své role vychutnali a ani herci jako William H. Macy a Woody Harrelson se na relativně malém prostoru nenechali zahanbit. Tento snímek ukazuje, jak s námi média dokážou manipulovat a rozhodně ho doporučuji všem, kteří všemu v televizi slepě důvěřují. ,,Je to pravda. Bylo to v televizi." ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Síce to nebol pre mňa top fim, ale zaujal tým, že za hodinku a pol sa stal v podstate dokumentom o tom, ako to v Amerike a asi nie len v nej vyzerá, keď príde k politickým kampaniam. Ako by bol návodom k tomu, ako meniť pozornosť davu a ten príde ako poslušné stádo zvoliť to, čo vy žiadate. Topom filmu bol výkon De Nira, čo je ale jeho klasika. ()

Reklama

Happens 

všechny recenze uživatele

Politická satira, jak to tak chodí v Americe, když se volí prezident. Vyvolat neexistující válku pro odpoutání pozornosti, atd. Robert de Niro jako obratný manipulátor a stratég v službách prezidenta. Dustin jako nedoceněný producent ve světě filmu a producent reality, což ovšem nikdy nesmí vyplout na povrch, tedy nemůže to být oceněno, s čímž se nechce smířit... ()

Omnibus 

všechny recenze uživatele

Dustin Hoffman jako Stanley Motss to myslel dobře (a ve filmu to zahrál více než dobře). Byl to ve svém oboru profík a tak to i dotáhnul k vítěznému konci. Prodal neprodejné zboží - v druhém volebním období kandidujícího prezidenta, který se konečně projevil taky trochu lidsky... Naneštěstí právě tím, že „neudržel zapnuté kalhoty“ (jak kdysi řekla Hillary Clinton o svém drahém prezidentském choti ohledně kouřící baculky Moničky Lewinsky) a zprznil nám školačku. Tedy ne nám, jim... To by ještě nemusel být žádný problém, kdyby se to ovšem neprovalilo. Samozřejmě - jak jinak - načasováno politickými protivníky na tu nejméně vhodnou chvíli. Ale Dustin to zvládnul bravurně, a kdyby poslechl Roberta De Niro (ve filmu excelentního), mohl to i přežít. Jo, taková ješitnost, to je mrcha... A já končím komentář a jdu si zjistit, jak dnes dopadlo první kolo NAŠICH prvních prezidentských voleb. To nekecám, všimněte si, kdy tohle píšu! ;-) ()

RUSSELL 

všechny recenze uživatele

Rafinovaná satira, která s časem zraje jak víno a neztrácí na aktuálnosti. Film vyšel o více než dekádu dřív, než náš svět začalo ovlivňovat působení sociálních sítí, které toto téma vyšponovaly na úplně jinou úroveň. Z tohoto pohledu se dá Wag the Dog považovat za jakýsi prekurzor enormního nárůstu ovlivňování běžné populace pomocí fake news. Film ve velkém stylu servíruje plejádu bizarních momentů, které vás dozajista pobaví, ale zároveň i zamrazí, když si uvědomíte, že to vše – ať už je to jakkoliv přitažené za vlasy – je založené na realitě. Výborných a chytrých satirických filmů zas tolik není – Wag the Dog mezi ně ale rozhodně patří. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (17)

  • Film se nazývá podle anglického idiomu "the tail wagging the dog". Tím se rozumí záměrně odvádět pozornost od něčeho, co by jinak mělo větší význam k něčemu jinému, co má menší význam. (Zdroj: usingenglish.com) (dinamit_1)
  • Slogan s koněm použitý ve filmu "Why change horses midstream?" byl originálním sloganem kampaně Abrahama Lincolna během občanské války. (dinamit_1)
  • Krátce po uvedení filmu, kdy se provalila aféra Billa Clintona s Monikou Lewinskou, se USA zapojily do tří vojenských operací. Operace Desert Fox – několikadenní bombardovací kampaň v Iráku, která se odehrávala během toho, co se Clinton zpovídal z obžaloby ve Sněmovně reprezentantů. Operace Infinite Reach – dvojí raketový útok proti objektům v Súdánu a Afghánistánu, které byly podezřívány za teroristické základny. Útok následoval pouhé tři dny poté, co Clinton přiznal, že měl s Lewinskou nemístný vztah. Operace Allied Force – první fáze Války v Kosovu, 78 dní dlouhé bombardování vedené vojsky NATO proti Svazové republice Jugoslávie. Operace začala jen několik málo týdnů poté, co byl Clinton zproštěn obžaloby. (Zdroj: wikipedia.org) (dinamit_1)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno