Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

Streeper

Moc jsem se těšila na duo Robert De Niro a Dustin Hoffman, což vlastně ve filmu docela funguje, ale co se rozhodně nepovedlo je scénář (je ironií, že zrovna za scénář získal film nominaci na Oscara), který je zdlouhavý, nezajímavý, ukecaný a bohužel kvůli tomu jsem se většinu filmu nudila. ()

starbrejkr

Na tenhle film jsem před pár lety v pozdních večerních nedělních hodinách narazil na ČT1 poměrně náhodou, ale jak jsem pak za ní byl vděčen. Dokonalá mystifikační komedie a myslím, že mnohdy nebyla zas tak daleko od pravdy, jakže to v oněch júesej chodí. Konec sice maličko upadl, ale i tak jsem se bavil královsky, už jenom díky špičkové hlavní dvojici. ()

Crawler-D

Zajímavé téma manipulace světa skrze média mi přišlo v mnoha ohledech až moc nereálné...bylo tam až příliš moc elementů, které by habaďůru prozradily. Celkově filmu chybí nějaká linka gradace a závěr je nemastný, neslaný. ()

nithiel

Naprosto skvělé překvapení, asi nejlepší film, co jsem letos viděl. Úžasný De Niro v roli největšího cynika na západní polokouli. Podobně skvělý byl i Hoffman, v roli producenta, který konečně dostal prostor k realizaci a je ochoten za to zaplatit nejvyšší cenu. Navíc vše pěkně ubíhá díky svižně napsanému scénáři, plnému zvratů a vtipných situací. Prostě skvělá komedie, jež přesně padla na moji notu svým absurdním humorem. ()

laik_60

asi takto nejako vyriesili Clintonovi poradcovia prípad Lewinskej. :) DeNiro zase squelyyyyyyy !!!!!!. Milo prekvapila aj A. Heche. ()

C0r0ner

Další film se zvučným jménem a podle popisku i zajímavým dějem bohužel dojíždí na to, že je extrémně nevtipný (párkrát jsem se pousmál, což je na devadesát minut kurva málo) a i docela nudný. Naštěstí to zachraňuje ústřední dvojice, protože jinak by to bylo dokonce na podprůměr. 50% ()

asinus

nelíbí se mi, že jsem fandil intrikánům, kteří bezohledně manipulovali s veřejností, aby dosáhli cizího politického cíle. hroznej film.;) ()

danecek24

55. Zlatý Glóbus za rok 1997 - nominace (3) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Dustin Hoffman, Nejlepší scénář - Hilary Henkin ()

Andre3000

V rámci přednášky nových témat humánní geografie jsme zavítali do vod geografie médii. A v rámci něčeho co lze nazvat jako medaální imaginace a ovlivňování nám byl doporučen tento film. A je to přesně o tom jaký dnešní medializovaný svět je, ať už na to máte jakýkoliv náhled. My prostě musíme věřit tomu co nám média říkají, pokud si to nemůžeme na vlastní pěst ověřit. V roce 1997 by to bylo o to lehčí, že internet nebyl tolik rozšířen (pochybuji, že v Albánii je něco takového zajímalo). Dnes by ybla situace o trochu jiná, ale pořád by si šlo z Američaanů dělat legraci podobným stylem. Tenhle film je ovšem nadsázka a nemá podle mě někoho ztrapňovat a dělat z něj hlupáka, ale spíše ukázat co všechno lze machinacemi udělat. ()

Juto

Autori filmu nás uvádzajú do drsnej reality vplyvu médií na spoločnosť. Zveličovaním a miestami až absurditou sa vo filme vysmievajú ľudskej naivite. Vykresľujú nám celý proces výroby zinscenovaných káuz, od predprípravy cez proces natáčania až po odprezentovanie „správ“ verejnosti. 7/10 ()

Martrix

Je to měsíc od chvíle, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. V tomto kontextu je tento film kontroverzní, protože ukazuje, jak manipulativní jsou média v rukou politiků. Ukazuje, čeho jsou schopné týmy lidí, kteří chtějí přesvědčit veřejnost, aby uvěřila "pravdě", která ospravedlní jakýkoliv "vyšší zájem". Soustava lží a polopravd. Tento film se velmi špatně hodnotí, protože obsahem nahrává všem konspirátorům ...resp. je stejně zneklidňující, jako zveřejnění návodu na výbušninu z hnojiva, nebo jak zabít člověka žvýkačkou. Ovčanům může trochu pohnout důvěrou ve zpravodajství v TV a novinách. Někdo namítne, že je to jen film... . Bylo by krásné, kdyby ano. ()

blitzer

První půlhodinu mě to tak iritovalo, že jsem nebyl daleko od toho to vypnout. Pak se děj naštěstí trochu rozjel a ke konci se mi to začalo docela i líbit. Takže kompromisní 3*. ()

forsythia

Člověk se baví a při tom mu tak trochu tuhne úsměv na rtech... když si pomyslí, že by to nemusela být až taková fikce ()

ewi

Nejenom, ze me film dost iritoval a pozdeji uz jenom nudil, on ve me nezanechal naprosto nic. Zpetne jsem ani po precteni obsahu nebyla schopna rict, o cem to bylo ani jestli jsem to vubec videla. ... ()

Doldus

Zápletkou absurdní a přestřelená komedie, která však mnohdy věrohodně naznačuje způsoby, jak účinně manipulovat veřejností. Když tam zničehonic začal Jim Belushi šprechtit albánsky, fakt jsem neveřícně vyvalil oči. Levinson doopravdy zajímavě balancoval na hraně satiry a dramatu, a dokázal mě tak příjemně znepokojit (těžko se to popisuje) zatímco jsem postavami střídavě opovrhoval a fandil jim. Scénář nabízí skvělé dialogy a duo De Niro/Hoffman může těžko zklamat. I když se hudba od Marka Knopflera (jsem velký fanoušek) snažila udávat příjemné pohodové tempo, i tak měl film několik hluchých míst a možná se měl jasněji vymezit vyzněním (na drama až moc přitažené za vlasy a nelogické, na komedii zase až moc mrazivé). ()

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche